Najnowsze

Najnowsze

Perspektywy dla polskiej gospodarki

Wiemy od dziś trochę więcej o polskiej gospodarce i wiemy, że stopa bezrobocia w lutym wzrosło do 13,0 procent z 12,7 procent. Lutowa sprzedaż detaliczna wzrosła symbolicznie zaledwie 0,1 procent w porównaniu z lutym poprzedniego roku, podczas gdy ekonomiści spodziewali się wzrostu o prawie 4 procent. O perspektywach dla polskiej gospodarki w programie "Bilans" Robert Stanilewicz rozmawiał z prof. Marianem Nogą, byłym członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

GPW na minusie, RDO na plusie

WIG20 stracił na dzisiejszej sesji 0,44%, podczas gdy portfel Rynków dla Opornych zyskał 0,40%. Trwająca tym samym od kilku dni dobra passa RDO sprawiła, że zainteresowaliśmy się zakupem spółki Interferie.

Euro traci na wartości

Złoty jest silny wobec euro, ale nie wobec dolara, czy franka - podkreśla w TVN CNBC Biznes główny ekonomista X-Trade Brokers, Przemysław Kwiecień. Na to umocnienie polskiej waluty i osłabienie europejskiej wpływają nie tylko greckie kłopoty. O sytuacji na rynku walutowym z Przemysławem Kwietniem, analitykiem X-Trade Brokers w programie "Bilans" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Kiedy ożywienie w reklamie?

Mamy kilka pomysłów na nowe produkty w branży reklamowej w ramach rozwoju planujemy akwizycje, możliwe są też kolejne emisje akcji - mówi w TVN CNBC Biznes Maciej Błasiak, prezes spółki ERG. Z Maciejem Błasiakiem, prezesem spółki ERG w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Rafał Hirsch.

Nowy potentat na bulwarowym rynku

Szwajcarskie wydawnictwo Ringier AG i niemiecki Axel Springer AG połączą swoje przedsięwzięcia w Europie Wschodniej. Pierwsza z firm wniesie swoje spółki w Serbii, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Druga - swoje wydawnictwo Axel Springer Polska. Nowym przedsięwzięciem pokieruje Polak, Florian Fels.

Kolejni dziennikarze tracą pracę

- Dziennik Gazeta Prawna wręczył pierwsze wypowiedzenia w ramach drugiego etapu restrukturyzacji gazety - potwierdziła w rozmowie z tvn24.pl rzeczniczka wydawcy, Agata Broda. Do końca marca z "DGP" ma się pożegnać w sumie 16 pracowników etatowych i 16 współpracowników.

Handel w święta

Kto kogo zleje w lany poniedziałek - i czy handlowcom ujdzie na sucho omijanie zakazu handlu w dni świąteczne. Nie jest tajemnicą, że są sposoby na omijnie ustawowego zakazu. Inspekcja pracy nie ukrywa, że zaczęła karać i nadal będzie karać tych, którzy nakaz omijają. Bez tajemnic o handlu w święta ... 10 dni przed świętami - Łukasz Kijek

CR Media z układem

Po ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu spółka CR Media jest bezpiecznym partnerem w biznesie, ponieważ nie może sobie pozwolić na żadne niewłaściwe posunięcia - mówił w TVN CNBC Biznes prezes CR Media. Paweł Stachnik dodał przy tym, że na rynku mediów i reklamy widoczne jest już ożywienie. W pierwszym kwartale rynek reklamy telewizyjnej wzrósł nawet o jedną czwartą.

Biznesowa szansa

Jesteśmy w okresie wychodzenia z kryzysu przy dużej niepewności i końca spowolnienia jeszcze ogłaszać nie można - tak wynika z dzisiejszych danych z polskiej gospodarki o sprzedaży detalicznej i bezrobociu. Ale tę niepewność można też zamienić w biznesową szansę - podkreślają eksperci Boston Consulting Group i funduszu Advent. Zadanie może stać się jednak nieco łatwiejsze, w sytuacji, gdy banki deklarują większą chęć finansowania biznesu. Cezary Królak.

"Gość Niedzielny" rządzi opinią w tygodniu

Zmiana warty w rankingu sprzedaży tygodników opiniotwórczych - wynika ze styczniowych danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. Na pierwsze miejsce - spychając "Politykę" - wskoczył "Gość Niedzielny", którego rozpowszechnianie płatne razem wzrosło aż o 8,3 proc.

Nie daj się naciągnąć

Jak można być aż tak naiwnym - łatwo tak powiedzieć patrząc na sprawę z boku. Z trudem ale jednak muszą to tez powiedzieć Ci, którzy zamiast stać z boku dali się nabrać. Pieniądze z obiecanego kredytu okazały się iluzją, a te prawdziwe pieniądze, które trzeba było włożyć na początek zniknęły tak jak jedyny i dość tajemniczy przedstawiciel złodziei. O tajemnicy ludzkiej naiwności i finansowych pułapkach zastawianych przez przestępców w Internecie a także o tej najnowszej pułapce w którą dało się złapać kilkudziesięciu amatorów szybkiego i taniego kredytu ... Patrycjusz Wyżga.

Kanadyjczycy też chcą reformować emerytury

Kanadyjski rząd rozpoczyna konsultacje w sprawie reformy systemu emerytalnego. Eksperci ostrzegają, że obecny system nie jest dostosowany do starzejącego się społeczeństwa, a Kanadyjczycy za mało oszczędzają. Ostatnio kanadyjski system jako wzór do naśladowania dla Polski wskazywało Centrum im. Adama Smitha.

Wojna domowa na torach

Wojna domowa na polskich torach czy tylko przeciąganie szyny. Zamiast prawdziwej konkurencji w przewozach kolejowych mamy starcie dwóch firm - prawdopodobnie firm trudnych do rozróżnienia dla niejednego pasażera, za to głęboko poróżnionych w kwestiach finansowych rozliczeń. Koleje państwowe i koleje samorządowe na wojennej ścieżce - a klient? Czy będzie musiał szukać sobie nowych ścieżek gdy dla jego pociągu zabraknie miejsca na torach. Marek Klapa

Szkot rozbija się "na bogato"

Takich samochodów w ciągu roku z taśmy produkcyjnej zjeżdża tylko 10 sztuk. Pagani Zonda S to bardzo luksusowy pojazd, jedno z najbardziej egzotycznych aut na świecie. Wypadki takich samochodów są jeszcze rzadsze - ale jednak się zdarzają. W Wielkiej Brytanii padł właśnie rekord wysokości wypłaconego odszkodowania.

Bono "cienko śpiewa" w biznesie

Bono - według niektórych jeden z najlepszych muzyków świata - jest jednocześnie jednym z najgorszych inwestorów w Stanach Zjednoczonych. Tak przynajmniej twierdzi portal "Wall Street 24/7", który przyjrzał się biznesom lidera zespołu U2.

Sprzedaż poniżej oczekiwań

Sprzedaż detaliczna poniżej oczekiwań. W lutym wzrosła o 0,1% rdr, analitycy oczekiwali, że pójdzie w górę o prawie 4 procent. Zdaniem głównej ekonomistki Banku BPH Mai Goettig takie dane to naprawdę fatalna informacja.

Gorąco wokół Pepeesu

Nic nie wskazuje na to żeby konflikt z cypryjskim funduszem Midston Developments który posiada 28 procent udziałów w Pepeesie został szybko zakończony - mówi w naszym studiu Andrzej Kiełczewski. Zdaniem prezesa Pepeesu do porozumienia potrzebna jest wola dwóch stron której w chwili obecnej nie ma. Andrzej Kiełczowski, prezes Pepeesu był gościem Rafała Hirscha w programie „Rynki Dnia”.

Plany Cyfrowego Polsatu

O wynikach finansowych po czwartym kwartale i planach rozwoju na najbliższe miesiące z prezesem Cyfrowego Polsatu, Dominikiem Libickim w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Rafał Hirsch.

Kolejnych dwóch chce ruszyć Ruch

Jupiter Narodowy Fundusz Inwestycyjny S.A. w Krakowie oraz Lurena Investments sp. z o.o. w Warszawie złożyły do resortu skarbu oferty w sprawie kupna akcji spółki Ruch - poinformowało ministerstwo skarbu. Według gościa TVN CNBC Biznes Piotra Sieradzana nowy inwestor będzie miał sporo pracy.

Pakiet antykryzysowy, a rynek pracy. Jak działa ustawa?

Jak rynek pracy zareagował na sprawdza pakiet antykryzysowy, czy zmieniło się podejście pracodawców i pracowników do elastycznego czasu pracy? O tym, kilka miesięcy po wprowadzeniu ustawy - Ewa Kraińska - Dulić, specjalista prawa pracy Państwowa Inspekcja Pracy.

Centrozap - nowy inwestor?

W "Dniu na Rynkach" prezes Centrozap Janusz Król odpowiada na pytania o nowego inwestora, wzrostu kursu akcji i przesądu w Sądzie Najwyższym dotyczącym odszkodowania od skarbu państwa.

Polski rynek pracy - mało elastyczny?

Polski rynek pracy pozostaje za mało elastyczny, przez co nie może w pełni reagować na wymogi, jakie stawia współczesna gospodarka- wynika z raportu Sedlak&Sedlak. Blisko 2/3 firm w Polsce zatrudnia osoby w niepełnym wymiarze godzin. W porównaniu do krajów Zachodniej Europy odbywa się to jednak na znacznie mniejszą skalę. Dlaczego tak się dzieje i jak poprawić sytuację - na te i inne pytania odpowiada Agnieszka Mazurek, kierownik działu analiz rynku pracy i portalu rynekpracy.pl.

Unia radzi nam się sprężyć

Polska powinna szybciej konsolidować finanse publiczne, by ograniczyć deficyt do 3 proc. PKB w planowanym terminie 2012 r. - uznała w środę Komisja Europejska. To wniosek po analizie polskiego programu konwergencji.

Walne EuRoPol Gazu przerwane

Obradujące w środę walne zgromadzenie akcjonariuszy EuRoPol Gazu zostało przerwane do 20 kwietnia. Nie podjęto więc decyzji o zmianie statutu spółki, która ma wyeliminować ze składu udziałowców firmę Aleksandra Gudzowatego.

Przewozy Regionalne nie pojadą?

Spółka Przewozy Regionalne dostała ultimatum od PKP Polskie Linie Kolejowe: albo do 7 kwietnia zapłaci zaległe należności, albo straci dostęp do torów. To ostanie oznaczałoby w praktyce unieruchomienie wszystkich jej pociągów.

Enea ukarana za blokowanie wiatraków

Utrudniała budowę farm wiatrowych, teraz za to zapłaci. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził wcześniejszą decyzję UOKiK, zgodnie z którą spółka energetyczna ma zapłacić karę w wysokości ponad 11 mln zł. Zdaniem urzędu, Enea Operator nadużyła pozycji dominującej utrudniając innym firmom budowę farm wiatrowych. Spółka zapowiada apelację.

Wycofali ponad milion nosidełek

Amerykańskie władze wycofały z rynku ponad milion nosidełek dla dzieci firmy Infantino. Wszystko z powodu podejrzenia, że mogły one przyczynić się do śmierci trójki maluchów.

Lizbona dobija euro

Euro słabnie w oczach po tym jak do państw UE z poważnymi problemami oficjalnie dołączyła Portugalia. Agencja Fitch obniżyła długoterminowy rating kraju do "AA-" z "AA" i określiła jego perspektywę jako "negatywną".

Mercedes zapłaci, bo dawał pod stołem

Koncern Daimler - producent aut marki Mercedes - zgodził się zapłacić 185 milionów dolarów kary. To skutek oskarżenia przez amerykański Departament Sprawiedliwości i tamtejszą Komisję Papierów Wartościowych i Giełd o płacenie łapówek urzędnikom na całym świecie.

Reklama internetowa kryzys przeszła suchą stopą

2009 był kolejnym świetnym rokiem dla polskiego rynku reklamy internetowej. Wydatki brutto na nią wyniosły aż 1,37 mld zł. To wynik lepszy o ponad 11 proc. niż rok wcześniej - wynika z raportu AdEx 2009 przygotowanego przez stowarzyszenie IAB Polska i firmę doradczą PricewaterhouseCoopers.