Najnowsze

Najnowsze

Kredyt ... pod dywidendę?

Duży majątek i całkowity brak zdolności kredytowej? Jak bierze kredyt ktoś, kto żyje z tego co ma i skąd ma zdolność kredytową, skoro nie ma pensji? W Godzinie dla pieniędzy - pożyczanie dużych pieniędzy – jak to się robi w Private Banku? Gościem Roberta Stanilewicza była Arleta Sikora z BRE Banku.

Polityka PKO BP

Kredyty dla mas – w wielkim banku. Czy wciąż jest i będzie coraz szybciej pędząca lokomotywa rynku hipotecznego? Czy wystarczy siły, by nie dać się zatrzymać ograniczeniom nakładanym przez nadzorców rynku i przez coraz niższe marże na kredyty na nieruchomości w polskich bankach?W Godzinie dla Pieniędzy Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

Grecja zaraża strefę euro

Inwestorzy w Europie uciekają od ryzyka. Giełdy są na minusach, a koszty ubezpieczenia od niewypłacalności Włoch, Grecji, Hiszpanii i Portugalii, a także Francji poszły w górę. To znaczy, że rynek ma wątpliwości, czy rządy tych państw spłacą swoje zobowiązania. A ich obawy pogłębiają rysujące się trudności w sektorze bankowym Hiszpanii.

Polacy odwracają się od euro

Polacy już nie chcą wspólnej europejskiej waluty. W najnowszym sondażu TNS OBOP aż 37 proc. respondentów stwierdziło, że wejście Polski do strefy euro będzie miało negatywny skutek. Jedynie co czwarty badany (26 proc.) jest odmiennego zdania. 25 proc. uważa natomiast, że efekt przyjęcia euro nie będzie ani pozytywny, ani negatywny.

Pociągi InterRegio wróciły na tory

Od wtorku, po czterotygodniowej przerwie spowodowanej rozliczeniami w grupie PKP, wróciły na tory pociągi InterRegio. PKP Intercity zlikwidowały natomiast we wchodzącym od dziś nowym rozkładzie jazdy 24 pociągi, a w przypadku kolejnych 20 skróciły trasę.

PARP:pieniądze dla przedsiębiorców

Nowe instrumenty wsparcia przedsiębiorców i szerszy krąg potencjalnych odbiorców pomocy udzielanej przez PARP – zakłada projekt zmian w ustawie o Agencji, który przyjęła Rada Ministrów. W projekcie poszerzany jest zakres działań, na które można przeznaczyć pomoc finansową dla przedsiębiorców. Pomoc - poza wspieraniem inwestycji - będzie mogła trafić również na szkolenia i usługi doradcze. Agencja będzie mogła też wspierać przedsiębiorców dotkniętych skutkami klęski żywiołowej. Gościem programu "Biznes Lunch" była Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

Energa budzi pożądanie

Jest ośmiu chętnych na kupno pakietu akcji gdańskiej grupy Energa. Oferty złożyli m.in. Polska Grupa Energetyczna, czeski koncern CEZ i Kulczyk Investments. Termin składania ofert minął we wtorek o godz. 11.

Skarb rozmawia o sprzedaży BGŻ

Resort skarbu rozmawia z inwestorami branżowymi, w tym z Rabobankiem, w sprawie sprzedaży akcji Banku Gospodarki Żywnościowej i podtrzymuje, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, to akcje banku trafią na GPW w 2011 roku - poinformowała wiceminister skarbu Joanna Schmid.

Polskie bezrobocie wciąż niższe niż w eurolandzie

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w kwietniu 9,9 proc., czyli tyle samo co miesiąc wcześniej i o 2,2 punktu proc. więcej niż przed rokiem - podał unijny urząd statystyczny Eurostat we wtorkowym komunikacie. W całej Unii Europejskiej wskaźnik ten wyniósł 9,7 proc., a w strefie euro 10 proc. To najwyższa wartość od 1998 roku.

Tauron dziewiątkami idzie na parkiet

Debiut 30 czerwca, zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych od 9 do 18 czerwca, a instytucji - od 22 do 24 czerwca - to niektóre szczegóły zaprezentowanego właśnie projektu emisyjnego spółki Tauron Polska Energia. Energetyczna firma będzie jedną z największych notowanych na warszawskim parkiecie.

