Najnowsze

Najnowsze

Wojsko wyprzedaje

Wojskowe działki pod młotek. Ministerstwo Obrony Narodowej po atrakcyjnych cenach wyprzedaje wojskowe nieruchomości w dużych miastach. Pieniądze ze sprzedaży gruntów wojskowych zasilą fundusz modernizacji sił zbrojnych. O szczegółach Marek Klapa.

Ropa drożeje. Kryzys za nami?

Świat wychodzi z najgorszej od II wojny światowej recesji - uważają amerykańscy maklerzy - a jedną z oznak tej sytuacji jest wzrost cen ropy naftowej. Za baryłkę trzeba obecnie zapłacić powyżej 80 dolarów. Czy to wynik spekulacji, że też popyt na energię wzrośnie - podają maklerzy.

LOT czyha na potknięcie Lufthansy

Polskie Linie Lotnicze LOT mogą zarobić na strajku niemieckich pilotów linii Lufthansa i Germanwings. Przewoźnik oferuje miejsca na pokładach swoich samolotów i deklaruje możliwość zamiany maszyn na większe na trasach do niemieckich portów lotniczych. Strajk w Lufthansie i Germanwings, który rozpoczął się w poniedziałek o północy i ma potrwać do czwartku.

Samorząd opłaci nianię?

Dobra wiadomość dla świeżo upieczonych rodziców - resort pracy przygotowuje ustawę żłobkową, która zakłada nowe formy opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia. Miniżłobki, świetlice dzienne oraz nianie opłacane przez samorząd mają zachęcić Polki do rodzenia dzieci - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Nie potrzebujemy kopa?

Koniec boomu w napojach energetycznych. Polski rynek napoi pobudzających ma już za sobą szybki rozwój. W 2009 roku ich sprzedaż urosła w Polsce tylko o 4 proc. Teraz, aby zdobyć przewagę, firmy prześcigają się w nowościach - pisze "Rzeczpospolita".

Już za 200 zł trafisz na listę dłużników

Ma być bezpieczniej i bardziej uczciwie - zgodnie z nową ustawą, którą przygotowuje resort gospodarki - będzie można składać wnioski o wpisanie osób zalegających ze spłatą długu na listę nierzetelnych dłużników. Do biura informacji gospodarczej będzie można zgłosić każdego, kto przez dwa miesiące zalega ze spłatą kwoty powyżej 200 zł - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Budowlańcy: brońcie nas przed Chińczykami

Firmy budowlane chcą zmiany przepisów, które utrudnią Chińczykom start w przetargach. Pismo w tej sprawie już w najbliższym czasie ma trafić do Sejmu i rządu. Powód? Nasi budowlańcy twierdzą, że chińskie firmy są dotowane, dlatego zaniżają realne koszty budowy i wygrywają przetargi - pisze "Rzeczpospolita".

Greckie problemy Europy

O kryzysie w strefie euro w kontekście greckich problemów. Co ta sytuacja oznacza dla Polski? Czy strefa euro powinna zastanowić się nad wprowadzeniem procedur weryfikacji danych dotyczących zadłużenia? O tym w magazynie "90 Minut" z dr Pawłem Kowalewskim, dyrektorem Biura ds. Integracji ze Strefą Euro w NBP, rozmawiał Robert Stanilewicz.

FED podniósł stopę dyskontową

Amerykańska Rezerwa Federalna uruchamia tak zwane strategie wyjścia z nadzwyczajnych środków ożywiania gospodarki - podnosi stopę dyskontową - czyli tę, po jakiej udziela bankom awaryjnych pożyczek. Stopa wzrosła z pół do 0,75 procent. FED tłumaczy, że chce w ten sposób zachęcić banki do korzystania z innych form finansowania niż kredyty z Rezerwy Federalnej. Rozmowa z prof. Krzysztofem Rybińskim, partnerem w Ernst & Young

Euro kryzys przez Grecję

Początek końca strefy Euro, tak o kryzysie w Grecji mówią znani ekonomiści. O tym ile jest w tym prawdy, z prof. Leokadią Oręziak z Katedry Finansów Międzynarodowych SGH, rozmawiał Marcin Kowalski.

Eurostrefa i jej problemy

Ile jest prawdy w amerykańskiej krytyce wspólnej europejskiej waluty? W magazynie "Bilans" o możliwych scenariuszach dotyczących Euro także w kontekście stanu polskich finansów Marcin Kowalski rozmawiał z dr Filipem Elżanowskim z Uniwersytetu Warszawskiego.

Biznes chce konkretów od rządu

Rząd przedstawił założenia Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów Publicznych. I na razie tyle. Tymczasem coraz bardziej zniecierpliwieni przedsiębiorcy oczekują, że rząd doprecyzuje swój plan i przedstawi konkretne propozycje reform.

Kryzys eurostrefy

W TVN CNBC Biznes "Dzień z kryzysem eurostrefy". O kryzysie eurostrefy z perspektywy amerykańskiej Rafał Hirsch rozmawiał z prof. Krzysztofem Błędowskim ekonomistą z Manufacturers Alliance.

Plany spółki Fast Finance

Gościem Rafała Hirscha w programie "Rynki Dnia" był prezes spółki Fast Finance, Jacek Daroszewski. Spółka notowana na NewConnect chce się przenieść na główny rynek.

Gargas odwołana za film o Jaruzelskim

Anita Gargas została odwołana z funkcji wiceszefa telewizyjnej Jedynki za emisję filmu dokumentalnego o Wojciechu Jaruzelskim. Pozostanie jednak w TVP przy realizowaniu programu "Misja Specjalna".

Akwizytorom dziękujemy

Warto pilnować swoich pieniędzy na emeryturę. Szczególnie wtedy, gdy nasza kontrola ogranicza się do decyzji o zmianie Otwartego Funduszu Emerytalnego, który nimi zarządza. Istniejący wciąż jedynie w fazie projektu zakaz akwizycji na rzecz OFE powoduje, że tylko w ubiegłym roku akwizytorzy zarobili pół miliarda złotych na nie zawsze przemyślanych decyzjach przyszłych emerytów. Przekonują płatników składek, że zmiana funduszu opłaca się co dwa lata. W ten sposób co prawda nie płacą prowizji za zmianę, ale za to wpadają w najwyższe widełki opłat w OFE.

Poznaj swoje ubezpieczenie!

Ubezpieczenie podczas zagranicznego wyjazdu. Niezależnie od tego, czy oferuje je nam biuro podróży, z którym wyjeżdżamy, czy kupujemy polisę na własną rękę warto dobrze przeczytać warunki umowy. Jeśli ulegniemy wypadkowi, a nie dopełnimy zapisanych warunków może się okazać, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Patrycjusz Wyżga.

Czy są szanse na ratunek dla ZNTK Łapy?

Prezes ZNTK Łapy, zakładów które są obecnie w upadłości likwidacyjnej, walczy o możliwość zmiany formy upadłości. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezes Agatą Ciok, rozmawiał Rafał Hirsch.

Kto pierwszy pod lupę fiskusa?

Transakcje Allegro, paragony, akcyza i VAT - to tegoroczne cele kontrolerów skarbowych. Jak co roku ministerstwo finansów zasugerowało urzędom kontroli skarbowej priorytety odnośnie przedmiotów kontroli na najbliższe 12 miesięcy.

Kolejny debiut na NewConnect

Spółka Szar, która zajmuje się produkcją komponentów używanych w przemyśle metalurgicznym po raz pierwszy notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. O debiucie spółki na GPW w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem Szar Szymonem Rurarzem, rozmawiał Rafał Hirsch.

Grecka lekcja gospodarki

W opiniach amerykańskich coraz głośniej słychać opinie na temat tego, że euro strefa się rozpadnie. Takie głosy rozgorzały po tym jak okazało się że Grecja ma duży problem z długiem publicznym. Na temat problemów w strefie euro rozmawiał w programie "Biznes Lunch" z Robertem Stankiewiczem, prof. Dariusz Rosati, ekonomista były poseł Parlamentu Europejskiego.

