Najnowsze

Najnowsze

Siemens zwolni 1600 ludzi

Niemiecki koncern technologiczny Siemiens zwolni 1600 pracowników, głównie w swoich firmach za granicą. Nie ma jednak informacji o zwolnieniach planowanych w Polsce. Powód? Kryzys. Zamówienia spadły o ponad 1/3.

Nie bedzie dywidendy z PZU

Nie ma decyzji o wypłacie dywidendy, a pieniądze z zysku ubiegłorocznego zostały zapisane na kapitał zapasowy - PZU nie oddaje pieniędzy akcjonariuszom. O tym jak odbierana jest decyzja spółki, oraz jakie będzie rozwiązanie sporu PZU - Eureko - pytaliśmy byłego ministra skarbu , wiceprezesa PricewaterhouseCoopers - Jacka Sochę.

Renault jedzie na stratach

Francuski koncern motoryzacyjny Renault w pierwszym półroczu przyniósł swym właścicielom stratę w wysokości 2,71 miliarda euro. Powód ten sam, co u konkurentów z branży: wywołany kryzysem gospodarczym spadek popytu. Przed stratami obronił się Volkswagen.

Poprawność polityczna przy europejskiej kasie

Zamierzasz składać wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej? Pamiętaj o równouprawnieniu płci. Za brak uwzględnienia tych wytycznych, pierwsi przedsiębiorcy nie otrzymali już pomocy z UE - donosi "Gazeta Prawna".

Filar: nie mówmy o euro za wcześnie

Wejście do mechanizmu węża walutowego ERM2 powinno nastąpić wtedy, gdy będzie perspektywa spełnienia w ciągu 2 lat wszystkich kryteriów z Maastricht - stwierdza na antenie TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej Dariusz Filar. Jego zdaniem, kryterium inflacyjne spełnimy najwcześniej za trzy lata.

Prywatyzacja w sieci

Ministerstwo Skarbu Państwa uruchomiło Centrum Relacji Inwestorskich, które ma informować o spółkach przeznaczonych do prywatyzacji. Jednym z głównych elementów Centrum jest rozbudowany serwis dla inwestorów. Dzięki niemu zainteresowani mogą sprawdzić w sieci aktualne plany ministerstwa, profile przeznaczonych do sprzedaży spółek oraz wiele innych przydatnych informacji. Na temat serwisu oraz prywatyzacji rozmawiał z Markiem Tejchmanem w programie "90 Minut" Adam Leszkiewicz, wiceminister Skarbu Państwa. Strona www dostępna jest pod adresem inwestor.msp.gov.pl

Japonia wraca do gry

Większy eksport, a co za tym idzie wzrastająca produkcja - wygląda, że poprawia się sytuacja japońskiej gospodarki. Produkcja w fabrykach Kraju Kwitnącej Wiśni w czerwcu wzrosła o 2,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca - podaje BBC.

Dziecko gwarancją etatu

Dziecko to nie tylko radość dla rodziców, ale także... gwarancja uniknięcia zwolnienia. Niektórzy potrafią prorodzinne prawo wykorzystać dla uzyskania rocznej ochrony swej posady. Wystarczy przejść na 9/10 etatu - i żadne grupowe zwolnienia nie straszne.

Firmy chcą mniej płacić za prąd

Niższa akcyza na energię dla najbardziej energochłonnych firm została storpedowana przez ministra finansów. Najwięksi odbiorcy energii nie składają jednak broni, zapowiadając walkę o obniżki - pisze "Rzeczpospolita"

W KRUS-ie wszystko po staremu

Zasady ubezpieczeń społecznych rolników w przyszłym roku nie zmienią się, a rolnicy będą płacić takie same składki jak obecnie - zapowiada "Gazeta Prawna". Rząd nie ruszył dotąd z zapowiadaną reformą KRUS.

Rząd kupi gazu na ćwierć wieku?

