Najnowsze

Najnowsze

Intel jednak inside

Wyniki giganta informatycznego Intela okazały się lepsze od oczekiwań. Ten największy na świecie producent mikroprocesorów w III kwartale zarobił 33 centy na akcję. To o 5 centów więcej niż spodziewał się rynek. Przed rokiem zysk spółki wyniósł 35 centów na akcję.

Ropa najdroższa od roku

Ropa naftowa kosztuje w środę na giełdzie w Nowym Jorku ponad 75 USD za baryłkę i jest najdroższa od blisko roku. Dzieje się tak dlatego, że inwestorzy znów wierzą, iż ożywienie w globalnej gospodarce spowoduje wzrost popytu na paliwa - podają maklerzy. Równocześnie dolar osłabł i stracił kolejne 0,5 centa do euro.

Samochody ruszają ociężale

We wrześniu z polskich fabryk wyjechało o ponad 80 tysięcy samochodów osobowych i dostawczych więcej niż w sierpniu - informuje w najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. To jednocześnie najmniejszy spadek produkcji w ujęciu rocznym od 9 miesięcy.

Łukoil zamraża inwestycje w Polsce

Rosyjski koncern Łukoil wstrzymuje ekspansję na polskim rynku - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Nie zamierza już rozbudowywać sieci stacji, budować terminalu paliwowego, ani też przejmować polskich rafinerii. – Chcieliśmy się rozwijać, ale nie pozwolono nam – tłumaczy prezes koncernu Wagit Alekpierow.

Rozrzutność to nasze drugie imię

Tylko 4 na 100 rodzin ma oszczędności w wysokości co najmniej półrocznych dochodów. Nie wykorzystaliśmy koniunktury, by zacząć odkładać pieniądze - pisze "Rzeczpospolita".

Urzędnicy nie chcą płacić za błędy

Projekt ustawy o odpowiedzialności materialnej urzędników za bezprawne decyzje, wystraszył i zmobilizował skarbowców - pisze "Puls Biznesu". Domagają się oni od swego szefa - Jacka Rostowskiego - objęcia pracowników polisą OC, opłacaną z... funduszy resortu finansów.

Nauczycielom rośnie szybciej niż reszcie

Środa to Dzień Edukacji Narodowej - czyli dawny Dzień Nauczyciela. Z tej okazji "Rzeczpospolita" przyjrzała się finansom nauczycieli. Okazuje się, że ich zarobki w ciągu ostatnich dwóch lat rosły znacznie szybciej niż płace reszty Polaków. Wciąż zarabiają oni jednak średnio mniej niż reszta społeczeństwa.

Pociągowy konflikt

Przewozy Regionalne w poważnych tarapatach. Przewoźnik samorządowy nie tylko jest winien PKP Intercity ponad 100 mln złotych, w swojej kasie w sumie brakuje mu ponad 360 mln. Do tego dochodzą stare problemy. O szczegółach wojny pomiędzy PKO Przewozy Regionalne a PKP Intercity rozmawialiśmy z Adrianem Furgalskim, dyrektorem Zespołu Doradców Gospodarczych "TOR".

Europa - ta się byczy

Pracownicy w Europie otrzymują najbardziej hojny pakiet urlopowy na świecie - wynika z danych zebranych przez firmę Mercer. Biorąc pod uwagę święta państwowe, pracownicy z Litwy i Brazylii mają potencjalnie dostęp do największej ilości czasu wolnego od pracy.

Bogaty jak Chińczyk

Podczas, gdy w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych w czasie kryzysu topnieje liczba bogaczy - przybywa ich w Chinach. Według najnowszych badań, Chiny wspięły się już na drugą pozycję na świecie, jeśli chodzi o liczbę miliarderów. Mieszka ich tam już 130. Palmę pierwszeństwa wciąż dzierżą Stany Zjednoczone.

Rozmowy kontrolowane

Rozmowy podsłuchiwane - przynajmniej te, które dotyczą sprzedaży spółek z udziałem Skarbu Państwa. Czy podsłuchuje się wszystko i wszystkich? Tego nie wiadomo, ale właśnie dlatego można zakładać, że szeroko zakrojony plan prywatyzacyjny będzie szeroko inwigilowany. Praktyka obnażona w ostatnich dniach w związku z poszukiwaniem inwestora dla stoczni polskiemu biznesowi się nie podoba. Zdaniem jego przedstawicieli zniechęca to potencjalnych inwestorów do wzięcia udziału w prywatyzacji. A może to, co dziś budzi tak wielkie emocje i sprzeciw powinno stać się normą?

Zielone światło dla GMO

Projekt ustawy o organizmach genetycznie modyfikowanych przyjęty przez rząd. Jednym z najważniejszych założeń nowego prawa jest uporządkowanie nadzoru i kontroli między poszczególnymi instytucjami. Nowa ustawa dostosowuje polskie przepisy do unijnych. Na nowe przepisy niecierpliwie czekają właściciele wysokotowarowych gospodarstw rolnych, którym zakaz uprawy GMO w Polsce nie pozwalał na sprawną konkurencję z rolnikami z pozostałych krajów Unii. Polscy rolnicy GMO chcą, polscy konsumenci już nie.

Płatnicy pod okienkiem

Teraz popularne okienko kasowe, wkrótce Biuro Usług Płatniczych. Z nowymi obowiązkami i dużo bezpieczniejsze niż do tej pory. Z gwarancją, że nasze pieniądze na pewno trafią do adresata. Czy za to dodatkowe bezpieczeństwo trzeba będzie dodatkowo zapłacić? I czy w takim okienku rozliczymy się także z fiskusem?

PKP bez pieniędzy, pasażerowie bez biletów?

