Najnowsze

Najnowsze

Na emeryturze będzie bieda

Zaledwie 5,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków oszczędzało w końcu czerwca 2009 roku na Indywidualnych Kontach Emerytalnych - wynika z raportu opublikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ekonomiści uważają, że Polacy nie odkładają na emeryturę z trzeciego filara z braku świadomości i niewystarczających zachęt podatkowych.

Walka o miliony Wilka i Zająca

- Nu zajec - pagadi! (Czekaj zającu, ja ci pokażę!) - mówił Wilk do Zająca w kultowej radzieckiej kreskówce, odpowiedniku amerykańskiego Toma i Jerrego. - Teraz twórcy bajki walczą o miliony dolarów za prawa autorskie do obu postaci sprzedane bez ich zgody - pisze na swoich stronach "Rzeczpospolita" powołując się na dziennik „Kommiersant”.

Drogowcy obiecują: zima nas nie zaskoczy

Drogowcy obiecują, że w tym roku zima ich nie zaskoczy. I wyliczają: na jej nadejście czeka ponad 2 tys. pługów, 100 piaskarek, 340 tys. ton soli drogowej, a także wykorzystanie CB radia do informowania kierowców o sytuacji na drogach. To robi wrażenie.

Złota bańka coraz większa

Cena uncji złota w handlu elektronicznym na giełdach w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii otarła się we wtorek 1 070 dolarów. I choć po jakimś czasie nieco spadła, to metal z dnia na dzień nieprzerwanie od końca września jest coraz droższy.

Chcą pracy i pieniędzy. Jak nie dostaną, wyjdą na tory

Kilkuset kolejarzy pikietowało przed siedzibą spółki PKP Polskie Linie Kolejowe w Warszawie. Żądali zaniechania planów likwidacji 10 spośród 27 regionalnych zakładów spółki i utrzymania dotychczasowych miejsc pracy. Na spotkaniu pikietujących z prezesem spółki termin następnych rozmów wyznaczono na piątek.

Statystyki mogą kłamać

Podobno jest kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka. A statystyki, szczególnie te z ostatnich miesięcy, nie pokazują prawdziwej liczby bezrobotnych - twierdzi ekspertka Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową prof. Irena Wóycicka. Część osób, które kilkakrotnie nie przyjęły ofert pracy, jest wykreślana z rejestrów urzędów pracy i odsyłana do ośrodków pomocy społecznej.

Coraz mniej Polaków odrywa się od ziemi

Coraz więcej Polaków rezygnuje z lotniczych podróży. A jeśli już latamy, to blisko - wynika z najnowszych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku przez polskie lotniska przeszło niecałe 7 milionów osób.

Ceny mieszkań wciąż w dół

Na rynku nieruchomości nie widać ożywienia. Ceny, które całkiem niedawno rosły w niespotykanym dotąd w Polsce tempie, teraz - choć zdecydowanie wolniej - spadają. Największe spadki cen mieszkań na rynku wtórnym zanotowano we wrześniu w Krakowie, Łodzi i Poznaniu - wynika z raportu przygotowanego przez serwis nieruchomości Oferty.net.

Kara dla straszącego windykatora

Mieć długi - ludzka rzecz. Zdarza się i mieć kłopoty z ich spłatą, a wtedy można spotkać się z windykatorem. Wysyłanie listów straszących komornikiem czy urzędowo wyglądającego "zobowiązania do wyjawienia majątku" - to tylko niektóre praktyki firmy windykacyjnej EOS KSI Polska, za które ukarał ją Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Płytki niemiecki optymizm

Oczekiwania niemieckich finansistów i analityków co do średniookresowej koniunktury niespodziewanie osłabły. Październikowy indeks ZEW spadł do poziomu 56 punktów.

Czwartek - dzień Opla?

W czwartek amerykański koncern General Motors podpisze umowę z konsorcjum Magna i rosyjskim Sbierbankiem, dotyczącą sprzedaży większości udziałów w spółce motoryzacyjnej Opel - zapowiada niemiecki dziennik gospodarczy "Handelsblatt".

Interesy na 3,5 miliarda dolarów

Chiny i Rosja podpisały umowy gospodarcze na 3,5 miliarda dolarów i wciąż pracują nad porozumieniem w sprawach energetycznych - poinformował rosyjski wicepremier Aleksandr Żukow. Umowy podpisano podczas wizyty premiera Rosji Władimira Putina w Pekinie.

Nie ma chętnych na pożyczki dla ZUS?

Przetarg na drugą linię kredytową dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przesunięty. Jak dowiedziała się telewizja TVN CNBC Biznes, na razie żaden bank nie złożył swojej oferty. Kolejna linia kredytowa na 3 miliardy złotych ma być dodatkową gwarancją wypłat świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Rząd w Brukseli załatwił kratki

Zanim kupisz auto z kratką, dobrze się zastanów. Co prawda - tylko do końca roku przy jego zakupie będzie można odliczyć VAT, ale od stycznia VAT-u od paliwa do niego nie odliczymy. Bruksela właśnie zaakceptowała wniosek w tej sprawie złożony przez polski resort finansów.

Komornik w kolejowej rodzinie

Źle się dzieje w kolejowej rodzinie. PKP Przewozy Regionalne toną w długach - zalegają ponad 100 mln zł spółce PKP InterCity oraz kilkadziesiąt milionów spółce PKP Polskie Linie Kolejowe. Teraz do Przewozów Regionalnych zapuka komornik - donosi "Rzeczpospolita".

ENEA po francusku?

