Najnowsze

Najnowsze

Komu obligacje, komu…

Polski dług jak świeże bułeczki. Choć zbliżamy się niebezpiecznie do poziomu 55% PKB polski rząd nie ma problemu ze sprzedażą obligacji. Ceny rosną w rytm zapowiedzi Ministerstwa Finansów o ograniczeniu podaży papierów skarbowych. Kto  i za ile kupuje polski dług? Sprawdzał to Patrycjusz Wyżga.

200 tys. złotych na eksportową ekspansję

Od czegoś trzeba zacząć, czemu nie od 10 000 złotych na analizę zagranicznego rynku? Kolejny krok to już 200 000 złotych na faktyczną ekspansję. Paszport do eksportu to dotacja, którą oferuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przy wykorzystaniu europejskich środków. Czy dzięki niej Rosjanie, Niemcy czy Kazachowie  uwierzą w dobre, bo polskie? Sprawdzał to Marek Klapa.

Napięcie rośnie

Iskrzy w polskiej energetyce. Planowane połączenie sił PGE i Energii budzi wątpliwości nie tylko urzędu antymonopolowego, ale i wielu polskich ekonomistów. Według UOKiK powstanie nowego podmiotu zakłóci konkurencję na rynku, na co nie pozwala polskie i europejskie prawo.  Jak konsolidacja na rynku energii ma się do planów prywatyzacji sektora i  jaki będzie ostateczny rachunek, który firmy po swoim połączeniu wystawią nam – konsumentom? Sprawdzał to Łukasz Kijek.

Szef Unicredit zrezygnował

Dyrektor generalny włoskiego banku Unicredit Alessandro Profumo podał się we wtorek do dymisji. Złożył ją na nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu, zwołanym w związku z burzą wokół wzrostu udziałów strony libijskiej w banku.

Nowy standard ubezpieczeń

Bezgotówkowa, szybka pomoc lekarska powypadkowa w ramach ubezpieczenia OC. Serenity podpisała właśnie umowę z Ergo Hestia na tego typu usługi. Marek Bylina, wiceprezes Serenity twierdzi, że gwarantuje to spółce znaczne zyski w przyszłości.

OFE czekają zmiany

Mniejsze prowizje i wprowadzenie poziomów ryzyka. Zmiany w OFE mają przynieść więcej pieniędzy przyszłym emerytom. Czekając na rządowy projekt nowelizacji ustawy, rozmawiamy z Agnieszką Nogajczyk-Simeonow, prezes Allianz PTE.

Zysk Gastela na koniec roku?

Gastel Żurawie zwiększa sprzedaż i widzi poprawę na polskim rynku budowlanym. Spółka liczy na zysk netto na koniec roku i zamierza kupić PGMB Budopol. Prezes Gastel Żurawie Grzegorz Żółcik powiedział TVN CNBC, że spółka planuje nową emisję akcji.

Wzrostowa sesja na GPW

Dobra atmosfera wokół warszawskiego parkietu. WIG20 zyskał na wtorkowym zamknięciu 1,36%. To poziom najwyższy od 5 miesięcy i bliski maksimów tego roku. O szczegółach sesji Błażej Karwowski.

Milion w portfelu

Fundusze absolutnej stopy zwrotu, fundusze akcji rynków wschodzących i polskie obligacje skarbowe. Grzegorz Latała z Aviva Investors TFI przedstawia swój pomysł jak długoterminowo zainwestować milion złotych.

Emperia kontratakuje

Emperia broni się przed przejęciem przez Eurocash prezentując prognozy i strategie. Jednak Tomasz Manowiec, analityk BM BGŻ twierdzi, że to suche liczby, bo zarząd nie przedstawił uzasadnień. Jego zdaniem Eurocash wybrał dobry moment na przejęcie Emperii.

"Paszport dla eksportu"

Ruszył nabór wniosków na dofinansowanie w ramach programu "Paszport dla eksportu". Firma, które spełni wymagania może otrzymać nawet 200 tysięcy złotych na rozpoczęcie działalności eksportowej. Co powinien zrobić przedsiębiorca, który chciałby otrzymać takie wsparcie? Na to pytanie odpowiedział Radosław Runowski, dyrektor Zespołu Własności Przemysłowej w PARP.

OFE czekają zmiany

Zmiany na rynku Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wcześniejsze propozycje zakładały dwa subfundusze, tzw. agresywny z którego w określonym punkcie czasowym przechodzi się w bezpieczny. Nowe zasady przewidują komponowanie z jednostek uczestnictwa dwóch lub trzech funduszy. W przypadku młodych ludzi, 80-85% środków mogłaby być inwestowana na giełdzie. Więcej o nowych zasadach w OFE - Anna Horsecka, prezes PTE Polsat.

Szykują się problemy z dostawami gazu

W czwartym kwartale tego roku PGNiG może zdecydować o ograniczeniu dostaw. W konsekwencji spółki z branży chemicznej powinny być przygotowane na zakup amoniaku, którym mogłyby zastąpić gaz. Ograniczenia dostaw gazu najbardziej uderzą w Zakłady Azotowe Puławy, dla których koszt gazu to około 35% sprzedaży. O problemy z gazem Rafał Hirsch pytał Tomasza Kasowicza, analityka Erste Securities. 

Szczepienie w kosztach

Jesień to sezon zachorowań i urlopów chorobowych. Dlatego wielu pracodawców funduje pracownikom szczepienia przeciw grypie. Czy w takiej sytuacji szczepienia można wliczyć w koszty uzyskania przychodów? Jak to zrobić radzi Małgorzata Samborska, senior menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Grant Thornton Frąckowiak.

