Najnowsze

Najnowsze

Do akcji "stocznia" wkracza MON. Kupią ją Francuzi?

Francuski koncern zbrojeniowy DCNS jest zainteresowany zakupem Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni - dowiedziało się TVN CNBC Biznes. Te informacje potwierdził minister obrony narodowej Bogdan Klich, który w ubiegłym roku rozesłał do ministrów obrony państw NATO i UE pytania o potencjalnych inwestorów. Odpowiedzieli Holendrzy i - właśnie - Fancuzi.

Kolejni pracownicy France Telecom nie chcą żyć

France Telecom nie wyciągnął żadnych wniosków z kolejnych samobójstw swoich pracowników. W firmie od dawna dzieje się źle - głównie z powodu stresu i presji, jakimi obarcza ona swoich pracowników. W ostatnich dniach dwóch zatrudnionych próbowało odebrać sobie życie. Tylko jeden z nich przeżył. Drugi jest 25-tą ofiarą problemów w pracy.

Książkę przeczytasz w telefonie

E-booki prawdopodobnie niedługo wyprą tradycyjne książki. Do gry wkracza bowiem internetowy potentat - Google. Firma już w pierwszej połowie 2010 roku chce rozpocząć sprzedaż elektronicznych książek. Dzięki platformie Google Editions będzie je można nabyć i czytać za pomocą komputera, a nawet telefonu komórkowego.

Wicepremier Jacek Rostowski?

Jednym z niewielu polityków Platformy Obywatelskiej, którym "afera hazardowa" wyszła na dobre może być... minister finansów Jacek Rostowski. Według informacji portalu Money.pl premier Donald Tusk właśnie Rostowskiego ma mianować na swojego drugiego zastępcę. Wszystko po to, by wzmocnić jego pozycję w rządzie.

Deficyt mniejszy, ale blisko kreski

W budżecie państwa na koniec września odnotowano 21,47 mld zł deficytu - o 33 miliony mniej, niż zakładano. To 79 procent planu na cały bieżący rok - roczny plan rządu mówi o 27,19 mld złotych. Najmniejsze przychody rząd zanotował z prywatyzacji - wszystko przez fiasko rozmów z inwestorami o prywatyzacji Enei. Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego dla rządowego planu prywatyzacyjnego nie ma to jednak żadnego znaczenia.

Jak zysk Nokii zamienił się w stratę

Nokia ogłasza wyniki lepsze od oczekiwań - ale tylko na pierwszy rzut oka. Fiński producent komórek bez wydarzeń jednorazowych zarobił w trzecim kwartale 17 eurocentów na akcję, podczas gdy rynek oczekiwał 14-tu eurocentów. Jednak w tej beczce miodu jest solidna łyżka dziegciu, bo po uwzględnieniu takich wydarzeń okazuje się, że Nokia już straciła - 15 eurocentów na akcję.

Tysiące Amerykanów znalazły pracę

Tym razem dobre dane z USA. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła o 10 tysięcy - poinformował w czwartek amerykański Departament Pracy. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych będzie wynosić 525 tysięcy - o dziesięć tysięcy więcej niż pokazały dane. Spadła też liczba osób, które dotychczas były bez pracy.

Jak Katarczycy ograli MSWiA

- Katarczycy, którzy ubiegali się o zakup stoczni w Gdyni i Szczecinie, a w końcu z nich zrezygnowali, mogli nie mieć nawet prawa do startowania w przetargu - pisze "Rzeczpospolita". Dokumenty upoważniające ich do tego były bowiem nieważne, co - według gazety - przeoczyło MSWiA. MSWiA oświadczyło natomiast, że uzyskało wiarygodne dokumenty, w tym potwierdzenia przez zarządcę kompensacyjnego przelewów odpowiednich kwot.

