Najnowsze

Najnowsze

Polska ma lepsze karty niż Gazprom?

- Problem deficytu gazu w Polsce został wywołany sztucznie. Gazprom nie powinien się zbyt długo targować, w czasie, gdy gaz trudno jest sprzedać - uważa czołowy rosyjski ekspert rynku gazowego Michaił Korczemkin, cytowany przez wtorkowy "Kommiersant". Inny analityk przypomina, że polsko-rosyjska umowa i tak zobowiązuje Gazprom do zwiększenia dostaw surowca od 2010 roku.

Realna gospodarka

Niemal każdego dnia zbieramy do naszego koszyka nowe dane makroekonomiczne , które rysują nam kształt świata. Dowiadujemy się z nich w jakiej kondycji jest polska gospodarka. Liczby mówią dużo ale nie mówią jeszcze wszystkiego, dają globalny obraz rynku, a także sygnał do działania polskim przedsiębiorcom. O te działania, o to jak odczytywać te sygnały jak wyprzedzić rynek i ze spowolnienia wyjść zdecydowanie w szybkim tempie pytaliśmy w programie "Biznes Lunch" dr Małgorzatę Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Ulica kontra centrum

Centra handlowe w odwrocie. Polscy sprzedawcy coraz częściej są zainteresowani wynajmowaniem powierzchni przy dużych ulicach handlowych, umieszczonych w atrakcyjnych punktach miast. Jak zauważył w TVN CNBC Biznes Tomasz Górski, ekspert rynku nieruchomości Cushman & Wakefield, sklepy zlokalizowane w ciągach handlowych zawsze mogą liczyć na przypadkowych przechodniów a także na turystów. O rankingu najdroższych ulic handlowych na świecie rozmawialiśmy w programie "90 minut".

Czy Opel zwolni w Polsce?

Niemal 11 tys. osób ma stracić pracę w europejskich zakładach Opla - podał niemiecki "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Gazeta powołuje się na dokumenty dotyczące planu biznesowego nowych inwestorów Magny i Sbierbanku. Wynika z niego, że redukcji mają ulec także stanowiska w Polsce. Informacji tej nie potwierdzają jednak przedstawiciele polskiego Opla.

Kto rządzi rynkiem?

Koncentracja na rynku kontraktów terminowych rozpala wyobraźnię inwestorów. Giełda Papierów Wartościowych od marca tego roku publikuje dane o dużych pozycjach na rynku kontraktów na WIG20, jeśli zajmują one ponad 20% w rękach jednego podmiotu. Na specjalne życzenie Widzów, którzy chcą wiedzieć, czym jest koncentracja na rynku kontraktów i czy rzeczywiście „grubas” dawniej „korsarz” rządzi polską giełdą do programu "Dzień na rynkach" zaprosiliśmy analityka DM BOS Grzegorza Zalewskiego, który starał się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące nas pytania.

Ożywienie rynku stali

Druga połowa roku powinna przynieść stabilizację na rynku stali. Sytuacja się normalizuje ponieważ huty zwiększają moce produkcyjne a surowce drożeją. Problem w tym, że nie wiadomo czy wzrost cen surowców nie jest jedynie efektem uzupełniania zapasów magazynowych. Zdaniem prezesa Stalprofilu przełom października i listopada pokaże, czy ożywienie na rynku stali jest trwałe. Z Jerzym Bernhardem w "Dniu na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Simple walczy o kontrakty

Simple walczy o nowe zamówienia. Prezes informatycznej spółki szczególnie liczy na sektor publiczny. Przyznaje jednocześnie, że z powodu kryzysu więcej zleceń w tym zakresie może pojawić się dopiero w przyszłym roku. Paweł Zdunek mimo to ma nadzieję na poprawę wyników firmy o przynajmniej kilkanaście procent.

Przed danymi GUS

Podwyżki stóp procentowych w tym roku spodziewać się nie należy, obniżki nie należy wykluczać. O bieżącej sytuacji makroekonomicznej oraz o prognozach na najbliższą przyszłość w TVN CNBC Biznes, w programie "Pieniądze od Rana" rozmawialiśmy z Marianem Nogą, członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Hiszpanie stronią od wina

Hiszpanie piją mniej wina - alarmuje Hiszpański Instytut Rynku Wina. Spożycie tego trunku w kraju corridy spadło w lipcu o 22 procent w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

W Szwajcarii zatrzymał się czas

Zagraniczny popyt na zegarki ze Szwajcarii spadł w sierpniu o 22 procent licząc rok do roku, a wartość ich sprzedaży osunęła się do 814 milionów dolarów, spadając poniżej poziomów z roku 2006. Światełkiem w tunelu może być to, że sierpień był już drugim miesiącem z rzędu, kiedy tempo spadku hamuje. A na słynne zegarki rzucili się Chińczycy.

