Najnowsze

Najnowsze

Czwarty kwartał w spółkach odzieżowych

Vistula ostatnio ma dobrą passę; cztery sesje z rzędy wzrostu-wczoraj nawet prawie 7%.  Gino Rossi, zgodnie z podaną wcześniej prognozą, zakończyła 2009 r. stratą netto w wysokości 24 mln zł. Na temat wyników spółek rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" z Robertem Stanilewiczem, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego, Marcin Sebakow.

Rostowski zaczyna leczyć

Wkrótce będą gotowe pierwsze projekty ustaw z pakietu związanego z planem rozwoju i konsolidacji finansów publicznych - zapowiedział w czwartek minister finansów Jacek Rostowski podczas Forum Bankowego 2010.

Pada kolejna giełdowa spółka

Zarząd Kolastyny, producenta kosmetyków, złożył w czwartek w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia nowy wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu - poinformowała spółka. Pierwszy wniosek w tej sprawie Kolastyna złożyła pod koniec stycznia.

Problemowy system emerytalny

Jak wynika z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ciągu najbliższych 5 lat do FUS, z którego realizowane są świadczenia emerytalne trzeba będzie dopłacać 70 miliardów złotych rocznie. W tym roku dotacja ma być rekordowa i wyniesie 38 miliardów złotych. O tym wszystkim w rozmowie z profesorem Markiem Górą, ze Szkoły Głównej Handlowej

Nowelizacja prawa energetycznego

Nowe prawo daje możliwość ubiegania się o odszkodowanie za przerwy w dostawie prądu. Dla zwykłych gospodarstw domowych kwota ta, nie może być większa niż 5 tysięcy złotych, ale dla przedsiębiorstw nie ma ograniczeń. Na temat nowelizacji prawa energetycznego oraz energetyki w rozmowie Marka Woszczyka, wiceprezesa URE z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od rana".

Sytuacja w spółce Wariant

Rok 2009-ty był najgorszy w całej historii spółki Variant. Na słabe wyniki w dużej mierze miała działalność firmy za granicą. Wyniki sprzedaży w styczniu pokazały, że mimo wzrostu przychodów i zysku brutto ze sprzedaży rok do roku rentowność była niższa. Spółka ma już pierwsze przychody z nowego rodzaju działalności - rerafinacji oleju samochodowego z odzysku- o tym w rozmowie prezesa spółki, Wiesława Cholewy w programie "Dzień na rynkach"

Chińskie ceny skoczyły jak szalone

Gospodarka Chin jest bliska przegrzania. Tak część analityków interpretuje najnowsze dane z tego kraju. Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w lutym o 2,7 procent licząc rok do roku, po wzroście o 0,5 procent w styczniu. Rynek oczekiwał 2,3 procent nad kreską. Lutowy wzrost cen był najszybszy od 16 miesięcy.

USA walczą z bezrobociem

149 miliardów dolarów warte są narzędzia pomocowe dla rynku pracy zawarte w ustawie, którą przegłosował amerykański Senat. Stopa bezrobocia za oceanem - choć nieco spadła - wciąż jest wysoka i wynosi 9,7 procent. Teraz ustawa powędruje do Izby Reprezentantów, a po ujednoliceniu w obu Izbach - trafi na biurko Baracka Obamy.

Polska drugim Kuwejtem?

Wiosną rozpoczną się w Polsce wiercenia w poszukiwaniu gazu. Jeśli potwierdzą się szacunki, złoża pozwolą się nam uniezależnić od Rosji. Jest to możliwe dzięki bogatym złożom tzw. gazu niekonwencjonalnego pozyskiwanego m.in. z łupków. Na ten temat w programie "Pieniądze od rana" z Robertem Stankiewiczem rozmawiał Bogusław Piotr Podniesiński, EurEnergy Resources Poland.

Tańsze materiały budowlane

Producenci płaczą, kupujący się cieszą – spadają ceny materiałów budowlanych; branżę niepokoi spadek produkcji i pozwoleń na budowę. Na temat sytuacji na rynku materiałów budowlanych i ich cen  w programie "Pieniądze od rana" z Robertem Stankiewiczem rozmawiał Zbigniew Kwapisz, dyrektor warszawskiego oddziału PSB.

