Najnowsze

Najnowsze

Nokia i Siemens kupują kawał Motoroli

Nokia i Siemens wspólnie kupią część koncernu Motorola zajmującą się infrastrukturą sieciową. Jak podaje strona kupująca, wartość transakcji to 1,2 miliarda dolarów.

WIG-Spożywczy najlepszy na GPW

Helio zarobi na rosnącym popycie na zdrową żywność? Chce przekonać Polaków, by zamiast tłustych chipsów kupowali bakalie. Czy spółka wie jak rynkowy trend zmienić na zyski dla akcjonariuszy? Mikołaj Kunica pytał o to w programie „Dzień Na Rynkach” Leszka Wąsowicza, prezesa Helio SA.

Modlina nic już nie zatrzyma

276 hektarów należących do Skarbu Państwa położone na byłym lotnisku wojskowym Modlin wykorzystywane będzie na potrzeby powstającego tam lotniska cywilnego. Umożliwi to akt notarialny podpisany w poniedziałek przez władze województwa mazowieckiego i portu Modlin. Lotnisko to ma odciążyć Warszawę i wspomóc stolicę podczas EURO 2012.

Niemiecka lokomotywa się rozpędza

Niemiecka gospodarka nabiera tempa. Tak przynajmniej uważa Ministerstwo Finansów w Berlinie. Z prognoz resortu wynika, że w drugim półroczu gospodarka przyspieszy, głównie dzięki ożywieniu w budownictwie. To ostatnie Niemcy mają zawdzięczać... poprawie pogody.

Kazachstan chce Nabucco

Prezydent Kazachstanu skrytykował Unie Europejską za opieszałość w podejściu do budowy gazociagu Nabucco mającego dostarczać gaz z Azji Środkowej do Europy. W sobotę Bułgaria i Rosja podpisały "mapę drogową" w sprawie gazociągu South Stream, mającego biec podobną trasą i dostrarczać gaz z Rosji.

Przyszłość należy do samolotów

Rynek samolotów pasażerskich do 2029 roku będzie wart ok. 3,6 biliona dolarów - przewiduje najnowszy raport przygotowany przez konsorcjum Boeinga. W tym czasie rynek lotniczy będzie potrzebował ok. 31 tys. nowych samolotów pasażerskich i transportowych.

Długi pograżają Zieloną Wyspę

Rating Irlandii w dół. Agencja Moody's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Dublina o jeden stopień, do Aa1. Perspektywa ratingu jest stabilna. Moody's obniżył też rating instytucji NAMA, czyli irlandzkiego "złego banku", który gromadzi toksyczne aktywa sektora bankowego.

Dane z Azji

W Chinach w ubiegłym tygodniu był wielki debiut chińskiego banku AG oraz dane dotyczące chińskiej gospodarki. O komentarz do danych z Azji poprosiliśmy dziennikarza agencji Reuters, Tomasza Janowskiego.

Szara strefa w PKB

W ciągu kilku lat GUS zacznie wliczać do PKB dochody „nielegalnej” szarej strefy, donosi agencja PAP. To pozwoliłoby zwiększyć PKB i oddalić dług publiczny jako procent PKB od granicy 55% czy 60%. GUS twierdzi, że to bzdura, że szarą strefę mierzy i tak - i żadnego sztucznego zwiększenia PKB nie będzie. Jak to zmierzyć? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z dr Stanisławem Cichockim z Katedry Statystyki i Ekonometrii Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiał Robert Stankiewicz.

Euro płyną do Polski

W pierwszym półroczu 2010 roku firmy zagraniczne zainwestowały ponad 5,5 mld euro. To dwa razy więcej, niż rok wcześniej. Najwięcej pieniędzy trafiło do sektorów: samochodowego, lotniczego, informatycznego i telekomunikacyjnego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Stopy do negocjacji

Libor 3M dla euro, Euribor 3M czy Euribor 6M? Wysokość rat, które spłacamy zależy nie tylko od marży, ale też od oprocentowania. Jego podstawą może być każda z tych stóp. Polskie banki najczęściej stosują Euribor 3M. Różnica w porównaniu z Liborem nie jest duża, ale może powinniśmy negocjować także ten element kredytu? Zestawienie przygotował dla TVN CNBC Biznes Marcin Krasoń z Open Finance, który był gościem magazynu "Pieniądze od Rana".