Prawdziwa wojna o pieniądze między zarządzającymi PKP Przewozy Regionalne i PKP Intercity rozpętana. Chodzi dokładnie o 89 milionów złotych ze sprzedaży biletów, które przewoźnik regionalny... zatrzymał dla siebie, a które na mocy umowy powinien przekazać Intercity. Teraz nie ma dostępu nawet do złotówki, bo jego konta zajął komornik. Czy dostępu do możliwości kupna biletów w dworcowych kasach pozbawieni zostaną także pasażerowie? A PKP Przewozy Regionalne możliwości funkcjonowania, co w konsekwencji będzie oznaczało likwidację połączeń?

Polska już lepsza od Irlandii

Przegoniliśmy Irlandię szybciej niż obiecywał premier Donald Tusk w kampanii wyborczej - zauważa na swojej stronie internetowej "Puls Biznsu". Polska właśnie pożyczyła 410 mln euro przy rentowności niższej niż papiery z Zielonej Wyspy. Czyli za ich wykup zapłacimy mniej niż Irlandczycy.

Na emeryturze będzie bieda

Zaledwie 5,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków oszczędzało w końcu czerwca 2009 roku na Indywidualnych Kontach Emerytalnych - wynika z raportu opublikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ekonomiści uważają, że Polacy nie odkładają na emeryturę z trzeciego filara z braku świadomości i niewystarczających zachęt podatkowych.

Walka o miliony Wilka i Zająca

- Nu zajec - pagadi! (Czekaj zającu, ja ci pokażę!) - mówił Wilk do Zająca w kultowej radzieckiej kreskówce, odpowiedniku amerykańskiego Toma i Jerrego. - Teraz twórcy bajki walczą o miliony dolarów za prawa autorskie do obu postaci sprzedane bez ich zgody - pisze na swoich stronach "Rzeczpospolita" powołując się na dziennik „Kommiersant”.

Drogowcy obiecują: zima nas nie zaskoczy

Drogowcy obiecują, że w tym roku zima ich nie zaskoczy. I wyliczają: na jej nadejście czeka ponad 2 tys. pługów, 100 piaskarek, 340 tys. ton soli drogowej, a także wykorzystanie CB radia do informowania kierowców o sytuacji na drogach. To robi wrażenie.

Złota bańka coraz większa

Cena uncji złota w handlu elektronicznym na giełdach w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii otarła się we wtorek 1 070 dolarów. I choć po jakimś czasie nieco spadła, to metal z dnia na dzień nieprzerwanie od końca września jest coraz droższy.

Chcą pracy i pieniędzy. Jak nie dostaną, wyjdą na tory

Kilkuset kolejarzy pikietowało przed siedzibą spółki PKP Polskie Linie Kolejowe w Warszawie. Żądali zaniechania planów likwidacji 10 spośród 27 regionalnych zakładów spółki i utrzymania dotychczasowych miejsc pracy. Na spotkaniu pikietujących z prezesem spółki termin następnych rozmów wyznaczono na piątek.

Statystyki mogą kłamać

Podobno jest kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka. A statystyki, szczególnie te z ostatnich miesięcy, nie pokazują prawdziwej liczby bezrobotnych - twierdzi ekspertka Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową prof. Irena Wóycicka. Część osób, które kilkakrotnie nie przyjęły ofert pracy, jest wykreślana z rejestrów urzędów pracy i odsyłana do ośrodków pomocy społecznej.

Coraz mniej Polaków odrywa się od ziemi

Coraz więcej Polaków rezygnuje z lotniczych podróży. A jeśli już latamy, to blisko - wynika z najnowszych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku przez polskie lotniska przeszło niecałe 7 milionów osób.

Ceny mieszkań wciąż w dół

Na rynku nieruchomości nie widać ożywienia. Ceny, które całkiem niedawno rosły w niespotykanym dotąd w Polsce tempie, teraz - choć zdecydowanie wolniej - spadają. Największe spadki cen mieszkań na rynku wtórnym zanotowano we wrześniu w Krakowie, Łodzi i Poznaniu - wynika z raportu przygotowanego przez serwis nieruchomości Oferty.net.

Kara dla straszącego windykatora

Mieć długi - ludzka rzecz. Zdarza się i mieć kłopoty z ich spłatą, a wtedy można spotkać się z windykatorem. Wysyłanie listów straszących komornikiem czy urzędowo wyglądającego "zobowiązania do wyjawienia majątku" - to tylko niektóre praktyki firmy windykacyjnej EOS KSI Polska, za które ukarał ją Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Płytki niemiecki optymizm

Oczekiwania niemieckich finansistów i analityków co do średniookresowej koniunktury niespodziewanie osłabły. Październikowy indeks ZEW spadł do poziomu 56 punktów.

Czwartek - dzień Opla?

W czwartek amerykański koncern General Motors podpisze umowę z konsorcjum Magna i rosyjskim Sbierbankiem, dotyczącą sprzedaży większości udziałów w spółce motoryzacyjnej Opel - zapowiada niemiecki dziennik gospodarczy "Handelsblatt".

Interesy na 3,5 miliarda dolarów

Chiny i Rosja podpisały umowy gospodarcze na 3,5 miliarda dolarów i wciąż pracują nad porozumieniem w sprawach energetycznych - poinformował rosyjski wicepremier Aleksandr Żukow. Umowy podpisano podczas wizyty premiera Rosji Władimira Putina w Pekinie.

Nie ma chętnych na pożyczki dla ZUS?

Przetarg na drugą linię kredytową dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przesunięty. Jak dowiedziała się telewizja TVN CNBC Biznes, na razie żaden bank nie złożył swojej oferty. Kolejna linia kredytowa na 3 miliardy złotych ma być dodatkową gwarancją wypłat świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.