Okęcie ma już "krawca" do rękawów

Ostatnie miesiące autobusów na płycie Okęcia. - Polskie Porty Lotnicze i konsorcjum Hochtief podpisały umowę na dokończenie budowy Terminalu 2 Lotniska Chopina w Warszawie - poinformował rzecznik PPL Kamil Wnuk.

Amerykańskie ceny spadły

Pierwszy od 28 lat przypadek deflacji bazowej w Stanach Zjednoczonych wydarzył się w styczniu. Po wyłączeniu energii i jedzenia, ceny spadły tam licząc miesiąc do miesiąca o 0,1 procent. Według analityków dane świadczą o tym, że Stanom Zjednoczonym nie grozi na razie niekontrolowany wzrost inflacji - którego obawiają się rynki.

Ochrona roszczeń pracowniczych

Jeżeli pracodawca zaprzestał przez dwa miesiące wypłacania świadczeń z powodu trudnej sytuacji w firmie, a nie ma ogłoszonej upadłości wówczas osoby poszkodowane mogą zgłosić się do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz im pomoże. O tym rozmawiał w programie "Biznes Lunch" z Robertem Stankiewiczem, Paweł Krzykowski, prawnik w zespole prawa pracy kancelarii Salans.

Sejm ukręcił bicz na dłużników

Drżyjcie nierzetelni dłużnicy zakładów komunalnych. Jeśli będziecie zalegać z rachunkami za wywóz śmieci, dostawca usługi będzie mógł zgłosić wasze zadłużenie do Biura Informacji Gospodarczej, a wtedy koniec marzeń o kredycie. Sejm zdecydował w piątek, że samorządy, zakłady komunalne, fundacje będą mogły informować BIG o zaległych zobowiązaniach finansowych.

Plany spółki LUG

Dobre wyniki na rynku NewConnect otwierają przed spółka perspektywę przejścia na rynek regulowany. Jednak rok 2009 kończy się dla spółki wyjątkowo pod kreską. Wzrost kursu euro, również miał nie korzystny wpływ na finanse firmy. Na temat sytuacji i wyników  spółki, rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą,  prezes Ryszard Wtorkowski.

Szykujmy się na podwyżki cen gazu

- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o blisko 10-proc. podwyżkę taryfy gazowej - poinformował wiceprezes spółki Mirosław Dobrut. Wcześniej taki sam wniosek o taką samą podwyżkę złożył operator sieci gazowej Gaz-System.

Kryzys strefy euro

FED podniósł stopę dyskontową do 0,75% z 0,5%. Czy to znak dla strefy euro, że Amerykanie wieszczą koniec kryzysu? Ekonomiści spierają się o przyszłość strefy euro - jedni uważają że kryzys ją wzmocni, inni że rozbije. Na temat sytuacji w Eurolandzie z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Cezary Wójcik, Katedra Finansów Międzynarodowych SGH.

Sytuacja firm telekomunikacyjnych

W IV kwartale wyniki Neti nie powinny być zaskoczeniem. Firma oczekuje 2,5 mln zysku netto. Ważna dla akcjonariuszy będzie prognoza na rok 2010. Telekomunikacja Polska z kolei musi stawić czoła problemowi malejących przychodów ze sprzedaży. Na temat sytuacji w branży telekomunikacyjnej, rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą, Jakub Viscardi, analityk DM IDMSA.

Kryzys dał Carrefourowi w skórę

Zysk Carrefoura poleciał w dół o 70 procent. Ta druga co do wielkości sieć detaliczna na świecie zarobiła w ubiegłym roku 385 milionów euro - o prawie miliard euro mniej niż rok wcześniej. Analitycy spodziewali się prawie miliarda euro zysku. Spółka utrzymała jednak dywidendę na poziomie 1 euro na akcję.