Najnowsze

Najnowsze

Banki przyjazne firmom?

Przedsiębiorca w banku w 2010 roku. Wiele wskazuje na to, że na znaczną poprawę nie będzie można liczyć. Wciąż wiele banków będzie prowadzić ograniczoną politykę kredytową czekając na faktyczną poprawę w gospodarce. Może to oznaczać, że zmiana nastawienia w stosunku do firm może pojawić się dopiero w roku 2011. Ale są też instytucje, które już dziś zapowiadają, że mają zgromadzony kapitał specjalnie dla przedsiębiorców i uruchomią go w przyszłym roku. Cezary Królak.

Kabotaż to nie sabotaż

Od 1 stycznia przewoźnicy kolejowi w Unii Europejskiej będą musieli stawić czoła konkurencji z zagranicy na trasach międzynarodowych ale również pomiędzy stacjami krajowymi. Oznacza to, że np. pociągi Deutsche Bahn jadące z Berlina do Warszawy będą mogły dokonywać kabotażu, czyli po prostu wozić podróżnych np. z Poznania do Warszawy, co do tej pory było zabronione.

Francja ma rekordowe długi

Dług publiczny Francji osiągnął na koniec września astronomiczną wielkość 1,46 biliona euro. Biuro statystyczne INSEE podało, że stanowi już 76 proc. PKB tego kraju. To rekordowy wynik od 1995 roku, kiedy francuskie biuro statystyczne zaczęło takie obliczenia.

Za lądowanie zapłacisz tyle samo

Od stycznia na lotniskach wprowadzona zostanie jedna stawka opłaty terminalowej. Do tej pory każdy lądujący i startujący samolot musiał zapłacić lotnisku od 610 zł do 888 zł. Teraz stawka jest jedna dla wszystkich. Jest niższa, niż chciała tego Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Szaleństwo 3D

3D dziś to nie tylko kina, ale telewizory, laptopy, aparaty fotograficzne i nawet komórki. Sony zapowiedziało ostatnio, że Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w 2010 roku w RPA będą transmitowane zarówno w 2D jak i 3D. Czy czas wyrzucić tradycyjny telewizor? Jak na 3D będzie się zarabiać w przyszłym roku? O tym w magazynie "Biznes Lunch" Robert Stankiewicz rozmawia z Michałem Adamczykiem, redaktorem naczelnym magazynu CHIP.

GM potarguje się jeszcze o Saaba

General Motors porzuca dzień 31 grudnia jako ostateczny termin podjęcia decyzji o losach Saaba. Jak powiedział rzecznik szwedzkiej firmy, GM wciąż rozważa oferty złożone na zakup Saaba i nadal nie wiadomo, kiedy podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie.

Postaw na WIG20

Inwestorzy Giełdy Papierów Wartościowych wreszcie się doczekali. W marcu w życie wejdzie pierwszy fundusz typu ETF (Exchange Traded Fund) oparty na składzie indeksu WIG20 - donosi TVN CNBC Biznes. Na świecie ETF-y znane są od dwudziestu lat. W listopadzie ich aktywa sięgnęły biliona dolarów.

Czy tani szampan popłynie strumieniem?

Noworoczona szampańska zabawa będzie w tym roku tańsza - przynajmniej we Francji. Jak wylicza agencja Bloomberga, po prawie 10 latach wzrostów cen, producenci szampana znad Marny w tym roku obniżają ceny tego trunku.

"Mostostal nie złoży broni"

Decyzja Wrocławia o wypowiedzeniu kontraktu firmie Mostostal Warszawa spodobała się premierowi Donaldowi Tuskowi. - Jeśli wykonawca postępuje niezgodnie z umową, są opóźnienia, to wykonawcy powinni być z roboty wyrzucani. To (...) bardzo dobra decyzja - ocenił premier na konferencji prasowej. Zdaniem analityków, Mostostal nie złoży jednak broni w walce o stadion. Zdaniem Michała Sztablera z PKO BP, sprawa skończy się w sądzie.

Świat 3D

Na czym polega technologia 3D, ile kosztuje projektor trójwymiarowy i czym różni się kino IMAX3D od największej w Europie sali kinowej 3D w Multikinie? O tym w magazynie "Biznes Lunch" Robert Stankiewicz rozmawiał z Grzegorzem Cieślą z filmweb.pl oraz Marcinem Filipkiem z CG Supervisor Platige Image.

