Najnowsze

Najnowsze

Wyższe odsetki za zwłokę w podatkach

Za zwłokę w regulowaniu należności podatkowych zapłacimy wyższe odsetki - wynika ze znowelizowanej w piątek przez Sejm ordynacji podatkowej. Poza tym ministerstwo finansów będzie mogło przetwarzać dane podatników zawarte w ich deklaracjach.

Niebawem debiut MOMO na NewConnect

Milion dwieście tysięcy złotych pozyskała spółka MOMO szykując się do debiutu na alternatywnym rynku warszawskiej giełdy. Spółka zamierza budować w Polsce automatyczne stacje benzynowe. Ten rynek będzie się dynamicznie rozwijał, bo transport kolejowy kuleje, a ludzie wolą jeździć samochodami, mówi prezes MOMO - Jacek Malec. I tam widzi szansę dla swojej firmy.

Rynek pracy w USA

Dane z amerykańskiego rynku pracy pokazały, że ożywienie tamtejszej gospodarki jest bardziej anemiczne, niż dotąd oceniały rynki. Chociaż stopa bezrobocia stoi w miejscu, w lipcu silnie spadło zatrudnienie i to prawie dwukrotnie szybciej niż oczekiwały rynki.

Wielki kryzys w rolnictwie to mit?

Mimo szkód w uprawach w Rosji i wprowadzonego przez ten kraj zakazu eksportu zboża, sytuacja nie jest porównywalna z kryzysem na rynkach żywności w latach 2007-2008 - oceniła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Remont na Okęciu

Warszawskie lotnisko w remoncie. We wrześniu ograniczony zostanie ruch samolotów a niektóre z lotów nie odbędą się wcale. O konsekwencjach  przebudowy lotniska dla podróżujących, Marcin Kowalski rozmawiał z Michałem Marcem, dyrektorem Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze.

Będą reformy

Premier zapowiedział, że jesienią przedstawi pakiet prawie 100 ustaw, które mają towarzyszyć budżetowi. Rząd potrafi zacząć, ale nie zawsze potrafi skończyć. Musi liczyć siły na zamiary, mówi w rozmowie z Marcinem Kowalskim dr Marcin Matczak, współautor Barometru Legislacyjnego, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Pszenica drożeje

Susza i pożary w Rosji. Ceny pszenicy zdrożały od czerwca o 40%. W Polsce mamy 3 miliony ton zapasów. Jak będą wyglądać tegoroczne zbiory? Czy poprzez fundusze będzie można zarobić na drożejących surowcach? O tym Robert Stanilewicz rozmawiał z prezesem WGT Michałem Jerzakiem i Michałem Hołdą, zarządzającym BPH TFI.

Lofty - cisza po burzy

Po wielkim szumie związanym z budową loftów, luksusowych mieszkań aranżowanych w byłych fabrykach, o projektach ucichło. Czy takie inwestycje jeszcze się opłacają? Czy zamożni ludzie chcą mieszkać w takich miejscach? O to Macieja Dymkowskiego, prezesa portalu tabelaofert.pl pytał Robert Stanilewicz.

Wymogi czy dyskryminacja

20 lat, wzrost 160 - 185 cm, waga do 110 kg – to nie casting na gwiazdę telewizyjną, ale na… motorniczego tramwaju. Czy umieszczenie takich detali dotyczących wyglądu to dyskryminacja? Poradnik o tym, jak tworzyć oferty pracy żeby nie naruszyć żadnych przepisów. O szczegółach w magazynie "Biznes Lunch" dr Maciejem Chakowskim z C&C Chakowski & Ciszek, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Tajemnica bankowa

Specjalnie szkolona kadra ma w bankach dostęp do danych o portfelach zamożniejszych klientów. Na ile bezpieczne są informacje na temat naszych pieniędzy w banku? Czy banki sprawdzają przeszłość i obecną działalność osób dopuszczonych do tajemnicy bankowej? O tym Robert Stanilewicz rozmawia z prawnikiem Mariuszem Krzysztofkiem.

Dotacje z PFRON

Osoba niepełnosprawna zakłada firmę – na jaką refundację składek może liczyć? Firma zatrudnia osobę niepełnosprawną – na jakich zasadach wypłacane jest dofinansowanie do wynagrodzenia ? Na te pytania odpowiedzieliśmy w magazynie "Biznes Lunch" w rozmowie z Jarosławem Dąbrowskim, dyrektorem Wydziału Dofinansowań Rynku Pracy PFRON.

Chemoserwis ruszy z emisją

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Chemoservis-Dwory 30 sierpnia zdecyduje o emisji do 110 mln akcji serii D. Emisja ma pójść na przejęcia. Spółka chce kupić K-Protos. Jednym z akcjonariuszy K-Protosu jest spółka Mariusza Patrowicza - Fon Ecology. O szczegółach w magazynie "Dzień na Rynkach" z prezesem Chemoservis-Dwory, Wojciechem Mazurem, rozmawiał Mikołaj Kunica.

ZUS cofa zasiłki

Co dziesiąta osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim, była zdolna do pracy - wynika z kontroli przeprowadzonej w I półroczu przez ZUS. Zakład obniżył lub cofnął wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę ponad 76 mln złotych. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od Rana" z Przemysławem Przybylskim z ZUS-u, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Mniej składek do ZUS od 1 sierpnia

Koszty podróży służbowych, czy prania odzieży roboczej nie będą już wliczane do składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Dotyczy to firm i ich pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie. Od 1 sierpnia obowiązują nowe przepisy w tej sprawie. O tym w magazynie "Biznes Lunch" z ekspertem podatkowym PwC, Katarzyną Rzeżnicką, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Mleko i owoce w szkole

Jabłka, gruszki, truskawki, marchew, rzodkiewki, papryka słodka oraz szklanka mleka – z takich dobrodziejstw w szkołach będą mogli korzystać uczniowie w zbliżającym się roku szkolnym. W sierpniu mijają terminy składania wniosków przez dostawców zainteresowanych udziałem w programie „Owoce w szkole” i „Szklanka mleka” – kto może wziąć udział w programie i czy 1,03 za zestaw owocowo-warzywny to atrakcyjny kąsek? O tym w magazynie "Biznes Lunch" z Lucjanem Zwolakiem, wiceprezesem Agencji Rynku Rolnego, rozmawiał Robert Stankiewicz. 

Emeryci obronią finanse państwa?

Ministerstwo Pracy chce pieniędzmi emerytów ratować finanse państwa. Jolanta Fedak proponuje, by ZUS przez dwa lata nie przekazywał OFE żadnych składek. Miałoby to zapobiec przekroczeniu przez dług publiczny granicy 55% PKB. Czy propozycja, którą przedstawiła minister Fedak jest dobra? O tym z prezesem Pekao Pioneer PTE, Tomaszem Bańkowskim, rozmawiał Cezary Królak.

Rosną przychody Makaronów

Sprzedaż spółki Makarony Polskie  w czerwcu w segmencie dań gotowych, dżemów i konserw wzrosła o 77% w ujęciu rocznym. Spółka sprzedała w maju blisko 850 produktów, to ponad 2 razy więcej niż przed rokiem. Makarony prowadzą rozmowy w sprawie przejęć, a pierwszy zakup może nastąpić już w tym roku, zdradził w rozmowie z TVN CNBC Biznes prezes Polskich Makaronów, Paweł Nowakowski.

Badania etnograficzne pomocne firmie

Są prowadzone na małej próbie, ale potrafią pomóc zrozumieć klienta i jego zachowania. Jak nasza firma może na nich skorzystać, mówi Julia Izmałkowa, założycielka Izmałkowa Consulting.

