Najnowsze

Najnowsze

Amerykanie omijają sklepy

Niespodziewany spadek sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Po dwóch miesiącach wzrostów, sprzedaż stopniała tam w marcu o 1,1 procent miesiąc do miesiąca. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,3 procent.

Monopolista chce... obniżki cen gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w przekazanym Urzędowi Regulacji Energetyki dokumencie proponuje obniżkę ceny błękitnego paliwa dla odbiorców indywidualnych o 8,5 proc. W praktyce oznaczałoby średnią obniżkę wszystkich opłat na rachunku o 3,1 proc.

Kredyty w górę?

Rośnie sprzedaż produktów finansowych - Open Finance zanotował wzrost na poziomie ponad 50%. O sytuacji na rynku walutowym oraz mieszkaniowym, rozmawialiśmy w programie "Dzień na Rynkach" z wiceprezesem Noble Banku - Maurycym Kuhnem

Makarony po kwartale

O wynikach spółki Makarony Polskie po pierwszym kwartale rozmawialiśmy z prezesem Pawłem Nowakowskim. Prezes zdradził, dlaczego spodziewa się lepszych wyników spółki i jak sytuacja makroekonomiczna wpłynie na zyski Makaronów Polskich

Złoty wystrzelił w górę

Złoty miał znakomity dzień. Po decyzji rządu o przystąpieniu do elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, kurs naszej waluty wystrzelił w górę. W ciągu zaledwie kilkunastu minut złoty zyskał kilka groszy, a zdaniem ekspertów to dopiero początek.

1. czerwca upadek General Motors?

- Ministerstwo skarbu USA stara się o to, by koncern samochodowy General Motors przygotował do się do złożenia 1 czerwca wniosku o upadłość - podał dziennik "New York Times". Spółka twierdzi jednak, że może dokonać restrukturyzacji bez pomocy sądu.

Pożyczą nam 20 mld dol.

- Polska przystąpi do elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego - powiedział we wtorek minister finansów Jacek Rostowski. W związku z tym do dyspozycji Narodowego Banki Polskiego oddane zostanie około 20 mld dolarów. Minister podkreślił, że zgoda MFW jest "niemal pewna" i wynika z silnych fundamentów naszej gospodarki.

Polska przed Trybunał za ograniczenia OFE

Komisja Europejska pozwała we wtorek Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za ustawowe ograniczenia, którym podlegają polskie otwarte fundusze emerytalne przy dokonywaniu inwestycji za granicą. Według Komisji, nasze przepisy są sprzeczne z podstawową zasadą wspólnego unijnego rynku.

Nadciąga hybrydowy Jaguar

Jaguar dołączy do grupy producentów aut o napędzie hybrydowym. Przesądziło o tym 307 mln funtów pożyczki, jakie spółka otrzymała z Europejskiego Banku Inwestycyjne na rozwój „zielonych” technologii - pisze serwis internetowy "Pulsu Biznesu".

Zatrudniamy pracownika

Pracodawca przed zatrudnieniem pracownika powinien dokładnie sprawdzić jego dane podane w życiorysie. O tym, jak i gdzie można to zrobić, a także jak obecnie wygląda nasz rynek pracy, mówi w "Biznes Lunchu" Jarosław Polak z Polak&Partners. O więcej szczegółów pytał Marek Wójcicki.

Perspektywy dla Armatury

Naszą strategią jest wygrać na kryzysie - powiedział prezes Armatury Kraków Konrad Hernik. Przejęcie spółki Toory dało bardzo dobre wyniki sprzedażowe. Gość "Dnia na Rynkach" przyznał, że teraz spółka produkuje grzejniki 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, a to i tak za małe moce produkcyjne, jak przynaje w rozmowie z Robertem Stanilewiczem.

Seco/Warwick: lepszy I kwartał?

Cały rok 2009 będzie trudny, ponieważ działamy w branżach dotkniętych spowolnieniem - przyznał w TVN CNBC Biznes prezes spółki Seco Warwick, Leszek Przybysz. Zdaniem gościa "Dnia na Rynkach" kryzys powinien spółkę uczynić silniejszą. O szczegóły pytał Robert Stanilewicz.

Kredyt nie dla każdego

Wciąż borykamy się z problemem płynności, ryzyka kredytowego i kapitału - przyznał w TVN CNBC Biznes Maciej Meder z firmy consultingowej ZEB. Zdaniem gościa programu "Dalszy Ciąg Poranka", spowolnienie najbardziej widoczne będzie w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw. O szczegóły pytała Katarzyna Karpa-Świderek.

Akcja kredytowa banków

Bank centralny chce wspólnie z przedstawicielami sektora bankowego wypracować pakiet działań mających pobudzić akcję kredytową dla klientów indywidualnych. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" Katarzyna Karpa-Świderek pytała prezesa Związku Banków Polskich, Krzysztofa Pietraszkiewicza.

Kiepskie dane od naszych sąsiadów

Obroty niemieckiego przemysłu przetwórczego zmalały w lutym o niemal 1/4 w porównaniu do tego samego miesiąca przed rokiem. To największy spadek tego wskaźnika od czasu podjęcia jego rejestracji w 1991 roku. Ostro wyhamowała też produkcja przemysłowa w Czechach.