Podatki dla przedsiębiorców w 2010

Jakich zmian w kwestii podatków VAT przedsiębiorcy mogą spodziewać się w 2010 roku? Między innymi na temat kwoty wolnej od podatku, jak również podatku od usług wykonywanych w obrocie międzynarodowym mówił Piotr Żurowski, doradca podatkowy w firmie KPMG w rozmowie z Marcinem Kowalskim w "Bilansie".

Globalne perspektywy na 2010 rok

Kto wyhamuje, a kto przyspieszy - które kraje wyjdą z recesji, a które zaczną odczuwać skutki globalnego spowolnienia. O perspektywie dla gospodarek i inwestorów w magazynie "90 minut" z wiceprezesem Deloitte Polska, dr Rafałem Antczakiem rozmawiał Marek Tejchman.

Okazja dla inwestora?

Exchange Traded Fund - nowa oferta dla polskiego inwestora na giełdzie papierów wartościowych dostępna w przyszłym roku. ETF to fundusz oparty na indeksie giełdowym, z relatywnie niskimi opłatami wynikającymi głównie z tego, że nie wymaga aktywnego zarządzania. Kto zaoferuje nowy instrument na naszym parkiecie? Ile będzie można zarobić? O tym Karolina Hytrek-Prosiecka.

Rynek pracy w 2010

Bezrobocie w przyszłym roku będzie na tym samym poziomie co w tym - mówił nasz gość. Jaki będzie rynek pracy w 2010? Jakiej stopy bezrobocia możemy się spodziewać? W jakich sektorach zwiększą się zwolnienia, a w jakich wzrośnie zatrudnianie? Czy płace wzrosną? Na ten temat mówił Kazimierz Sedlak, prezes zarządu, dyrektor Sedlak & Sedlak Personnel Consulting w rozmowie z Marcinem Kowalskim w "Bilansie".

Opole najważniejsze dla PBG

Miasto Opole obecnie stało się najistotniejszym miastem dla spółki PBG, a to wszystko za sprawą kontraktu, o który spółka ubiega się w ostatnim czasie. Przetarg dotyczy rozbudowy mocy energetycznych. O szczegółach Marek Tejchman w magazynie "Dzień na rynkach" rozmawia z wiceprezesem PBG, Przemysławem Szkudlarczykiem.

Kryzys już za nami ?

Im bliżej końca roku, tym częściej każdy zastanawia się jak będzie wyglądał 2010 rok. Czy kryzys, który opanował gospodarkę światową, jest już za nami? O tym w magazynie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz rozmawia z profesor Krystyną Gawlikowską- Hueckel, dyrektor w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Sarko poległ w walce z CO2

Nie będzie podatku od emisji dwutlenku węgla, jaki miał od Nowego Roku wejść w życie we Francji. Przepisy były forsowane przez prezydenta Nicolasa Sarkozyego, jednak nie przeszły próby przed Sądem Konstytucyjnym. Sędziowie uznali, że zawierają zbyt dużo wyjątków.

Apple uległo chińskiej cenzurze

Globalna wioska pochłania wszystkie państwa - oprócz Chin. Państwo Środka coraz skuteczniej cenzuruje swoim obywatelom to, co jest dostępne całemu światu. Naciskom Pekinu ulegają nawet najbardziej znane firmy świata. Tym razem poddało się Apple - wycofało pięć aplikacji na iPhona związanych z Dalajlamą.

Wydobyć pieniądze z gruzów giganta

11 miliardów dolarów odda swoim byłym europejskim inwestorom bank Lehman Brothers. Na sposób podziału pieniędzy zgodziło się 90 procent inwestorów - podała firma PriceWaterhouseCoopers, która zajmuje się europejską administracją upadłego kolosa z Wall Street.

E- urząd ukłonem w kierunku petenta

Od 31 grudnia 2009 w urzędzie dzielnicy Ursynów petenci będą mogli wypełniać wnioski drogą elektroniczną. W 2010 roku radni dzielnicy stawiają na e-urząd. Według Wacława Iszkowskiego z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji do upowszechnienia technologii informatycznych potrzebny jest nie tylko sprzęt i odpowiednie oprogramowanie, ale także zmiana mentalność obywateli i urzędników. W magazynie "Pieniądze od Rana" o elektronicznym urzędzie rozmawiał ze swoimi gośćmi Robert Stankiewicz.

