Najnowsze

Najnowsze

Będą budować coraz mniej mieszkań

Mimo kryzysu budownictwo mieszkaniowe wcale nie zamarło, jednak zapowiada się, że w najbliższych latach powstawać będzie coraz mniej mieszkań. W całym 2009 roku do użytku oddano 160.079 mieszkań, czyli o 3,1 proc. mniej niż w roku poprzednim. Równocześnie w ciągu dwunastu miesięcy 2009 rozpoczęto budowę 142.901 mieszkań, czyli o 18,2 proc. mniej niż w 2008 roku.

Czas podwyżek nie minął

Z coraz wyższych wypłat mogą cieszyć się polscy pracownicy. W stosunku do ubiegłego roku, w grudniu 2009 przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło bowiem aż o 6,5 procent i wyniosło 3.652,40 zł - podał Główny Urząd Statystyczny. Niestety, dobre dane do efekt większej liczby zwolnień.

Nie ma chętnych na Łapy

Kłopotów upadłych Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach ciąg dalszy. Syndykowi masy upadłościowej spółki nie udało się rozstrzygnąć przetargu na jakąkolwiek należącą do niej nieruchomość. Do przetargu na część produkcyjną zakładu, jego ośrodek wypoczynkowy i działki w Łapach nie przystąpił żaden oferent - przyznała syndyk Alina Sobolewska.

Android do zamrażarki z powodu cyber-ataku

Google opóźnia wprowadzenie na chiński rynek swoich dwóch modeli telefonów z systemem Android. Oświadczenie w tej sprawie następuje po informacjach o możliwej współpracy kogoś z wewnątrz firmy w ostatnim cyber-ataku na serwery internetowego giganta.

Słodsza propozycja Krafta rozmiękczyła czekoladę

Brytyjski producent słodyczy Cadbury i amerykański koncern żywnościowy Kraft porozumiały się w sprawie przejęcia brytyjskiej firmy przez Amerykanów. To zaskakujący zwrot w relacjach obu spółek - zarząd Cadbury nazywał wcześniej ofertę Amerykanów "drwiną" i zarzekał się, że spółka chce działać samodzielne.

KNF: banki mają się coraz lepiej

Po ciężkim dla banków roku 2009, gdy część z nich poniosła straty, obecny rok zapowiada się znacznie lepiej. Komisja Nadzoru Finansowego ocenia, że w 2010 roku banki poprawią wyniki finansowe, a saldo zawiązywanych rezerw będzie niższe niż w roku ubiegłym.

Orbis sprzedał Orbis Travel

Niedawno Orbis ogłosił, sprzedaż swojej spółki turystycznej Orbis Travel funduszowi private equity Polish Enterprise Fund VI. Czwarty kwartał był słaby dla grupy i pomimo sprzedaży spółki turystycznej problemy pozostały. Wiceprezes Węgłowski twierdzi, że wciąż nie ma odbicia na rynku. Zapewnia jednak, że nie ma zagrożenia, jeśli chodzi o spłatę przez Orbis rat i odsetek kredytów. O szczegółach w magazynie 'Rynki Dnia" Robert Stanilewicz rozmawia z wiceprezesem spółki Orbis S.A. Ireneuszem Węgłowskim

Ułatwienia dla inwestorów budowlanych

Jest szansa, że inwestorom budowlanym będzie lżej. Rząd szykuje nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która ma umożliwić szybsze i łatwiejsze uzyskiwanie warunków zabudowy. Inwestorzy oceniają jednak, że zmiana - choć potrzebna - jest niewielka, więc procedury przygotowywania budowy będą nadal uciążliwe. Zwracali na to uwagę uczestnicy 12-ego już "Inwestorskiego Toru Przeszkód"  - dorocznego spotkania szerokiego kręgu inwestorów. Konferencji patronowała TVN CNBC BIZNES, a w głosy tych, którzy budują i tych, którzy tworzą prawo wsłuchiwał się Cezary Królak.

Nieczynne Okęcie

Okęcie będzie nieczynne. Przez 3 weekendy września warszawskie lotnisko zostanie całkowicie zamknięte dla ruchu samolotów. Powodem będzie remont skrzyżowania dwóch pasów. Zarząd lotniska poinformował o tym wszystkich operatorów korzystających z portu lotniczego. Jednak dziś bez problemu można było kupić bilet na przykład w polskim LOCie z datą wylotu w terminie planowanych prac. Przewoźnik twierdzi, że sprzedaje miejsca w samolotach, bo nie wyobraża sobie zamknięcia międzynarodowego lotniska. Patrycjusz Wyżga.

