Najnowsze

Najnowsze

Akwizytorom dziękujemy

Warto pilnować swoich pieniędzy na emeryturę. Szczególnie wtedy, gdy nasza kontrola ogranicza się do decyzji o zmianie Otwartego Funduszu Emerytalnego, który nimi zarządza. Istniejący wciąż jedynie w fazie projektu zakaz akwizycji na rzecz OFE powoduje, że tylko w ubiegłym roku akwizytorzy zarobili pół miliarda złotych na nie zawsze przemyślanych decyzjach przyszłych emerytów. Przekonują płatników składek, że zmiana funduszu opłaca się co dwa lata. W ten sposób co prawda nie płacą prowizji za zmianę, ale za to wpadają w najwyższe widełki opłat w OFE.

Poznaj swoje ubezpieczenie!

Ubezpieczenie podczas zagranicznego wyjazdu. Niezależnie od tego, czy oferuje je nam biuro podróży, z którym wyjeżdżamy, czy kupujemy polisę na własną rękę warto dobrze przeczytać warunki umowy. Jeśli ulegniemy wypadkowi, a nie dopełnimy zapisanych warunków może się okazać, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Patrycjusz Wyżga.

Czy są szanse na ratunek dla ZNTK Łapy?

Prezes ZNTK Łapy, zakładów które są obecnie w upadłości likwidacyjnej, walczy o możliwość zmiany formy upadłości. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezes Agatą Ciok, rozmawiał Rafał Hirsch.

Kto pierwszy pod lupę fiskusa?

Transakcje Allegro, paragony, akcyza i VAT - to tegoroczne cele kontrolerów skarbowych. Jak co roku ministerstwo finansów zasugerowało urzędom kontroli skarbowej priorytety odnośnie przedmiotów kontroli na najbliższe 12 miesięcy.

Kolejny debiut na NewConnect

Spółka Szar, która zajmuje się produkcją komponentów używanych w przemyśle metalurgicznym po raz pierwszy notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. O debiucie spółki na GPW w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem Szar Szymonem Rurarzem, rozmawiał Rafał Hirsch.

Grecka lekcja gospodarki

W opiniach amerykańskich coraz głośniej słychać opinie na temat tego, że euro strefa się rozpadnie. Takie głosy rozgorzały po tym jak okazało się że Grecja ma duży problem z długiem publicznym. Na temat problemów w strefie euro rozmawiał w programie "Biznes Lunch" z Robertem Stankiewiczem, prof. Dariusz Rosati, ekonomista były poseł Parlamentu Europejskiego.

Okęcie ma już "krawca" do rękawów

Ostatnie miesiące autobusów na płycie Okęcia. - Polskie Porty Lotnicze i konsorcjum Hochtief podpisały umowę na dokończenie budowy Terminalu 2 Lotniska Chopina w Warszawie - poinformował rzecznik PPL Kamil Wnuk.

Amerykańskie ceny spadły

Pierwszy od 28 lat przypadek deflacji bazowej w Stanach Zjednoczonych wydarzył się w styczniu. Po wyłączeniu energii i jedzenia, ceny spadły tam licząc miesiąc do miesiąca o 0,1 procent. Według analityków dane świadczą o tym, że Stanom Zjednoczonym nie grozi na razie niekontrolowany wzrost inflacji - którego obawiają się rynki.

Ochrona roszczeń pracowniczych

Jeżeli pracodawca zaprzestał przez dwa miesiące wypłacania świadczeń z powodu trudnej sytuacji w firmie, a nie ma ogłoszonej upadłości wówczas osoby poszkodowane mogą zgłosić się do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz im pomoże. O tym rozmawiał w programie "Biznes Lunch" z Robertem Stankiewiczem, Paweł Krzykowski, prawnik w zespole prawa pracy kancelarii Salans.

Sejm ukręcił bicz na dłużników

Drżyjcie nierzetelni dłużnicy zakładów komunalnych. Jeśli będziecie zalegać z rachunkami za wywóz śmieci, dostawca usługi będzie mógł zgłosić wasze zadłużenie do Biura Informacji Gospodarczej, a wtedy koniec marzeń o kredycie. Sejm zdecydował w piątek, że samorządy, zakłady komunalne, fundacje będą mogły informować BIG o zaległych zobowiązaniach finansowych.

