Najnowsze

Najnowsze

TelForceOne rezygnuje z emisji

Dobra kondycja finansowa TelForceOne pozwala na zwiększenie produkcji bez kolejnej emisji akcji, mówi Wiesław Żywicki, wiceprezes spółki. Rosnący popyt na produkty TelForceOne zostanie zaspokojony ze środków z ostatniej emisji. Spółka zapowiada podpisanie umów z dystrybutorami elektroniki użytkowej i sprzętu komputerowego.

Czy energetyka może być seksy?

Polska jest jedynym krajem w Europie, który przeprowadza obecnie duży proces prywatyzacji sektora energetycznego - twierdzi agencja Fitch Ratings. Jej zdaniem może okazać się, że polską energetyką zainteresują się firmy zagraniczne.

Milion w portfelu

Bardzo zdywersyfikowany portfel proponuje Krzysztof Stępień z AgioFunds. Gdyby to on dysponował milionem z naszego portfela rozdzieliłby go mniej więcej po równo pomiędzy m.in. złoto, żywność, tanie akcje mniejszych spółek czy depozyty.

ZUS zapłaci mieszkającym za granicą

ZUS nie może traktować inaczej osób, które mieszkają w Polsce i tych, które obecnie mieszkają poza nią przy ustalaniu ich prawa doświadczeń - wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o wliczanie do stażu pracy okresu przepracowanego poza Polską.

Falsyfikaty obrazów

Kopia, szkic do dzieła, lub dzieło inspirowane. Jak uniknąć kupna falsyfikatu? Najlepiej zlecić ekspertyzę w fundacji lub muzeum. Michał Olszewski z Desa Unicum twierdzi, że najczęstszym błędem szczególnie początkujących kolekcjonerów, jest porównywanie obrazu z wydrukami z internetu.

Inwestycje w ziemię rolną

Wzrost wartości nieruchomości o 100 proc. w ciągu 3 lat? To możliwe, przekonuje Maciej Kossowski prezes Wealth Solutions, który zachęca do inwestowania w grunty rolne w celu ich odrolnienia.

Wyniki sondażowe – czyli jakie?

Jak uzyskuje się wyniki sondażowe, jaki jest margines błędu, jakie metody są stosowane? O pierwszych wynikach wyborów prezydenckich rozmawiają Paweł Ciacek, dyrektor do spraw klientów SMG KRC i Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC.

Unikalne nieruchomości

Nikt nie myślał chyba jeszcze zupełnie poważnie, by wynająć w Warszawie Pałac Prezydencki. Prezes Home Broker Aleksandra Łukasiewicz mówi, że zgodnie z cennikiem nieruchomości wynajęcie 2 tys. m kw. Pałacu Prezydenckiego kosztowałoby około 62 tys. zł miesięcznie. Jednak wycena unikalnych nieruchomości jest bardzo indywidualna i nie podlega ogólnorynkowemu cennikowi.

Firmy wciąż padają jak muchy

W I półroczu 2010 roku sądy ogłosiły upadłość 368 polskich przedsiębiorstw wobec 325 upadłości firm w I półroczu ubiegłego roku - wynika z analizy Euler Hermes. - Dynamika wzrostu liczby upadłości obecnie spowolniła, ale nie spodziewajmy się wyraźnej poprawy - spadku ich liczby - napisali eksperci.

Najlepsze biznesplany

Laureaci VI edycji Konkursu na Biznesplany organizowanego przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości wyłonieni. Laureat nagrody głównej w projekcie Titanis BCI planuje tworzyć interfejsy polepszające komunikację człowieka z komputerem. Zdaniem dyrektora generalnego Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości Jacka Palca tegoroczne pierwsze miejsce jest zupełnie innowacyjne i technologicznie niesamowicie zaawansowane - pozwala bowiem sterować komputerem za pomocą analizy fal mózgowych. O najbardziej zaskakujących pomysłach młodych przedsiębiorców rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch" z dyrektorem generalnym Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości Jackiem Palcem.

Kontrole e-handlu

Urzędy skarbowe sprawdzają firmy handlujące w internecie. Przykładowo Izba Skarbowa w Bydgoszczy uruchomiła specjalny wydział zajmujący się kontrolą e-handlu. Więc jeśli sprzedajesz na portalu aukcyjnym – miej się na baczności. Fiskus sprawdza osoby, które handlują w sieci i ma do tego oprogramowanie komputerowe. Do jakiej liczby licytowanych artykułów jesteśmy osobą prywatną, a kiedy stajemy się przedsiębiorcą? Z Maciejem Cichańskim z Izby Skarbowej w Bydgoszczy rozmawiał Paweł Blajer.