Zmiany w emeryturach

Rząd ma kolejny pomysł na zmiany w emeryturach. Polacy mieliby sami wybierać gdzie maja trafić ich pieniądze zebrane na kontach w otwartych funduszach  emerytalnych. Chętni mogliby pieniądze wypłacić  wprost do swoich kieszeni. wielu ekspertów twierdzi ze ten pomysł niszczy reformę emerytalną. My sprawdzamy czy jest zgodny z konstytucją. Badanie przeprowadziła Karolina Hytrek Prosiecka.

Branża logistyczna w Polsce

Polska liderem branży logistycznej w regionie – wynika z raportu Banku Światowego. Polska uplasowała się na 30. miejscu, liderem są Niemcy, to wzrost o 10 miejsc w porównaniu poprzednim rokiem. Polska jest ceniona m.in. za terminowość dostaw towarów. Jak radziła sobie branża transportowa w ostatnim roku ? Z szacunków Zrzeszenia Firm Transportowych wynika, że od jesieni 2008 do jesieni 2009 branża transportowa w Polsce skurczyła się o ok. 40 procent. Z Krzysztofem Witosem, prezesem Blomquist Transport sp. z o.o., oraz Wojciechem Sienickim, prezesem Rhenus Logistics sp. z o.o. w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Bankrutują, by znów rozwinąć skrzydła

Linie lotnicze Japan Airlines złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości układowej - podaje serwis Marketwatch. Największy przewoźnik lotniczy w Azji ma zyskać w ten sposób szansę na skorzystanie z pomocy rządu i pozostanie na rynku. Spółka zniknie z tokijskiej giełdy, ale nadal będzie przewozić pasażerów.

Rząd ocenzuruje internet?

Koniec hazardu w internecie - takie zadanie postawi przed sobą rząd na wtorkowym posiedzeniu. Ministrowie jednocześnie chcą przepchnąć projekt wprowadzający Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych w internecie. Eksperci przekonują, że blokada stron internetowych zawierających nielegalne treści, prowadzi do coraz większego ograniczania wolności słowa w sieci - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Małżeński e-PIT tylko z upoważnieniem

Nie tylko osoby rozliczające się samodzielnie, ale również małżonkowie mogą złożyć wspólne zeznanie roczne PIT przez internet. Mogą, ale... Muszą wcześniej złożyć papierowe upoważnienie w urzędzie skarbowym - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".

Aukcje ministra Grada bez zainteresowania

Miały być nowatorską i przejrzystą metodą prywatyzacji, wyszło kiepsko: aukcje spółek Skarbu Państwa nie przyniosły lawiny transakcji. Spośród 68 spółek wystawionych na sprzedaż, tylko 10 znalazło nabywców. Najnowszy pomysł resortu skarbu to aukcje internetowe.

Dopłat do aut z LPG nie będzie

Jeszcze w grudniu "Dziennik Gazeta Prawna" zapowiadał możliwość wprowadzenia rządowych dopłat go instalacji gazowych w naszych samochodach. Dzisiaj rozwiewa te nadzieje: dopłat nie będzie, pieniądze pójdą na biogazownie.

Miedwiediew pisze do Łukaszenki o ropie

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę o warunkach dostaw rosyjskiej ropy naftowej na Białoruś - podała służba prasowa Kremla. 1/3 ropy miałaby być dostarczana na ulgowych warunkach, reszta po cenie rynkowej.

Magia polskiego złotego

Mocny - co raz mocniejszy - złoty. Dziś euro kosztowało tylko 4 złote i jeden grosz. To poziom nie widziany od dwunastu miesięcy... A polska waluta ma dalej zyskiwać na wartości. Według Goldman Sachs na koniec roku złoty umocni się do poziomu 3,80. Niektóre prognozy są jeszcze bardziej optymistyczne. Czy to oznacza, że tegoroczne wakacje za granicą będą dużo tańsze i kto może wpaść w tarapaty z powody przewidywanej siły złotego, a także czy euro kosztujące 2 złote i 70 groszy to możliwy scenariusz? Łukasz Kijek

KNF przestrzega

Komisja Nadzoru finansowego przestrzega przed kredytami walutowymi a także pozytywnie ocenia działanie rekomendacji S. Kredyty walutowe nie są wcale tańsze niż kredyty złotówkowe - przestrzega szef pionu bankowego KNF. Andrzej Stopczyński podkreśla również, że w kredytach walutowych wciąż jest wiele kosztów, o których zapominają klienci banków. O szczegóły w magazynie "Rynki Dnia" pyta Robert Stanilewicz.