Skarb Państwa dał wyłączność niemieckiemu RWE na negocjacje w sprawie zakupu grupy energetycznej ENEA, ale strony zaczęły się mocno różnić co do wyceny. Nieoczekiwanie na horyzoncie pojawili się Francuzi: badanie ksiąg spółki rozpoczął francuski GdF Suez - donosi "Rzeczpospolita".

Okienka pod specjalnym nadzorem

Pieniądze za prąd czy gaz, które w kryzysie coraz więcej klientów wpłaca w okienkach kasowych, będą bardziej bezpieczne - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Prowadzenie takich usług będzie podlegało nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego - tak jak banki czy fundusze inwestycyjne.

Dam pracę w zarządzie TVP! Od listopada

Cztery osoby będą w nowym zarządzie TVP. Warunki konkursu na prezesa i trzech członków zarządu telewizji uchwaliła w poniedziałek późnym wieczorem rada nadzorcza spółki. Ogłoszenie o konkursie ma się ukazać w prasie w środę, od tego momentu kandydaci do zarządu będą mieli dwa tygodnie na nadesłanie swoich zgłoszeń.

Karty pod ostrzałem

Masz karty kredytowe i płatnicze - sprawdź ostatnie operacje. Multibank i Pekao SA w weekend zastrzegały karty niektórym swoim klientom. Jak informują przedstawiciele samych banków większość zastrzeżeń miała charakter profilaktyczny. Klienci informowali banki, że mogło dojść do skanowania ich kart poza granicami kraju

Kotecka wraca. Czy będzie rządzić?

Patrycja Kotecka wraca do Telewizji Polskiej - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". W piątek rozmawiała na ten temat z p.o. prezesa Bogusławem Szwedo. Niektórzy rozmówcy gazety twierdza, że wraca, by ubiegać się o miejsce w nowym zarządzie TVP.

PGE idzie na giełdę

Nawet 6 miliardów złotych może zebrać Polska Grupa Energetyczna z giełdowego debiutu. 85% tej kwoty zachowa Skarb Państwa. W zapisach dla inwestorów indywidualnych cena za jedną akcję wynosi 23 złote. Co stanie się w dniu debiutu? Czy popyt przekroczy podaż, czy wręcz odwrotnie. To ostatecznie wpłynie na wycenę papierów spółki w dniu debiutu. Jakie plany ma PGE w związku z giełdowym debiutem?

Fundusze ruszają na ucztę

Najgorsze już minęło - twierdzą przedstawiciel funduszy private equity. Są to takie instytucje, które zbierają kapitał od bogatych prywatnych inwestorów i szukają okazji do pomnożenia ich pieniędzy często na ryzykownych inwestycjach. Takich na przykład, jak polskie stocznie.

Katarczycy obwąchiwali stocznie od 2008 r.

Katarski fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights (SPFG) wyraził zainteresowanie projektem stoczniowym już we wrześniu 2008 r. - wynika z informacji przedstawionej przez MSP. Resort opublikował w poniedziałek kalendarium spotkań swoich przedstawicieli oraz Agencji Rozwoju Przemysłu z reprezentantami funduszu, który wylicytował w maju br. główne aktywa stoczni Gdynia i Szczecin.

Rosja skurczy się o 7,5 proc.

Rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 7,5 procent - uważa prezydent tego kraju, Dimitrij Miedwiediew. Ogłaszając tę prognozę, dodał jednak, że interwencje podjęte przez Kreml zapobiegły głębszej zapaści gospodarczej w Rosji.

Wszyscy gracze do Poznania!

W piątek w Poznaniu ruszają Targi Multimediów i Rozrywki Poznań Game Arena. To największa impreza poświęcona multimediom i elektronicznej rozrywce w Polsce. Organizatorzy spodziewają się około 30 tys. odwiedzających.

Łotwa chce być grzeczna

Rząd Łotwy decyduje się na obniżkę deficytu budżetowego w przyszłym roku. Taka deklaracja padła po nadzwyczajnym spotkaniu łotewskiej koalicji rządowej. Premier Valdis Dombrovskis powiedział, że Ryga podejmuje teraz odpowiednie środki, by spełnić wymogi swoich najważniejszych pożyczkodawców, czyli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Unii Europejskiej i Szwecji.

Londyńska dzielnica z własną walutą

Londyńska dzielnica Brixton wprowadziła własną walutę. Funt brixtoński ma wesprzeć lokalne firmy i pobudzić handel. Będzie walutą uzupełniającą, istniejącą obok, a nie zastępującą funta szterlinga - pisze "Forum" na podstawie brytyjskiego "The Guardian".

Jak handlarz bronią grał o polskie stocznie

Bywa na salonach i zna najważniejszych biznesmenów i polityków świata. Podejrzewany jest o "ciemne interesy" i korupcję. Przez lata pośredniczył w handlu bronią państwowego Bumaru. Od kilku lat interesował się też polskimi stoczniami i był ojcem chrzestnym umowy z Katarczykami - nieudanej... Minister skarbu Aleksander Grad twierdzi, że obecność Abdula Rahmana El-Assira nie miała w stoczniowych negocjacjach znaczenia. Czy na pewno?

Odsunięci za Katar

Minister skarbu Aleksander Grad wymienia osoby nadzorujące sprzedaż majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. W MSP przetarg będzie nadzorował podsekretarz stanu Adam Leszkiewicz zamiast wiceministra Zdzisława Gawlika. Stenogramy jego rozmów są w materiałach CBA opublikowanych przez tygodnik "Wprost".