Produkcja przemysłowa w czerwcu

Przed publikacją danych GUS-u o produkcji przemysłowej w czerwcu o komentarz i prognozę poprosiliśmy ekonomistę banku BZ WBK, Piotra Bujaka. Przewidywania analityków ankietowanych przez agencję Reutera to wzrost o 11,2% w czerwcu po wzroście w maju o 14%. Więcej w magazynie "Pieniądze od Rana".

"To niedobra dla gospodarki transakcja"

To błąd uważać, że wszystko co dobre dla PKO BP, będzie jednocześnie dobre dla Polski, choć tak mówi wielu ekonomistów. Zwiększenie wpływów państwa w branży bankowej wcale nie uczyni jej mniej podatną na kryzysy. A koszty przejęcia BZ WBK przez PKO BP mogą być bardzo wysokie - ostrzega Leszek Balcerowicz w "Gazecie Wyborczej".

Zatrzęsie złotym?

W poniedziałek możemy się spodziewać sporego spadku wartości złotego. Powód? Fiaskiem zakończyły się dwutygodniowe negocjacje węgierskiego rządu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską sprawie warunków przedłużenia umowy kredytowej na kolejne dwa lata. Zdaniem analityków ta informacja pociągnie za sobą spadek wartości forinta, a w jego ślady pójdą inne waluty regionu w tym nasz złoty.

Scenariusz też biznes

Zarobić na scenariuszu filmowym. Jak to się robi? O tym w rozmowie z Piotrem Borkowskim, scenarzystą i wykładowcą SWPS.

Doliczyć szarą strefę do PKB?

Czarna strefa wzbogaci polskie PKB. Główny Urząd Statystyczny pracuje nad włączeniem także zakazanej części gospodarki do wyliczania Produktu Krajowego Brutto. Niektórzy eksperci są przeciwni. Z Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Bank Polska oraz doktorem Bogdanem Wyżnikiewiczem, wiceprezesem IBnGR w programie "90 minut", rozmawiał Marek Tejchman.

Sytuacja w spółce PEKAES SA

Spółka PEKAES SA zajmuje się m.in. usługami transportowymi i spedycyjnymi. Jest jedną z najstarszych polskich firm transportowych. O planach i sytuacji w spółce w programie "Rynki dnia" Rafał Hirsh rozmawiał z prezesem spółki, Jackiem Machockim.

Plany Devoteam-u

Jeszcze w maju francuska spółka Devoteam zawarła z akcjonariuszami Wola-Info porozumienie zgodnie z którym ogłosiła wezwanie na 100% akcji tej firmy. O planach przejęcia Woli-Info, oraz o innych planach spółki, w programie "Rynki dnia" Rafał Hirsh rozmawiał z Krzysztofem Załęskim, dyrektorem Devoteam Polska Sp.z.o.o.

Rynki dla opornych

Prawie wszystkie spółki w naszym portfelu przyniosły stratę lub zysk w wysokości 1 grosza. Propozycja widzów na dziś to spółka Farmacol. O szczegółach Agata Biały oraz Rafał Wojda.

BP poradziła sobie z wyciekiem

Po prawie 3 miesiącach rozpaczliwej walki udało się zainstalować specjalną kopułę i zawory, które powstrzymały wyciek ropy do wód Zatoki Meksykańskiej. Ta informacja od razu umocniła pozycję spółki na amerykańskiej giełdzie. Nie jest to jednak jeszcze powód do ogłaszania sukcesu. Firma będzie musiała wydać miliardy dolarów na usuwanie skutków wycieku oraz gigantyczne odszkodowania. Więcej o tym w materiale Marka Klapy.

Praca sezonowa

Praca sezonowa hitem sezonu. Ofert dla pracowników czasowych jest dużo, a to z kolei poprawia wyniki na rynku pracy. Stopa bezrobocia spada. Według ministerstwa pracy w czerwcu spadła do 11,6 z 11,9 procent w maju. Rosną też zarobki. I to realnie, bo powyżej inflacji. Czy dane sezonowe przełożą się na sytuację na polskich rynku pracy w całym roku? O tym Łukasz Kijek.

Płatny urlop na szkolenia

Uwaga pracodawcy - od dziś wchodzi w życie nowe prawo dotyczące szkoleń dla pracowników. Zmiany dotyczą chociażby udzielania płatnego urlopu w czasie, kiedy pracownik będzie się szkolił. Sytuacja będzie dotyczyć zarówno krótkich szkoleń, jak i na przykład czasu, który pracownik będzie chciał poświęcić na napisanie pracy magisterskiej. O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

Wino i inwestycje

Wino – napój alkoholowy uzyskiwany w wyniku fermentacji soku z winogron. Spożycie wina rozpowszechnia się od czasów Imperium Rzymskiego. Dziś wino jest także "dobrem inwestycyjnym". O tajnikach wyceny wina i sposobach zarabiania na indeksie wina mówił Piotr Kamecki, prezes Centrum Wina, doradca Ipopema TFI w wywiadzie przeprowadzonym przez Roberta Stanilewicza.

Inwestycje w wino

Inwestowanie w wino ma słodki smak. Polega ono  na tym, że przedmiotem handlu są dwunasto-butelkowe skrzynki. Cały urok jest w tym, że z dnia na dzień jest coraz mniej danego aktywa - ponieważ jest wypijane. Możemy wtedy drożej sprzedać nasze "akcje" i nieźle przy tym zarobić. Na temat inwestowania w wino w programie "Godzina dla pieniędzy", Marek Tejchman rozmawiał z Krzysztofem Matuszewskim, dyr. Działu Inwestycji Alternatywnych w Wealth Solutions.

Dane z rynku pracy

W czerwcu 2010 roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3,5 procent rok do roku do 3404 złotych - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To mniej niż spodziewali się ekonomiści, którzy prognozowali wzrost pensji o 4,6 procent rok do roku. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach w czerwcu zwiększyło się o 1,1 procent w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Podczas gdy rynek spodziewał się wzrostu niższego o 0,1 procent. Na temat nowych danych w programie "Rynki dnia", Rafał Hirsh rozmawiał z Wojciechem Charemzą, University of Leicester, byłym doradca prezesa NBP.

Spadki na WIG20

Neutralny początek handlu na WIG20. Indeks otworzył się poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia i zakończył sesję na minusie. O szczegółach Agata Biały.

Oczyścili się z zarzutów o nakręcanie kryzysu

Amerykański bank Goldman Sachs poszedł na ugodę z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która zarzucała mu nadużycia w przededniu kryzysu finansowego. Umorzenie sprawy będzie go kosztowało 550 milionów dolarów. Analitycy i inwestorzy nie mają wątpliwości: to zwycięstwo Goldman Sachs.

Milion w portfelu

Dzisiaj nasz milion w portfelu poukładał Jarosław Klepacki z Alfa Financial Services. Nasze pieniądze inwestujemy m.in. w polską energetykę, fundusze specjalistyczne a także kupujemy ziemię. Więcej o tym dlaczego akurat tak, a nie inaczej wygląda nasz portfel w rozmowie Marka Tejchmana z Jarosławem Klepackim.

Zarobić na motocyklach

Kupno starego motocykla może okazać się całkiem niezłą lokatą pieniędzy. Im mniej jest egzemplarzy danej maszyny - tym bardziej jej wartość rośnie. O tym jak zarobić duże pieniądze na motocyklach, Marek Tejchman w programie "Godzina dla pieniędzy" rozmawiał z Lechem Potyńskim, redaktorem naczelnym "Świata Motocykli".

Kary od fiskusa

Co zrobić, kiedy do naszej firmy przychodzi kontrola z Urzędu Skarbowego i wykazuje nieprawidłowości? Okazuje się że można uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej. O tym w rozmowie Pawła Blajera z Mariuszem Mareckim, dyrektorem w dziale doradztwa podatkowego PwC.