Niemiecki deficyt eksploduje
Złe wieści od statystyków: Niemcy po raz pierwszy od czterech lat w 2009 roku przekroczyły wielkość zadłużenia, dopuszczalną paktem unijnym stabilizacyjnym. Suma deficytu wyniosła 3,3 procent Produktu Krajowego Brutto i była wyższa od oczekiwań.
Deficyt państwa, landów, samorządów lokalnych i ubezpieczeń społecznych wyniósł w sumie 79,3 miliardów euro - podał Statistisches Bundesamt. Ta suma odpowiada 3,3 procentom niemieckiego PKB.
Dotąd wprawdzie także mówiono o przekroczeniu ustalonej w unijnych traktatach granicy 3 procent, ale spodziewano się, że deficyt nie przekroczy 3,2 procent PKB.
Jeszcze w roku 2008 niemieckie państwo zaciągnęło jedynie około miliarda nowych długów. Teraz będzie gorzej: w bieżącym roku rząd federalny spodziewa się spadku wpływów podatkowych, co ma przynieść deficyt na poziomie 5,5 procent. W roku 2011 powinno udać się go zredukować do 4,5 proc.
Niemieckie media pocieszają się, że w porównaniu z innymi państwami strefy euro i tak nie jest źle: w Grecji deficyt sięgnął poziomu 12,7 proc., a w Irlandii i Hiszpanii przekroczył 10 proc.
Powodem kłopotów niemieckich finansów okazały się w 2009 roku wyższe od oczekiwanych wydatki, zwłaszcza te związane z pobudzaniem koniunktury gospodarczej, przy jednoczesnym spadku wpływów podatkowych.
Według danych urzędu statystycznego, państwowe wpływy w wysokości 1067,7 miliardów euro były o 2,2 procent niższe niż przed rokiem. Jednocześnie wydatki wzrosły o 5,0 procent - do 1144,9 milardów euro.
Niemcy przeżywają jednocześnie największy kryzys gospodarczy od czasu powstania Republiki Federalnej: według wstępnych danych Produkt Krajowy Brutto w ubiegłym roku zmniejszył się o 5 procent.
Źródło: ZDF
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Prezydent USA Donald Trump i jego rodzina wykorzystują Biały Dom do zarabiania pieniędzy na niespotykaną skalę, normalizując działania, które kiedyś wywołałyby ogromne kontrowersje i oficjalne śledztwa - pisze "New York Times". Część ekspertów podkreśla, że granica akceptowalnego oburzenia została przesunięta.
Rachunki za prąd mają być bardziej zrozumiałe. Jak podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, rząd we wtorek przyjął projekt ustawy deregulacyjnej w zakresie energii. Nowe rachunki mają być bardziej czytelne przez zaznaczenia kwoty do zapłaty, opłaty za zużytą energię i kosztów jej dostarczania.
Od 1 lipca mobilna legitymacja studencka dostępna w aplikacji mObywatel stanie się podstawowym dokumentem potwierdzającym status studenta - powiadomiło Ministerstwo Cyfryzacji. Tradycyjne legitymacje, zarówno fizyczne, jak i cyfrowe, zachowają ważność do końca wskazanego na nich terminu.
Komisja Europejska dała zielone światło dla zmian w Krajowym Planie Odbudowy - donosi korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. Zakładają one między innymi powstanie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności.
Komisja Europejska dała zielone światło Polsce
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Komisja Europejska zaproponowała przekazanie Polsce 76 milionów euro na odbudowę terenów dotkniętych wrześniowymi powodziami, które nawiedziły zachodnią część kraju po przejściu huraganu Boris. Środki mają zostać wypłacone w jednej transzy.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy regulującej zasady wykonywania zawodu psychologa oraz tworzącej samorząd zawodowy tej grupy. Nowe przepisy, przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, mają zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających ze wsparcia psychologicznego oraz uporządkować zasady świadczenia usług w tym zawodzie.
Rząd przyjął ustawę regulującą zawód psychologa. Kto będzie mógł się tak tytułować?
- Źródło:
- PAP
We wtorek ministrowie do spraw europejskich zatwierdzili ostatecznie program SAFE, który zakłada udzielenie pożyczek na cele obronne w łącznej wysokości 150 miliardów euro. Żadne z państw członkowskich nie wyraziło sprzeciwu wobec tej decyzji. Jedynie Węgry wstrzymały się od głosu.
Gospodarce Rosji grozi "hipotermia" - stwierdził cytowany przez Reutersa rosyjski minister gospodarki Maksim Reszetnikow. Wezwał też bank centralny do uwzględnienia spowalniającej inflacji przy ustaleniu wysokości stóp procentowych.
Wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości wyniosła w pierwszym kwartale 2025 roku 600 milionów euro (około 2,5 miliarda złotych), co oznacza wzrost o 50 procent rok do roku - wynika z raportu firmy doradczej Colliers.
Po 34 latach Japonia przestała być największym wierzycielem świata. Liderem zostały Niemcy. Kraj Kwitnącej Wiśni może się pochwalić tym, że osiągnął rekordową dla siebie wartość 533,05 biliona jenów (3,7 biliona dolarów) zagranicznych aktywów.
Spółka Azagroup, właściciel sklepów internetowych Renee i Born2Be, została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów karą w wysokości prawie 15 milionów złotych. Powód? Promocje, które nigdy się nie kończyły i mogły wprowadzać klientów w błąd.
Nieodpowiednie gospodarowanie deszczówką może prowadzić do poważnych konsekwencji. Przepisy regulują odprowadzanie wód opadowych i roztopowych. W niektórych przypadkach za złamanie prawa grozi kara do 10 tysięcy złotych, a nawet ograniczenia wolności.
Więcej firm niż przed rokiem ma trudności z pozyskaniem pracowników i obecnie na taki problem wskazuje co druga badana firma - wynika z Barometru Rynku Pracy Gi Group Holding. Największą trudnością dla firm w procesie rekrutacji są oczekiwania finansowe kandydatów.
W procesie karnym dotyczącym tak zwanej Dieselgate, znanej również jako afera Volkswagena, sąd okręgowy w Brunszwiku uznał czterech byłych menedżerów firmy za winnych oszustwa. Dwóch oskarżonych zostało skazanych na kilka lat więzienia, a dwóch innych otrzymało wyroki w zawieszeniu.
Tesla Elona Muska notuje coraz gorsze wyniki w Unii Europejskiej. W kwietniu sprzedaż spadła o 52,6 procent w ujęciu rocznym. Miesiąc wcześniej było to 36 procent rok do roku - podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA).
Ataki administracji Donalda Trumpa na prestiżowe amerykańskie uniwersytety szkodzą nauce i amerykańskiej gospodarce - uważa profesor Uniwersytetu Princeton Jan-Werner Mueller. Z kolei według tygodnika "Economist" jest to dla USA nade wszystko "akt samozniszczenia".
W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 14. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Piotr Wojciechowski i Adam Bartosiewicz, założyciele firmy WB Electronics; Michał Zachara, wiceprezes KP Labs, oraz Anna Gielewska i Wojciech Cieśla z Fundacji Reporterów. Nagrodę specjalną otrzymała Ewa Puszczyńska, producentka filmowa z oscarowymi tytułami w portfolio.
Możliwe, że wysłany przelew nie dotarł dziś do odbiorcy - napisał w poniedziałek w komunikacie mBank. Zaapelował do klientów, żeby nie ponawiali "już zleconych przelewów". We wtorek bank przekazał, że transakcje obsługuje "na bieżąco" i zrealizował "też wszystkie wczorajsze przelewy".
W wyniku ataku hakerskiego wyciekły dane klientów sklepu internetowego Spar - przekazała firma w komunikacie. Zaapelowano o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w przypadku telefonów dotyczących "danych osobowych lub finansowych".
Jeszcze w 2025 roku ma zostać ogłoszony przetarg na remont odcinka autostrady A1 pomiędzy Piekarami Śląskimi a Pyrzowicami - zapowiedział premier Donald Tusk. Dodał, że jadąc tym odcinkiem, "jak wszyscy, musieliśmy bardzo zwolnić, żeby dojechać żywymi".
Gospodarka przyspiesza. Eksperci byli zgodni, że sprzedaż detaliczna wzrośnie trochę ponad 3 procent, a mamy 7,6 procent - tak premier Donald Tusk skomentował informacje o danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).
Premier Donald Tusk o gospodarce. "Nie zmarnujmy tego"
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
O 50 miliardów euro rocznie może rosnąć globalna gospodarka dzięki inwestycjom w bezpieczeństwo podwodne - podał dziennik "Financial Times". O zwiększanie potencjału obrony podwodnej Europy zaapelował prezes włoskiej firmy stoczniowej Fincantieri.
W Paryżu trwa demonstracja rolników. Kilkanaście traktorów zaparkowało rano pod budynkiem Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu Francji. Deputowani mają w tym dniu głosować nad ustawą dotyczącą między innymi stosowania pestycydów.
Poleciłem natychmiastową kontrolę w sprawie przedsiębiorcy ze Słupcy w województwie wielkopolskim - poinformował na konferencji prasowej wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. "Gazeta Wyborcza" informowała wcześniej, że 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu nie chce wywiązać się z umowy z biznesmenem.
Przedsiębiorca na skraju bankructwa. Szef MON zlecił kontrolę
- Źródło:
- tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"