Najnowsze

Najnowsze

PAF chce paść

Białostocka spółka Operator Pocztowy PAF złożyła w poniedziałek do sądu rejonowego w Białymstoku wniosek o ogłoszenie upadłości. Od kilku tygodni napływały już wiadomości, że przekazy pieniężne nadawane za pośrednictwem placówek tej firmy nie docierają na konta przeznaczenia.

Włosi zdradzili South Stream?

Rosja zdecydowanie odrzuca ewentualność częściowego połączenia konkurencyjnych gazociągów Nabucco i South Stream. Taką wizję zaproponował dyrektor generalny włoskiego koncernu ENI, argumentując, że obniżyłoby to koszty obu projektów.

Pekin juanem Ameryki nie wesprze

Chiny obwiniają Stany Zjednoczone o protekcjonizm i obarczają je odpowiedzialnością za pogorszenie relacji Pekin - Waszyngton. Pekin jednoznacznie stwierdza, że nie ma zamiaru ulec naciskom, by zezwolił na podwyższenie wartości swej waluty.

Rozliczenie PIT

Jeszcze tylko półtora miesiąca zostało nam do końca rozliczenia się z fiskusem. Warto to zrobić już teraz m.in. dlatego, że jeśli należy nam się zwrocie podatku, otrzymamy go wcześniej. Doradca podatkowy KPMG Andrzej Marczak mówi jak się przygotować do tego corocznego obowiązku.

UOKiK sprzeciwia się fuzji grupy Energa z PGE

PGE nie może wykupić akcji grupy Energa, bo byłoby to sprzeczne z przepisami - uważa Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK. Ustawa antymonopolowa zakazuje dokonania koncentracji, jeżeli będzie ona skutkowała ograniczeniem konkurencji na rynku, w szczególności przez umocnienie pozycji dominującej. 

Zablokowany pedał w toyocie to ściema?

Historia Jamesa Sikesa, w którego toyocie prius przy prędkości 150 km/h zablokował się pedał gazu obiegła światowe media. Z opublikowanego dziś raportu ekspertów, którzy przebadali samochód Amerykanina, wynika jednak, że awaria, która miała mu się przytrafić, jest fizycznie niemożliwa.

Grecja podVATowana

Poniedziałek przywitał Greków nową, wyższą stawką podatku VAT od towarów i usług: zamiast dotychczasowych 19 wynosi on teraz 21 procent. Podwyżka jest elementem rządowego programu ograniczania deficytu budżetowego. W poniedziałek o pomocy dla Grecji będą rozmawiać ministrowie finansów krajów strefy euro.

Wtedy nie polecisz British Airways

Brytyjski premier próbuje zapobiec strajkowi personelu linii lotniczej British Airways. Tymczasem związkowcy ogłaszają strajkowe kalendarium. Gorący okres wielkanocny jest niezagrożony, ale w końcu marca planując podróż na BA lepiej nie liczyć.

UOKiK nie pozwoli na energetyczną fuzję

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zgodzi się na ewentualną fuzję grupy Energa z największą na rynku prądu Polską Grupą Energetyczną. Powód? Według prezes Urzędu Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel, połączenie spółek mogłoby zaszkodzić interesom konsumentów i przekreślić szansę na rozwój prawdziwej konkurencji w energetyce.

Publiczna telewizja bez reklam

Premier Nadrenii-Westfalii, jednocześnie szef komisji ds. radia i telewizji, tworzonej przez niemieckie landy, ma gotową propozycję całkowitego zakazania nadawania reklam w publicznej telewizji. Już obecnie stacje ARD i ZDF mają bardzo ostre ograniczenia: najwyżej 20 minut reklam mogą się nadawać tylko w dni robocze, i tylko przed godziną 20.

Chcą nam zbudować atomówkę

Rusza wyścig o wart 10 mld euro kontrakt na budowę pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. O pieniądze będą walczyć światowi potentaci, doświadczeni w budowie takich obiektów. Kto zostanie wykonawcą, zadecyduje nie tylko cena i gwarancja wykonania do 2020 roku, ale przede wszystkim udział polskich firm w inwestycji - zapowiada "Rzeczpospolita".

Wiosną zapłoną opony?

W polskich firmach nabrzmiewają spory płacowe. Sytuację podgrzewają zbliżające się wybory władz w związkach zawodowych - zauważa "Rzeczpospolita". Ponieważ związkowcy zauważyli, że ich firmy mają całkiem niezłą sytuację finansową, żądania płacowe będą rosły.

Stłuczka? PZU da ci auto zastępcze

Podstawienie po wypadku samochodu zastępczego w dowolne miejsce i pozostawienie go na cały czas naprawy do dyspozycji klienta – to nowość, którą PZU chce zdobyć klientów kupujących AC - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

Google wycofa się z Chin

Na 99 procent firma Google wycofa się z Chin i zamknie dla tamtejszych użytkowników swoją wyszukiwarkę, po tym jak negocjacje z Pekinem w sprawie cenzury w internecie nie przyniosły żadnych rezultatów - poinformował brytyjski dziennik "Financial Times".

Gdy każdy był milionerem, a nie mógł kupić nic

20 lat temu wszyscy byliśmy milionerami. Średnia pensja w 1990 r. wynosiła dokładnie 1,03 mln zł. Co z tego, skoro o luksusowych towarach można było tylko pomarzyć, bo dostęp do nich był mocno ograniczony, a na rynku szalała hiperinflacja. Za bochenek chleba trzeba było zapłacić niemal 2 tys. zł, a ceny rosły z dnia na dzień w zastraszającym tempie.

