Najnowsze

Najnowsze

Działanie 1.5. Ruszyło składanie wniosków

Dotacje tylko dla "młodych" firm. Przedsiębiorcy z woj. mazowieckiego rozpoczęli dziś składanie wniosków o dotacje w ramach działania 1.5 Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych tłumaczy się ze zmiany kryteriów tuż przed rozpoczęciem naboru w ostatniej chwili. Piotr Chaberski i Lidia Krawczyk z MJWPU tłumaczą, kto może ubiegać się o dotację.

Spore nadzieje i słaby debiut Tauronu

Dywidenda na poziomie 30 proc. wypłacana przez najbliższe 3 lata. To plany zarządu Tauronu, który dziś zadebiutował na GPW słabiej niż się spodziewano. Zdaniem analityka DM AmerBrokers Renaty Miś, ze względu na planowane duże inwestycje, spółka może mieć problemy z pozyskaniem kapitału.

Zbędny wspólnik w spółce z o. o.

Jak pozbyć się niechcianego wspólnika ze spółki z o. o.? O jego wyłączeniu musi orzec sąd. Jak jednak mówi dr hab. Katarzyna Bilewska, żeby złożyć taki pozew, trzeba spełnić kilka warunków. M.in. musimy uzyskać zgodę pozostałych wspólników i ważny powód, który przemawia za wyłączeniem. Może to być np. głęboki konflikt między wspólnikami, który utrudnia lub uniemożliwia prowadzenie spółki.

Stopy nie drgnęły

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc. - podała RPP w środę w komunikacie

E-deklaracje bardziej przejrzyste

34% podatników uważa, że system składania deklaracji przez internet jest przejrzysty. Wynika to ze wspólnego raportu Ministerstwa Finansów i PwC. Jak mówi Katarzyna Czarnecka-Żochowska, partner w dziale doradztwa podatkowego PwC, badanie preferencji podatkowych wykazało, że wypełnienie e-deklaracji zajmuje średnio 10-20 minut. MF chce, by już w przyszłym roku wszystkie deklaracje można było składać drogą elektroniczną.

Grzesznicy za karę rolnikom zapłacą sami

Komisja Europejska proponuje, by nawet odbierać część dopłat rolniczych tym krajom, które łamią unijne reguły budżetowe i nie przestrzegają dyscypliny finansowej. Propozycję w tej sprawie zaakceptowali komisarze na cotygodniowym posiedzeniu.

Stalowa kara Brukseli

Umawiali się w sprawie cen stali - teraz karze ich Bruksela. Komisja Europejska nałożyła 518 milionów euro grzywny na 17 producentów stali za zmowę cenową. Największą karę - prawie 276 milionów euro - zapłaci Arcelor Mittal.

Debiut na czerwono

Tauron niestety negatywnie zaskoczył inwestorów, którzy liczyli na dobry debiut spółki na GPW. Jacek Socha, były minister skarbu twierdzi, że prezesa Turonu czeka sporo pracy, bo będzie musiał przekonać inwestorów, że jego spółka na dłuższą metę to dobra inwestycja.

Tauron już na GPW

Tauron zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. Kurs akcji wyniósł na otwarciu 5 złotych i 13 groszy, ale chwilę później znalazł się już pod kreską. Chwilę po debiucie gościem TVN CNBC Biznes był prezes spółki Tauron, Dariusz Lubera.

Tauron już notowany, czas na GPW

NYSE Euronext będzie biznesowym partnerem prywatyzowanej Giełdy Papierów Wartościowych. O współpracy poinformował w TVN CNBC Biznes minister skarbu Aleksander Grad. Minister był gościem programu "Dzień na rynkach" kilka minut po tym jak na parkiecie zadebiutowała spółka Tauron. Choć energetyczny debiut rozpoczął się od spadku kursu, według ministra Grada "w przyszłości spółka da inwestorom zarobić".

GPW będzie mieć nowy system

Amerykańska NYSE Euronext dostarczy nowy system transakcyjny dla Giełdy Papierów Wartościowych - zapowiedział na antenie TVN CNBC Biznes minister skarbu Aleksander Grad. Według jego słów współpraca obu giełd ma charakter biznesowy.