Lotek wybrał operatora

Nowym operatorem gier liczbowych Totalizatora Sportowego będzie konsorcjum firm Data Trans z Warszawy oraz Gtech Corporation z USA - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele TS.

Śpioszki zawiązały zmowę

UOKiK ściga nie tylko potężnych producentów farb czy cementu. Zmowy na rynku nieruchomości w Elblągu, przy sprzedaży urządzeń projekcyjnych oraz odzieży i obuwia dziecięcego - to ostatnie sukcesy w walce z naruszeniami konkurencji. Od początku roku Urząd wydał 8 decyzji o karach za zmowy cenowe, a obecnie prowadzi kolejnych 19 postępowań.

Ograniczenia kontroli

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej reguluje limity czasu trwania kontroli w firmie. Urząd ma obowiązek uprzedzić przedsiębiorcę o planowanej kontroli. Wyjątek stanowi kontrola paliw - w tej sytuacji przedsiębiorca nie musi być uprzedzany o wizycie inspektorów. Czy kontrole w firmie są faktycznie pod kontrolą? Gościem programu "Biznes Lunch" był szef departamentu podatkowego w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy Paweł Jabłonowski.

PO po wyborach - co teraz?

Długofalowy plan zmian czy "byle do wyborów"? Jak teraz zachowa się PO? O koniecznych reformach, obietnicach wyborczych, perspektywie wyborów parlamentarnych i komunikacji z opozycją w studiu TVN CNBC Biznes rozmawiają dr Robert Sobiech, socjolog Uniwersytetu Warszawskiego i Wojciech Warski, przewodniczący konwentu BCC.

"Economist": Tusk stracił wymówkę

Po wyborczym zwycięstwie kandydata PO rząd będzie musiał przystąpić do przeprowadzenia tyleż trudnych, co koniecznych reform; traci wymówkę, że powodem jego zaniechań jest groźba prezydenckiego weta - pisze londyński "The Economist".

Projecty BLACK LION

We wrześniu ruszy sprzedaż Soho Factory. Kompleks ma nawiązywać swą nazwą do dzielnicy Manhattanu, która kiedyś kojarzyła się z zaniedbanymi budynkami pofabrycznymi, a dziś zamieszkana jest przez artystów i zamożnych nowojorczyków. Rewitalizacja Soho Factory, jak powiedział gość programu "Dzień na rynkach" prezes Black Lion NFi Rafał Bauer, zakończy się we wrześniu. 

Polska potrzebuje reform

Wygrana Bronisława Komorowskiego, na którą wskazują oficjalne wyniki z większości okręgów wyborczych, jest pozytywna dla rynków. Eksperci liczą że pozwoli to na wprowadzanie reform obniżających wydatki. Zdaniem starszej ekonomistki ING Commercial Banking Agaty Urbańskiej jeśli w Polsce nie nastąpią zmiany, deficyt budżetowy w 2011 może sięgnąć 7% PKB. W Europie widać zaciskanie pasa, Polska tego jeszcze nie robi.

Enterprise Investors na Węgrzech

23 mln euro zapłacił Enterprise Investors za pakiet kontrolny w Netrisk.hu. To pierwsza inwestycja tego inwestora na Węgrzech. Warto podkreślić że, Netrisk.hu jest największym węgierskim brokerem ubezpieczeniowym działającym on-line. Jak powiedział partner w Enterprise Investors Dariusz Prończuk, kryzys jaki miał miejsce na Węgrzech, pomógł rozwijać się firmie Netrisk.hu. Jak podkreślił ten największy na Węgrzech broker ubezpieczeniowy rośnie bardzo szybko, gdyż zmienia się sposób zakupu ubezpieczeń na Węgrzech.

Brytyjczyk oszczędził na królowej 7 pensów

Utrzymanie rodziny królewskiej kosztowało przeciętnego brytyjskiego podatnika w zeszłym roku 62 pensy (równowartość 75 eurocentów) - podał Pałac Buckingham. To suma o 7 pensów mniejsza niż rok wcześniej.

