Najnowsze

Najnowsze

Inflacja bez zmian

Inflacja w sierpniu - bez zmian. Wskaźnik wciąż pozostaje na poziomie dwóch procent. O komentarz do tyvh danych poprosiliśmy głównego ekonomistę BRE Banku, Ryszarda Petru.

Dom dla konia

Zakup konia to dopiero początek związanych w nim wydatków. O koszty związane z utrzymaniem wierzchowca pytaliśmy specjalistkę ds. koni arabskich, Annę Stojanowską.

Kto zyskał na obniżce podatków?

Na zmianie skali podatkowej w 2009 roku najbardziej skorzystały osoby lepiej zarabiające. Do budżetu - mimo wyższych dochodów podatników - wpłynęło o 5,5 mld zł mniej z tytułu PIT za 2009 rok niż w rozliczeniu za 2008 rok - oceniają eksperci firmy Deloitte. Najmniej zarabiający zyskali po kilka złotych miesięcznie.

Drogie imprezy

Za firmowe imprezy zapłaci... pracownik. Tak przynajmniej stało się w Katowicach, gdzie pracownik musiał zapłacić podatek od kwoty, jaką wydała firma na jego obecność podczas firmowej imprezy. Mimo, że na imprezę nie poszedł. Pytamy, dlaczego. Rozmowa z rzecznikiem Izby Skarbowej w Katowicach, Michałem Kasprzakiem.

Pracownik na diecie

Jakie diety obowiązują pracodawców? W jakich sytuacjach pracodawca musi zapłacić, a co jest gestem dobrej woli? Spytaliśmy eksperta - Katarzynę Sarek z Kancelarii Prawa Pracy Bartłomieja Raczkowskiego.

Bardziej ufamy Grekom

Test zaufania rynku wobec Grecji wypadł pomyślnie. Atenom udało się sprzedać 26-tygodniowe bony skarbowe za 1.170 milionów euro - a planowana emisja opiewała na 900 milionów euro.

Ceny w sierpniu spadły

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 2,0 proc. w stosunku do sierpnia 2009 roku, a w porównaniu z lipcem spadły o 0,4 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

"Jedno okienko" coraz bliżej

Ministerstwo Gospodarki donosi: mamy nowe rozwiązania, dzięki którym łatwiej będzie prowadzić firmę. Pytamy: jakie, i kiedy wchodzą w życie. Rozmowa z Jerzym Molakiem, zastępcą Dyrektora Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Gospodarki.

Ambra: zyski w górę

Przychody w dół, zysk w górę - tak w skrócie podsumować można zakończony rok obrotowy producenta alkoholi. W kolejnym roku obrotowym spółka planuje zwiększenie zysku, nie wyklucza również przejęć. Więcej - w rozmowie z prezesem Ambry, Robertem Ogórem.

Nowe Gry na NewConnect

Pół miliona złotych na.. gry komputerowe. Na rynku NewConnect szykuje się debiut spółki 11 Bit Studios - producenta gier komputerowych. O szczegółach oferty rozmawialiśmy z prezesem spółki - Grzegorzem Miechowskim.

Szef zaprasza na drinka, fiskus do płacenia

- Firma zaprosiła Cię na imprezę integracyjną, a Ty na nią nie poszedłeś? I tak możesz zapłacić podatek za napoje i jedzenie, z których mogłeś skorzystać - ostrzegają eksperci z firmy Grant Thornton Frąckowiak, na których powołuje się TVN CNBC. Urzędy skarbowe wykorzystują bowiem uchwałę NSA w sprawie abonamentów medycznych, tak, aby inne świadczenia dla pracowników także opodatkować jak wynagrodzenia, od którego trzeba zapłacić podatek i składki ZUS.

