Najnowsze

Najnowsze

W Barcelonie rodzi się przyszłość telefonii

- Głos odchodzi w przeszłość. Przyszłością jest przesył danych - zapowiada na barcelońskiej konferencji Mobile World Congress Ben Verwaayen, prezes Alcatel - Lucent. I zastanawia się, kto będzie głównym graczem w tej branży.

Euro znów tańsze niż cztery złote

Wtorek nieoczekiwanie okazał się dniem sympatii inwestorów dla złotego. W efekcie tego euro potaniało o ponad pięć groszy do poziomu 3,97 zł. Złoty zyskał też prawie cztery grosze do franka i najwięcej - bo aż siedem - do dolara. Zupełnie odwrotnie sytuacja miała się na giełdzie, gdzie indeksy, odwrotnie do tych na świecie, zakończyły dzień po czerwonej stronie.

Prywatne "klikanie" w pracy a dobro firmy

Polacy coraz chętniej sięgają do portali społecznościowych. Czy zatem zablokować dostęp do portali na służbowych komputerach, a może postarać się wykreować wizerunek firmy na przykład na Twitterze? O to w "Biznes Lunchu" Rafał Wojda pytał Katarzynę Borowczyk z Bigramu i Hannę Więcewicz, kierownik Manpower Professional Executive.

Jaki stan rynku pracy?

Zarabiamy mniej niż w grudniu i realnie mniej niż rok temu, za to zatrudnienie choć spada to mniej niż oczekiwali analitycy. O polskim rynku pracy w programie "90 Minut" rozmowa z dr Jakubem Borowskim SGH, głównym ekonomistą Invest Banku oraz Anną Wichą, dyrektor generalny Adecco Poland.

Zadzwoń, a zostaniesz abonentem

Abonentem będzie nie tylko osoba, która zawarła pisemną umowę z operatorem, ale także użytkownicy telefonów komórkowych na kartę oraz korzystający z aparatów publicznych - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego.

Gilowska, Glapiński i Kaźmierczak do RPP

Lech Kaczyński powołał Zytę Gilowską, Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka do Rady Polityki Pieniężnej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Tym samym znany jest już pełen skład Rady.

Skrzypek z gołębia przedzierzgnął się w jastrzębia?

- Trzeba się zastanowić, czy nie należy podnosić powoli stóp procentowych - powiedział na antenie TVN CNBC Biznes prezes NBP Sławomir Skrzypek. Stwierdzenie jest o tyle zaskakująca, że szef banku centralnego postrzegany był jako członek obozu gołębi, czyli zwolenników łagodnej polityki monetarnej, a więc i niskich stóp.

Obwarzanek idzie w ślady oscypka

Obwarzanek krakowski wkrótce znajdzie się na liście produktów chronionych unijnymi przepisami, jeśli inni członkowie UE nie zgłoszą zastrzeżeń do wniosku o jego rejestrację. Wypiek może zostać zarejestrowany jako "chronione oznaczenie geograficzne".

Zielińska - Głębocka: do końca marca stopy proc. będą bez zmian

Jest za wcześnie na podnoszenie stóp procentowych - mówiła prof. Anna Zielińska-Głebocka, członek Rady Polityki Pieniężnej. Do końca marca RPP nie powinna podnosić stóp procentowych - dodała. Na temat stóp procentowych, inflacji i zysku Narodowego Banku Polskiego w "90 minutach" w rozmowie Jolanty Kucharskiej z prof. Anną Zielińską-Głębocką.

