Najnowsze

Najnowsze

IDMSA - plany spółki

Dom Maklerski IDMSA planuje przeprowadzić buyback nawet 22 milionów swoich akcji. Planowana cena z akcje to 2 do 5 złotych. W jakim celu spółka dokonuje tego buybacku? A także co dalej z Kolastyną? Rozmowa z Prezesem DM IDMSA, Grzegorzem Leszczyńskim.

Zmiany w OFE wyślą emerytów pod płot?

Im bliżej przedstawienia konkretnych rządowych propozycji zmian w emeryturach, tym więcej głosów w dyskusji. 10 niezależnych ekonomistów apeluje m. in. o to, by reformy systemu prowadziły do wydłużenia okresu pracy, czy odchodzenia od KRUS. Przedstawiciele OFE alarmują z kolei, że zmiany, jakie planuje dla nich rząd, dla wielu emerytów skończy się źle.

Nowych Nokii będzie mniej

Nokia planuje radykalne ograniczenie liczby modeli swoich telefonów komórkowych - donosi niemiecka gazeta "Wirtschaftswoche". Fiński koncern przedstawił w zeszłym roku 50 nowych modeli, w tym ma ich być zdecydowanie mniej. Zmiana strategii ma pomóc w walce z konkurentami - zwłaszcza panoszącym się wśród smartfonów iPhonem firmy Apple.

Stopy procentowe bez zmian

Niespodzianki nie ma. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Główna stopa referencyjna wciąż wynosi 3,5%. Pozostaje niezmieniona od czerwca ubiegłego roku. Czym kierowała się Rada i jakie mogą być jej następne posunięcia pytaliśmy naszego gościa głównego ekonomistę Societe Generale, Jarosława Janeckiego.

Święta wyprawiliśmy za swoje

Na gwiazdkowe prezenty, na karpia i mak - większość tych grudniowych wydatków pokryliśmy tym razem z własnych pieniędzy i po "świąteczny kredyt" nie poszliśmy do banku. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w grudniu klienci indywidualni pożyczyli w bankach w sumie kwotę 6-krotnie mniejszą niż rok wcześniej.

Jabłuszko rozkwitło zimą

Kryzys? Jak u kogo... Dla firmy Apple IV kwartał 2009 roku pod względem sprzedaży okazał się najlepszy od czterech lat. Koncern zarobił 3,38 miliarda dolarów, czyli o 50 proc. więcej niż rok wcześniej

Outsourcing pracowników

Outsourcing pracowników – jak to się robi praktycznie? Na ten temat w rozmowie Rafała Wojdy w programie "Biznes Lunchu" z Martą Ziębą Szklarską, ekspertem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Rada prawie nowa, stopy całkiem stare

W połowie zmieniona Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła swoją decyzją: na zakończonym we wtorek posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP wynosi nadal 3,50 proc.

Paryż (prawie) rozebrany

Globalne ożywienie na rynku mody - to główny temat międzynarodowego pokazu bielizny w Paryżu. Producenci ekskluzywnych kreacji odczuli spowolnienie wprawdzie nie tak mocno jak inne branże, bo sprzedaż bielizny na francuskim rynku skurczyła się w zeszłym roku o "zaledwie" 4,5 proc., ale i oni nie mogą już doczekać się odbicia.

Przepisy pracy tymczasowej

Po przeprowadzeniu zwolnień grupowych można zatrudniać pracowników tymczasowych nawet w terminie krótszym niż 6 miesięcy od przeprowadzenia takich zwolnień – to nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, która weszła w życie 24 stycznia. Na temat zatrudnienia czasowego i przepisów związanych z tym tematem w rozmowie Rafał Wojdy w "Biznes Lunchu" z Maciejem Chakowski z C&C Chakowski i Ciszek.

Balcerowicz: data euro bez programu - niepoważna

- Podawanie daty wejścia Polski do strefy euro ma sens tylko wtedy, gdy będzie temu towarzyszył wiarygodny program spełnienia warunków koniecznych do przyjęcia wspólnej waluty - ocenił były prezes NBP prof. Leszek Balcerowicz . - Bez tego to będzie niepoważne i nie powinno być robione - dodał.

Gazprom boi się, że go łupki łupną

Gazprom obawia się, że wydobycie gazu ze złóż łupkowych odbije się na jego pozycji rynkowej - zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Takie wnioski płyną z raportu dla jego Rady Dyrektorów, o którym pisze moskiewski dziennik gospodarczy "Kommiersant".

Obama będzie ciął

Zamrożenie wydatków publicznych na najbliższe trzy lata - to najnowszy program Białego Domu. Program ma uratować amerykański budżet. Prezydent Barack Obama ma ogłosić nowy plan oszczędności w środę, wygłaszając doroczne orędzie o stanie państwa. Szczegóły poznamy zaś 1 lutego, kiedy prezydent przedstawi założenia budżetu na rok 2011.

Rekordowy pozew. Porsche straci miliardy?

Porsche zagrożone wielką stratą pieniędzy. Firma produkująca luksusowe samochody została bowiem pozwana przez cztery fundusze hedgingowe domagające się odszkodowania w wysokości 1 mld dolarów za nieudane przejęcie Volkswagena. To może być największym proces o odszkodowanie w dziejach niemieckiego biznesu - donosi "Financial Times".

Wyspy wyłoniły się z recesji

Brytyjska gospodarka wyszła w IV kwartale 2009 roku z najgłębszej recesji od kilkudziesięciu lat, osiągając wzrost o 0,1 proc. kwartał do kwartału po raz pierwszy od półtora roku - ogłosiło we wtorek we wstępnych danych Narodowe Biuro Statystyczne (ONS). W ujęciu rocznym PKB za IV kwartał spadł o 3,2 proc.

Dzieci chcą słodyczy. To przez reklamy

Batoniki, czekoladki, żelki, cukierki... Ach, jak słodko. Pewnie większości z nas "ślinka cieknie", kiedy patrzymy na reklamy słodyczy. Najgorzej, że najbardziej "słodkie reklamy" działają na dzieci. Według wyliczeń portalu handel-net.pl, aż 70 procent dzieci ulega reklamom słodyczy i przekąsek.

Od piątku wielki post. Potem pomyślimy o euro

Rząd premiera Donalda Tuska ponownie przymierza się do wejścia Polski do strefy euro. Najpierw musi jednak przedstawić plan konsolidacji finansów publicznych. Jak dowiedzieliśmy się do rzeczniczka ministerstwa finansów Magdaleny Kobos premier plan poznamy w piątek. Natomiast ścieżkę wejścia do strefy premier ujawni w przyszłym tygodniu. To drugie podejście rządu do przyjęcia euro.

Japonia pogrąża się w długach

Agencja Standard and Poor's obniżyła perspektywę długoterminowego ratingu Japonii ze stabilnej do negatywnej. Analitycy S&P argumentują to posunięcie coraz mniejszą elastycznością fiskalną Japonii oraz wolniejszą od spodziewanej konsolidacją finansów publicznych.

Bezrobocie skoczyło w grudniu

Spełniły się przewidywania ministerstwa pracy. W grudniu stopa bezrobocia powiększyła się do 11,9 procent. To o 0,5 punktu procentowego więcej niż w listopadzie. "Na osłodę" kiepskich informacji z rynku pracy Główny Urząd Statystyczny podał jednak dane o sprzedaży detalicznej - chociaż oczekiwano dużego wzrostu - o 6,1 procent, wzrost okazał się jeszcze większy - o 7,2 procent.

"Rz": Służby sprawdzają Bumar. ABW zaprzecza

"Kontrwywiad wojskowy i cywilny sprawdzają operacje finansowe zarządu holdingu" - doniosła we wtorek "Rzeczpospolita". Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma - zdaniem gazety - zabezpieczać dokumenty związane z operacją zastawienia przez Bumar akcji firmy Radwar. ABW zaprzecza tym doniesieniom. - Nie prowadzimy czynności procesowych - powiedziała tvn24.pl rzeczniczka prasowa ABW.

