Najnowsze

Najnowsze

Dobroczynne SMS-y wkrótce bez VAT

Być może już niedługo charytatywne SMS-y zostaną zwolnione z podatku VAT. Jak zapowiedział w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski, prawne rozwiązanie w tej sprawie jest już gotowe.

Grecja zaraźliwa?

Grecka zapaść może być zaraźliwa - oceniają ekonomiści. Rynki coraz bardziej boją się o stan gospodarki Hiszpanii i Portugalii. Tymczasem cały pomysł strefy euro krytykują Amerykanie. Jaka więc będzie przyszłość jej przyszłość? O to w "Pieniądzach od rana" zapytaliśmy Jacka Chwedoruka, prezesa Rotschild Polska.

Strategia Elektrobudowy

Branża budownictwa energetycznego czeka na silne odbicie, ale już teraz Elektrobudowa ma się nieźle. Spółka chce między innymi wypłacić dywidendę za 2009 rok. O tym i o innych planach Elektrobudowy rozmawialiśmy w "Dniu na rynkach z jej prezesem, Jackiem Faltynowiczem.

Estonia chce szybko do euro

Estonia chce wejść do strefy euro na przełomie tego i przyszłego roku. - Kiedy mówimy o liczbach, jest to absolutnie realistyczne - powiedział agencji dpa estoński minister finansów Juergen Ligi.

Ochrona inwestorów

Ochrona inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce zwiększa się- mówi w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów. Należy liczyć się również z kolejnymi etapami regulowania rynku kapitałowego dodaje Dariusz Daniluk. O regulacjach na rynku kapitałowym z naszym gościem w programie ”Rynki Dnia” rozmawiał Robert Stanilewicz.

Jak znaleźć dobrego pracownika?

Odpowiednio dobrani pracownicy to połowa sukcesu firmy. Tylko jak sprawić, żeby właśnie do naszego przedsiębiorstwa zgłaszali się tacy ludzie, jakich potrzebujemy. O sztuce pisania ogłoszeń z ofertami pracy oraz o procesie rekrutacji w "Biznes lunchu" opowiada Aneta Szczygieł z portalu Pracuj.pl

ING Bank Śląski po czwartym kwartale

O wynikach ING Banku Śląskiego w czwartym kwartale i perspektywach dla sektora bankowego Robert Stanilewicz rozmawiał z naszym gościem Mirosławem Bodą, wiceprezesem ING Banku Śląskiego.

Zielona sesja na GPW

Po wczorajszych spadkach dziś warszawski parkiet był jedną z najlepszych giełd w Europie. WIG20 zyskał na zamknięciu 1,89%

Podsumowanie 2009 roku w KDPW

Nowa strategia rozwoju dla Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych została opracowana na cztery lata. Jesteśmy przygotowani do wprowadzenia krótkiej sprzedaży. Chcemy również zwiększyć bezpieczeństwo obrotu na rynku kapitałowym- mówi w TVN CNBC Iwona Sroka, prezes KDPW.

Ślimak, ślimak, pokaż skrzela

Panie i Panowie - dzisiaj na stoły wędruje ślimak winniczek. Sprawa jest wagi międzynarodowej, bo mięczak pochodzi z Polski, a stoły są francuskie. Co więcej - na tych stołach polski mięczak awansował do miana ryby. Od razu uspokajamy - sprawa dotyczy także ślimaka winniczka z innych krajów. Francuzi uzyskali w Komisji Europejskiej zmianę definicji dzięki której dotacje na rybołówstwo śródlądowe będzie można wykorzystywać także na hodowle ślimaków. Tymczasem Polska jest największym ich eksporterem w Unii Europejskiej.

Skarb Państwa znajdzie miejsce dla inwestora w zarządzie

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 16,05 proc. akcji Enei za 1 mld 134 mln zł. Resort poinformował, że 80% oferty trafiło do krajowych i zagranicznych inwestorów instytucjonalnych. Polskie fundusze emerytalne przejęły 60 procent akcji. Skarb Państwa poinformował, że po zakończeniu transakcji zaproponuje jedno miejsce w radzie nadzorczej Enei przedstawicielowi OFE. Nie dość, że Ministerstwo chce podobną politykę stosować przy ofertach kolejnych spółek to może znajdzie miejsce dla inwestora w ich zarządzie. Czy to dobry pomysł? O tym w magazynie "90 Minut" z byłym ministrem skarbu państwa Andrzejem Mikoszem, rozmawiała Jolanta Kucharska

Koalicja poprawia naprawę finansów

W koalicji PO-PSL rozpoczęła się merytoryczna praca nad przedstawionym przez premiera Donalda Tuska pod koniec stycznia planem rozwoju i konsolidacji finansów publicznych. Wcześniej politycy ludowców mówili, że nie skonsultowano z nimi propozycji.

Rok planu Obamy

Plan ożywienia amerykańskiej gospodarki zapobiegł kolejnemu Wielkiemu Kryzysowi. Tak w rocznicę podpisania ustaw Barack Obama bronił planu wpompowania w gospodarkę 787 miliardów dolarów. O tym - co udało się prezydentowi USA, a co nie w magazynie "90 minut" z prezesem Amerykańskiej Izby Handlowej rozmawiała Jolanta Kucharska.

Od poniedziałku strajkuje Lufthansa

Strajk pilotów największych niemieckich linii lotniczych Lufthansa rozpocznie się w najbliższy poniedziałek - zapowiedział w środę związek zawodowy Cockpit. Decyzje o strajku podjęto w głosowaniu wśród członków związku.

Toyota ratuje jakość

Toyota wyciąga wnioski z konieczności naprawy 8,5 miliona aut. Japoński koncern zapowiedział utworzenie specjalnego Komitetu ds. Globalnej Jakości. We wszystkich produkowanych autach ma zaś pojawić się system, który będzie odcinał zwiększony dopływ paliwa przy jednoczesnym wciśnięciu pedałów hamulca i gazu.

Wielki Post od samochodu

Ewangeliccy biskupi kilku niemieckich krajów związkowych wzywają wiernych, by w czasie Wielkiego Postu porzucili swe samochody. Duchowni postulują, aby na cztery tygodnie odstawić samochód i korzystać z bardziej ekologicznych środków transportu.

Już wiemy, ile "upuści" nam Rosja

Maksymalnie 9,03 mld m sześc. gazu w tym roku; 9,7 mld m sześc. w 2011 i dopiero od 2012 roku - po 10,2 mld m sześc. - tyle wyniosą dostawy rosyjskiego gazu w ramach nowego kontraktu - poinformowała rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska. Za możliwość odebrania mniejszej od zakontraktowanej ilości paliwa Polska zapłaciła anulowaniem długu Gazpromowi.

Jeden rozczarował, drugi zaskoczył

Wyniki holenderskiego banku ING gorsze od oczekiwań rynku. Bank stracił w czwartym kwartale 712 mln euro - czyli ponad dwa razy więcej niż oczekiwał rynek. Miło zaskoczył z kolei BNP Paribas. Największy bank Francji zarobił w tym czasie 1,4 mld euro - o pół mld więcej od prognoz.

Ślimak też ryba

Na każdego znajdzie się paragraf. Wystarczy choćby zmienić mu kategorię. Dzięki lobbingowi Francji, Bruksela dokonała rewolucji w zoologicznej klasyfikacji: ślimak od lutego stał się rybą śródlądową. I choć podnoszą się głosy, że to kolejny euro-absurd, to eksperci tłumaczą, że dla francuskiego rolnictwa ma to ogromne znaczenie.

Przedwojenny gigant wskrzeszany do życia

Kolejna spółka, która przed wojną była gigantem polskiej gospodarki, chce wrócić do życia - pisze "Puls Biznesu". Chodzi o warszawskie Towarzystwo Przemysłowe Zakładów Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein - międzywojennego producenta maszyn.

Polska (w nocy) apteką (pustą) stoi

Apteki masowo rezygnują z pracy w nocy - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". W Polsce jest już wiele miejscowości, w których nie działa w nocy ani jedna. - Nie opłaca nam się zatrudniać pracowników dla jednego czy dwóch klientów - tłumaczą się aptekarze.

Polskie Radio będzie zwalniać

Zarząd Polskiego Radia na środowym posiedzeniu ma zaakceptować harmonogram tworzenia nowej struktury spółki. Publiczny nadawca przeprowadzi zwolnienia grupowe - zapowiada Presserwis.

Żegnaj kredycie od ręki

Koniec z szybkim kredytem ponad stan. Nowa regulacja Komisji Nadzoru Finansowego ograniczy wielu klientom dostęp do pożyczek, przede wszystkim konsumpcyjnych, wydłuży też czas oczekiwania na ich udzielenie - pisze "Rzeczpospolita".

Smok już nie lubi zielonych?

Chiny redukują inwestycje w amerykańskie papiery skarbowe. W grudniu zanotowano na nie rekordowy spadek popytu, a zagraniczni obligatariusze zmniejszyli wartość posiadanych papierów skarbowych o 53 miliardy dolarów.

Atomowy Obama

Stany Zjednoczone rozpoczynają budowę nowych reaktorów atomowych. Pierwszych od 30 lat. Prezydent USA Barack Obama ogłosił, że ich wykonawca otrzyma od jego administracji duże wsparcie.

W Barcelonie rodzi się przyszłość telefonii

- Głos odchodzi w przeszłość. Przyszłością jest przesył danych - zapowiada na barcelońskiej konferencji Mobile World Congress Ben Verwaayen, prezes Alcatel - Lucent. I zastanawia się, kto będzie głównym graczem w tej branży.

Euro znów tańsze niż cztery złote

Wtorek nieoczekiwanie okazał się dniem sympatii inwestorów dla złotego. W efekcie tego euro potaniało o ponad pięć groszy do poziomu 3,97 zł. Złoty zyskał też prawie cztery grosze do franka i najwięcej - bo aż siedem - do dolara. Zupełnie odwrotnie sytuacja miała się na giełdzie, gdzie indeksy, odwrotnie do tych na świecie, zakończyły dzień po czerwonej stronie.

Prywatne "klikanie" w pracy a dobro firmy

Polacy coraz chętniej sięgają do portali społecznościowych. Czy zatem zablokować dostęp do portali na służbowych komputerach, a może postarać się wykreować wizerunek firmy na przykład na Twitterze? O to w "Biznes Lunchu" Rafał Wojda pytał Katarzynę Borowczyk z Bigramu i Hannę Więcewicz, kierownik Manpower Professional Executive.

Jaki stan rynku pracy?

Zarabiamy mniej niż w grudniu i realnie mniej niż rok temu, za to zatrudnienie choć spada to mniej niż oczekiwali analitycy. O polskim rynku pracy w programie "90 Minut" rozmowa z dr Jakubem Borowskim SGH, głównym ekonomistą Invest Banku oraz Anną Wichą, dyrektor generalny Adecco Poland.

Zadzwoń, a zostaniesz abonentem

Abonentem będzie nie tylko osoba, która zawarła pisemną umowę z operatorem, ale także użytkownicy telefonów komórkowych na kartę oraz korzystający z aparatów publicznych - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego.