Najnowsze

Najnowsze

Agroma w drodze na GPW

Agroma, firma handlowo-produkcyjna działająca na rynku urządzeń między innymi do pielęgnacji ogrodu, miała trudny rok a zysk w drugim kwartale spółki wyniósł nieco ponad 600 tys. złotych. Notowana na NewConnect spółka po scaleniu akcji jest już notowana w systemie ciągłym. Po wakacjach planuje przenosiny na główny parkiet GPW. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem Agromy, Piotrem Staszewskim, rozmawiał Rafał Hirsch.

ING BSK zarobił i podniósł pensje

Wynik ING Banku Śląskiego jest lepszy po I półroczu o 40 proc. w porównaniu z 2009 rokiem. Dobry portfel kredytowy, w którym nie brakuje rządowych obligacji, sprawił, że w I półroczu o 19 procent wzrosły dochody z tytułu odsetek. Dzięki dobrym wynikom bank podnosi pensje, udziela więcej kredytów hipotecznych i otwiera nowe rachunki internetowe. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z wiceprezesem ING BSK, Mirosławem Bodą, rozmawiał Rafał Hirsch.

Wyższy VAT, droższe książki?

Spółka Muza z zakresu działalności wydawniczej nie jest w stanie wziąć na siebie podwyżki VAT-u, mówi w rozmowie z TVN CNBC Biznes prezes Muzy, Marcin Garliński. 31 grudnia kończy się okres przejściowy na stosowanie zerowej stawki VAT wynegocjowanej przed przystąpieniem Polski do UE i przedłużony 3 lata temu. Rząd obiecuje kolejne przedłużenie. Jak ewentualny wyższy VAT wpłynie na działalność spółki? O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem Muzy, rozmawiał Rafał Hirsch.

Inwestycje w chińskie fundusze

Polscy inwestorzy inwestują za Wielkim Murem. Jeśli chcemy inwestować w chińskie fundusze inwestycyjne, największą ofertę znajdziemy w funduszach zagranicznych mówi Michał Duniec, analityk Analizy Online.

Small Business DNA

To projekt poświęcony dla mikro i małych przedsiębiorstw. Badanie na grupie 500 firm będzie przeprowadzane co miesiąc. Docelowo ma powstać portal społecznościowy, gdzie przedsiębiorcy będą mogli wymieniać się pomysłami i zgłaszać problemy z którymi się stykają. Pierwsze wyniki badań poznamy za kilka dni, mówi Paweł Wójcik, wiceprezes 4P Research Mix Sp. z o.o.

Wyższy VAT to droższy kredyt?

Nie będzie konieczności podnoszenia stóp procentowych bezpośrednio ze względu na podwyżkę podatku VAT. Czeka nas za to podwyżka cen i wzrost inflacji, mówi w rozmowie z Robertem Stanilewiczem prof. Jan Czekaj, były członek RPP.

Jak inwestować w ziemię?

Prawie piętnaście tysięcy złotych kosztuje średnio jeden hektar ziemi rolnej. Kwota ta wzrosła o ponad 30 proc. na przestrzeni kilku lat. Obecnie ceny się ustabilizowały, mówi w rozmowie z Robertem Stanilewiczem Tomasz Nawrocki, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych.

Surowce nie dają zarobić

Rynek surowców od początku roku nie pozwolił zarobić inwestorom. Jak twierdzi Klaudiusz Sobczyk, zarządzający Veritas Investment "wspaniałe czasy" z lat 2004-07 mogą dla surowców nie wrócić.

Perspektywa dla rynków

Rosyjska giełda, to sposób na ekspozycję na surowce naturalne, mówi Patryk Jabłonowski, zarządzający Deka Investment. Dynamika zyskowności tureckich banków będzie spadać. Stabilny system bankowy posiada za to Egipt. Tamtejsze firmy agresywnie inwestują za granicą.

HR w małej firmie

Nagrody, odpowiednie wynagrodzenie. To niezbędne środki aby nasi pracownicy z zaangażowaniem do wytyczonym przez nas celów, mówi Beata Wojciechowska, dyrektor HR w Eli Lilly Polska.

ZUS szkoli z BHP

Małe i średnie firmy mają szansę na bezpłatne szkolenia z BHP. Dotyczy to firm zatrudniających do 19 pracowników. Pierwsze takie szkolenie w Warszawie odbędzie się w ostatni weekend sierpnia, mówi Justyna Borowska z ZUS-u.

Dotacje na targi

Nawet 300 tys. zł na udział naszej firmy w targach branżowych można uzyskać w ramach działania 6.5.1. Nabór wniosków trwa do końca września. Kto ma szansę na dotacje, mówi Igor Mitroczuk, naczelnik Wydziału Promocji Gospodarki w Departamencie Instrumentów Wsparcia MG.

Zmiany w CIT

Opodatkowanie aportów od nowego roku zakłada m.in. nowelizacja ustawy o podatkach przyjęta przez Rząd. Chodzi o tzw. wartości niepieniężne, czyli np. maszyny, od których obecnie nie płacimy podatku wnosząc swój majątek do spółki mówi Michał Grzybowski z Ernst & Young.

Pawlak chce obowiązkowych ubezpieczeń

Waldemar Pawlak jest za obowiązkowymi - przynajmniej częściowo - ubezpieczeniami społecznymi. Resort gospodarki i PSL zaproponują koalicjantowi uchwalenie ustawy o bezpieczeństwie powszechnym.

GTC buduje

Coraz większy popyt na rynku nieruchomości komercyjnych. Po wynajęciu biurowca w Platinium Business Park Grupie Aviva, członek zarządu spółki Mariusz Kozłowski, zapowiada budowę kolejnego budynku w tej lokalizacji oraz na terenie Okęcie Business Park. GTC wraz z Polnordem wybuduje też Centrum Handlowe w Wilanowie.

DSS powiększa portfel

Dolnośląskie Surowce skalne otrzymały 2 tygodnie na wyłączność negocjacyjna w sprawie Kieleckich Kopalń Surowców Mineralnych. Jan Łuczak, prezes DSS mówi, że część środków na przejęcia kopalń w Kielcach i Złotoryi będzie pochodzić z kredytu.

Wyższy VAT na mieszkania

Obniżona stawka VAT od przyszłego roku będzie dotyczyła domów do 300 m2 i mieszkań do 150 m2 7% lub 8% podatek, będzie dotyczył lokali z grupy budownictwa społecznego. 22% lub 23% zapłacimy za każdy metr kwadratowy powyżej wyznaczonego limitu, mówi Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury.

Perspektywy dla złotego

Komunikat FED negatywnie zaskoczył rynki. Pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie inwestorzy odczytali jako obawę o wzrost gospodarczy USA, mówi Elwir Świętochowski, dyrektor skarbu Rabobank Polska.

Wypadek za granicą

Do wypadku zawsze wzywamy policję, a w przypadku kolizji możemy spisać zgłoszenie szkody. Jednak w krajach jak Rosja, Białoruś, czy Ukraina tylko przyjazd policji, jest podstawą dochodzenia odszkodowania, mówi Małgorzata Kopcińska, z Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Gry komputerowe dały gospodarce 5 miliardów dolarów

Branża gier komputerowych i wideo zasiliła w ubiegłym roku amerykańską gospodarkę kwotą aż 5 miliardów dolarów - wynika z opublikowanego przez The Entertainment Software Association (ESA) raportu zatytułowanego "Video Games in the 21st Century".

Rząd przejmie nasze składki emerytalne?

W 2011 roku wpłaty do OFE mogą być zawieszone, co ma przynieść budżetowi zastrzyk 23 mld zł - wynika z dokumentu, do którego dotarł "Dziennika Gazeta Prawna". Taki pomysł ma przedstawić w czwartek na Komitecie Stałym Rady Ministrów minister pracy Jolanta Fedak wspierana przez ministrów finansów i gospodarki. Przeciwny jest szef doradców premiera Michał Boni i eksperci, którzy ostrzegają, że za taką doraźna korzyść przyjdzie słono zapłacić.

Portfel RDO lepiej od rynków

WIG20 stracił ponad 1,5 %, a portfel Rynków Dla Opornych zarobił 25 złotych. Widzowie po raz kolejny proponują zakup spółki Europejski Fundusz Hipoteczny. O szczegółach Rafał Wojda i Błażej Karwowski.

FED utrzymała stopy

Rezerwa Federalna nie zmieniła stóp procentowych, ale oświadczyła, że wznowi wykup rządowych obligacji. Zdaniem dr Piecha z SGH, gospodarka USA zapłaci za to długoterminowym spadkiem tempa wzrostu.

ES-System czuje ożywienie

Coraz więcej zamówień zwłaszcza z obszaru UE otrzymuje ES-System. Jak mówi prezes spółki Bogusław Pilszczek, opady deszczu nieznacznie opóźniły budowę nowego zakładu w Dobczycach, który pełne moce produkcyjne osiągnie pod koniec 2011 r.

FED - stopy proc. bez zmian

FED utrzymała stopy proc. na niskim poziomie. To oznacza rozluźnienie monetarne, co wpłynie negatywnie na kurs dolara, mówi Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Fed stopy nie ruszył

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Ta nadal wynosi więc od 0 do 0,25 procent. Jednocześnie Fed podjął decyzję o dodatkowym poluzowaniu polityki monetarnej. Powód? Spadające tempo ożywienia w amerykańskiej gospodarce.

Budżet nie w smak "Solidarności"

NSZZ "Solidarność" uważa, że w założeniach do budżetu na 2011 rok rząd Donalda Tuska wykazał nadmierny optymizm i krótkowzroczność. We wtorek minął ostatni dzień składania opinii przez tzw. "partnerów społecznych". Założenia krytykują też pracodawcy.

Powodziowa do poprawki

Przyjęta już przez Sejm specustawa powodziowa, wróci do parlamentu z poprawkami. Wszystko przez to, że jej autorzy zagwarantowali pomoc firmom, które ucierpiały tylko w majowej i czerwcowej powodzi.

Odszkodowania po powodzi

Polska Izba Ubezpieczeń ostrzega przed niekorzystnymi umowami, jakie poszkodowanym powodzianom podsuwają kancelarie odszkodowawcze. Niektóre oferują poszkodowanym wypłatę zaledwie 1 należnej rekompensaty.

ES-System czuje ożywienie

Coraz więcej zamówień zwłaszcza z obszaru UE otrzymuje ES-System. Jak mówi prezes spółki Bogusław Pilszczek, opady deszczu nieznacznie opóźniły budowę nowego zakładu w Dobczycach, który pełne moce produkcyjne osiągnie pod koniec 2011 r.