Mucha na okładce wzbudza protesty

Coraz bardziej denerwują nas reklamy. Szczególnie te, które w dość szowinistyczny i negatywny stereotypowy sposób przedstawiają kobiety. Do Rady Reklamy wpłynęło aż 627 skarg. To o ponad jedna czwarta więcej niż przed rokiem - czytamy w "Rzeczpospolitej". O demoralizację młodzieży posądzona została nawet... Anna Mucha.

Zagraniczny fundusz nie rozliczy ci PIT-a

Inwestujesz w zagraniczne fundusze? Uważaj, bo spotkanie z rodzimym fiskusem może być bolesne - ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna". Polakom, którzy powierzają pieniądze krajowym funduszom inwestycyjnym rozliczenie zysków opodatkowanych stawką 19 proc. rozliczy sam fundusz. Zagraniczny powiernik tego nie zrobi - a inwestor musi rozliczyć się sam.

Kulczyk wpływowy na świecie

Jan Kulczyk - jeden z najbogatszych i najbardziej znanych polskich biznesmenów - doceniony na świecie. Prestiżowy "Financial Times" wpisał Kulczyka na listę "50 najbardziej wpływowych osób w gospodarkach krajów wschodzących". Według gazety, biznesmeni właśnie z tych krajów odegrają główne role w nowym rozkładzie sił w światowej gospodarce.

"Euro najwcześniej w 2015 roku"

Rząd Donalda Tuska przyjmie dziś aktualizację programu konwergencji - donosi "Rzeczpospolita". Według niego, Polska zdoła dołączyć do systemu ERM2 - 2-letniego przedsionka dla krajów szykujących do przyjęcia euro - dopiero w 2013. Najwcześniej wtedy uda się bowiem spełnić wymagania UE dotyczące obniżenia deficytu finansów publicznych. A kiedy euro wyprze złotego? Nie wcześniej niż w 2015 roku. 3 lata później, niż wcześniej deklarował rząd. Niestety - na drodze do eurowaluty stanął kryzys finansowy.

Podatki rewolucyjne

Szykują się zmiany w podatkach. Ustawy o PIT i CIT zostaną zastąpione dwiema zupełnie nowymi projektami. Jak pisze "Rzeczpospolita", Ministerstwo Finansów chce w ten sposób ułatwić życie zwykłym podatnikom.

Emerytalne zamieszanie

Minister Michał Boni jest przeciwny pomysłom Jolanty Fedak, dotyczącym reformy emerytalnej. O tym co dalej z reformą systemu emerytalnego, w magazynie "Bilans" z minister pracy i polityki społecznej Jolantą Fedak, rozmawiał Marcin Kowalski.

Autoporażka. Autostrada odjeżdża?

Do mistrzostw Europy 2012 zostało 29 miesięcy. Do stworzenia w Polsce wymarzonej infrastruktury drogowej? Kilkaset kilometrów autostrad. Niestety, na drogowe eldorado w stylu sąsiadów zza Odry raczej liczyć nie możemy. Żeby chociaż z większych polskich miast można było dojechać bez przeszkód... Problemów jest niestety coraz więcej, a w polskim systemie autostrad pojawiła się właśnie wielka dziura.

Trochę droższe Tanie Linie Kolejowe

Od 1 lutego zdrożeją bilety PKP Intercity - zapowiada rzecznik przewoźnika Paweł Ney. Podwyżka obejmie zarówno pociągi jeżdżące pod marką Tanich Linii Kolejowych, jak i ekspresy Intercity.

Kredyty dla firm

Z powodu kryzysu banki ograniczyły udzielanie firmom kredytów. 2010 rok ma przynieść jednak zmiany, a banki zaczną udzielać coraz więcej kredytów firmom. Z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika jednak, że firmy chcą zmniejszać swoje zadłużenie i coraz rzadziej chcą korzystać z produktów bankowych. O szczegółach w magazynie "Rynki dnia" z wiceprezesem BRE Banku rozmawiał Rafał Hirsch.

To już koniec świata (whisky)

Nie w Szkocji, nie w Irlandii, ani nawet nie w Anglii powstała whisky, która zwyciężyła na degustacji w Edynburgu. Zwycięska whisky pochodzi z Tajwanu - pisze w poniedziałek brytyjski dziennik "The Times".