Słabe wyniki za trzeci kwartał są związane głównie z przekładaniem zamówień przez głównego partnera biznesowego firmy - PKP. Jak spółka radzi sobie w takiej sytuacji i kiedy nastąpi stabilizacja mówi wiceprezes Trakcji Polskiej Tadeusz Kozaczyński.
Nowatek, drugi co do wielkości producent gazu ziemnego w Rosji, odkupił od niemieckiej Knaube polską spółkę Intergaz-System, jednego z największych dystrybutorów gazu płynnego (LPG) w południowo-wschodniej Polsce - poinformował w poniedziałek "Kommiersant".
Ceny konsumpcyjne rosną szybko - co było już przez ekonomistów przewidywane - ale w październiku podskoczyły nieco mniej od oczekiwań. Inflacja liczona rok do roku wzrosła o 2,8 proc., a nie o 2,9 proc. - jak to szacowano. W porównaniu z wrześniem ceny skoczyły o 0,5 proc.
Irlandzkie ministerstwo finansów przyznało, że rozmawiało z Brukselą o kondycji finansowej swego kraju, ale nie o pakiecie unijnej pomocy - donosi telewizja RTE. Według oświadczenia resortu rozmowy dotyczyły "ogólnej kondycji rynku kredytowego".
Udany trzeci kwartał Eurocash. Dlaczego zawieszona została oferta publiczna dla akcjonariuszy Emperii, jednej ze spółek grupy, i o rozwoju firmy mówi członek zarządu Eurocash Jacek Owczarek.
Biuro statystyczne Unii Europejskiej skorygowało znacznie w górę zarówno ubiegłoroczny deficyt budżetowy Grecji, jak i łączny wymiar jej długu publicznego. Tymczasem do Aten przybyła delegacja UE i MFW, która ma sprawdzić postępy Grecji we wdrażaniu reform przed przyznaniem krajowi kolejnej transzy pomocy finansowej.
Cyfrowy Polsat kupuje Telewizję Polsat. Za całość jej akcji zapłaci 3,75 mld zł. Nieco ponad 2/3 tej sumy zostanie zapłacona gotówką (częściowo pochodzącą z kredytów), za resztę zapłaci własnymi akcjami. Zakończenie transakcji ma nastąpić w marcu przyszłego roku.
Zysk netto PGE w 3. kwartale wzrósł do 747,2 mln zł. Z czego wynika ta pozytywna zmiana i jakie są plany spółki na następne kwartały mówi ze studia na giełdzie prezes PGE Tomasz Zadroga.
Japonia i Chiny, potężne gospodarki, które maja niemały wpływ na gospodarkę światową starają się walczyć ze swoimi coraz gorszymi danymi makro. Jak poradzą sobie z problemami te kraje mówi gość "Dnia na rynkach" dr Jan Majewski, ekonomista-japonista.
NBP wprowadził nowe możliwości zakupu monet i banknotów kolekcjonerskich, m.in. sklep internetowy. Jakie udogodnienia czekają na kolekcjonerów mówi Piotr Mück, zastępca dyrektora departamentu emisyjno-skarbcowego NBP.
Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki polepszające się perspektywy wzrostu gospodarczego wzmocnią presję inflacyjną, to zaś może wymóc zacieśnienie polityki pieniężnej banku centralnego.
Singapore Airlines w poniedziałek przywróciły do służby dwa z trzech uziemionych wcześniej samolotów Airbus A380. W maszynach zostały wymienione silniki. Wymianę zarządzono po problemach maszyny tego typu należącej do australijskich linii Qantas.
Ministerstwo Finansów prognozuje, że w październiku inflacja osiągnęła poziom 2,9 proc., czyli najwyższy od 8 miesięcy. Co powoduje taką sytuację, i jaki faktycznie poziom osiągnie mówi główny ekonomista Banku Millennium, Grzegorz Maliszewski.
Irlandia może poprosić Unię Europejską o pomoc finansową, ale nie dla swego budżetu, a tylko dla banków - donosi gazeta "Irish Independent", powołując się na anonimowe źródła.
- Uważam, że system dopłat bezpośrednich musi być bardziej "zielony", aby przynosił wymierny pożytek społeczeństwu - mówi unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos w wywiadzie dla gazety "Münsterschen Zeitung". W najbliższy czwartek Bruksela ma przedłożyć swe propozycje reformy systemu dopłat rolnych na okres po 2013 roku.
Japonia przyspiesza: w III kwartale gospodarka tego kraju urosła o 0,9 proc w porównaniu do poprzednich 3 miesięcy. W drugim kwartale był to wzrost o 0,4 proc. W porównaniu z III kwartałem 2009 roku wzrost wyniósł 3,9 proc.