Citigroup lepiej niż oczekiwano

Citigroup radzi sobie lepiej niż oczekiwano. Jeden z największych dostawców usług finansowych na świecie poinformował, że w trzecim kwartale 2009 roku zanotował zysk netto wynoszący 101 milionów dolarów. Jednocześnie jednak bank podał, że strata na akcję wyniosła 27 centów. To i tak wynik lepszy od prognoz, które mówiły o stracie na poziomie 38 centów. Pierwsza reakcja na te dane na amerykańskiej giełdzie była jednak negatywna.

Goldman Sachs robi miliard w miesiąc

Amerykański bank Goldman Sachs podał w czwartek wyniki finansowe za trzeci kwartał. Od lipca do września spółka zarobiła na czysto 3,19 mld dolarów. Prognozy analityków mówiły, że zysk będzie o jedną czwartą mniejszy.

Euro-ceny w dół

Ceny konsumpcyjne w strefie euro spadły we wrześniu, zgodnie z oczekiwaniami analityków, o 0,3 proc. rok do roku - podał Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. W sierpniu ceny w eurolandzie były niższe o 0,2 proc. od tych sprzed roku.

Są kolejni chętni by pożyczyć ZUS-owi

Raiffeissen Bank Polska, Millennium oraz konsorcjum banków Nordea, Pekao, PKO BP oraz BRE Banku zgłosiły się do przetargu na drugą linię kredytową dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Skłonni są pożyczyć Zakładowi 3 mld zł, których potrzebuje on na zagwarantowanie wypłaty świadczeń w tym roku.

Przybyło milion bezdomnych Amerykanów

Padła rekordowa liczba przypadków przejęć domów przez banki w Stanach Zjednoczonych. Firma Realty Trac wyliczyła, że w III kwartale liczba przypadków przejęć lub rozpoczęcia procedur przejęcia przez bank wzrosła za oceanem o 23 procent licząc rok do roku i o 21 procent kwartał do kwartału - do blisko 938 tysięcy.

Łada na kolanach

Rosyjski producent samochodów Avtovaz, producent m. in. Łady, stoi na skraju bankructwa. W pierwszym półroczu koncern miał 660 mln dolarów straty - 10 razy więcej niż rok wcześniej. Sprzedaż firmy w pierwszej połowie roku stopniała o 46 procent.

Najlepsza praca? Szukać pracy innym

Od przyszłego roku prywatne firmy w Gdańsku dostaną z publicznych pieniędzy 6,5 tys. premii za znalezienie pracy bezrobotnemu - informuje ”Dziennik Gazeta Prawna”. 1,2 tys. bonusu dostanie urzędnik z Powiatowego Urzędu Pracy, któremu uda się ta sztuka.

Telewizje nie chcą Lotto

- Żadna z dużych polskich stacji nie chce pokazywać losowań totolotka - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Nadawcy mówią wprost: oferta Totalizatora nam się nie opłaca. A z końcem roku wygasa umowa z Polsatem.

Na Wall Street pękło 10 tysięcy

Nowojorski indeks giełdowy Dow Jones po raz pierwszy od października 2008 roku przebił poziom 10 tysięcy punktów. Pomogły mu w tym lepsze od oczekiwań kwartalne wyniki Intela i JPMorgan Chase.

Niższe podatki i wyższe emerytury?

Eksperci, związkowcy, politycy, czyli praktycznie wszyscy pozytywnie oceniają znajdujący się w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o PIT, który przewiduje ulgę w podatku dochodowym dla osób oszczędzających na emeryturę poza ZUS i Otwartym Funduszem Emerytalnym. Autorem projektu jest komitet obywatelski RAZEM.

"Szejnfeld musi wrócić"

"Natychmiast przywrócić do pracy Adama Szejnfelda" - domaga się w wydanym oświadczeniu, które przywołuje dziennik.pl szef Business Centre Club, Marek Goliszewski. Wtóruje mu szef Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzej Arendarski. Według nich, zdymisjonowany za aferę hazardową polityk był idealnym wiceministrem, a bez niego nie da się ułatwić polskim biznesmenom działania.

