Najnowsze

Najnowsze

Pizza i hot-dogi zalewają Polskę

Aż 300 franczyzowych punktów gastronomicznych przybyło w Polsce w ubiegłym roku. W ich uruchomienie zainwestowano blisko 90 mln zł. W tym roku ma przybyć kolejnych 350 takich placówek - donosi "Puls Biznesu" powołując się na badania ekspertów Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych (ARSS).

Bernanke: stopy będą niskie

Zaskoczenia nie było. Stopy procentowe w USA jeszcze długo będą bliskie zeru - zapowiedział w Kongresie szef FED-u Ben Bernanke. W programie "90 Minut" rozmowa z prof. Tomaszem Piskorskim z Columbia Business School.

Nowa rada, stare stopy

Stopy procentowe bez zmian. Rada deklaruje, że na razie nie zmienia swojego nastawienia w polityce pieniężnej. W programie "Bilans" rozmowa z prof. Janem Winieckim, członkiem RPP.

Plany Redanu

157 sklepów na koniec 2009 do 346 palcówek na koniec 2012 to jeden z elementów nowej strategii Redanu. O wynikach za IV kw. w programie "Rynki Dnia" Robert Stanilewicz rozmawiał z prezesem spółki Piotrem Kulawińskim.

Kiedy wzrosną stopy procentowe?

Stopy... bez zmian - i tak od 8 miesięcy. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała dziś o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie, czyli 3,5%. W magazynie "90 minut" o nastawieniu RPP do polityki pieniężnej, a także o tym - ile zysku NBP trafi do budżetu - z członkiem Rady, dr Andrzejem Rzońcą rozmawiała Jolanta Kucharska.

RPP: stopy bez zmian

- Obecnie jest jeszcze zbyt wcześnie, by można było mówić, kiedy stopy mogą wzrosnąć - powiedziała w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej Elżbieta Chojna-Duch. Rada na dzisiejszym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych, pozostawiając główną z nich na poziomie 3,5 procent.

Fundusze mikro otwierają FM Bank

Instytucja ma udzielać kredytów na małe przedsięwzięcia biznesowe. Niskie kwoty, dość wysoko oprocentowane, ale za to łatwo dostępne - tym ma się charakteryzować biznes nowej instytucji. Czy ta działalność może być poważnym stymulatorem dla polskiej gospodarki oraz kto i na jakich zasadach będzie mógł starać się o mikro-kredyt? 

Z prezesa Skrzypka coraz większy jastrząb

- Analizując przyszłą sytuację należy myśleć o zacieśnianiu polityki pieniężnej - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek. To kolejna taka deklaracja w jego ustach w ostatnim czasie. I choć wciąż jest ostrożna, to pokazuje dość wyraźny zwrot w poglądach szefa banku centralnego.

RPP na nowo

Nowa Rada Polityki Pieniężnej po pierwszym posiedzeniu. Zmian stóp procentowych nie było i nie było to również zaskoczeniem. Zainteresowanie wciąż budzi to, w jaki sposób będą ze sobą współpracować poszczególni członkowie. Gospodarcze poglądy niektórych często były ze sobą sprzeczne. Czego oczekują od nowej rady przedsiębiorcy, którzy wytwarzając PKB martwią się również inflacją?

Aton-HT na rynku amerykańskim

Gościem w programie "Rynki Dnia" był prezes spółki Aton-HT. Spółka podpisała umowę w Stanach Zjednoczonych na sprzedaż licencji na produkcję urządzeń. Wartość umowy wynosi 5 mln dolarów. O szczegółach w rozmowie Roberta Stanilewicza z prezesem Aton-HT Robertem Barczykiem.

USA jeszcze długo "pochodzą" na mini-stopach

- Rezerwa Federalna nie zamierza w najbliższym czasie podnosić stóp procentowych - powiedział podczas swojego wystąpienia przed Kongresem USA szef Fed Ben Bernanke. Ponieważ rynki czekały na taką deklarację, to nie wywołała ona żadnych poważnych ruchów na wykresach indeksów.

Rekomendacja T ograniczy kredyty?

Rekomendacja T już jest. I chociaż zacznie obowiązywać dopiero za pół roku, to już dziś wiadomo, że w znaczny sposób ograniczy możliwości zaciągania kredytów. To poważny cios dla banków - uważają przedstawiciele branży. Ich zdaniem akcja kredytowa spadnie o 30 procent, negatywne skutki wprowadzenia przepisów odczują najmniej zamożni. Innego zdania jest jednak KNF, który rekomendację wprowadza. O szczegółach Łukasz Kijek.

Kotecki: euro w 2015

Najbardziej prawdopodobną datą przyjęcia przez Polskę euro jest rok 2015 - powiedział w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Kotecki dodał też, że rok 2010 przyniesie obniżenie deficytu sektora finansów publicznych.