Europa poszła na zakupy

Zaskakujące dane z europejskiego rynku. Sprzedaż detaliczna w strefie euro wzrosła w maju o 0,3 procent (r/r). Analitycy spodziewali się tymczasem jej spadku o 0,3 procent. Eurostat zrewidował jednocześnie w górę dane o sprzedaży w kwietniu, która wzrosła o pół procent rok do roku, podczas gdy wcześniej podawano 1,5-procentowy spadek.

Wybory a rynki

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej z ponad 95% obwodów Bronisław Komorowski otrzymał w rozstrzygającej rundzie 52,63% głosów, a Jarosław Kaczyński - 47,37%. Zdaniem ekonomistów rynki finansowe powinny pozytywnie zareagować na zwycięstwo Bronisława Komorowskiego - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. Jego wygrana powinna ułatwić przeprowadzenie reform. Czy dzięki popieranemu przez rząd nowemu lokatorowi pałacu prezydenckiego ruszy wreszcie maraton korzystnych zmian dla naszej gospodarki? O to pytał Paweł Blajer gości programu "Pieniądze od rana" Małgorzatę Krzysztoszek - eksperta PKPP Lewiatan i Krzysztofa Rybińskiego - SGH.

Kandydaci a służba zdrowia

Służba zdrowia była ważnym elementem minionej kampanii prezydenckiej. Na co choruje polska opieka medyczna i na jakie zmiany mogą liczyć pacjenci? O służbie zdrowia z Markiem Tejchmanem i Marcinem Kowalskim, rozmawiali Andrzej Jacyna, były dyrektor NFZ w Warszawie oraz Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Wynik wyborów prezydenckich a sektor bankowy

Co wynik wyborów oznacza dla rynku finansowego? Przypomnijmy Bronisław Komorowski zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich. Tak wynika ze wstępnych danych Państwowej Komisji Wyborczej po przeliczeniu danych z 95 procent obwodów wyborczych. Zdaniem prezesa Związku Banków Polskich, który był gościem programu "Pieniądze od rana" Polska musi postawić na spójność gospodarczą i stać się bardziej konkurencyjną. Jak podkreślił, nie można zwlekać ze zmianami, trzeba stworzyć klimat sprzyjający inwestycją zagranicznym. W programie "Pieniądze od rana" sprawdzaliśmy także czemu banki tak opornie wdrażają dyrektywę MIFID i czy łatwiejszy dostęp do kredytów hipotecznych nie obróci się przypadkiem przeciwko klientom.

Ten apartament jest wart więcej niż prezydencka pensja

Wyborcza wygrana to splendor i prestiż, mniejsze lub większe znaczenie polityczne - ale i materialne przywileje. Ekspert firmy Home Broker Tomasz Turek zwrócił uwagę na "branżową" stronę zagadnienia i wyliczył, ile warte są prezydenckie apartamenty.

Wieczór prezydencki - pierwsze wyniki

Pierwsze sondażowe wyniki - i pierwsze komentarze. Na gorąco, w studiu wyborczym TVN CNBC Biznes o wynikach rozmawiają dr Jan Majchrowski, politolog z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu warszawskiego i Zbigniew Jakubas z Polskiej Rady Biznesu.

Wyniki wyborów a gospodarka

Jaki przekaz płynie z Polski po wyborach? Jak na zwycięstwo Bronisława Komorowskiego zareagują rynki? Czy teraz w Polsce uda się przeprowadzić niezbędne reformy? Na antenie TVN CNBC Biznes, wyniki komentują Marcin Sobczyk, z Dow Jones Newswire i Zbigniew Jakubas, z Polskiej Rady Biznesu.

Po wyborach - czy będą reformy?

Czy tandem prezydent i rząd przeprowadzi konieczne choć niepopularne reformy? Czy podejmą ryzyko na rok przed wyborami parlamentarnymi? Co z budżetem?  Co może zmienić zapowiedziana przez premiera Tuska  reguła wydatkowa? Na antenie TVN CNBC Biznes dyskutują Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC oraz Michał Dybuła, ekonomista BNP Paribas.

Londyn: Powstanie prywatne więzienie

Londyn będzie miał nowe więzienie. W tej informacji nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zbuduje je i poprowadzi... prywatna firma. Wartość kontraktu zawartego przez firmę Serco to 415 milionów funtów (równowartość 502,6 milionów euro).

Pół miliarda dolarów w tydzień

Koncern BP podał w poniedziałek, że dotąd na likwidację wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej wydał 3,12 miliarda dolarów. Z tej sumy 147 milionów stanowią odszkodowania dla tych, którzy ucierpieli w jego wyniku.