Sprzedali 17 tysięcy rakotwórczych zabawek

Prawie 17 tys. zabawek dla małych dzieci - miękkich samochodzików i kolejek - trafiło w ręce klientów. Jak się okazuje, zawierają one zbyt dużo substancji zmiękczających - ftalanów, które są substancjami rakotwórczymi i wpływającymi negatywnie na rozrodczość. Dystrybutor zabawek apeluje o ich zwrot.

Energetyka kusi spółki

Śląsk w centrum uwagi. Czy ze spotkań towarzyszących Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach wynikają konkretne projekty? O perspektywach wzmocnienia portfela Energomontażu Południe mówił prezes spółki Andrzej Hołda, który był gościem specjalnego wydania programu "Dzień na rynkach".

Zarządzanie w kryzysie

TVN CNBC Biznes jest patronem II Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W panelu dotyczącym zagadnienia zarządzania pracownikami w czasie kryzysu bierze udział m.in. gość programu "Dzień na rynkach" Andrzej Głowacki, prezes DGA. Jak zauważa Głowacki kryzys uwidocznił potrzebę zmian modelu biznesowego wielu firm. Dodaje, że przedsiębiorcy w Polsce boją się ryzykować w biznesie.

Ryanair znów lata nad kreską

Rok 2009 był czasem kryzysu dla branży lotniczej i wielcy przewoźnicy kolejno informowali o czerwonych cyfrach w swych rocznych sprawozdaniach finansowych. Jest jednak wyjątek: irlandzkie tanie linie Ryanair w ubiegłym roku finansowym wyszły nad kreskę - i nawet zapowiedziały, że wypłacą akcjonariuszom pierwszą w historii dywidendę.

Droższy gaz

Nasze rachunki za gaz będą wyższe. Dziś zaczyna obowiązywać nowa taryfa gazowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Miesięczne rachunki wzrosną średnio od 50 groszy do prawie 3 złotych. Gościem specjalnego wydania programu "Dzień na rynkach" był Marek Woszczyk, wiceprezes URE.

Opłacalne przewozy cargo?

Trwający II Europejski Kongres Gospodarczy jest dla PKP Cargo idealną okazją do zaprezentowania nowego wizerunku spółki - przyznał w TVN CNBC Biznes prezes spółki Wojciech Balczun. Firma łapie oddech i rzeczywiście, jak podkreśla prezes PKP Cargo spółka jest największym polskim graczem na rynku przewozów kolejowo-towarowych i drugim co do wielkości przewoźnikiem w Unii Europejskiej. Z Wojciechem Balczunem, prezesem PKP Cargo w specjalnym wydaniu programu "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Włoskie lody coraz większe

Chociaż we Włoszech prawie wszystkie branże dotkliwie odczuły kryzys, to na pewno w tej pechowej grupie nie znaleźli się lodziarze. W ciągu ostatniego roku, mimo poważnego kryzysu, na Półwyspie Apenińskim przybyło blisko trzy procent zakładów słodkie i zimne przysmaki.

Resort finansów inflację widzi niską

Analitycy ministerstwa finansów oszacowali inflację w maju 2010 roku na poziomie 2,1 proc. w ujęciu rocznym. Majowe ceny były według ich obliczeń o 0,2 proc. wyższe niż w kwietniu 2010. Takie dane podano w komunikacie resortu finansów.

Rynki już po kryzysie?

Przyszedł czas na Tauron. Jak debiut spółki zmieni GPW i kogo Tauron wypchnie z WIG20 Mikołaj Kunica pytał prezesa Giełdy Papierów Wartościowych Ludwika Sobolewskiego podczas trwającego w Katowicach II Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Przypomnijmy cena emisyjna papierów spółki Tauron zostanie ustalona 22 czerwca, a debiut możliwy jest 30 czerwca. Zapisy na akcje inwestorów indywidualnych odbędą się między 9 a 18 czerwca, a instytucjonalnych - w dniach 22-24 czerwca. Tauron, może wejść do indeksu WIG20.

