Pojawiają się pierwsze oficjalne potwierdzenia dotyczące kandydatów do nowej RPP. - Wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch jest kandydatką PSL do kolejnej Rady Polityki Pieniężnej - poinformowała w środę wicemarszałek Sejmu z ramienia tej partii Ewa Kierzkowska. Prezes NBP i przewodniczący RPP przyjął tą kandydaturę jako dobry znak dla nowej Rady.
O kandydaturze Chojny-Duch do RPP mówiło się już od pewnego czasu. Przedstawiana była jednak dotychczas jako kandydatka koalicji rządzącej PO-PSL. Według przewodniczącego Rady Sławomira Skrzypka kandydatura wiceminister Chojny-Duch "jest dobrym prognostykiem, co do dalszego składu Rady Polityki Pieniężnej". - Bo właśnie liczę na to, że to merytoryczne decyzje będą podstawą dalszych wyborów - powiedział Skrzypek.
Chojna-Duch była wiceministrem finansów od czerwca 1994 roku do listopada 1995 roku. Ponownie objęła tę funkcję w listopadzie 2007 roku z rekomendacji PSL.
Kto jeszcze do RPP?
Sześcioletnia kadencja obecnej RPP wygasa w styczniu i lutym 2010 roku. Do nowej Rady po trzech kandydatów wskażą: prezydent, Sejm i Senat. Dziesiątym członkiem jest prezes NBP, którego kadencja kończy się za ponad trzy lata.
Kluby parlamentarne mają czas na zgłaszanie kandydatów na trzech członków RPP do 10 grudnia (kolejne posiedzenie Izby - 15-18 grudnia), kilka dni później mija termin na zgłaszanie kandydatur na trzech senackich członków Rady. W ostatniej kolejności swoich trzech kandydatów ma przedstawić prezydent. Lech Kaczyński miałby natomiast zaproponować kogoś z grupy: Zyta Gilowska, Adam Glapiński, Ryszard Bugaj i Wojciech Roszkowski.
Jako kandydatów koalicji wymienia się Andrzeja Bratkowskiego, byłego wiceprezesa NBP, a obecnie doradcę prezesa w Polkomtelu, Jana Krzysztofa Bieleckiego - do stycznia 2010 roku prezesa Pekao SA, Jana Winieckiego - doradcy ekonomicznego WestLB Bank Polska, i Ryszarda Petru - głównego ekonomisty BRE Banku.
Inni kandydaci, wymieniani przez media, to m.in. Andrzej Rzońca, wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju fundacji Leszka Balcerowicza; Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, były wiceminister finansów;
Źródło: PAP, ISB
Źródło zdjęcia głównego: TVN24