Najnowsze

Najnowsze

Tanie, małe mieszkanko na Manhattanie

Apartamenty na nowojorskim Manhattanie sprzedają się jak świeże bułeczki - wynika z raportów kilku agencji nieruchomości. Na przeciętne mieszkanko wystarczy... 760-850 tys. dolarów.

Czy w lutym zabraknie gazu?

Jeśli Polska nie podpisze kontraktu z Rosją na dodatkowe dostawy gazu, a zakłady chemiczne zwiększą w lutym produkcję, to ograniczenia dostaw gazu dla przemysłu są nieuniknione - uważa prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Michał Szubski. Zapewnia jednak, że ograniczenia nie dotkną użytkowników kuchenek i piecyków.

Eureka !!! Koniec historycznego sporu

Po 10 latach przed największym polskim ubezpieczycielem otwiera się zupełnie nowy rozdział. Jaka zatem czeka przyszłość PZU w nowych realiach, jaka jest cena tej ugody i czy ten słony rachunek to rachunek za głupotę?

Nord Stream nie wejdzie na minę

Fińskie władze zezwoliły na oczyszczenie swoich wód terytorialnych z min i innych pozostałości wojskowych w miejscach, gdzie będzie budowany Gazociąg Północny. Spółka Nord Stream AG podała, że operację oczyszczania dna rozpocznie jeszcze w październiku.

Gospodarka USA wciąż choruje

Zupełnie zaskakująca i bardzo zła wiadomość. Stopa bezrobocia w USA znowu skoczyła, a miejsc pracy ubyło znacznie więcej od oczekiwań. Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 9,8 proc. wobec 9,7 proc. w sierpniu, a liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych zmniejszyła się o 263 tys., podczas gdy w sierpniu spadła o 201 tys. - podał amerykański Departament Pracy.

Zmiany w hazardzie przełożone na... kto to wie

Za trzy, dziesięć, osiemnaście miesięcy, a może nigdy. Po wybuchy tzw. afery hazardowej nie wiadomo kiedy, czy i w jakim stanie wejdzie w życie nowelizacja do ustawy o grach i zakładach wzajemnych. W obecnej jej wersji z 31 marca 2009 planowane jest wejście w życie tych przepisów 1 stycznia 2010 roku.

Dostęp do unijnych pieniędzy

Przedsiębiorcy z prywatnych lecznic oskarżają Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Funduszy Unijnych o opieszałość i niekompetencję. Unijne dotacje, za które prywatne firmy chciałyby rozwinąć swój biznes, utykają w ciągnących się nawet rok procedurach. Jeden departament wydaje pozytywną opinię, drugi ją kasuje. Dlaczego tak się dzieje? Jak realnie wygląda dostęp do unijnych pieniędzy? sprawdzał Łukasz Kijek.

Miller: w Polsce rządzi partia Eureko

- To mój rząd odzyskał PZU z rąk Eureko - pisze na blogu w onet.pl były premier Leszek Miller. I twierdzi, że obecna umowa Skarbu Państwa dała holenderskiemu inwestorowi odszkodowanie zupełnie mu nienależne, a to wskutek tego, że w Polsce rządzi "partia Eureko".

Już pozamiatane po megadywidendzie

Prezes Eureko Willem van Duin poinformował w piątek podczas telekonferencji, że Eureko zawarło już, w kilku transzach, transakcje zamiany złotych na euro na większość kwoty, jaką ma otrzymać w tym roku z PZU. Spodziewa się on sumy ok. 1,9 mld euro, zakładając kurs 4,20 zł za euro. Po tej informacji złoty gwałtownie umocnił się do euro z 4,27 do 4,23.

Ugoda MSP z Eureko

W osiągnięciu porozumienia w trwającym od 10 lat sporze między Eureko i Skarbem Państwa zdecydowanie pomógł kryzys na rynku finansowym - powiedział w TVN CNBC Biznes były prezes PZU. Jerzy Zdrzałka ocenia, że warunki ugody z Eureko są bardzo korzystne dla Skarbu Państwa.