Prognozy dla chemii

- Police są niewolnikiem rynku nawozów wieloskładnikowych - powiedział w TVN CNBC Biznes analityk Działu Analiz i Rekomendacji DM IDMSA. Z Łukaszem Prokopiukiem o nowych rekomendacjach dla sektora chemicznego w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Prawo cytatu

Uwaga na internetowe treści. Szczególnie te znalezione w internecie, a później zamieszczone na własnej stronie jako tzw. przedruk. Kopiowanie na przykład artykułów prasowych po to, aby pojawiły się później w innym miejscu może okazać się prostą drogą do sądu. Przykładem może być wydawca portalu Sfora.pl, który został pozwany przez Franfurter Algemeine Zeitung. Według gazety jego treści są publikowane bezprawnie. Tymczasem twórcy mniejszych portali chcą wprowadzenia licencji publicznych. Mogłoby to ucywilizować kwestię korzystania z cudzych materiałów w sieci.

Taki potencjał drzemie tylko w Warszawie

Stolica Polski centrum uwagi firm specjalistycznych? To możliwe. Warszawa jako jedyne z dużych miast naszego regionu ma w tym roku szansę na rozwój na rynku outsourcingu usług (BPO) i lokalizacji tzw. wspólnych centrów usług (SSC) - wynika z przedstawionego we wtorek raportu Colliers Internationali i A.T. Kearney.

Euroimplant z NewConnect na GPW

Biotechnologiczny Euroimplant z NewConnect wybiera się na GPW. Spółka kończy rozmowy na temat finansowania budowy laboratorium w Klaudynie, w nim będzie powstawać m.in. substytut skóry wykorzystywany m.in. w leczeniu poparzeń. O planach spółki Robert Stanilewicz w "Dniu na rynkach" rozmawiał z prezesem Euroimplant Piotrem Mierzejewskim.

Toyota zatrzymuje maszyny w USA

Toyota potwierdza tymczasowe wstrzymanie produkcji w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej informowała o tym agencja Kyodo News. Toyota zamknie na pewien czas zakłady w Kentucky i Teksasie - a przyczyną takiej decyzji jest spadek popytu, spowodowany globalną akcją naprawy 8,5 miliona samochodów.

Czy kupimy akcje PGE?

We wtorek straciliśmy 58 złotych. W naszym portfelu znajduje się pięć spółek Apator, Arctic Paper, Polimex, Rafamet i Vistula. Pani Maria nasz widz zaproponowała zakup akcji PGE. Nad kupnem zastanawiają się wspólnie Rafał Wojda i Rafał Hirsch.

Agencie: Zgłoś się!

Czas na agentów specjalnych. I choć nie będzie to agent jej królewskiej mości nr 007 czyli James Bond w którego wcielał się m.in. Pierce Brosnan – to historia jest z jak dobrego sensacyjnego filmu czyli służby specjalne wezwane do walki ze spekulantami i o czyhająca sfora finansowych wilków.

Pracownik 50+ poszukiwany

Pracownicy po 50 poszukiwani. Pracodawcy cenią ich doświadczenie i lojalność. Ich zdaniem mogą na nich bardziej polegać niż na młodszych i bardziej skłonnych do częstej zmiany. Dodatkowo atutem potencjalnego pracownika może być posiadanie rodziny oraz kredytu hipotecznego. Poszukiwanie takich osób jest trudne z formalnego punktu widzenia. Pracodawca musi bardzo uważać jak formułuje ogłoszenie oraz o co pyta podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Optymistyczne prognozy

W najnowszym raporcie KBC Securities perspektywy dla spółek z sektora związanego ze sprzedażą detaliczną. W programie "Rynki Dnia" rozmowa z autorem tego raportu Kamilem Szlagą

Dane z rynku pracy

Mniejszy od oczekiwań spadek zatrudnienia i mniejszy wzrost wynagrodzeń - czyli styczniowe dane z rynku pracy.W programie "Rynki Dnia" rozmowa z członkiem zarządu, dyrektorem finansowym Euromark Rafałem Łysakowskim.

Grecjo, za mało się starasz

Grecja robi za mało, by odzyskać wiarygodność na rynkach - mówi w imieniu unijnych ministrów finansów szef resortu finansów Szwecji. Ministrowie - podobnie jak w poniedziałek Eurogrupa - apelują do Aten o podjęcie kolejnych, bardziej konkretnych kroków oszczędnościowych. Tymczasem przez Grecję przetacza się kolejna fala protestów przeciw oszczędnościom.