Tusk zgadza się dołożyć do Opla

- 450 milionów euro - tyle Polska dopłaci do niemieckiego planu ratowania Opla - twierdzi RMF FM. Warunkami pomocy, na którą miał zgodzić się premier Donald Tusk, jest gwarancja, że nikt z załogi w polskim zakładzie w Gliwicach nie będzie zwolniony oraz że cała kwota, którą wyłoży polski budżet trafi właśnie tam.

Polskie ofiary Lehmana straszą sądem

Kilkanaście osób, którym bank City Handlowy sprzedał obligacje emitowane przez Lehman Brothers, domaga się od banku odszkodowania. Stracili ponad 2 miliony złotych. City Handlowy tłumaczy, że działał tylko w charakterze dystrybutora obligacji i nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania ich emitenta.

Meblowy bankrut dostanie nowe życie

Likwidator spółki Swarzędz Meble otrzymał od funduszu Sovereign Capital ofertę dotyczącą inwestycji w likwidowaną spółkę, aby zmienić profil jej działalności - podał producent mebli w komunikacie. Inwestor chciałby uczynić bankrutujące zakłady liderem rynku. Choć nie wiadomo jeszcze jakiego.

Prywatyzacyjna porażka. Nikt nie chce "perełki"

- Niemiecki koncern energetyczny RWE AG nie złożył oferty na akcje Polskiej Grupy Energetycznej Enea - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa. Resort dodał, że w czwartek zakończy proces prywatyzacji tej spółki i rozważa rozpoczęcie nowego jeszcze w tym roku, bo RWE było jedynym oferentem.

Górnicy gotowi do kupna kopalni

- Spółka powołana przez pracowników kopalni "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach w czwartek złoży w Kompanii Węglowej wstępną ofertę kupna kopalni - zapowiedział szef Solidarności w "Silesii" i jeden z inicjatorów powołania spółki Dariusz Dudek. Górnicy, którzy założyli spółkę z własnych "zrzutek" liczą też na pozyskanie inwestora.

Rząd mówi "stop" fali GMO

- Nowe prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych (GMO) ma uchronić Polaków przed zalewem żywności z udziałem GMO - powiedział w środę premier Donald Tusk. We wtorek rząd przyjął projekt przepisów dotyczących GMO.

Kierowcy robią "uff"! Radarowa przepadła

Nie będzie nowej sieci radarów, wyższych mandatów, czy zabierania samochodu za ich niepłacenie. - Proponowana przez MSWiA ustawa radarowa przepadła w Trybunale Konstytucyjnym - poinformował prezydencki minister Andrzej Duda. Lech Kaczyński skierował tam dokument pod koniec kwietnia.

LOT poleci do Tokio

- Od marca 2010 roku polskie samoloty będą mogły latać do Tokio i Nagoi w Japonii - poinformowała rzeczniczka prasowa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Katarzyna Krasnodębska. Do tej pory maszyny LOT mogły latać jedynie do Osaki.

Sąd wyrwał Farfałowi "wytrych" do TVP

Stołeczny sąd odrzucił apelację Piotra Farfała od decyzji Krajowego Rejestru Sądowego, który wykreślił go jako p.o. prezesa TVP, a wpisał nowy zarząd z Bogusławem Szwedą. Tym samym pogrzebał przedostatnią szansę Farfała na powrót do Telewizji Polskiej. Od decyzji może się odwołać.

NIK: Zagrożone bezpieczeństwo energetyczne Polski

- Bezpieczeństwo dostaw energii jest zagrożone - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli, która sprawdzała proces restrukturyzacji elektroenergetyki w latach 2005-2008. Polskie prawo podobnie jak infrastruktura energetyczna jest przestarzałe, a procedury krępowane biurokracją.

ABW wchodzi na giełdę

- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pod nadzorem warszawskiej prokuratury okręgowej, poprowadzi śledztwo w sprawie działania na szkodę Giełdy Papierów Wartościowych. Materiały zostały jej już przesłane - poinformował rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk.