Najnowsze

Najnowsze

Specustawa nie taka straszna

Nie będziemy bezsilni. Broni nas konstytucja. Już istnieją specustawy, które regulują kwestie wywłaszczeniowe. Podobne procedury obowiązują przy wywłaszczaniu z terenów przeznaczonych na drogi. Jak mówi Wadim Kurpias, partner CMS Cameron McKenna od każdej decyzji przysługuje 14-dniowe odwołanie, skarga do sądu administracyjnego. Do tego dochodzi kwestia odszkodowania.

KNF: Umowa ma być jasna

Koniec z niejasnymi reklamami i zapisami w umowach ubezpieczycieli i banków. Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje nowe regulacje dla instytucji finansowych, które mają uchronić klientów przed nie w pełni nieświadomym podpisywaniem dokumentów. Niebawem będą one musiały zawierać jasno określone podsumowanie.

KRS znowu działa

To ważna wiadomość dla wszystkich korzystających z dokumentów wydawanych przez KRS. Jak ujawnił w TVN CNBC Biznes - Jarosław Paszke z Ministerstwa Sprawiedliwości - system udało się uruchomić szybciej niż się spodziewano. Co więcej udało się już nadrobić zaległości, które narosły od wczorajszego popołudnia. Wyłączenie systemu nie było spowodowane awarią - tłumaczy Paszke w TVN CNBC Biznes.

Krajowy Rejestr Sądowy uległ powodzi

Na powodzi cierpią ludzie, cierpi tez gospodarka. Teraz problemy będą mieli także ci przedsiębiorcy, którzy siedziby mają daleko od wielkiej wody: Krajowy Rejestr Sądowy wstrzymuje wydawanie dokumentów.

Woda odpuściła, rejestry KRS wróciły

Krajowy Rejestr Sądowy już w pełni działa. Jak powiedział w TVN CNBC Biznes Jarosław Paszke z Ministerstwa Sprawiedliwości, system udało się uruchomić szybciej niż się spodziewano. Co więcej, udało się już nadrobić zaległości, które narosły od poniedziałkowego popołudnia, kiedy to Rejestr został wyłączony, aby uniknąć awarii.

Tomasz Lis naczelnym "Wprost"

- Tomasz Lis zostanie nowym redaktorem naczelnym tygodnika "Wprost" - podała na swojej stronie Platforma Mediowa Point Group, wydawca tygodnika. Nowa funkcja Lisa, jak dowiedzieliśmy się w TVP, raczej nie wpłynie na losy jego telewizyjnego programu.

Balcerowicz doktorem honoris causa

Prof. Leszek Balcerowicz doktorem honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Uczelnia uhonorowała go "za wkład w przygotowanie i wdrażanie fundamentalnych reform gospodarczych w Polsce w okresie transformacji ustrojowej".

Debiut KOV na GPW

Liczymy, że przychody będziemy mieli już w tym roku - mówi Dariusz Mioduski, prezes Kulczyk Holding SA. 314 mln złotych z emisji akcji KOV posłużą na podstawowy program inwestycyjny, m.in. program wierceń w Brunei czy prace sejsmiczne w Syrii.

Rewolucja w Meritum Bank

W ciągu 4 lat chcemy pozyskać 650 tys. klientów mówi - Sławomir Lachowski, członek Rady Nadzorczej Meritum Bank. Środki na inwestycję około 390 mln zł zamierza pozyskać przez giełdę. W perspektywie rynek NewConnect i główny parkiet GPW.

USA się cieszą, że w Chinach będzie drożej

- Obiecujące - tym słowem sekretarz skarbu USA Timothy Geithner skomentował decyzję, że Chiny zgodziły się kontynuować reformę systemu ustalania kursu juana. Deklaracja Pekinu padła dopiero na zakończenie dwudniowych rozmów amerykańsko-chińskich. I chociaż wiąże się ona z podrożeniem chińskich towarów, to czyni inne gospodarki bardziej konkurencyjnymi.

InterRegio wraca na tory 1 czerwca

Od 1 czerwca wracają do rozkładu pociągi InterRegio Przewozów Regionalnych - poinformował we wtorek prezes Przewozów Regionalnych Tomasz Moraczewski.

Bałagan na Heathrow

Już drugi dzień strajkuje personel pokładowy British Airways. Protest potrwa do piątku, ale na londyńskim lotnisku Heathrow, które jest jednym z najruchliwszych europejskich węzłów lotniczych, już zaczyna panować chaos.

Ciech stoi sodą i segmentem organicznym

Ciech koncentruje się na 2 dywizjach: sodowej i segmencie organicznym. Generują one odpowiednio po około 37 przychodów spółki - mówi Ryszard Kunicki, prezes Ciech SA. Spółka chce wprowadzić swoją dywizję sodową na GPW na przełomie III i IV kw. przyszłego roku. Jeszcze nie zdecydowano, czy debiutowi będzie towarzyszyć nowa emisja.

Ropa Kulczyka nie podbiła parkietu

Kulczyk Oil Ventures zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Nie udało mu się przebić w spadkowej sesji i kurs jednej akcji spadł na otwarciu o 6,35 proc. do 1,77 zł. W trakcie następnej godziny próbowała odrabiać straty, jednak z miernym skutkiem.