Podatki dla powodzian

Przedsiębiorcy będą mogli pomóc powodzianom nie narażając się na kłopoty z fiskusem. W Ministerstwie Finansów trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie zwolnienia z VAT od materiałów budowlanych przekazywanych na rzecz powodzian. Zwolnieni mieliby być wszyscy: producenci i dystrybutorzy. Konsultacje międzyresortowe w sprawie zmiany przepisów przebiegły błyskawicznie, bo zaledwie w jeden dzień – z jakim skutkiem? O to w programie "Pieniądze od rana" Paweł Blajer pytał wiceministra finansów odpowiedzialnego za podatki Macieja Grabowskiego.

Materiały budowlane dla powodzian bez VAT

Nawet już w środę może wejść w życie rozporządzenie ministra finansów o zwolnieniu z podatku VAT materiałów budowlanych przekazywanych powodzianom - ujawnił w TVN CNBC Biznes wiceszef resortu Maciej Grabowski.

Czas na innowacje

Czemu polskie firmy wciąż nie są innowacyjne? Co trzeba zrobić, aby nauczyć je dobrze wprowadzać nowe pomysły? W programie "Pieniądze od rana" Paweł Blajer pytał o to uczestnika drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, prezydenta Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu Krzysztofa Pawłowskiego.

Śmierć i wypadek czyhają na nas w pracy

Liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy w I kwartale tego roku wzrosła o prawie 2/3 - podał Główny Urząd Statystyczny. Wypadków śmiertelnych było aż 87 proc. więcej.

Dwa miliony iPadów poszły w świat

Koncern Apple podał, że jego najnowszy przebój, tablet iPad, rozszedł się dotąd w 2 milionach egzemplarzy. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedano ich 1,4 miliona. Natomiast w krajach takich jak Japonia, Niemcy, Wielka Brytania czy Włochy, gdzie sprzedaż rozpoczęła się w ostatni piątek, nabywców znalazło 600 tysięcy urządzeń.

Zaprojektować zyski

Choć brzmi to nieprawdopodobnie to można zaprojektować swoje zyski. Dobrze przemyślany design naszych towarów może poprawić rentowność biznesu. O tym jak współpraca z projektantem przekłada się na zysk producenta w programie "Pieniądze od rana" tłumaczył Krzysztof Bielski z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Bielecki zamyka drzwi przed krewnymi i znajomymi Królika

Jedenastka Jana Krzysztofa Bieleckiego przecina pępowinę łączącą polityków z państwowymi spółkami - czytamy w "Pulsie Biznesu". Zmiany, które proponuje Rada Gospodarcza przy premierze mają sprawić, że na czele państwowych firm staną profesjonalni menedżerowie.

Firma 2: podsumowanie serii wiosennej

W ostatnim odcinku wiosennej serii magazynu "Firma 2.0". Przeanalizowaliśmy 33 biznesy: od pomysłu przez koszty uruchomienia aż po sytuację po I kw. 2010 roku. W tym wydaniu pokażemy 3 firmy, które wyglądają szczególnie atrakcyjnie.

Polak więcej metrów kupuje za swoje

Chociaż kredyt hipoteczny to wciąż główne źródło finansowania własnego "M", to Polacy wykładają coraz więcej własnych pieniędzy na jego zakup - wynika z raportu firmy Nowy Adres. Zmiany wymogła głównie polityka kredytowa banków w ostatnim czasie.

Wzrost gospodarczy polski

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w I kwartale o 3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To poziom zgodny z przewidywaniami analityków. Ekonomistów niepokoją jednak mniejsze inwestycje firm, a także spadki w budownictwie. Czy dzisiejsze dane o wzroście gospodarczym były dobre czy złe? A także jaka jest przyszłość naszej gospodarki? O tym w rozmowie z głównym ekonomistą Noble Bank, Radosławem Cholewińskim.

Nasz budżet nadal w damskich rękach

Hanna Majszczyk będzie nowym podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Zastąpi odchodzącą z tej funkcji wiceminister Elżbietę Suchocką-Roguską, która zajmowała się budżetem państwa. Nominację Hanny Majszczyk podpisał premier.