"Przyjechaliśmy tu w obronie Kazia"

Około tysiąca działaczy Solidarności protestuje przed w Zakładem Transportu Energetyki w Radomiu. Powód protestu to bezprawne - ich zdaniem - zwolnienie z pracy w Zakładzie jednego z członków Komisji Krajowej "S" - Kazimierza Staszewskiego.

Rostowski: jesteśmy za biedni na taką składkę

- Polska nie akceptuje wysokiego wkładu Europy Środkowej i Wschodniej w pomoc finansową, która miałaby być udzielona przez kraje rozwinięte krajom rozwijającym się w ramach walki ze zmianami klimatu - oświadczył minister finansów Jacek Rostowski. Do 2020 roku Polska miałaby wydać przynajmniej dwa miliardy euro.

Innowacja w medycynie

Zwycięzca rankingu najbardziej innowacyjnych spółek na rynku NC, Euroimplant rozwija swoją działalność. Na jakich projektach koncentruje się spółka, ile kosztuje wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz o planach dalszego rozwoju z prezesem Euroimplant Dariuszem Śladowskim, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Robert Stanilewicz.

Kłopoty z dotacjami

Pieniądze z Unii Europejskiej na nowe, innowacyjne projekty polskich przedsiębiorców są. Często jednak zainteresowani mają kłopoty z pozyskaniem środków przez opieszałość urzędników i zawiłe procedury. A gra toczy się o duże pieniądze, bo np, budżet mazowsza na nowe projekty to 1,8 mld euro. O szansach przedsiębiorców na dodatkowe fundusze w "Pieniądzach od rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z Grzegorzem Świętoreckim z portalu www.mazowia.pl

Pieniądze a innowacje

Bank Gospodarstwa Krajowego ma 410 mln euro do podziału na premie technologiczne. W tym roku przedsiębiorcy otrzymają jednak tylko 200 mln złotych. Kto może skorzystać z kredytu technologicznego wyjaśniała Marzena Tymińska-Ładziak z banku BGK.

Nowość czy innowacja?

Dziś w TVN CNBC Biznes dzień z... innowacją. Czy rzeczywiście innowacja to szansa dla przedsiębiorców na realizację własnych, śmiałych i ambitnych marzeń i pomysłów. Na budowanie wartości firmy w długim okresie, w krótkim na osiągniecie dodatnich wyników finansowych. Czym jest innowacja? Rozmawialiśmy z Tomaszem Krawczykiem z Ośrodka Transferu Technologii UW.

Rządowy faworyt już w fotelu prezesa

Premier Donald Tusk powołał Zbigniewa Derdziuka na stanowisko Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niespodzianki nie było: Derdziuk był najpierw faworytem na medialnej giełdzie, a potem kandydatem ministerstwa pracy, które kandydaturę na szefa ZUS zgłasza premierowi.

Rząd pięcioma miliardami wywinął się ze sporu o PZU

Skarb Państwa i holenderski ubezpieczyciel Eureko podpisały porozumienie w sprawie PZU, kończąc tym samym prawie dziesięcioletni spór. Za wycofanie się z arbitrażu przeciw Polsce i wyjście z PZU Eureko dostanie 4,77 mld zł w dwóch transzach. Minister Grad zapewnia: budżet państwa nie jest zaangażowany w wypłatę rekompensaty dla Eureko.

Powrót do skrzeczącej normalności

Zaskoczenia nie ma, ale że będzie tak źle jednak się nie spodziewano: po zniknięciu premii za złomowanie starych pojazdów niemieckie salony samochodowe świecą pustkami. Dokładniej mówiąc - samochody są tam nadal, tylko klientów jak na lekarstwo.

Qumak-Sekom wybiera się na zakupy

Qumak-Sekom spodziewa się wzrostu sprzedaży każdego roku o ok. 10 do 15 proc. Przychody spółki ze sprzedaży w I kwartale wzrosły o ponad 4 procent wobec analogicznego okresu roku poprzedniego. Spółka jest w tak dobrej sytuacji, że przy ewentualnych akwizycjach na rynku nie będzie potrzebowała finansowania z zewnątrz. Mikołaj Kunica pytał prezesa Qumak-Sekom, Pawła Jagusia o szczegóły tych planów.

Co wpływa na decyzje RPP?