ZUS cofa zasiłki

Co dziesiąta osoba, przebywająca na zwolnieniu lekarskim, była zdolna do pracy - wynika z kontroli przeprowadzonej w I półroczu przez ZUS. Zakład obniżył lub cofnął wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę ponad 76 mln złotych. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od Rana" z Przemysławem Przybylskim z ZUS-u, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Słabsza sprzedaż nowych aut

Sprzedaż nowych aut spadła w lipcu o ponad 13% licząc miesiąc do miesiąca. Ze wyliczeń firmy Samar wynika, że sprzedano niespełna 24,5 tysiąca samochodów. To najgorszy miesiąc od 5 miesięcy. O szczegółach z Wojcieche Drzewiecki, prezesem Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Dłuższa ważność kart

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotne ważna będzie o miesiąc dłużej. Ogromne kolejki chętnych po kartę sprawiły, że łatwiej było wydłużyć do 3 miesięcy ważność karty niż obsłużyć wszystkich zainteresowanych. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od Rana" z kierownikiem sekcji obsługi kart EKUZ Mazowieckiego Odziału Wojewódzkiego NFZ, Olafem Johne, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Rząd kupuje sobie czas

Podwyżka podatku VAT, to kupowanie czasu przez rząd, uważa Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK. Bez wprowadzenia gruntownych reform wydatków publicznych istnieje ryzyko, że nie podołamy kolejnemu spowolnieniu gospodarczemu.

Rządy kontrolowane

Zdarzały się sytuacje odsyłania osób z zagranicy z władz polskich banków. O sposobach pracy mówi Markowi Tejchmanowi były szef Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego, Wojciech Kwaśniak.

Portfel RDO coraz lepiej

Podczas gdy giełda warszawska spada, portfel Rynków Dla Opornych radzi sobie dobrze i zyskuje 0,17%. Widzowie proponują zakup spółki LST Capital. O szczegółach Marek Tejchman i Błażej Karwowski.

Jest dobrze

Wyniki za pierwsze miesiące tego roku są lepsze od oczekiwań. O komentarz do konferencji szefa Europejskiego Banku Centralnego Mikołaj Kunica poprosił głównego analityka BRE Banku, Ernesta Pytlarczyka.

ZUS: co 10. chory to symulant

Prawie 16 tys. Polaków ZUS wstrzymał wypłaty świadczeń z tytułu czasowej niezdolności do pracy. Oznacza to, że w pierwszym półroczu bieżącego roku Zakład cofnął lub zawiesił wypłaty na sumę 76 mln. zł. To efekt prowadzonej systematycznie kontroli zwolnień lekarskich.

600 milionów złotych oszczędności Ciechu

Ciech zaoszczędzi 600 mln PLN do 2015 roku - wynika z planu przyjętego przez zarząd i Radę Nadzorczą spółki. O sprzedaży akcji spółek zależnych, optymalizacji zatrudnienia i zamykaniu nierentownych linii produkcyjnych z prezesem Ciechu, ryszardem Kunickim rozmawia Mikołaj Kunica.

Krynicki na GPW

Krynicki Recykling wyemituje 4,75 mln nowych papierów z wyłączeniem prawa poboru. Notowana na NewConnect spółka poprzedzi tym przenosiny na parkiet warszawskiej giełdy. O tych planach i wynikach za drugi kwartał Mikołaj Kunica rozmawia z prezesem spółki Adamem Krynickim.

Fedak: pracujący emeryci zachowają świadczenia

- Pracujący emeryci nie stracą świadczeń z ZUS - zapewniła w czwartek minister pracy Jolanta Fedak. Aby je zachować będą jednak musieli rozwiązać stare umowy o pracę i podpisywać nowe. W środę "Dziennik Gazeta Prawna" donosił, że resort ma w planach zlikwidowanie możliwości łączenie pensji za pracę z emeryturą.

Złe kredyty nadal mocne

Portfel złych kredytów kurczy się wolniej, niż zakładano. Według prezesa Kredyt Banku to jeszcze potrwa. O złych kredytach, wynikach spółki, ulepszaniu produktów bankowych i powrocie do tłustych lat z prezesem Maciejem Bardanem rozmawia Mikołaj Kunica.