Najnowsze

Najnowsze

W styczniu żyło się drożej

Resort finansów szacuje inflację w styczniu 2010 roku na poziomie 3,5 proc. rok do roku. W ujęciu miesiąc do miesiąca ministerstwo spodziewa się, że ceny wzrosły o 0,5 proc. W grudniu również ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,5 proc. licząc rok do roku, ale w stosunku do listopada nie zmieniły się.

Rostowski zdradza receptę na sukces

Zamiast pakietu pomocowego - program oszczędnościowy i kilka kluczowych reform strukturalnych - oto "sekret" polskiego sukcesu - pisze na łamach "Wall Street Journal" Jacek Rostowski. Minister finansów podkreśla też, że Polska jest jedynym krajem w Europie, który zakończył rok 2009 bez recesji.

Google: Pozbądźcie się IE 6

Internet Explorer 6 na cenzurowanym. Google oficjalnie zapowiedział, że od 1 marca osoby korzystające z tej wersji przeglądarki Microsoftu nie będą mogły korzystać z niektórych aplikacji. Powód? To luki w IE 6 pozwoliły na grudniowe ataki na serwery Google.

O naszym deficycie UE dowie się w tym tygodniu

Deficyt finansów publicznych w 2012 roku ma wynieść 2,9 proc. PKB - wynika z aktualizacji programu konwergencji. Dokument zostanie przyjęty we wtorek przez rząd. Następnie aktualizacja programu konwergencji - z opóźnieniem - trafi do Brukseli. Zostanie tam przekazany jeszcze w tym tygodniu.

Świnoujście boi się Nord Streamu

Polacy obawiają się, że odcinek gazociągu Nord Stream może utrudniać wejścia do portów w Świnoujściu i Szczecinie statkom, które obecnie tu dopływają. Dlatego porty skorzystały z procedury odwoławczej wobec zgody na inwestycję. To nie koniec kłopotów Nord Streamu. Konsorcjum budujące Gazociąg Północny nie ma szans na kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Hindusi kupią Orliki?

Polski samolot Orlik znalazł się wśród faworytów wytypowanych do zakupu przez Indyjskie Siły Powietrzne. Indyjski minister obrony zwrócił się do 12 wybranych producentów samolotów z prośbą o przedstawienie szczegółowych ofert. Indie planują zakupić 75 samolotów treningowych do szkolenia podstawowego - donosi "The Hindu".

Podatnik nie będzie ratował banków

Nie będzie już więcej ratowania upadających banków z kieszeni podatnika? Uczestnicy zakończonego w niedzielę Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, poparli projekt nałożenia na instytucje finansowe specjalnego podatku. Opłata ta umożliwi udzielanie pomocy zagrożonym bankom w przypadku kolejnego kryzysu finansowego.

Polacy nie ufają kartom

Chociaż w naszych portfelach coraz więcej plastikowych kart, wciąż częściej płacimy gotówką. W ubiegłym roku Polacy użyli kart płatniczych ponad 1,2 miliarda razy – wynika z najnowszego raportu Pentora, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Dom mody ze sporym długiem

Prawie pół miliarda euro wynoszą długi włoskiego domu mody Mariella Burani. Kłopoty firmy zaczęły się latem 2008 roku, ale obecnie uznawana jest ona za największą we Włoszech ofiarę światowego kryzysu.

Rosjanie wchodzą w iracką ropę

Oszacowane na blisko 13 mld baryłek złoże ropy na południu Iraku trafiło w ręce konsorcjum, w którym większość udziałów ma rosyjski koncern naftowy Łukoil.

Gazowe zbliżenie Turków i Bułgarów

Dwa wspólne terminale gazowe powstaną wskutek bułgarsko-tureckiej współpracy - poinformował bułgarski minister gospodarki, energetyki i turystyki Trajczo Trajkow.

Banki w USA wciąż padają

Amerykański nadzór finansowy przejął w piątek kontrolę nad sześcioma niewypłacalnymi bankami. Liczba tegorocznych bankructw w sektorze bankowym w USA wzrosła tym samym do 15.