Układ zbiorowy w Poczcie Polskiej

Jest porozumienie w Poczcie Polskiej. Zarząd porozumiał się ze związkami zawodowymi, którym udało się wynegocjować między innymi wypłaty nagród jubileuszowych. Jednak, jak twierdzą przedstawiciele związków, porozumienie to "absolutne minimum" tego, na co mogli się zgodzić. Co na to zarząd? Rozmowa z Mariuszem Popkiem, członkiem zarządu Poczty Polskiej.

Elektrobudowa przebije prognozy?

Dzieje się w Elektrobudowie. Przychody tak spółki, jak i całej grupy mogą okazać się wyższe od założeń, możliwa jest także nowa emisja - ale pod warunkiem zakończenia akwizycji. O szczegółach - w rozmowie z prezesem Elektrobudowy, Jackiem Faltynowiczem.

Rząd zabierze becikowe? "Można sobie wyobrazić"

- Rząd pracuje nad podatkiem bankowym i jeśli zdąży, to zmiany mogłyby wejść w życie w styczniu - powiedział we wtorek w Radiu RMF FM minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że rząd rozważa likwidację części ulg podatkowych dla rodzin z dziećmi, m.in. becikowego.

Nowe akcje Cersanitu

150 milionów złotych chce uzyskać Cersanit z nowej emisji. Zapisy na akcje ruszyły w poniedziałek. Czy warto w nie zainwestować? Rozmowa z Arturem Iwańskim, analitykiem Erste Securities

Jaka inflacja w sierpniu?

Analitycy ankietowani przez agencję Reuters spodziewają się, że w sierpniu dynamika wzrostu cen w Polsce wyniesie 2,1 proc. My o prognozę i analizę sytuacji makroekonomicznej w Polsce poprosiliśmy głównego ekonomistę PKO BP Łukasza Tarnawę.

Więcej cyfrowej TV ze zwykłej anteny

Czy dzięki zwykłej domowej antenie będzie można odbierać 20 stacji telewizyjnych w wersji cyfrowej? Już wkrótce będzie to możliwe - zapowiada "Rzeczpospolita". Cyfrowa telewizja naziemna ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Będzie nowa Turcja?

58% tureckiego społeczeństwa wyraziło w referendum poparcie dla zmian w ustawie zasadniczej. Czy z nieprzewidywalnego kraju Turcja zmieni w nowy raj dla inwestorów? Rozmowa z Adamem Balcerem z DomosEUROPA.

Duże mieszkanie w Twoim stylu

Zakup mieszkania to nie wszystko, trzeba je jeszcze urządzić. Ile kosztują usługi dekoratorów wnętrz? Jak urządzić mieszkanie modnie i funkcjonalnie? O tym wszystkim opowie Anna Malesińska, architekt Keen Propert Partners, gość Katarzyny Karpy-Świderek.

Na giełdzie mała górka. Kiedy będzie duża?

Główny indeks warszawskiej giełdy już na otwarciu skoczył do 2565,9 pkt. ustanawiając lokalny rekord. Była to najwyższa jego wartość od 26 kwietnia. Potem okazało się, że indeks na lokalnej górce utrzymał się do końca sesji. A wzrostowi towarzyszyły największe od dwóch miesięcy obroty.

Komunikacyjna bezsilność

Osiedle mieszkaniowe w szczerym polu i bez drogi dojazdowej - to niestety widok bardzo częsty w Polsce. Mimo spowolnienia w koniunkturze nowe inwestycje mieszkaniowe powstają nadal, ale deweloperzy w żaden sposób nie są zobowiązywani do równoczesnej budowy infrastruktury takich jak chodniki, ścieżki rowerowe czy parkingi w pobliżu osiedli. Dlaczego gminy sprzedając grunty nie dbają o ich odpowiednie zagospodarowanie? O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

Rynki Dla Opornych

Portfel Rynków Dla Opornych pomimo gorszego zachowania indeksów giełdowych, nie zareagował. Sprzedaliśmy Optimus, który ostatnio radził sobie gorzej na parkiecie po bardzo dużym wzroście. Widz proponuje zakup akcji spółki City Interactive. Czy to dobra inwestycja ? O szczegółach Marek Tejchman i Błażej Karwowski.