Odszkodowanie za brak prądu

Od 11 marca możemy dostać nawet 5 tysięcy złotych odszkodowania za brak prądu. Odpowiedzialność po stronie dostawcy energii ma zależeć od liczby odbiorców pozbawionych prądu. Jak udowodnić poniesione szkody i napisać wniosek do spółki energetycznej w "Bilansie" wyjaśniał dr Grzegorz Wąsiewski, prawnik z kancelarii White&Case.

Piraci gorsi od kryzysu

Świat - przynajmniej ten na morzach i oceanach - wraca do czasów sprzed wieków. Tak jak XVI i XVII wieku na żeglarzy i ich towary czyhają bowiem piraci. Wiele współczesnych firm coraz bardziej obawia się przewozu towarów drogą morską - nie z powodu kryzysu. Z powodu piratów.

Zamek Drakuli wśród najdroższych domów świata

Kryzys kryzysem, ale niektóre domy nadal są horrendalnie drogie. Chociaż ceny spadają, za te najdroższe i najbardziej luksusowe trzeba zapłacić setki milionów (a nawet miliardów) dolarów. Wśród dziesięciu najdroższych nieruchomości świata znalazł się... Zamek Drakuli.

Kolejne nieprawidłowości w PARP?

W ramach działania 4.4 Innowacyjna Gospodarka agencja rozdzieliła wśród 32 firm prawie 800 milionów złotych. Eksperci twierdzą, że część firm, które otrzymały dotacje są ze sobą powiązane i będą realizować wspólnie jeden projekt. Czy to zgodne z unijnym prawem? W magazynie "90 minut" partnera w Accreo Taxand, Michała Gwizdę i byłego wiceministra rozwoju regionalnego, Jerzego Kwiecińskiego pytał Rafał Wojda.

PZU na GPW w maju

Debiut PZU na warszawskiej giełdzie jest planowany na pierwszą połowę maja - powiedział reporterce TVN CNBC Biznes minister skarbu państwa Aleksander Grand. Według wcześniej ujawnionych planów na parkiet powinno trafić co najmniej 20 procent akcji największego polskiego ubezpieczyciela. O pierwszej, prawdziwej prywatyzacji w tym roku w magazynie "90 minut" z prezes Rothschild Polska, Jackiem Chwedorukiem rozmawiał Rafał Wojda.

Sonel: podsumowanie 2009 roku

Rok 2009 nie był udany dla spółki Sonel. Na taką sytuację Sonela wpłynął mocny złoty i problemy z  eksportem za wschodnią granicę. Mimo słabego zeszłego roku prezes Sonela zapowiada, że w 2010 rok przyniesie poprawę sprzedaży, a na wynikach nie będą wpływać opcje walutowe. W "Rynkach Dnia" z Krzysztofem Wieczorkowskim, prezsem Sonela rozmawiał Marek Tejchman.

Producenci materiałów budowlanych skontrolują się sami

Producenci materiałów budowlanych chcą kontrolować samych siebie. Firmy zrzeszone w Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa zamierzają badać właściwości użytkowe wyrobów budowlanych i publikować wyniki badań.  Czy to krok w kierunku poprawy jakości produktów, czy może jednak próba eliminacji konkurencji? O "samokontrole" materiałów budowlanych w "Bilansie" Marcin Kowalski pytał Ryszarda Kowalskiego, prezesa ZPPMdP.

Najbogatsi Polacy

Jan Kulczyk w 2009 roku wspiął się najwyżej z Polaków na sporządzonej tradycyjnie przez magazyn "Forbes" liście najbogatszych ludzi świata. Kryzys na polskich przedsiębiorców nie wpłynął - w porównaniu z ubiegłym rokiem wartość majątku pierwszej setki polskich krezusów wzrosła o ponad 40 procent.

Krauze z kredytem zaufania od EBOR-u

Petrolinvest - spółka poszukiwawczo-wydobywcza ze stajni Ryszarda Krauzego - dostanie od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju 50 mln dolarów na prace wydobywcze. - To powinno zdecydowanie wzmocnić zaufanie kolejnych inwestorów do naszej spółki - cieszy się jej główny inwestor Ryszard Krauze.

Odłączą miasta bez zgody rządu

Wyłączą prąd małym miastom, by dostarczyć go dużym, i stanie się to bez wiedzy rządu. Taką możliwość da energetykom jedna ze zmian w zapisach prawa energetycznego, która obowiązywać będzie od czwartku.

