Najnowsze

Najnowsze

Cegielski na ulicach Poznania

Ulicami Poznania przejdzie w poniedziałek demonstracja pracowników zakładów Cegielskiego. Przemarsz organizują OPZZ i Solidarność. Marsz ruszy po zakończeniu pierwszej zmiany sprzed bramy głównej zakładów.

Polacy szczęściarzami tego świata

Uważasz, że w Polsce żyje się źle, nasze dochody są niskie, a mieszkańcy innych krajów są szczęśliwsi? Nie masz racji: 3/4 świata to nam może zazdrościć. Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) właśnie dziś publikuje swój doroczny Raport o Rozwoju Społecznym, obrazujący jakość życia w 182 krajach świata.

Perspektywy przed gospodarką USA

Minął tydzień publikacji danych z amerykańskiej gospodarki. PKB za drugi kwartał, dane z rynku pracy i rynku nieruchomości oraz wyniki sprzedaży nowych aut we wrześniu. W jakim punkcie jest amerykańska gospodarka? O to Marek Tejchman pytał w programie "90 Minut" Krzysztofa Błędowskiego - dyrektora w Manufacturers Alliance/MAPI

Wielkopolska epidemia młodego bezrobocia

Bezrobocie szczególnie dotyka najmłodsze roczniki - o takim zjawisku wiemy już od miesięcy. Ale dlaczego zależy to od regionu kraju? zastanawia się "Puls Biznesu". Jak wylicza gazeta, w Wielkopolsce - dotąd nie narzekającej na brak pracy - młodych bezrobotnych przybyło najwięcej.

W kryzysie na żywności zarabiamy jak nigdy

Na towarach rolno-spożywczych w tym roku Polska zarabia jak nigdy dotąd. Eksport trzyma się mocno, import spadł - w efekcie na czysto zarobiliśmy 1,3 miliarda euro. To najlepszy wynik w historii - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna".

Banki łupią swych klientów

Pierwsza półrocze 2009 r. oznaczało wyraźny wzrost cen podstawowych usług bankowych – wynika z raportu NBP, cytowanego przez "Rzeczpospolitą". Najbardziej banki golą nas na przelewach, zlecanych w okienku. – Ceny usług znacznie wzrosły – pisze NBP w podsumowaniu, do którego dotarła gazeta.

Firmy tytoniowe gonią resztkami sił

Gwałtownie spada w Polsce sprzedaż papierosów, a firmy tytoniowe gonią już resztkami sił - twierdzi "Puls Biznesu". Czy oznacza to, że coraz więcej rodaków rezygnuje z "dymka"? Nic bardziej mylnego, bo konsumpcja papierosów aż tak nie spadła. Według dziennika, chodzi o coraz większą sprzedaż tego towaru z przemytu.

Silvio zbiednieje o 750 mln euro

Włoski sąd karze Silvio Berslusconiego za nieuczciwe chwyty w walce z rynkowymi konkurentami. Jego koncern medialny Fininvest ma zapłacić aż 750 mln euro odszkodowania firmie grupie finansowej CIR, której nielegalnie uniemożliwił zakup największego włoskiego wydawnictwa Mondadori.

Tydzień spadków w USA

Wieszczony koniec kryzysu finansowego wcale nie chce nadejść. W USA indeksy giełdowe spadają już od ponad ośmiu dni, a ostatni dzień tygodnia notowań, wcale nie przyniósł poprawy. Wszystko przez niespodziewanie duże bezrobocie.

Kredyt technologiczny - dla kogo?

Aby uzyskać kredyt technologiczny - warunek jest jeden nowoczesne technologie, które taka firma chce wykorzystać. Jak zatem sięgnąć po te pieniądze? W dniu z innowacją w TVN CNBC BIZnes sprawdzał - Patrycjusz Wyżga.