Noga: Stopy bez zmian

W tym roku zmiana poziomu stóp procentowych jest mało prawdopodobna - uważa członek RPP, prof. Marian Noga. Z jednej strony Radę ogranicza bowiem wysoka inflacja, z drugiej wciąż słaby wzrost gospodarczy.

Kredyt reaktywacja?

Cena kredytów w kilku bankach nieco spadła - ale aby kredyt dostać trzeba nie tylko samemu mieć zdolność kredytową. Trzeba też pracować u wiarygodnego pracodawcy. Można jednak liczyć na pożyczkę nawet na 100% wartości nieruchomości. Czy to już zapowiedź bankowego powrotu do kredytowego Eldorado? W TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z MArcinem Krasoniem, analitykiem Open Finance.

Praca pilnie poszukiwana!

Ministerstwo Pracy spodziewa się we wrześniu wzrostu bezrobocia. Jak mówi wiceminister Czesława Ostrowska przyczyny to rejestracja absolwentów wchodzących na rynek pracy oraz zwolnienia grupowe. Gdzie jest praca? Dla kogo? Jakiego specjalisty szukają pracodawcy we Wrocławiu, za kim rozglądają się w Krakowie a kogo poszukują w Gdańsku. Swoją działalność rozpoczęło Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy KPP i z dyrektorem Obserwatorium Bartłomiejem Rokickim, Jolanta Wiśniewska rozmawiała na temat rynku pracy.

Koniec Galerii Centrum

To już koniec Galerii Centrum, spółki zależnej od Vistula Group. Wczoraj krakowski sąd zmienił zasady, na jakich ma się odbywać upadłość firmy. Ma ona obejmować likwidację majątku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Odbierz VAT za cegły

Od października fiskus odda więcej. Budujesz lub remontujesz swoją nieruchomość zgłoś się do Urzędu Skarbowego po zwrot VATu za materiały budowlane. To uzupełnienie naszych portfeli nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Limity rosną. Jakie dokumenty należy gromadzić? Gdzie je złożyć? Jak odzyskać różnicę w podatku? – o to pytaliśmy Agnieszkę Szuper - doradcę podatkowego Independent Tax Advisors.

Nie ma takich mieszkań, jakich szukamy!

Wszystkim dzisiaj wydaje się, że mieszkań jest na rynku pod dostatkiem. Gdyby jednak spojrzeć na strukturę ich podaży, to okazuje się, że wśród nowo oddawanych niewiele jest takich, jakich rzeczywiście szukamy - tak przynajmniej twierdzi gość TVN CNBC Biznes, Paweł Grząbka. Ekspert CEE Property Group wyjaśnia, jak, jego zdaniem, kształtować będzie się w najbliższym czasie rynek nieruchomości.

Kredyty wciąż trudnodostępne?

Niewielu Polaków ma dylemat co do wyboru waluty kredytu hipotecznego, bo niewielu Polaków na niego stać - ocenia w TVN CNBC Biznes główny analityk Finamo, Paweł Majtkowski. Zdaniem gościa programu "90 Minut" banki tylko pozornie pokazują, że zwiększają akcje kredytowe dla klientów usiłujących uzyskać kredyt na zakup nieruchomości. Jak zatem wygląda obecnie sytuacja na rynku kredytowym, pytał Marek Tejchman.

Nowa "ziemia obiecana" pod Katowicami

Inwestycje za 6,6 mld zł, które dadzą pracę 20 tys. osób planuje przyciągnąć Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Ma na to pozwolić poszerzenie jej obszaru o 370 ha - pisze "Puls Biznesu".

Reklama już okien nie zasłoni?

Ministerstwo Infrastruktury chce ograniczyć wieszanie ogromnych, zasłaniających okna płacht reklamowych na budynkach wielorodzinnych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Eksperci jednak alarmują: przepisy, które przygotowuje resort są niejasne i nie rozwiążą problemu.

Odbierz fiskusowi co twoje!

Prawie miliard złotych nienależnie pobranego podatku oddał firmom i obywatelom fiskus w 2008 r. - wylicza "Rzeczpospolita". Przegrał też rekordową liczbę sporów z podatnikami.