Listonosze wynegocjowali nagrodę

Zarząd Poczty Polskiej i związki zawodowe zawarły w poniedziałek układ zbiorowy pracy - poinformował w poniedziałek rzecznik spółki. Związkowcy podają, że porozumienie zakłada m.in. utrzymanie przez 10 lat wypłaty nagród jubileuszowych "na godziwym poziomie".

Bankowy bezpiecznik

Więcej kapitału w bankach. Na weekendowym spotkaniu w Bazylei szefowie banków centralnych i regulatorzy rynków ustalili, że wskaźnik wypłacalności banków będzie musiał wzrosnąć do co najmniej 7% z obecnych 2%. Zmiany miałyby następować w ciągu najbliższych siedmiu lat. Oczekiwany poziom jest jednak mniejszy niż sugerowano wcześniej, kiedy mowa była nawet o 10 procentach. Nowe zabezpieczenia mają uchronić przed powtórką kryzysu w systemie bankowym. Czy wystarczą?

Santander wygrał wyścig o BZ WBK

Józef Wancer, doradca zarządu Deloitte i były prezes BPH jest zdania, że przejęcie BZ WBK przez Santander dobrze wpłynie na kulturę bankowości w Polsce. Dodaje, że Santander jest doskonale zarządzanym bankiem, który zawsze realizuje zamierzone cele. O szczegóły pytał Mikołaj Kunica w programie Dzień na Rynkach.

Węgry chcą euro

Mimo drastycznej zapaści finansów publicznych Węgry chcą do strefy euro. Oczywiście jeszcze nie teraz, ale za kilka lat. Węgry mogłyby przystąpić do strefy euro w 2014 lub 2015 roku - oświadczył w poniedziałek w telewizji państwowej sekretarz stanu przy urzędzie premiera Mihaly Varga.

Hiszpanie biorą BZ WBK

Santander wygrywa wyścig o BZ WBK, ale wiele pytań dotyczących tego przejęcia wciąż jeszcze pozostaje bez odpowiedzi. Polski nadzór chce, by Hiszpanie ogłosili wezwanie na 100% akcji spółki i koniecznie pozostawili bank na giełdzie. Jak zachowa się nowy właściciel? Jakie strategiczne decyzje podejmie i co będą oznaczać dla obecnych klientów BZ WBK? O tym Łukasz Kijek.

Budujemy energetyczny monopol?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymuje swoje negatywne stanowisko dotyczące ewentualnego połączenia polskich spółek energetycznych PGE i Energa z bo pogorszyłoby ono sytuacje ich klientów - powiedziała w poniedziałek prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

„Nowe idzie, ale stare jedzie”

Coraz więcej kontraktów energetycznych pojawia się w portfelu Mostostalu Warszawa. Spółka wiąże z tym segmentem coraz większe nadzieje, jednak jeszcze za wcześniej, by te wyprzedziły kontrakty drogowe. Jak mówi żartobliwie sam prezes: "Nowe idzie, ale stare jedzie”. O kontraktach i planach na najbliższe miesiące w programie "Rynki dnia". Gościem Rafała Hircha był prezes Mostostalu Warszawa, Jarosław Popiołek.

KNF o przejęciu BZ WBK

Sprzedaż Banku Zachodniego przebiegła bez nieprawidłowości – poinformował Allied Irish Banks, który jeszcze w zeszłym tygodniu był właścicielem WBK. Spekulacje o możliwych nieprawidłowościach znalazły  się między innymi w prasie. Tymczasem Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że szczegółowo zbada cały proces sprzedaży irlandzkiego pakietu banku Hiszpanom. Jak będzie wyglądał cały proces? Rafał Hirsch pytał o to szefa Komisji Nadzoru Bankowego Stanisława Kluzę.