W czwartek i piątek odbędzie się kolejna runda negocjacji międzyrządowych w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski po 2010 roku - poinformowało biuro prasowe ministerstwa gospodarki. Kluczowa kwestia to uzupełnienie dostaw po "wypadnięciu" w rynku pośrednika RosUkrEnergo.

"Zrobiliśmy to raz a dobrze"

- Budżet został znowelizowany raz i nie ma takiej groźby, że trzeba będzie to robić powtórnie - zapewniała w Senacie podczas debaty nad nowelizacją ustawy budżetowej na 2009 wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. Senat przez 10 godzin dyskutował w środę o nowelizacji.

MFW uratuje Ukrainę

Ukraina lada dzień spodziewa się kolejnej transzy pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Fundusz wyraził już zgodę na wypłatę 3.300 milionów dolarów, a premier Julia Tymoszenko spodziewa się pieniędzy jeszcze w tym tygodniu.

Od piątku rząd poręczy kredyt firmie

- Banki będą mogły udzielać kredytów dla firm z rządowymi gwarancjami już od piątku - powiedziała "Gazecie Wyborczej" Ewa Balicka, rzeczniczka Banku Gospodarstwa Krajowego. Dodał, że w czwartek BGK podpisze w tym celu umowy z kilkunastoma bankami komercyjnymi.

Stopy bez zmian. Na razie

Zgodnie z oczekiwaniami rynku, Rada Polityki Pieniężnej podczas zakończonego właśnie posiedzenia nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Analitycy, ankietowani przez agencję Reutera, liczą jednak na jeszcze jedną obniżkę stóp w tym roku. Taki ruch sugeruje też prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Akcjonariusz zagłosuje w sieci

Na walnych zgromadzeniach będzie można będzie głosować przez pełnomocników, korespondencyjnie, a także przez internet. 3 sierpnia wchodzą w życie nowe przepisy Kodeksu spółek handlowych, zmieniające m.in. zasady zwoływania i uczestnictwa w walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. Dostosowują one nasze prawo do regulacji unijnych.

Obama widzi koniec recesji w USA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama powiedział w środę, że USA "mogą widzieć koniec recesji". Według niego jest to wynik polityki stymulującej gospodarkę, którą prowadzi jego administracja.

Za niebudowanie przez Rospudę trzeba zapłacić

Generalna dyrekcja dróg ma zapłacić prawie 44 miliony złotych (plus odsetki) za zerwanie umowy na budowę obwodnicy Augustowa - zdecydował sąd w Białymstoku. Umowa z firmą Budimex Dromex została zerwana po protestach ekologów przeciw budowie w cennej przyrodniczo Dolinie Rospudy. GDAKiA zapowiedziała, że będzie się odwoływać.

"Mamy zapewnienie. Stocznie ruszą od września"

- Zorganizujemy byłym pracownikom stoczni w Gdyni i Szczecinie spotkanie z nowym inwestorem zaraz po 17 sierpnia, kiedy mija termin płatności za aktywa zakładów - obiecał po spotkaniu z związkowcami minister skarbu Aleksander Grad. Zapewnił też, że nie zgodzi się na dalsze przesuwanie terminu płatności, ale inwestor zapewnił go kilkakrotnie, że z transakcji nie zrezygnuje.

"Okęciu nie grozi paraliż"

LOT Services może od 1 sierpnia przejąć obsługę samolotów na warszawskim lotnisku Okęcie po upadłej Lot Ground Services - zdecydował Urząd Lotnictwa Cywilnego. Rzecznik Okęcia Andrzej Kozłowski zapewnia, że pasażerowie nie odczują spadku jakości świadczonych usług.

Microsoft i Yahoo! rzucają rękawicę Google

Po wielu latach negocjacji Microsoft osiągnął porozumienie z Yahoo! w sprawie współpracy przy wyszukiwarce internetowej. Firmy chcą w ten sposób wspólnie stawić czoła gigantowi rynku - Google.