Z każdym miesiącem rośnie przekonanie, że ożywienie gospodarcze będzie trwałe - mówił w TVN CNBC Biznes prof. Andrzej Sławiński z Rady Polityki Pieniężnej. To i przekonanie o wyhamowaniu inflacji sprawa, że Rada nie zmienia poziomu stóp procentowych. Profesor Sławiński był gościem Marka Tejchmana w Programie 90 minut.

Po decyzji RPP

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła - i nie zmieniła stóp procentowych. Według członka RPP, prof. Mariana Nogi kolejnych zmian stóp można spodziewać się na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku. Z gościem magazynu "Bilans" rozmawiał Rafał Wojda.

Catalyst wystartował

Od dziś, na nowym rynku obligacji, o nazwie Catalyst, notowane są papiery dłużne. W większości nie były dotąd dostępne dla drobnych inwestorów. O szczegóły funkcjonowania rynku i o możliwości jakie oferuje, pytaliśmy Adama Rucińskiego, z Kancelarii Audytorów i Doradców Rucińscy i Wspólnicy.

Obligacje dadzą zarobić?

Czy obligacje infrastrukturalne mogą być łakomym kąskiem dla inwestorów? O tym w programie "Pieniądze od Rana" z dyrektorem inwestycyjnym ds. papierów dłużnych Union Investment TFI, Dariuszem Laskiem rozmawiał Robert Stankiewicz.

Emisja akcji PKO BP

Cena akcji PKO BP z nowej emisji zostanie ujawniona po zakończeniu czwartkowej sesji. Czy opłaca się uzyskać prawo poboru i niedługo po zakończeniu emisji sprzedać akcje? Dodatkowo o wynikach TFI Allianz. Z prezesem spółki Jarosławem Skorulskim, w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Co dalej z PZU?

Spór pomiędzy Eureko a Skarbem Państwa, reprezentowanym przez Ministra Skarbu Państwa, trwa 10 lat i objął w tym czasie rządy 6 premierów i okres urzędowania 12 ministrów skarbu państwa. Czwartkowe Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU zbliża do porozumienia w sprawie Eureko. Czym powinien zająć się Zarząd po zakończeniu sporu? O to Mikołaj Kunica pytał w programie "Rynki Dnia" byłego prezesa PZU - Jerzego Zdrzałkę.

Co przynoszą dane z USA?

Dane lepsze od prognoz napłynęły z amerykańskiego rynku nieruchomości. W sierpniu indeks realizowanych sprzedaży domów wzrósł o 6,4%, podczas gdy w lipcu rósł o 3,2%. Tymczasem dane z rynku pracy pokazały wzrost liczby nowych bezrobotnych, ale mniej planowanych zwolnień i mniej bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku. O komentarz do danych zza oceanu Marek Tejchman poprosił doktora Andrzeja Kurnickiego - prezesa EuroAmerican Company

Czy będzie ugoda z Eureko?

Bardzo intensywny dzień w polskiej gospodarce. Zakończone Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU oraz publikacja prospektu emisyjnego banku PKO BP. Akcjonariusze polskiego ubezpieczyciela zdecydowali o przesunięciu prawie 12 miliardów złotych do funduszu dywidendowego. Nie doszło jednak do podpisania ugody z Eureko. Natomiast prospekt emisyjny banku PKO BP -według wielu ekspertów- pojawił się zbyt późno. W programie "90 Minut" Marek Tejchman rozmawiał z Jackiem Sochą, byłym ministrem skarbu oraz Wiesławem Rozłuckim, byłym prezesem GPW.

Franciszkanie mają mniej Pulsu

Prezes Dariusz Dąbski stał się dominującym udziałowcem TV Puls. Prezes stacji przejął część pakietu należącego do zakonu franciszkanów i ma teraz 75 procent akcji. Telewizja wraca zaś do dawnej nazwy.

Nasze drogie śmieci

Czeka nas duża podwyżka opłat za wywóz śmieci - zapowiada "Gazeta Prawna". Od nowego roku trzeba będzie zamknąć małe, niespełniające unijnych wymogów wysypiska. Tych, które normy spełniają, jest mało - i trzeba do nich śmieci wozić daleko.