"Celem tego planu jest przełom cywilizacyjny"

- Te reformy mają nie tylko uporządkować system finansów publicznych, ale także pchnąć Polskę na ścieżkę szybkiego rozwoju w nadchodzącym dziesięcioleciu. Mają pomóc w dokonaniu przełomu cywilizacyjnego - mówi o Planie Rozwoju i Konsolidacji Finansów minister Michał Boni.

Vistula Group: spadek przychodów w 2009 r mniejszy niż 10% rdr

Pomysły rządu dot. reformy finansów publicznych jak również systemu emerytalnego oczami przedsiębiorcy Wojciecha Kruka. W "Rynkach Dnia" w rozmowie Mikołaja Kunicy z Wojciechem Krukiem, wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Vistula Group również o sytuacji spółki. IV kwartał 2009 był niezły, w całym 2009 roku można spodziewać się spadku skonsolidowanych przychodów nie większego niż 10% - mówił Kruk. W 2010 roku chcemy wrócić do poziomu przychodów z 2008 roku - dodał. Nie ma już problemu z opcjami - dogadaliśmy się z bankami -stwierdził nasz gość.  W rozmowie również o pierwszym właśnie otwartym przez spółkę salonie Roleksa, jak również o planach dot. programów motywacyjnych.

Co przyniesie 2010 rok?

Diagnoza sytuacji po roku 2009 i wyzwania na rok 2010. W programie "Rynki Dnia" rozmowa z prezesem spółki Rafako Wiesławem Różackim.

Barbara Beck - wywiad

Trudna sytuacja na rynku pracy to jeden z głównych tematów szczytu w Davos. W rozomwie z TVN CNBC BIZNES wiceprezes Manpower na Europę Barbara Beck ujawnia w jakich zawodach w bieżącym roku najłatwiej będzie znaleźć zatrudnienie w Polsce i na świecie oraz jakie zagrożenia ciążą nad rynkiem pracy w Stanach Zjednoczonych.

Andriej Kostin - wywiad

Gospodarka Rosji najgorsze ma już za sobą - uważa Andriej Kostin prezes największego rosyjskiego banku VTB, z którym w Davos rozmawiał Błażej Karwowski. Szef VTB jest przekonany, że międzynarodowi inwestorzy wrócą do Rosji po ucieczce z tamtejszego rynku w minionym roku. Jego zdaniem przed rosyjską giełdą dobre czasy - akcje najlepszych firm mogą podrożeć nawet 40 procent.

Perspektywy dla finansów publicznych

Wydatki publiczne w relacji do PKB chcemy obniżyć do poniżej 40% - mówił na antenie TVN CNBC Biznes Ludwik Kotecki, wiceminister finansów. Relacja długu publicznego do PKB pod koniec roku może wynieść 53-54%, natomiast w 2010 relacja ta nie przekroczy 55% - dodał. Tempo wzrostu PKB w tym roku na poziomie 2% jest możliwe, a deficyt  budżetu może w tym roku być niższy niż 50 mld zł - stwierdził Kotecki. W "Rynkach Dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał z Ludwikiem Koteckim, wiceministrem finansów w kontekście ogłoszonego przez premiera Donalda Tuska planu konsolidacji finansów publicznych państwa na lata 2010-2012.

Prezydent podpisał budżet. Mimo niepokoju

- Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę budżetową na 2010 rok - poinformowało w piątek jego biuro prasowe. Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak powiedział, że choć Lech Kaczyński podpisał tę ustawę i wejdzie ona w życie, to "niepokój budzi" wysokość deficytu budżetowego.

Hiszpania idzie drogą Polski. A nawet ją wyprzedza

Nie tylko Polska reformuje swoje wydatki. Rząd hiszpański przyjął w piątek plan ograniczenia wydatków budżetowych. Przewiduje on zaoszczędzenie 50 miliardów euro do 2013 roku i powrót do wymaganego przez europejski pakt stabilizacji ograniczenia deficytu budżetowego do 3 procent PKB.