Plany spółki LUG

Dobre wyniki na rynku NewConnect otwierają przed spółka perspektywę przejścia na rynek regulowany. Jednak rok 2009 kończy się dla spółki wyjątkowo pod kreską. Wzrost kursu euro, również miał nie korzystny wpływ na finanse firmy. Na temat sytuacji i wyników  spółki, rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą,  prezes Ryszard Wtorkowski.

Szykujmy się na podwyżki cen gazu

- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o blisko 10-proc. podwyżkę taryfy gazowej - poinformował wiceprezes spółki Mirosław Dobrut. Wcześniej taki sam wniosek o taką samą podwyżkę złożył operator sieci gazowej Gaz-System.

Kryzys strefy euro

FED podniósł stopę dyskontową do 0,75% z 0,5%. Czy to znak dla strefy euro, że Amerykanie wieszczą koniec kryzysu? Ekonomiści spierają się o przyszłość strefy euro - jedni uważają że kryzys ją wzmocni, inni że rozbije. Na temat sytuacji w Eurolandzie z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Cezary Wójcik, Katedra Finansów Międzynarodowych SGH.

Sytuacja firm telekomunikacyjnych

W IV kwartale wyniki Neti nie powinny być zaskoczeniem. Firma oczekuje 2,5 mln zysku netto. Ważna dla akcjonariuszy będzie prognoza na rok 2010. Telekomunikacja Polska z kolei musi stawić czoła problemowi malejących przychodów ze sprzedaży. Na temat sytuacji w branży telekomunikacyjnej, rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą, Jakub Viscardi, analityk DM IDMSA.

Kryzys dał Carrefourowi w skórę

Zysk Carrefoura poleciał w dół o 70 procent. Ta druga co do wielkości sieć detaliczna na świecie zarobiła w ubiegłym roku 385 milionów euro - o prawie miliard euro mniej niż rok wcześniej. Analitycy spodziewali się prawie miliarda euro zysku. Spółka utrzymała jednak dywidendę na poziomie 1 euro na akcję.

Rosja ma niższe stopy

Podczas gdy amerykański bank centralny sygnalizuje, że stopy procentowe będą szły już w górę, stopy procentowe w Rosji spadły do najniższego poziomu w historii. Bank Centralny w Moskwie obniżył główną stopę z 8,75 procent do 8,5 procent - po to by, ożywić akcję kredytową.

Nie pierwszy już kryzys europejskiej unii walutowej

Wielu ekonomistów wieści rychły koniec strefy euro. Jednak patrząc w przeszłość możemy zauważyć że historia lubi się powtarzać i nie jest to pierwszy taki poważny europejski kryzys. Przypomnijmy sobie choćby historię łacińskiej unii monetarnej. O europejskich kryzysach walutowych w przeszłości i o kryzysie strefy euro z Mikołajem Kunicą w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał prof. Wojciech Morawski, Szkoła Główna Handlowa.

Kredyt pod IKE

Dobra wiadomość dla tych wszystkich którzy oszczędzają na swoją przyszłą emeryturę, chociażby w ramach trzeciego filaru, czyli oszczędzają w Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Takie osoby będą mogły czerpać z tego dodatkowe korzyści- chociażby wziąć kredyt. Ale czy to się opłaci? Na ten temat z Robertem Stankiewiczem rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" Przemysław Gawlak, TU Allianz Życie Polska.

Fiskus odpuszcza dobroczynnym SMS-om

Jest rozporządzenie, dzięki któremu osoby wysyłające dobroczynne SMS-y nie będą musiały płacić od nich VAT-u - potwierdził premier Donald Tusk na konferencji prasowej w piątek. Wcześniej rozmawiał na ten temat z przedstawicielami organizacji charytatywnych.