Chiński koncern SAIC Motor Corp Ltd obejmie akcje amerykańskiego General Motors, właściciela m.in. marki Opel, wartości pół miliarda dolarów - donosi agencja Reutera. Wiadomość przychodzi na krótko przed ponownym giełdowym debiutem GM, wracającym na parkiet po uratowaniu go od bankructwa przez amerykański rząd.
Cały świat zdążył się już przyzwyczaić do wszechobecnej - od koszul po skarpety - metki "Made in China". Jednak ostatni rok dla chińskiego imperium tekstylnego nie był najlepszy. Póki co konkurencja - w postaci Pakistanu czy Bangladeszu - nie jest wystarczająco stabilna gospodarczo, aby wysunąć się na prowadzenie. Jedno jest pewne - ceny ubrań produkowanych w Chinach mogą wzrosnąć.
Sejm nie będzie już pracował nad ustawą zwalniającą pracowników z wysyłania rocznych PIT-ów do urzędów skarbowych - poinformowało biuro prasowe Sejmu. Ustawa, która miała wejść w życie od 1 stycznia 2011 r. i objąć tegoroczne rozliczenia, trafi do kosza.
Zarządzanie ryzykiem polega na jego obserwowaniu i minimalizowaniu negatywnych skutków. Sposobem na to może być ubezpieczenie transakcji. Jak powiedział Robertowi Stanilewiczowi w programie „90 minut” dr Tadeusz Kaczmarek ze Szkoły im. Łazarskiego, skuteczne prowadzenie biznesu zależy od umiejętności zarządzania ryzykiem.
Po południu Komisja Europejska zapewniała, że Irlandia nie poprosiła partnerów w strefie euro o żadną antykryzysową pomoc. Wieczorem agencja Reutera powołując się na anonimowe źródła doniosła jednak, że Dublin rozmawia z przedstawicielami Brukseli o możliwości skorzystania z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Kilkadziesiąt minut później sytuację uspokajał szef Eurogrupy, Jean-Claude Juncker.
Trzymaj Cersanit, sprzedaj Barlinek - takie rekomendacje wystawił spółkom dom maklerski IDM S.A. O szczegółach dotyczących rekomendacji rozmawialiśmy z Sylwią Jaskiewicz, analitykiem DM IDM S.A.
Coraz więcej spółek ze wschodu debiutuje na parkiecie warszawskiej giełdy. Co powoduje taki stan rzeczy? Spytaliśmy zastępcę Dyrektora Obszaru Rynków Kapitałowych BZ WBK, Piotra Wiłę.
Dać prezent i nie dać plamy - trudna sztuka zwłaszcza jeśli nie chodzi o imieniny cioci ale wizerunek i interes firmy. O biznesie na prezentach dla biznesu i trudnej sztuce wybierania.
Tak jak nie ma dymu bez ognia, tak nie będzie dymu bez papierosa w polskich lokalach - i nie tylko lokalach - już od poniedziałku. Wszędzie gdzie takie zakazy się pojawiały było bardzo wiele obaw o fatalne skutki dla biznesu - potem tu i ówdzie okazywało się, że efekt był odwrotny od zamierzonego - jak będzie w naszym przypadku?
Działo się na debiucie giełdy... szczególnie wtedy gdy zlecenie sprzedaży pozostało bez odpowiedzi i to w najgorętszym momencie sesji!! Problem z handlem akcjami na wtorkowym debiucie mieli klienci pięciu dużych domów maklerskich. I choć domy maklerskie na obronę mają statystykę sesji - średnio 4 transakcje na sekundę, nie zmienia to faktu, że zawiodło coś, co zawieść nie powinno.
Kredyt Inkaso wypłaci dywidendę w dwóch formach: 25% zysku w gotówce, a 75% w akcjach. To pierwszy taki przypadek na polskiej giełdzie. Co kierowało spółką przy podejmowaniu tej decyzji? Rozmowa z prezesem Kredyt Inkaso, Arturem Górnikiem oraz profesorem Tomaszem Siemiątkowskim, z kancelarii Głuchowski Rodziewicz Siemiątkowski Zwara i partnerzy.
Debiut GPW na jej własnym parkiecie powszechnie uznano za duży sukces. Wzrost kursu akcji o 1/4 dla niektórych jednak okazał się powodem do sporych nerwów. Jak się okazuje, klienci pięciu dużych domów maklerskich mieli spore problemy i w najgorętszym momencie sesji nie wiedzieli, jaki jest status ich zleceń.
W Rynkach dla Opornych po raz kolejny wcielamy się w rolę inwestora giełdowego i ruszamy na poszukiwanie zysków. Tym razem na naszym celowniku spekulacyjna inwestycja w Bioton.
Resort skarbu chce w połowie przyszłego roku zaprosić inwestorów do negocjacji w sprawie prywatyzacji Międzynarodowych Targów Poznańskich - zapowiada wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. MTP to jeden z najdłużej działających w Europie organizatorów imprez targowych.