Woda odpuściła Fiatowi

Unieruchomiona przez wielką wodę tyska fabryka Fiata już wznowiła produkcję. Powodem wstrzymania pracy był brak szyb samochodowych z dotkniętej powodzią huty w Sandomierzu.

Emisja nowych akcji Polskiego Jadła?

Ma o niej zdecydować walne zgromadzenie spółki, które zostało zwołane na 12 czerwca. Jak tłumaczy prezes Polskiego Jadła Jan Kościuszko, firma jest przed podpisaniem umowy o przejęciu ponad 250 pkt. gastronomicznych, które będą dystrybuować jej gotowe pierogi. Gdyby doszło do emisji z prawem poboru, na giełdę weszłoby do 14,3 mln nowych akcji spółki, po cenie emisyjnej nie niższej niż 2,04 zł.

Reakcja RPP na powódź

Rada Polityki Pieniężnej raczej nie powinna zmienić stóp procentowe. Zdaniem Marcina Mazurka, ekonomisty BRE Banku, będzie się martwiła wpływem powodzi na inflację i to będzie odnotowane w komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu. Jego zdaniem inflacja może się utrzymać już w maju na poziomie kwietniowym, tylko przez drożejące paliwa  i ceny żywności.  

Inwestorzy w Azji nerwowo patrzą na Europę

Wyprzedaż na rynkach akcji w Azji, która ma miejsce w ostatnim czasie to objawy zaniepokojenia sytuacją w Europie. Rynki azjatyckie z reguły obserwują i reagują na nerwowe europejskie rynki. Jest obawa, że mimo ogromnego pakietu pomocowego może dojść do restrukturyzacji długu Grecji. Czyli, że spłaci ona tylko cześć swoich długów - mówi Tomasz Janowski z Reutersa.

24 miliardy euro albo klęska

Włosi obawiają się, że już niedługo mogą podzielić los zadłużonych Greków. Rząd Silvio Berlusconiego musi w trybie pilnym znaleźć 24 miliardy euro, by załatać deficyt budżetowy - alarmuje włoska prasa w dniu, w którym gabinet ma przyjąć dekret o korekcie ustawy budżetowej.

Tyska fabryka Fiata wznowiła produkcję

Huta szkła w Sandomierzu obroniona przed zalaniem. Po wznowieniu dostaw produkowanych w niej szyb samochodowych we wtorek 25.05 o godzinie 6.00 rano wznowiono produkcję fiatów w tyskiej fabryce. Zapas szyb pozwoli na kontynuację produkcji. Dostawy szyb mają się się teraz odbywać regularnie, a to oznacza, że produkcja Fiatów będzie się odbywać bez przestojów mówi Bogusław Cieślar, rzecznik prasowy Fiat Auto Poland.

Koszty powodzi

Zabrakło konsekwencji w budowie zbiorników retencyjnych i wałów. Teraz trzeba będzie wydać pieniądze na usuwanie skutków powodzi zamiast na jej zapobieganie. Jerzy Widzyk, były pełnomocnik rządu ds. usuwaniu skutków powodzi z 1997 roku twierdzi, że do tak dużych skutków powodzi może dochodzić również w przyszłości, jeśli zapomnimy o wyłożeniu pieniędzy na niezbędne zabezpieczenia.

24 pociągi Intercity pod nóż

Po Przewozach Regionalnych czas na Intercity. Polskie Linie Kolejowe wymusiły na spółce likwidację części połączeń. TVN Warszawa ujawnia pierwsze szczegóły.

Ropa tanieje

W piątek było tak tanio, jak nie było od lipca 2009 r. - 64,34 dolara za baryłkę. W tym tygodniu ropa naftowa jest nieco droższa, ale nadal tania.

Amerykanów Europa nie nastraja

Nowy tydzień rozpoczął się na Wall Street od spadku głównych indeksów. Wskaźnik S&P 500 zniżkował o około 1,3 proc., a analitycy wskazują, że inwestorów pesymistycznie nastrajają doniesienia z Europy.

Gorączka złota na rynku

Popyt na złoto przewyższa podaż - informuje "Parkiet". Szlachetny kruszec kupują m.in. spekulanci i fundusze inwestycyjne, a producenci nie są w stanie sprostać obecnym zamówieniom.

Trudno znaleźć murarza

Murarze, cieśle i zbrojarze, ale także dobrzy, doświadczeni kucharze - w Polsce mimo dużego bezrobocia trudno znaleźć odpowiedniego pracownika, informuje "Rzeczpospolita".

Polska łupkiem stoi. 200 lat gazowego eldorado?

Właśnie odkryto kolejne złoża gazu łupkowego, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Tym razem na Lubelszczyźnie. Kompletne wyniki poszukiwań będą znane w październiku, zaś próbne odwierty odbędą się w przyszłym roku. Jeśli się powiodą, Polskę może czekać co najmniej 100 lat gazowego eldorado.

Sposób na powódź? Nowy podatek

Skąd wziąć pieniądze na walkę ze szkodami popowodziowymi? Były wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko w "Rzeczpospolitej" proponuje specjalne, jednorazowe instrumenty fiskalne w postaci swoistego podatku solidarnościowego, nałożonego na lepiej uposażone warstwy społeczeństwa.