Sytuacja na rynku reklamowym

Po słabym 2009 roku gdzie rynek reklamy stracił ponad 13 %, rok 2010 ma być rokiem lepszym. Jak twierdzą eksperci, dużo zależy od największych medialnych graczy, gdyż ich dobra passa może przełożyć się na inne branże reklamowe. Na temat sytuacji na rynku reklamy w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą rozmawiał Krzysztof Przybyłowski, prezes Cam Media.

Koniec kryzysu w Stanach ?

Coraz odważniej mówi się o zbliżającym końcu kryzysu. Wczoraj FED podniósł stopę dyskontową z poziomu 0,5% do 0,75%. Czy oznacza to faktycznie koniec kryzysu w Stanach Zjednoczonych? Na ten temat w programie "Dzień na rynkach", z Giełdy Papierów Wartościowych z Mikołajem Kunica rozmawiał  Andrzej Kurnicki, prezes EuroAmerican Company.

Premier Litwy ostrzega Polaków

Zamieszania wokół należącej do Orlenu rafinerii w Możejkach ciąg dalszy. - Nie chciałbym, by za pośrednictwem polskich inwestycji strategicznych na Litwę przyszedł bardzo niepożądany kapitał - powiedział premier Andrius Kubilius, odnosząc się do informacji, jakoby polski koncern planował sprzedaż Możejek Rosjanom.

Państwo bardziej przyjazne

Sejm przyjął w piątek zmiany w przepisach podatkowych przygotowane przez komisję "Przyjazne Państwo". Podatnicy mogą liczyć na wiele ułatwień.

Fed podnósł jedną stopę

Kryzys się skończył - tak część analityków odebrała decyzję amerykańskiego banku centralnego. Fed niespodziewanie w nocy naszego czasu podniósł stopę dyskontową o 0,25 punktu procentowego do 0,75 proc. Ale nie wszystkie interpretacje tej decyzji są optymistyczne, bo oznacza zahamowanie dopływu pieniądza do gospodarki.

Zła passa portów lotniczych?

Początek tego roku oraz końcówka roku 2009 to ciężki okres dla portów lotniczych. Sroga zima co jakiś czas paraliżowała loty na lotniskach, 3 godzinna awaria wieży kontrolnej na Okęciu w tym tygodniu oraz awantura w sprawie terminu remontu pasów startowych -o tym wszystkim w rozmowie z Michałem Marcem, naczelnym dyrektorem P.P. "Porty Lotnicze", w programie "Pieniądze od rana" .

Euroland w kryzysie - czy rzeczywiście?

Wczoraj FED podniósł stopę dyskontową do 0,75%. Taka informacja wystarczyła by euro straciło na wartości do amerykańskiego dolara. Dolar jest najmocniejszy od maja 2009 roku. Jednak to za euro nadal trzeba więcej płacić. Czy faktycznie strefa euro jest w kryzysie? O tym rozmawiał z

Złap autograf, zbij fortunę

Najcenniejszy podpis? Dla większości Polaków to wciąż podpis prezesa Narodowego Banku Polskiego, widniejący na każdym banknocie. Ale powoli w naszym kraju powstaje rynek autografów. Mimo, że ich wystawcy - czyli celebryci - wciąż sami nie zdają sobie sprawy z wartości własnych podpisów, za niektóre można dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Rynki Dla Opornych

W jakie spółki warto inwestować tak by nie stracić? To wszystko w programie „Rynki Dla Opornych”  w TVN CNBC Biznes.

Tymochowicz będzie sprzedawać życie wieczne

Piotr Tymochowicz, człowiek, który stworzył medialny wizerunek Andrzeja Leppera, rusza na podbój internetu. Jego spółka Infnity, chce stworzyć sieć społecznościową, która zaoferuje użytkownikom... wieczność. Pieniądze na przedsięwzięcie mają pochodzić z emisji akcji - pisze "Puls Biznesu".

Polska wyprzedza konkurentów z regionu

Spadek inwestycji w Polsce był dużo mniejszy niż w regionie, a nasi najgroźniejsi rywale będą dłużej wychodzić z kryzysu gospodarczego. Powinniśmy wykorzystać szansę na przyciągnięcie zagranicznych firm - pisze "Rzeczpospolita".