Prawo zapewnia swobodę w zawieszeniu działalności gospodarczej

24 miesiące - tyle czasu ma przedsiębiorca na odwieszenie działalności gospodarczej. Jeśli zaniecha ten termin odpowiednie ograny ewidencyjne mogą wykreślić przedsiębiorstwo ze spisu ewidencji działalności gospodarczej , mówił Przemysław Stopczyk z Kancelarii Prawnej Stopczyk&Mikulski.

Kiedy ruszy telewizja w komórce?

W 2012 roku telewizję mobilną będzie mogło oglądać 12 mln Polaków - obiecuje Info-TV-FM, która wygrała przetarg na świadczenie usługi telewizji mobilnej. - Cały czas stawiamy nowe nadajniki - poinformował na poniedziałkowej konferencji Jerzy Cegliński, wiceprezes spółki. Spółka jednak jak dotąd nie podpisała z żadnym z dużych operatorów komórkowych umowy na detaliczną sprzedaż usługi.

Kolej wielką przegraną transformacji

Brak pieniędzy i inwestycji, niedokończona restrukturyzacja PKP i niechęć kolejnych rządów do przeprowadzenia reform to - zdaniem autorów opracowania "Biała księga. Mapa problemów polskiego kolejnictwa" - główne przyczyny złej sytuacji kolei. PKP nie jest zaskoczone taką oceną.

Jak zawiesić dzialalność gospodarczą?

Działalność gospodarcza można zawiesić minimalnie na miesiąc a maksymalnie na 2 lata. Co należy zrobić i jak załatwić tę sprawę w Urzędzie Skarbowym czy w ZUSie? Na te i inne pytania odpowiadała Renata Dłuska, partner w MDDP.

Minister pomoże turystom na Okęciu?

Biura podróży protestują przeciwko zaplanowanemu na wrzesień remontowi Okęcia. Na ratunek im ruszył minister infrastruktury. Cezary Grabarczyk zapewnił TVN CNBC Biznes, że prosił już dyrektora Polskich Portów Lotniczych o znalezienie alternatywy dla zamknięcia skrzyżowania dwóch pasów startowych.

II tura wyborów na Ukrainie

Wiktor Janukowycz zwycięzcą I tury wyborów na Ukrainie. Dokąd zmierza nasz południowy sąsiad, na jakie zmiany mogą liczyć Polscy przedsiębiorcy. Sebastian Stankiewicz w magazynie "Pieniądze od Rana" rozmawiał z Mikołajem Oniszczukiem, ze Stowarzyszenia Eksporterów Polskich, byłym Radcą Ekonomicznym w Kijowie.

Wszyscy patrzą, jak rośnie złoty

Kolejny dzień złoty zbiera pochwały - i wydają się, że są one zasłużone, bo nasza waluta w poniedziałek znów umocniła się o kilka groszy. Na koniec dnia jedno euro kosztowało już 4,015 zł. Głosy wątpiące w siłę naszej waluty są coraz cichsze i już słychać niemal tylko te, które mówią: będzie się umacniać.

Upadłość gospodarcza

W 2008 roku ponad 214 tysięcy przedsiębiorstw zawiesiło swoją działalność gospodarczą, jednak jesteśmy wciąż na plusie ponieważ w tym czasie powstało 270 tysięcy nowych firm. Jakie branże są najbardziej narażone na wyrejestrowywanie firm oraz jak to się robi, pytaliśmy naszego gościa Katarzynę Dwórznik z Krajowej Izby Gospodarczej.

Niemiecka gospodarka się zasapała

Bundesbank jest zdania, że niemiecka gospodarka w ostatnim kwartale ubiegłego roku nadal rosła - ale jej wynik okaże się gorszy niż w III kwartale. Wtedy PKB naszych zachodnich sąsiadów poszedł w górę o 0,7 procent licząc kwartał do kwartału.

Zamknęli ponad tysiąc jednorękich bandytów

Ponad 70 proc. jednorękich bandytów to oszuści. W wyniku trwającej 13 dni zmasowanej kontroli urządzeń do gier o niskich wygranych celnicy skonfiskowali prawie 1,2 tys. jednorękich bandytów.