Cena życia

12 tysięcy osób - tylu Polaków poniosło śmierć w pracy w ciągu ostatnich 20 lat. Ponad 2 miliony zostało poszkodowanych. Najczęściej do tragedii dochodzi w rolnictwie, przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, transporcie i górnictwie. A w świetle ostatniej katastrofy w Kopalni Wujek - Śląsk powraca pytanie - dlaczego mimo, że wiedza o nieprawidłowościach jest powszechna, to znowu musieli zginąc ludzie i ile jest warte życie pracownika.

Zagrożenia dla złotego

Negocjacje rządu z Eureko będą miały wpływ na kondycję złotego. Spekulacje na temat ugody oraz związana z tym wypłata rekordowej dywidendy może osłabić polską walutę. Sytuację może złagodzić równoczesna emisja akcji PKO BP i giełdowy debiut grupy PGE. O rynku walutowym i prawdopodobnych kursach złotówki rozmawialiśmy w magazynie Biznes lunch" z analitykiem DM BOŚ Markiem Rogalskim i Jackiem Kałużnym z X-Trade Brokers.

Fitch ostrzega

Polskie finanse publiczne mogą ulec pogorszeniu - agencja ratingowa Fitch ostrzega, że jeśli Polska nie przedstawi programu konsolidacji finansów publicznych, jej rating może zostać obniżony. Eksperci Fitch są zdania, że w przyszłym roku polski deficyt sektora finansów publicznych wzrośnie do 6,3 procent PKB, a dług publiczny - do 56,3 procent PKB. Co na to polscy ekonomiści? W programie "Bilans" rozmawialiśmy z Jarosławem Karpińskim z FMC Management.

Sporu z Eureko ciąg dalszy

Już ponad dziesięć lat toczy się spór z Eureko w sprawie prywatyzacji największego polskiego ubezpieczyciela. Jednak sytuacja przeciągającego się sporu nie wpływa korzystnie na wizerunek naszego kraju jako miejsca gdzie można spokojnie inwestować pieniądze. Na temat PZU i Eureko rozmawiał w programie "Biznes Lunch" Wojciech Roman, ekspert finansowy.

Będzie lepiej na rynku kredytów hipotecznych

Klienci wywiązują się ze zobowiązań, a sytuacja na rynku nieruchomości się stabilizuje. To dla banków sygnał, by chętniej udzielać kredytów hipotecznych - także tych na 100% wartości planowanego zakupu. O tym, co wydarzy się na w najbliższych miesiącach na rynku kredytów hipotecznych opowiada w "Bilansie" Karol Wilczko z serwisu Comperia.pl.

Kredyt reaktywacja

Jest co kupić - będzie też za co. Do niedawna kusiły głównie lokatami, albo kredytami gotówkowymi. Ale teraz - stopniowo, choć jeszcze nieśmiało - banki wracają do promowania kredytów hipotecznych. Tym razem jednak chodzi o kredyty w złotych. Ich cena w kilku bankach nieco spadła - ale aby kredyt dostać trzeba nie tylko samemu mieć zdolność kredytową. Trzeba też pracować u wiarygodnego pracodawcy. Można jednak liczyć na pożyczkę nawet na 100% wartości nieruchomości. Czy to już zapowiedź bankowego powrotu do kredytowego Eldorado...

Prognozy dla sektora IT

W 2010 roku o wzrosty w branży IT może być trudno - uważa Przemysław Sawala-Uryasz, analityk CAIB. W pierwszej połowie roku analitycy prognozowali dla branży stały wzrost, argumentując, że jest to jedna z niewielu dziedzin usług, w których rynek jest tak bardzo zróżnicowany. Czy te prognozy się sprawdziły? Jakie są prognozy dla spółek Asseco, Comarch i Sygnity na drugą połowę roku? O tym rozmawialiśmy w programie "Rynki dnia".

Auto z importu bez badania

Polskie drogi zostaną zalane złomem - to reakcja ekspertów na nakaz Europejskiego Trybunały Sprawiedliwości. Według niego od jutra osoby sprowadzające auta zza granicy nie będą musiały przez zarejestrowaniem sprawdzać stanu technicznego swoich samochodów. Choć kupcy się cieszą na niższe koszty, Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar ostrzega - bezpieczeństwo na polskich drogach drastycznie spadnie. Z gościem rozmawialiśmy w programie "Bilans".

Komputerowy gigant na zakupach

Dell wyda 3,9 miliarda dolarów na zakup spółki Perot Systems. Amerykański producent komputerów osobistych liczy, że zakup pozwoli mu na poszerzenie bazy klientów.