TP SA nie wypłaci pieniędzy

Zysk netto na poziomie 702 milionów złotych - lepszy od oczekiwań. Spółka TP SA podała swoje wyniki i mimo wszystko zawiodła analityków. Nie będzie też dodatkowej wypłaty dywidendy za 2008 rok. Spółka telekomunikacyjna nie zdecydowała się ani na bye back, ani na dodatkową wypłatę. Takie postępowanie na pewno nie ucieszy inwestorów, tym bardziej że spółkę byłoby na to stać. O tym jak spółkę oceniają analitycy na rynku rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach" z Michałem Marczakiem, analitykiem Domu Inwestycyjnego BRE.

Związkowcy trzymają ręce na miedzi

Do kogo należą bogactwa naturalne w Polsce? Prawo mówi, że do państwa. Jednak są takie, które należą do... związków zawodowych. Przedstawiciele związkowców z KGHM podpisali w środę w Lubinie petycję do premiera Donalda Tuska o zaniechanie prywatyzacji KGHM. Apel ma związek z projektem prywatyzacji autorstwa ministra Skarbu Państwa, w którym jest mowa o sprzedaży akcji miedziowej spółki.

Koniec spadków cen mieszkań

Porównując obecne ceny mieszkań do cen sprzed roku można powiedzieć, że dzisiaj jest tanio. Największy spadek z tego trzyletniego okresu obniżek cen, nastąpił w ostatnich 12 miesiącach. Jak oceniają specjaliści, nawet o 25% w niektórych miastach. Jednak obecnie poziom cen ustabilizował się. Na temat cen na rynku mieszkaniowym rozmawiał z Marcinem Kowalskim Robert Chojnacki, prezes Rednet Property Group.

Co w kryzysie zrobią pracodawcy?

Przedsiębiorcy stoją przed dylematem: zwolnić pracowników, w których szkolenie wcześniej zainwestowali, albo ciąć płace. Rafał Cegielski z Doradztwa Gospodarczego KPMG w "Bilansie" twierdzi, że zwolnienia czekają przedstawicieli zawodów szeroko dostępnych na rynku pracy. Specjaliści mogą być spokojni zarówno o zatrudnienie, jak i o zarobki.

Pasażerowie złożyli skrzydła

Polskie porty lotnicze w pierwszej połowie tego roku w ruchu regularnym i czarterowym obsłużyły 8.605 tys. pasażerów. To o 12,4 proc. mniej niż w pierwszej połowie ubiegłego roku - podał Urząd Lotnictwa Cywilnego w środę.

Rząd odpuścił euro. Będzie po 2012

Ogłoszona 10 miesięcy temu mapa drogowa mająca doprowadzić Polskę do strefy euro do 2012 roku, ląduje w koszu. W sierpniu rząd opublikuje dokument, w którym będzie nowa strategia, jak i kiedy to zrobić. - Możemy powiedzieć dzisiaj, że to nie będzie rok 2012 - zastrzegł wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Roczna pensja na pożegnanie

Roczna pensja dla większości zatrudnionych - to uzgodnienie związków zawodowych z zarządem firmy Takata-Petri. Producent kierownic do samochodów likwiduje fabrykę w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Skarb nie pożywi się miliardami z PZU

Zysk PZU SA na kapitał zapasowy spółki - zdecydowało walne zgromadzenie akcjonariuszy. Skarb Państwa musi więc powściagnąć swój apetyt na miliardy ubezpieczyciela, przynajmniej na razie. Szans na ich uszczknięcie nie ma do czasu zawarcia ugody z Eureko.

Jak dostać rządową dopłatę do kredytu

Od sierpnia pierwsze osoby, które straciły pracę będą miały szansę dostać rządowe dopłaty do rat kredytów hipotecznych. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej umieściło na swojej stronie internetowej projekt rozporządzenia w tej sprawie. Rozporządzenie wejdzie w życie prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.