Tej monety na pewno nikt nie użyje do płacenia. Jeśli już ktoś ją zdobędzie, to zachowa - choćby na prezent dla dziecka. Bohater naszych bajek, Miś Uszatek, trafił na monety dalekiej wyspy Niue. I to w doborowym gronie: na rewersie towarzyszy mu królowa Elżbieta II.
Moneta jest ze szczerego srebra (dokładniej: próby 925), ma średnicę 32 milimetrów, waży 14,14 gram. Na awersie znana postać z klapniętym nieco uszkiem - w "naturalnych kolorach": Uszatka w mennicy nadrukowują tampodrukiem. W tle stylizowany fragment filmowej taśmy, słoneczniki i dwoje innych bohaterów serialu: Zajączek i Ciocia Chrum Chrum.
Filmowa taśma wije się też na rewersie monety, gdzie dominuje znany profil królowej Elżbiety II, nominał "1 dollar" i nazwa państwa, które ten środek płatniczy wyemitowało: Niue Island. To wyspa na Oceanie Spokojnym, położona o niespełna 2,5 tysiąca kilometrów na północny wschód od Nowej Zelandii.
Niue niezależność uzyskała w 1974 roku. Nie prowadzi własnej polityki zagranicznej ani obronnej, jest państwem stowarzyszonym z Nową Zelandią. Głową państwa jest właśnie brytyjska królowa Elżbieta II. Stąd obecność jej podobizny na monecie.
Państwo najwyraźniej podpiera swój budżet emitując kolekcjonerskie monety - i w tej dziedzinie współpracuje z warszawską Mennicą Polską. W ten sposób powstała już m.in. seria monet "Szlak Bursztynowy", czy "Malarze świata". Zwykle są one wykonywane w niespotykany w obiegowych monetach sposób - np. z inkrustacją bursztynem, w nietypowych kształtach, czy - jak w przypadku Uszatka - z nadrukiem.
Miś Uszatek także ma zapoczątkować całą serię "Ulubieni Bohaterowie Bajek”, składająca się z dziewięciu monet. Na kolejnych mają się znaleźć m.in. Bolek i Lolek, Reksio, Wilk i Zając oraz Krecik. Nakład jest oczywiście limitowany, co ma służyć podniesieniu wartości kolekcjonerskich precjozów.
Książkowa postać Misia Uszatka została stworzona w 1957 roku przez pisarza Czesława Janczarskiego i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. W 1975 roku Uszatek ożył: w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi rozpoczęła się produkcja lalkowego serialu. Uszatkowi głosu użyczył Mieczysław Czechowicz. Przez 13 lat powstały 104 odcinki serialu.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mennica Polska