Korzystanie z portali społecznościowych w pracy

Tylko 1% pracodawców w Polsce ma swoją politykę korzystania pracowników z portali społecznościowych. Nasza-klasa, czy Facebook może służyć nie tylko do celów prywatnych, a także do kreowania pozytywnego wizerunku firmy. Gościem Rafała Wojdy w "Biznes Lunchu" była Hanna Więcewicz,kierownik Manpower Professional Executive.

Nowości w Barcelonie

Najnowsze komórki i urządzenia przenośne, czyli targi GSM w Barcelonie. W programie "Bilans" rozmowa z Tomaszem Kulisiewiczem, analitykiem rynku telekomunikacyjnego.

Unia pomoże Grecji?

Strefa euro pod presją greckich problemów. Kłopoty Grecji osłabią euro wobec dolara - prognozuje Michał Dybuła z BNP Paribas - pod koniec roku kurs euro do dolara może być w okolicy 1,27-1,25. O unijnej pomocy dla Grecji i jej konsekwencjach dla strefy euro z Michałem Dybułą w "Dniu na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

EMC zarabia na zdrowiu

Kilkadziesiąt milionów złotych na inwestycje chce przeznaczyć w 2010 EMC Instytut Medyczny. W tym roku spółka otworzy 3 szpitale, dwa z nich zostaną zbudowane od podstaw, jeden zostanie wyremontowany. Gościem Roberta Stanilewicza w "Dniu na rynkach" był Piotr Gerber, prezes EMC Instytut Medyczny.

Jaka przyszłość IGroup?

Mocny spadek kursu spółki o 24% w ciągu ostatniego tygodnia nie ma uzasadnienia - uspokajał inwestorów prezes Internet Group Jan Ryszard Wojciechowski. Problemem dla grupy jest spółka CR Media Consulting, której zadłużenie sięga 16 mln złotych. Restrukturyzacja ma zlikwidować łączne długi grupy sięgające 100 mln złotych, w tym roku zadłużenie ma spaść o 40 mln. O przyszłości spółki w "Dniu na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z prezesem Internet Group.

Giełdowa spółka PolRest zamyka restauracje

Właściciel sieci restauracji ogłasza, że nie ma możliwości zarabiania na podstawowej działalności. To może być poważnym sygnałem, że kłopoty mogą też mieć inni przedstawiciele branży. Tymczasem na rynku właśnie powstaje najliczniejsza sieć restauracji. To efekt łączenia marek Sfinks oraz DaGrasso.

Gołębie, czy Jastrzębie?

Nowa Rada Polityki Pieniężnej już w komplecie. Pierwsze wypowiedzi prezesa NBP, który przewodzi Radzie oraz jej nowowybranych członków pokazują, że należy raczej spodziewać się podwyżek stóp. O tym, jakie nastawienie do gospodarki pokażą członkowie RPP w magazynie "90 minut" z głównym ekonomistą Getin Noble Banku, Robertem Cholewińskim i dr Jakubem Borowskim, głównym ekonomista Invest Banku rozmawiała Jolanta Kucharska.

Wpływ Grecji na rynki

Pomoc dla Grecji będzie, ale najpierw Grecy do raportu. Z Rafałem Antczakiem wiceprezesem Deloitte w programie "Bilans" mówiliśmy też o polskiej Radzie Polityki Pieniężnej już w komplecie.

Bułgaria stawia się Rosji

Bułgaria domaga się od Rosji lepszego rozdania a gazowej grze. Tamtejszy minister gospodarki i energetyki Trajczo Trajkow oświadczył, że jego kraj wystąpiła do rosyjskiego Gazpromu o zwiększenie opłat za tranzyt gazu do Turcji, Grecji i Macedonii. Bułgaria tłumaczy, że planowany przez Rosjan gazociąg South Stream znacznie uszczupli jej wpływy.