5 mld 125 mln - czyli emisja PKO BP

PKO BP i wszystko jasne. Przynajmniej jeżeli chodzi o emisję nowej serii akcji - emisję, że której bank pozyska więcej środków niż zamierzał - trochę ponad 5 miliardów złotych. Wiadomo też, że ponad 80% tej kwoty zostanie przeznaczone na kredyty dla przedsiębiorców. Karolina Hytrek-Prosiecka.

Innowacja daje zarobić?

Polacy są uważani za bardzo kreatywnych. Jak wykorzystać kreatywność, by tworzyć innowacyjne produkty i na nich zarabiać? Między innymi o tym w ramach "Dnia z innowacją" w TVN CNBC Biznes Rafał Wojda rozmawiał z profesorem Janem Antoszkiewiczem ze Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania oraz Jakubem Wronkowskim, prezesem AIP Seed Capital

Banki w Unii odporne na stres

22 największe banki w Unii Europejskiej poradzą sobie z kryzysem nawet głębszym niż ten, z którym mieliśmy do czynienia do tej pory. Taki wniosek płynie z prób wytrzymałości sektora bankowego, przeprowadzonego przez Brukselę.

Tanie, małe mieszkanko na Manhattanie

Apartamenty na nowojorskim Manhattanie sprzedają się jak świeże bułeczki - wynika z raportów kilku agencji nieruchomości. Na przeciętne mieszkanko wystarczy... 760-850 tys. dolarów.

Czy w lutym zabraknie gazu?

Jeśli Polska nie podpisze kontraktu z Rosją na dodatkowe dostawy gazu, a zakłady chemiczne zwiększą w lutym produkcję, to ograniczenia dostaw gazu dla przemysłu są nieuniknione - uważa prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Michał Szubski. Zapewnia jednak, że ograniczenia nie dotkną użytkowników kuchenek i piecyków.

Eureka !!! Koniec historycznego sporu

Po 10 latach przed największym polskim ubezpieczycielem otwiera się zupełnie nowy rozdział. Jaka zatem czeka przyszłość PZU w nowych realiach, jaka jest cena tej ugody i czy ten słony rachunek to rachunek za głupotę?

Nord Stream nie wejdzie na minę

Fińskie władze zezwoliły na oczyszczenie swoich wód terytorialnych z min i innych pozostałości wojskowych w miejscach, gdzie będzie budowany Gazociąg Północny. Spółka Nord Stream AG podała, że operację oczyszczania dna rozpocznie jeszcze w październiku.

Gospodarka USA wciąż choruje

Zupełnie zaskakująca i bardzo zła wiadomość. Stopa bezrobocia w USA znowu skoczyła, a miejsc pracy ubyło znacznie więcej od oczekiwań. Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 9,8 proc. wobec 9,7 proc. w sierpniu, a liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych zmniejszyła się o 263 tys., podczas gdy w sierpniu spadła o 201 tys. - podał amerykański Departament Pracy.

Zmiany w hazardzie przełożone na... kto to wie

Za trzy, dziesięć, osiemnaście miesięcy, a może nigdy. Po wybuchy tzw. afery hazardowej nie wiadomo kiedy, czy i w jakim stanie wejdzie w życie nowelizacja do ustawy o grach i zakładach wzajemnych. W obecnej jej wersji z 31 marca 2009 planowane jest wejście w życie tych przepisów 1 stycznia 2010 roku.

Dostęp do unijnych pieniędzy

Przedsiębiorcy z prywatnych lecznic oskarżają Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Funduszy Unijnych o opieszałość i niekompetencję. Unijne dotacje, za które prywatne firmy chciałyby rozwinąć swój biznes, utykają w ciągnących się nawet rok procedurach. Jeden departament wydaje pozytywną opinię, drugi ją kasuje. Dlaczego tak się dzieje? Jak realnie wygląda dostęp do unijnych pieniędzy? sprawdzał Łukasz Kijek.