Uśmiech Gazpromu dla wybranych

- Gazprom może złagodzić warunki dostaw gazu do Turcji - poinformował wicepremier Rosji Igor Sieczin. I choć nie podał szczegółów to prawdopodobnie upust ma dotyczyć zasady "take or pay", czyli "bierz lub płać". Turcja to kolejny kraj, po Włoszech i Niemczech, który wytargowała rabat od Gazpromu.

Ubezpieczenie eksportu

W 2009 roku o 75% wzrosła liczba wypłaconych odszkodowań w porównaniu do roku poprzedniego - wynika z danych KUKE. Czy przedsiębiorcy coraz więcej wiedzą i chętniej ubezpieczają kontrahentów? Z Maciejem Popławskim, dyrektorem biura sprzedaży i obsługi polis KUKE, w programie "Biznes Lunch", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Chiński rząd nie chce wsiąść do Hummera

Odtrąbiony w październiku ubiegłego roku sukces sprzedaży marki Hummer przez General Motors Chińczykom może okazać się niewypałem. Jak donosi BBC, chiński rząd wcale nie jest zadowolony, że tamtejsza firma Tengzong zdecydowała się na taką transakcję.

Realizacja programu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Raport "Partnerstwo Publiczno-Prywatne w rozwoju przestrzeni miejskiej. Polska praktyka na tle regulacji unijnych". Czy w Polsce taki sposób inwestycji się sprawdza? O szczegółach z Marcinem Borkiem, partnerem Ernst&Young, w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Olej opałowy zniknie ze stacji paliw?

Sprzedawcy oleju opałowego skarża się na uciążliwe kontrole fiskusa - i straszą przerwaniem sprzedaży tego paliwa. W środę demonstrowali przed ministerstwem finansów. Fiskus ustami wiceministra Jacka Kapicy odpowiada, że tylko kontrole powstrzymują szarą strefę.

Przesadzili z podwyżką ceny gazu?

Podwyżka taryfy gazowej proponowana przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest za wysoka - uważa Urząd Regulacji Energetyki i prosi koncern o korektę wniosku.

Ubezpiecz się od ryzyka

Zarządzanie ryzykiem związanym z ubezpieczeniami. Jakiego ubezpieczyciela najlepiej wybrać oraz na co zwracać uwagę przy zawieraniu ubezpieczenia. Z Adamem Śliwińskim z Katedry Ubezpieczeń Gospodarczych SGH, w programie "Biznes Lunch", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Ubezpieczenia od pogody

Firma ubezpieczona od szkód związanych z pogodą – śnieżyc, powodzi, upałów itd. Ile to kosztuje, jakim firmom może to się opłacać Z Marcinem Brodą, Miesięcznik Ubezpieczeniowy oraz Marcinem Tarczyńskim, PIU, w programie "Biznes Lunch" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Degradowani przez Google skarżą się w Brukseli

Komisja Europejska poprosiła koncern Google, właściciela najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej, o skomentowanie skarg złożonych przez konkurentów. Trzy specjalistyczne wyszukiwarki skarżą się, że są degradowane przez giganta, bo wśród jego wyników ciężko je znaleźć.

Prognozy dla rynków

Prognozy dla rynków akcji i walutowego. Czy jesteśmy już w korekcie? Jakie znaczenie dla rynków mają dane o stopie bezrobocia i ujemnej realnej sprzedaży detalicznej za styczeń? Z analitykiem CNM Pekao, Wojciechem Białkiem, w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Bo SKOK-i wywoływały błędne przekonanie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 300 tysięcy złotych kary na Kasę Krajową Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Powód to jedno z haseł w kampanii reklamowej, które stwierdzało, że SKOK-i nie inwestują ryzykownie. Ukarana kasa już złożyła odwołanie do sądu.

To TVN24, tvn24.pl i Onet tworzą opinie

TVN24 była najczęściej cytowaną stacją telewizyjną w 2009 r. - wynika z najnowszego, rocznego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Wśród portali internetowych bezkonkurencyjne były tvn24.pl i onet.pl. Najbardziej opiniotwórcze spośród wszystkich mediów okazały się tradycyjnie gazety.

Rekordowe półrocze spółki Ambra

Mimo znacznego spadku sprzedaży, spółce Ambra udało się zanotować najlepsze w historii półrocze. Zysk operacyjny wzrósł o 10,3 mln złotych. Co jest przyczyną tak dobrych wyników? Z prezesem spółki Ambra, Robertem Ogórem, w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Grecja rozsadzi euro, a potem Unię?

W greckim kryzysie, z którym ma do czynienia eurostrefa, chodzi o znacznie więcej niż o wyłożenie pieniędzy na kraj, który prowadził złą gospodarkę. Stawką jest utrzymanie modelu integracji europejskiej - ocenia publicysta "Financial Times" Gideon Rachman.