"Grecja na pewno zbankrutuje"

- Grecja w ciągu kilku najbliższych lat z pewnością zbankrutuje. Jest przypadkiem fiskalnie beznadziejnym - przekonywał w "Horyznocie" w TVN24 b. wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński. - Nie zbankrutują, myślę, że prześlizgną się przez ucho igielne - ripostował Paweł Świeboda szef instytutu DEMOS Europa.

Więcej kredytów dla firm?

Polscy przedsiębiorcy wciąż borykają się z problemami na rynku kredytowym. W jaki sposób państwo mogłoby wprowadzić zmiany korzystne dla przedsiębiorców, tak aby możliwe byłoby bardziej efektywne finansowanie firm? W magazynie „90 minut” w debacie udział brali Tomasz Mironczuk - prezes Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Wojciech Warski - Przewodniczący Konwentu BCC.

1/3 deficytu

Wielka budżetowa dziura – po lutym deficyt budżetowym sięgnął już prawie 17 miliardów złotych. To tyle ile sięgnął deficyt w 2007 roku i ponad 1/3 planu na ten rok. Duży problem czy kolejna gra ministra Rostowskiego z rynkiem? W magazynie "90 minut" z byłym członkiem Rady Polityki Pieniężnej, prof. Marianem Noga rozmawiał Rafał Wojda.

Kalifornia skarży Toyotę

Prokuratorzy z Kalifornii oskarżają koncern Toyota o sprzedaż setek tysięcy aut, o których wiedziano, że są wadliwe - donosi BBC. Chodzi o przypadki blokady pedału gazu i problemy z hamulcami. Sam koncern twierdzi, że nie otrzymał jeszcze zawiadomienia o procesie, dlatego odmawia komentowania sprawy.

Jak finansować firmę?

Gdzie szukać finansowania dla dużej firmy? Kredyt, inwestor z zewnątrz czy środki z Unii? W programie "Bilans" wraz z Andrzejem Ząbkiem z BNP Paribas Fortis próbowaliśmy odpowiedzieć na to pytanie.

Deficyt szybko rośnie

Deficyt budżetu szybko rośnie i w połowie roku ma sięgnąć 80 procent planu na cały rok. W programie "Bilans" Marcin Kowalski wraz z Jarosławem Janeckim rozmawiał o sile złotego.

Jak skończą się argumenty, zostanie złote weto

Senat poparł w piątek ustawę o tzw. złotym wecie, zgodnie z którą minister skarbu będzie mógł sprzeciwić się uchwałom władz spółek sektora gazowego, elektroenergetycznego i paliwowego, np. gdyby chciały one przenieść swą siedzibę za granicę. Ustawa trafi teraz ponownie do Sejmu.

GPW: WIG 20 + 0,53%

Zielony koniec tygodnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. WIG 20 zyskał na zamknięciu 0.53 %. 2415 pounktów to poziom, z jakim inwestorzy zaczęli weekend.

Kto najwięcej ropy żłopie?

Popyt na ropę naftową w styczniu wzrósł w Chinach o 28 procent licząc rok do roku - podała Międzynarodowa Agencja Energii, dodając w swym raporcie, że wzrost jest "szokujący". Agencja uważa, że w przyszłym roku to właśnie Chiny będą odpowiadać za jedną trzecią wzrostu globalnego zapotrzebowania na ropę.

Dzień z finansowaniem firm

Dziś w TVN CNBC Biznes dzień z finansowaniem firm. W jaki sposób finansować rozwój takiej firmy? Obligacjami, za pomocą rynku regulowanego-Catalyst? Taką drogę wybrała firma Fojut SA. Dlaczego? O tym w programie "Rynki Dnia" rozmowa z prezesem spółki Arturem Fojudem.

USA: Sprzedaż w górę

Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych lepsza od oczekiwań. W lutym sprzedaż poszła w górę miesiąc do miesiąca o 0,3 procent - podczas, gdy rynek oczekiwał spadku o 0,2 procent. Lutowy wzrost był 3 razy szybszy niż ten ze stycznia. Zdaniem prezesa Noble Funds TFI Mariusza Staniszewskiego książkowo widać, że Ameryka powoli wychodzi z recesji.

Będzie nowy król nieba nad Europą

- Ryanair w tym roku stanie się największym przewoźnikiem Europy, wyprzedzając Lufthansę i Air France - mówi forsalowi.pl David Henderson, rzecznik Europejskiego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (AEA). Według niego irlandzki tani przewoźnik znacznie lepiej oparł się kryzysowi od tradycyjnych linii lotniczych.

Kolejny błąd w działalności PARP

Kolejny błąd w działalności Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Z naszych informacji wynika, że Agencja zaakceptowała do rozpatrzenia wnioski, które powinny zostać odrzucone. Chodzi o kilka spółek, które dostały pozytywną ocenę i w konsekwencji mają szansę na dotację w wysokości 30-40 milionów złotych. Kłopot w tym, że między spółkami istnieje bardzo bliskie powiązanie i duże prawdopodobieństwo, że pieniądze zostaną przeznaczone na jeden większy projekt. PARP tłumaczy, że jeszcze nie wszystko przesądzone, bo jest jeszcze czas na weryfikację wniosków. O szczegółach tej sprawy - Patrycjusz Wyżga.

Czerwone światło dla kredytów walutowych

Będzie czerwone światło dla kredytów walutowych - zapowiada Komisja Nadzoru Finansowego. Swoją groźbę warunkują zachowaniem się banków, a te ostatnio odkręciły walutowy kurek. To nie podoba się regulatorowi. Banki odpowiadają tymczasem na duże zainteresowanie ze strony klientów, którzy na niższe raty niż w przypadku zobowiązań zaciąganych w złotych. Obecnie działa już cały szereg obwarowań, które ograniczają zaciągania pożyczek we frankach czy euro... Czy faktycznie mogą zostać zupełnie zakazane? Cezary Królak.