Miller: w Polsce rządzi partia Eureko

- To mój rząd odzyskał PZU z rąk Eureko - pisze na blogu w onet.pl były premier Leszek Miller. I twierdzi, że obecna umowa Skarbu Państwa dała holenderskiemu inwestorowi odszkodowanie zupełnie mu nienależne, a to wskutek tego, że w Polsce rządzi "partia Eureko".

Już pozamiatane po megadywidendzie

Prezes Eureko Willem van Duin poinformował w piątek podczas telekonferencji, że Eureko zawarło już, w kilku transzach, transakcje zamiany złotych na euro na większość kwoty, jaką ma otrzymać w tym roku z PZU. Spodziewa się on sumy ok. 1,9 mld euro, zakładając kurs 4,20 zł za euro. Po tej informacji złoty gwałtownie umocnił się do euro z 4,27 do 4,23.

Ugoda MSP z Eureko

W osiągnięciu porozumienia w trwającym od 10 lat sporze między Eureko i Skarbem Państwa zdecydowanie pomógł kryzys na rynku finansowym - powiedział w TVN CNBC Biznes były prezes PZU. Jerzy Zdrzałka ocenia, że warunki ugody z Eureko są bardzo korzystne dla Skarbu Państwa.

"Przyjechaliśmy tu w obronie Kazia"

Około tysiąca działaczy Solidarności protestuje przed w Zakładem Transportu Energetyki w Radomiu. Powód protestu to bezprawne - ich zdaniem - zwolnienie z pracy w Zakładzie jednego z członków Komisji Krajowej "S" - Kazimierza Staszewskiego.

Rostowski: jesteśmy za biedni na taką składkę

- Polska nie akceptuje wysokiego wkładu Europy Środkowej i Wschodniej w pomoc finansową, która miałaby być udzielona przez kraje rozwinięte krajom rozwijającym się w ramach walki ze zmianami klimatu - oświadczył minister finansów Jacek Rostowski. Do 2020 roku Polska miałaby wydać przynajmniej dwa miliardy euro.

Innowacja w medycynie

Zwycięzca rankingu najbardziej innowacyjnych spółek na rynku NC, Euroimplant rozwija swoją działalność. Na jakich projektach koncentruje się spółka, ile kosztuje wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz o planach dalszego rozwoju z prezesem Euroimplant Dariuszem Śladowskim, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Robert Stanilewicz.

Kłopoty z dotacjami

Pieniądze z Unii Europejskiej na nowe, innowacyjne projekty polskich przedsiębiorców są. Często jednak zainteresowani mają kłopoty z pozyskaniem środków przez opieszałość urzędników i zawiłe procedury. A gra toczy się o duże pieniądze, bo np, budżet mazowsza na nowe projekty to 1,8 mld euro. O szansach przedsiębiorców na dodatkowe fundusze w "Pieniądzach od rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z Grzegorzem Świętoreckim z portalu www.mazowia.pl

Pieniądze a innowacje

Bank Gospodarstwa Krajowego ma 410 mln euro do podziału na premie technologiczne. W tym roku przedsiębiorcy otrzymają jednak tylko 200 mln złotych. Kto może skorzystać z kredytu technologicznego wyjaśniała Marzena Tymińska-Ładziak z banku BGK.

Nowość czy innowacja?

Dziś w TVN CNBC Biznes dzień z... innowacją. Czy rzeczywiście innowacja to szansa dla przedsiębiorców na realizację własnych, śmiałych i ambitnych marzeń i pomysłów. Na budowanie wartości firmy w długim okresie, w krótkim na osiągniecie dodatnich wyników finansowych. Czym jest innowacja? Rozmawialiśmy z Tomaszem Krawczykiem z Ośrodka Transferu Technologii UW.

Rządowy faworyt już w fotelu prezesa

Premier Donald Tusk powołał Zbigniewa Derdziuka na stanowisko Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niespodzianki nie było: Derdziuk był najpierw faworytem na medialnej giełdzie, a potem kandydatem ministerstwa pracy, które kandydaturę na szefa ZUS zgłasza premierowi.