Ważą się losy BZ WBK

Minął termin składania wstępnych ofert na 70 procent akcji BZ WBK - należących do grupy AIB. Do walki o zakup na kontrolny pakiet akcji wystapił też PKO BP. W piątek rada nadzorcza tego banku zgodziła się, by taka oferta została przygotowana. Ile trzeba będzie za BZ WBK zapłacić i jak zmieniłby się rynek, gdyby jego nowym właścicielem został jeden z największych banków detalicznych w Polsce? O tym Łukasz Kijek.

Oszczędności finansowe = strata miejsc pracy

Nawet 1,3 mln miejsc pracy może zniknąć w Wielkiej Brytanii do 2015 roku na skutek posunięć oszczędnościowych zapowiedzianych przez rząd Davida Camerona - pisze dziennik "Guardian", powołując się na dane ministerstwa finansów.

Łatwiej o kredyt

Kredyty są bardziej dostępne, bo oferty banków są coraz bardziej korzystne dla klientów. Marcin Krasoń z Open Finance analizuje indeks dostępności kredytowej. Banki obniżając marzę podwyższają naszą zdolność kredytową, a na tym korzysta m.in. rynek kredytów hipotecznych.

Stopy procentowe bez zmian?

Ekonomiści raczej nie przewidują podwyżki stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Ta obraduje drugi dzień pod przewodnictwem nowego szefa NBP prof. Marka Belki i dziś popołudniu poznamy jej komunikat. Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Millennium Bank czeka na projekcję inflacyjną i projekcję PKB, które pokażą jakie są oczekiwania co do inflacji w perspektywie najbliższych kilku kwartałów.

Ile zarobimy na debiucie Tauronu?

Dobry debiut Tauronu na GPW stoi pod znakiem zapytania w obliczu wczorajszych spadków na światowych giełdach. Maciej Kossowski, prezes Wealth Solutions przewiduje, że na akcjach spółki energetycznej będzie można zarobić 5-7 proc.

Elektryczne auta dobrym biznesem?

Udany debiut Tesly. Notowania tego kalifornijskiego producenta elektrycznych samochodów sportowych zyskał na otwarciu w USA 12 procent. Inwestorzy w ofercie publicznej kupili akcje po 17 dolarów, a zainteresowanie było tak duże, że spółka zwiększyła emisję o 20 procent. Według sceptyków inwestycja jest ryzykowna bo Tesla przynosi straty i nie spodziewa się wyjść nad kreskę przed 2012 rokiem. O tym czy elektryczne samochody to dobry biznes, z prezesem Klaster Green Stream, Tadeuszem Walaskiem, rozmawiał Marek Tejchman.

To się nazywa giełdowy debiut

12 procent na otwarciu, 40 procent po pierwszym dniu notowań - to się nazywa debiut! Na dodatek firma... od 7 lat - czyli od początku działalności - przynosi straty. Tesla, kalifornijski producent elektrycznych samochodów, efektownie wjechał na Wall Street.

Fiat chce od nas 40 mln zł

Fiat panda odjeżdża z fabryki w Tychach - to już przesądzone. W zamian zakład ma produkować nową Lancię Ypsilon. Koncern zamierza zainwestować w przygotowanie jej produkcji 1,4 mld zł, ale chce też wsparcia od polskiego rządu - donosi "Rzeczpospolita". Gazeta podaje też dokładną kwotę: 39,4 mln zł.

Ford wstrzyma produkcję w Tychach?

Brak silników spełniających nowe normy ekologiczne euro 5 prawdopodobnie zmusi Forda do wstrzymania we wrześniu produkcji modelu ka wytwarzanego w Tychach - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Według niej, linia produkcyjna tego modelu Forda ma być zatrzymana we wrześniu i może ruszyć najwcześniej w listopadzie.

Frank rekordowo silny, rosną raty

Frank szwajcarski najdroższy od ponad roku a raty kredytów hipotecznych rosną nawet o kilkaset złotych. Sytuacja jest o tyle niekorzystna dla posiadaczy kredytów, że alpejska waluta jest zadziwiająco silna także wobec euro. Sytuację na rynku walutowym komentował Marek Wołos, analityk DM TMS Brokers.