Google twardo odrzuca cenzurę w Chinach

Firma Google nie weźmie udziału w cenzurowaniu internetu w Chinach. Wyszukiwarka giganta z Mountain View nie będzie ograniczana nawet, jeśli będzie to oznaczać konieczność wycofania się z tego rynku - oznajmiła w środę przedstawicielka Google'a Nicole Wong.

"Polska gospodarczym prymusem Europy"

"Europejskim prymusem" gospodarczym, który bierze odwet na bogatych krajach UE, nazywa Polskę w środę dziennik "Le Monde". Ale, choć jesteśmy "zieloną wyspą" na czerwonej mapie Europy, zagrożeniem dla naszej gospodarki jest wysoki deficyt budżetowy i katastrofalny stan dróg.

Zdetronizował Gatesa

W ostatnich latach utrzymywał się w pierwszej trójce najbogatszych ludzi świata, ale właśnie zasiadł na tronie, jednocześnie zrzucając z niego Billa Gatesa - potentat telekomunikacyjny Carlos Slim Helu pierwszym światowym krezusem według "Forbesa" w jego najnowszym rankingu

Unii nic do hazardowej?

Ministerstwo Finansów odpowiada Brukseli na wątpliwości ws. ustawy hazardowej. "Nie zawiera przepisów technicznych, w związku z tym nie było potrzeby jej notyfikowania" - pisze resort do Komisji Europejskiej. W styczniu KE zażądała od Polski wyjaśnień ws. braku unijnej notyfikacji uchwalonej w ub. roku ustawy.

Portfel RDO zyskuje

W środę portfel Rynków dla opornych wzrósł o ponad 320 złotych, a jego wartość sięgnęła tym samym poziomu najwyższego od 9 lipca 2007 roku. Widz proponuje zakup spółki Travelplanet. Nad zakupem zastanawiają się Rafał Hirsch i Rafał Wojda.

GPW: WIG20 na plusie

Wzrostowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. WIG20 zyskał w środę na zamknięciu 0,76%. O szczegółach i przebiegu sesji w relacji Jana Niedziałka.

Kupić mieszkanie, ale za ile...

Ceny wywoławcze bardzo często mogą zniechęcać do jakiegokolwiek zainteresowania ofertą. Dopiero zestawienie cen transakcyjnych daje wyraźną wskazówkę dotyczącą tego, jak duże jest pole do negocjacji przy zakupie nieruchomości. Na poziom cen wpływa oczywiście popyt, a ten jest mocno uzależniony od akcji kredytowej banków. Tymczasem KNF chce kolejnych uregulowań, które mogą ograniczyć dostępność kredytów walutowych uważając je za bardzo ryzykowne dla banków oraz kredytobiorców.

Radpol kontynuuje inwestycje

Wyniki Radpolu za 2009 rok są zadowalające, jednak widać wyraźną różnicę pomiędzy przychodami rok do roku. Prezes spółki, która jest liderem na rynku wyrobów termokurczliwych, tłumaczy że jest to wynik sporych inwestycji. W bieżącym roku na samo przejęcie firmy Rurgaz Radpol przeznaczy 27,65 mln zł. O planach inwestycyjnych Radpolu z prezesem Andrzejem Sielskim, w "Rynkach Dnia" rozmawiał Marek Tejchman.

Tysiące ludzi bez prądu chcą odszkodowań

Klienci oskarżyli Enion o utrudnianie im uzyskania bonifikat za przerwy w dostawie prądu podczas ataku zimy. Mowa była o specjalnych instrukcjach - jak pisała środowa "Gazeta Wyborcza" - komplikujących i opóźniających procedury. Firma zapewnia, że zarzucana jej opieszałość i owe instrukcje, to wynik "precyzyjnego" rozpatrywania każdego wniosku.

Nowe prawo - nowe możliwości

Od czwartku znowelizowane prawo energetyczne daje możliwość uzyskania odszkodowania za przerwę w dostawie energii elektrycznej. Gospodarstwo domowe będzie mogło uzyskać maksymalnie 5 tysięcy złotych, ale dla przedsiębiorstw nie ma limitu. Klientom ma być łatwiej, ale praktyka może okazać się bardzo trudna. Patrycjusz Wyżga.