Goldman Sachs zarobił - i chce oddać rządowi

Goldman Sachs zaskakuje rynek świetnymi wynikami za pierwszy kwartał 2009 r. Jego zysk netto sięgnął 1,66 mld dolarów, czyli o ponad dwa razy więcej niż prognozowali najwięksi optymiści. Teraz bank szykuje się do emisji akcji i spłaty części z 10 miliardów pożyczki, jaką dostał od rządu.

S&P: Polska znajdzie się pod kreską

Polska gospodarka skurczy się w tym roku o 1 procent - uważają analitycy renomowanej agencji ratingowej Standard&Poor's. To nie wpływa jednak na jej ocenę polskiej zdolności kredytowej.

Tygrys złapał zadyszkę

Gospodarka Singapuru w pierwszym kwartale 2009 r. skurczyła się prawie o 1/5. To największy spadek Produktu Krajowego Brutto w historii azjatyckiego tygrysa.

Rząd dołoży 2 tys. funtów do auta?

Kolejny rząd chce dopłacać swoim obywatelom do wymiany starego auta na nowe. Pomysł, który świetnie sprawdził się w Niemczech, chcą teraz zastosować Brytyjczycy.

Chiny szansą dla azjatyckich krajów

Gospodarka Singapuru kurczy się, ale widać jaskółkę nadziei w eksporcie - powiedział w TVN CNBC Biznes Tomasz Janowski z Reutersa. Chińskie władze próbują przekierować gospodarkę Chin z eksportu na popyt krajowy, który ma być motorem wzrostu PKB. Dla krajów azjatyckich takich jak Singapur to nadzieja na rozwój. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytała Katarzyna Karpa-Świderek.

Eksport dalej w dół?

Dalszy spadek eksportu w lutym prognozuje prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Piotr Soroczyński. Zdaniem gościa TVN CNBC Biznes dane nie są najlepsze, ale to w dużym stopniu efekt wysokiego poziomu eksportu z 2008 roku. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytała Katarzyna Karpa-Świderek.

Chińska recepta na kryzys

Rząd wraz z zespołem ekonomistów przygotowuje plan stabilizujący gospodarkę. Pieniądze, inaczej niż w przypadku planów europejskich czy amerykańskich, trafią do realnej gospodarki. Między innymi chińskich sposobach na kryzys Marek Tejchman rozmawiał w magazynie "90 Minut" z byłym ambasadorem polski w Chinach - Ksawerym Burskim.

Syndrom tłumu w sprzedaży

Człowiek nie jest w stanie wyjść poza system, bo istnieje syndrom tłumu - mówi w TVN CNBC Biznes prezes BNI Polska, Grzegorz Turniak. O to, jak powinno się profesjonalnie sprzedawać produkty, szczególnie te finansowe, gościa programu "90 Minut" pyta Marcin Kowalski.

Brytyjczycy ostrzegają przed biopaliwami

Brytyjska Agencja ds. Środowiska ostrzega przed bezkrytycznym stosowaniem biopaliw, które nie zawsze są czystą alternatywą wobec paliw kopalnych. Według Agencji w przyszłości biopaliwa mogą wręcz stać się jednym z największych źródeł gazów cieplarnianych.

W restauracji zjesz o 1/5 taniej

Pierwsze miesiące roku okazały się bardzo ciężkie dla polskich restauratorów. Ich lokale odwiedziło znacznie mniej klientów, co spowodowało spadek obrotów nawet o 30 procent. Aby ożywić popyt, właściciele lokali obniżają ceny - niektórzy o 20 procent - pisze "Gazeta Prawna"

Rząd obiecuje drogi, budowlańcy chcą więcej

W tym roku GDDKiA zamierza ogłosić 53 przetargi na budowę ponad tysiąca kilometrów dróg - pisze "Rzeczpospolita". W 2009 roku kierowcy mają zacząć korzystać z 91,6 km nowych autostrad, 116 km tras ekspresowych i 41,1 km obwodnic sześciu miast. Ale firmy budowlane podkreślają, że w obliczu kryzysu liczą na więcej.

Kryzys? Świetna wymówka do zwolnień

Pracodawcy wykorzystują kryzys, by zwolnić drogich pracowników i zatrudnić tańszych - pisze "Dziennik". - Podczas boomu to pracownicy dyktowali warunki, teraz nasza kolej - otwarcie mówią pracodawcy w rozmowie z gazetą.

Polska - największy plac budowy NATO

Kryzys. A co my na to? NATO. Jak pisze "Rzeczpospolita", na inwestycjach Sojuszu w infrastrukturę obronną w naszym kraju polskie firmy zarobią do 2014 r. grubo ponad 3 miliardy złotych.

Gazprom atakuje, Ukraina zapłaci?

Znów szykują się gazowe problemy na linii Ukraina-Rosja. Tym razem chodzi o pieniądze za gaz, którego Kijów nie wykorzystał, ale za który zgodnie z umową i tak musi płacić.

"FT": nadciągają polscy bezrobotni

Brytyjska gospodarka spowalnia i liczba bezrobotnych na Wyspach rośnie. "Financial Times" ostrzega, że wśród nich będzie coraz więcej imigrantów z Polski.