Złoty pod presją regionu

Masowe przewalutowanie kredytów we frankach w krajach Europy Środkowo-Wschodniej popchnęłoby złotego do jeszcze głębszych spadków - przestrzega główny ekonomista Alpha Financial Services Jacek Maliszewski. Jego zdaniem stanie się tak, gdy waluty regionu będą na tyle słabe, że klienci banków zdecydują się na zmianę waluty, w której denominowane są ich pożyczki.

Debiut Tauronu na GPW

Na akcje spółki zapisało się łącznie ponad 190 tysięcy inwestorów indywidualnych. Jak powinni przygotować się do sprzedaży posiadanych akcji? Czy sprzedawać już pierwszego dnia notowań? Na co uważać przy składaniu zlecenia sprzedaży? O tym mówił w programie Bilans Marek Arent, analityk Expander.

"Wszystkie strachy na raz spojrzały nam w oczy"

Ceny akcji spadają od Szanghaju i Tokio po Nowy Jork,. Spadki ogarnęły także warszawską giełdę, a złoty traci we wtorek na wartości godzina po godzinie. Dlaczego tak się dzieje? Z powodu fatalnych danych o amerykańskiej gospodarce, obaw, że chińska lokomotywa dostała zadyszki i kłopotów budżetowych państw strefy euro. Dopiero późnym popołudniem spadki naszej waluty nieco się cofnęły.

Dyscyplina fiskalna w krajach islamskich

Zasada unikania zbędnych wydatków publicznych, czy partycypacja w zyskach i stratach państwa to tylko niektóre rozwiązania finansowe zapisane w Koranie. O tym czy jest możliwe zastosowanie ich w europejskiej gospodarce i jakie to niosłoby za sobą skutki, mówiła na antenie TVN CNBC Biznes, dr Iwona Wojciechowska-Toruńska z Politechniki Łódzkiej.

Co dalej ze strefą euro?

Podczas Global Finance Conference gościem TVN CNBC Biznes był George Zestos, profesor ekonomii na Christopher Newport University. W wywiadzie z Błażejem Karwowskim, profesor tłumaczył co się dzieje ze strefą euro, co wpływa na kurs eurodolara i dlaczego może on być korzystny dla eksportu Unii Europejskiej i greckiej turystyki.

Które miasto jest nadroższe na świecie?

Luanda w Angoli jest najdroższym miastem świata dla zagranicznych menedżerów, a pakistańskie Karaczi najtańszym - wynika z najnowszego badania międzynarodowej firmy konsultingowej Mercer. Warszawa plasuje się na 96. miejscu wśród 214 miast świata.

Rekordowo silny frank szwajcarski

Drogi frank szwajcarski to niekorzystna sytuacja dla posiadaczy kredytów w tej walucie. Raty kredytów hipotecznych wzrosły nawet o kilkaset złotych. Alpejska waluta jest także wyjątkowo mocna w stosunku do euro, co nie wróży szybkiego odwrócenia trendu na rynku walutowym. To wszystko dzieje się niezależnie od dobrych informacji z polskiej gospodarki. Więcej o niekorzystnej dla kredytobiorców sytuacji na rynku walutowym w materiale Łukasza Kijka.

Bezpłatna obwodnica, płatna autostrada?

Przed rządem wciąż stoi zdanie zajęcia się projektem nowelizacji ustawy o płatnych autostradach i Krajowym Funduszu Drogowym. Nowe przepisy wykreślają część autostradowych obwodnic miast z listy płatnych dróg. Tymczasem nieubłaganie zbliża się dzień, kiedy za przejazd wszystkimi autostradami w Polsce trzeba będzie płacić. Kto i z jakimi opłatami będzie się musiał bardzo mocno liczyć? O tym Patrycjusz Wyżga.

Portfel RDO w górę

Portfel "Rynków Dla Opornych" po raz kolejny obronił się przed spadkami. Podczas gdy WIG20 spadł o ponad 2,5%, nasz portfel zyskał prawie pół procent. A wszystko dzięki nowej spółce w portfelu - Vedii, która zyskała ponad 20%.