Japan Airlines pikują

Kurs Japan Airlines na dnie. Akcje japońskiego przewoźnika traciły w środę nawet 32 procent i potaniały do rekordowo niskiego poziomu 67 jenów. Powód? Inwestorzy spodziewają się rychłego bankructwa linii.

Pracownicy Opla przeciw zwolnieniom

Rada zakładowa Opla odrzuciła plan restrukturyzacji przedstawiony przez amerykański koncern General Motors. O takiej decyzji mówi przewodniczący rady zakładowej Opla Klaus Franz w wywiadzie dla gazety "Frankfurter Rundschau".

Chcieliście autostrad? To za nie zapłaćcie!

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła wart pół miliarda złotych przetarg na stworzenie elektronicznego systemu poboru opłat. Kiedy będzie gotowy - ma objąć 7250 kilometrów polskich dróg, zarówno ekspresowych, jak i autostrad.

Z Rosjanami spór o 80 milionów dolarów

Idzie o 80 milionów dolarów długu Gazpromu wobec EuRoPol Gazu - tak "Rzeczpospolita" precyzuje powody niepodpisania dotąd porozumienia gazowego. We wtorek w TVN CNBC Biznes Waldemar Pawlak przyznał, że to minister skarbu "ma zastrzeżenia do rozliczeń między firmami".

Jeśli kupować mieszkanie, to teraz

Pierwsze miesiące przyszłego roku mogą być dobrym momentem na kupno mieszkania - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem specjalistów cytowanych przez gazetę, ceny nieruchomości jeszcze przez ten czas się utrzymają.

Jethon przestała kierować Trójką

Jacek Sobala został nowym szefem radiowej Trójki, zastąpił na tym stanowisku Magdalenę Jethon. P.o. szefem Programu II PR została Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. Zastąpiła dotychczasowego dyrektora Dwójki, Pawła Milcarka - podała Informacyjna Agencja Radiowa.

Rok 2010 dobry dla lokatorów mieszkań spółdzielczych

Dobry początek roku dla wielu lokatorów mieszkań spółdzielczych. Część z nich może liczyć na obniżenie o połowę odsetek od kredytów, którymi obciążane są ich nieruchomości. Dla innych nadal możliwa będzie opcja wykupu lokalu za symboliczną złotówkę. W życie wchodzą dwie ustawy, które dotyczą tysięcy osób w Polsce. O szczegółach Marek Klapa.

Kredyt i lokata w 2010 roku

Kolejny rok w bankach... Jaki będzie? Co czeka klientów bankowych placówek? Już dzisiaj można spodziewać się droższych pożyczek, bo wiele wskazuje na to, że stopy procentowe w przyszłym roku pójdą w górę. Niewykluczone, że banki będą proponowały znów kredyty w euro. Mając zadłużenie na karcie kredytowej trzeba się spodziewać, że będziemy pod ścisłą obserwacją, a przekraczanie limitów czy nieterminowa spłata będzie traktowana przez banki bardzo rygorystycznie. Cezary Królak.

16 ton kawioru w rękach policji

Rosyjska milicja skonfiskowała we wtorek na giełdzie spożywczej w Moskwie 16 ton nieopodatkowanego czerwonego kawioru - podała agencja dpa. Szklane słoiki z kawiorem nie miały odpowiednich etykiet, co zwróciło uwagę inspektorów.

Prowizje w OFE od nowego roku w dół

Mijający rok był bardzo dobry na zakup akcji dla funduszy - mówiła Agnieszka Nogajczyk - Simeonow. W przyszłym roku wszystkie fundusze będą kupowały akcje - dodała. W styczniu wejdzie w życie obniżka prowizji, Allianz PTE będzie pobierać opłatę w wysokości 3,45% aby być przyjaznym dla klienta, traktując zadowolenie inwestorów jako inwestycję długoterminową mówiła Robertowi Stanilewiczowi w "Rynkach Dnia" Agnieszka Nogajczyk - Simeonow, prezes Allianz PTE.