Pomysły planu konsolidacji

Kasy fiskalne dla prawników i lekarzy - to między innymi przewiduje plan konsolidacji finansów publicznych. Dodatkowym pomysłem będą zmiany w odliczniu VAT-u od samochodów z tak zwaną kratką. Nie jest to żadna nowość, bo plany te krążą od dawna w Ministerstwie Finansów, mówi w wywiadzie z Cezarym Królakiem dla TVN CNBC Biznes Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte.

1,8 mln Toyot do naprawy

1,8 mln swoich samochodów naprawi w Europie Toyota. Reperacje są konieczne, bo - jak się okazało - także w sprzedawanych na Starym Kontynencie pojazdach tej firmy zacina się pedał gazu.

"Plan PO musi się przekuć w konkrety"

Większość ekonomistów mówi "tak" koncepcjom oszczędnościowym przedstawionym w piątek przez premiera Donalda Tuska. Obawiają się jednak, aby nie były to po raz kolejny puste, polityczne deklaracje. - Zapowiedzi trzeba jak najszybciej zacząć wprowadzać w życie - podkreślają.

Sheana Tambourgi - wywiad

Spokojna atmosfera podczas szczytu w Davos jest nieuzasadniona. Dyrektor raportu ryzyka Światowego Forum Ekonomicznego Sheana Tambourgi przekonuje, że globalna gospodarka ciągle jest zagrożona zawirowaniami. W wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES Tambourgi podkreśliła, że należy jak najszybciej wprowadzić reformy, chociaż trudno znaleźć ich zwolenników.

Sergio Ermotti – wywiad

Gwałtowne huśtawki kursów walut nie powinny wkrótce powrócić prognozował w Davos wiceprezes UniCredit Sergio Ermotti. W wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES Ermotti szacował również, że ciągle rosnąca liczba złych kredytów w bankach europy środkowej sięgnie w tym roku swój szczyt. Wiceprezes Unicredit zdradził również plany organicznego wzrostu Pekao SA.

Joseph Stiglitz - wywiad

Czekają nas kolejne kłopoty, a wzrost gospodarczy na świecie będzie umiarkowany - to często wypowiedzi ekonomistów podczas szczytu w Davos. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomi Joseph Stiglitz w wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES podkreślił, że wysokie bezrobocie w Stanach Zjednoczonych może w tym i przyszłym roku nadal się pogłębiać.

Velvet Telecom trafi w ręce Polaków?

Spółka Mediatel w ubiegłym roku przeprowadzała operacje przejmowania amerykańskiej spółki Velvet Telecom. Miało to umożliwić Mediatelowi między innymi działanie na globalnym rynku. Proces trwa, ponieważ spółka nie zakończyła finansowania. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem Mediatel, Marcinem Kubitem, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Pośrednik może bezkarnie cię naciagnąć

Jeśli ktoś jest rozczarowany z umowy kredytowej zawartej u pośrednika, to pretensję może mieć tylko do siebie. - Pośrednicy kredytowi nie ponoszą odpowiedzialności wobec klientów za ewentualne nierzetelne porady, a ich wynagrodzenie nie zawsze uwzględnia działania w interesie klienta - przypomniał w najnowszym komunikacie Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Grecja będzie dalej w euro

Komisja Europejska wykluczyła w piątek jako "nierealistyczny scenariusz" ewentualne wyjście pogrążonej w kłopotach finansowych Grecji ze strefy euro. Kraje członkowskie dementują, jakoby przygotowywały plan ratunkowy dla Grecji, kładąc nacisk, że musi ona sama uporać się z deficytem budżetowym i długiem publicznym.

Rekordowe bezrobocie w Unii

Stopa bezrobocia w strefie euro w grudniu 2009 roku była najwyższa od sierpnia 1998 roku. Po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła ona 10,0 proc. wobec 9,9 proc. w listopadzie, po korekcie - poinformował w piątek w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 10,1 proc.