Strona WWW firmy

W jaki sposób strona internetowa może być wykorzystana do wspomagania sprzedaży i promocji firmy? Ważne jest aby była: przejrzysta, aktualna, zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek, interaktywna a także łatwa do nawigacji i rozbudowy. Więcej o tym jak stworzyć dobrą stronę internetową - Ewelina Chodzińska, Mec Interaction.

Ustawa o wyrobach medycznych

W sobotę weszła w życie nowa ustawa o wyrobach medycznych. Nowe przepisy przewidują, że wzory materiałów promocyjnych i ulotki będą musiały być przedstawiane Urzędowi Rejestracji Produktów Leczniczych. Dodatkowe regulacje mają na celu przeciwdziałanie wprowadzaniu klientów w błąd. Zmieni się ponadto definicja wyrobu medycznego i oceny klinicznej. O szczegółach opowiedział Andrzej Karczewicz, kierownik Wydziału Nadzoru Rynku w Urzędzie Rejestracji.

Złoto? W jakiej postaci?

Cena złota bije kolejne rekordy. Kosztowny kruszec kusi coraz więcej inwestorów, ale skoro jest drogie to czy wciąż warto w nie inwestować? A jeśli tak, w jakiej formie? Co wybrać: sztabki, fundusze, ETF czy certyfikaty podpowiadał Rafał Lerski, dyrektor departamentu analiz Expander Advisors.

Pożądany polski dług

Nie brakuje chętnych na kupowanie polskiego długu. Bardzo dobrze sprzedają się polskie obligacje denominowane w walutach. W tym roku planowana jest emisja denominowana w jenach, w styczniu 2011 możliwa jest emisja na rynku euro. Planowane jest również przyjęcie ustaw okołobudżetowych, które mogą podnieść rating polski. O szczegółach opowiedział Dominik Radziwiłł wiceminister finansów.

Kiedy kupić dziecku mieszkanie?

Jak wybrać właściwy moment na kupno mieszkania dla dziecka? Wtedy gdy na rynku jest najtaniej czy jak najwcześniej, by mieszkanie można było długo wynajmować? Oprócz odpowiedniego momentu, warto też zwrócić uwagę na lokalizację i metraż: bardziej opłaca się inwestycja w duży lokal. O tym jak najlepiej wybrać lokum dla dziecka opowiadał Łukasz Madej, prezes ProDevelopment.

Unia przygotowuje się na kryzys gazowy

Parlament Europejski ostatecznie zatwierdził we wtorek nowe unijne rozporządzenie o bezpieczeństwie dostaw gazu, które ma uchronić UE przed takim kryzysem, jaki wybuchł na przełomie 2008 i 2009 roku, gdy dostawy z Rosji zostały odcięte na dwa tygodnie.

Podatek bankowy na bank?

Przyszłoroczny budżet uwzględnia już blisko 1,5 mld złotych wpływów z podatku bankowego. Bankowcy jednak nic nie wiedzą o tym jaki dodatkowy podatek przyjdzie im w 2011 roku zapłacić. Wiedzą jednak, że taki podatek na pewno będzie przeniesiony na klientów. Gościem „Pieniędzy od Rana” był Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Bankowców Polskich

Asseco z nową emisją

Asseco Poland rusza z nową emisją akcji. Tym razem chodzi o nie więcej niż 5,43 mln akcji serii J. Pieniądze pójdą m.in. na sfinansowanie zakupu notowanej na Nasdaq izraelskiej spółki Formula Systems. Według Pawła Puchalskiego, szefa działu analiz DM BZ WBK przejęcie Formula Systems to dobry krok - skokowo zwiększą się dzięki temu przychody Asseco Poland. Paweł Puchalski zwraca jednak uwagę na pewne zagrożenia związane z zakupem izraelskiej spółki. Chodzi o ryzyko kursowe. Czy Asseco Poland może go uniknąć? Z szefem działu analiz DM BZ WBK rozmawiał Rafał Hirsch.

Orlen sprzeda rafinerię Rosjanom?

PKN Orlen ponownie szuka nabywców na rafinerię w Możejkach, i ponownie zabiega o nich w Rosji - informuje rosyjski dziennik "Wiedomosti". Dodaje, że strony nie zgadzają się na razie co do ceny.

20 miliardów euro z lichwy

20 miliardów euro rocznie - co najmniej na taką kwotę szacuje się obroty włoskich lichwiarzy. W ciągu tego okresu ok. 600 tys. osób padło ofiarami lichwy w Italii - donosi Stowarzyszenie Przedsiębiorców (Confesercenti) w swoim raporcie.

Obligacje… Spekulacje...

Tak wielkiego zainteresowania polskimi obligacjami nie mieliśmy od 11 lat. Inwestorzy kupują wszystko co zaoferuje Ministerstwo Finansów. Powód? W przyszłym roku potrzeby pożyczkowe budżetu okażą się znacznie mniejsze niż przewidywano. Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny Union Investment TFI.

Fala odszkodowań

Ponad 246 tysięcy szkód z tytułu powodzi, burz oraz ulewnych deszczów w maju, czerwcu, sierpniu i wrześniu zgłoszono już w tym roku do ubezpieczycieli. To o ponad 10 tysięcy więcej niż w całym 2009 roku. Wartość wypłaconych odszkodowań sięgnęła już 736 mln złotych. To zaledwie połowa szacowanych przez zakłady zobowiązań z tytułu zawartych umów ubezpieczenia. Możliwe są podwyżki wysokości składek za ubezpieczenie ostrzegał dr Jerzy Lisiecki, Prezes Zarządu International Risk & Coroprate Advisory

Small Business DNA

28% mikro i małych przedsiębiorstw uważa, że obecnie jest dobry czas na założenie firmy. O wynikach badań Small Business DNA, których TVN CNBC jest patronem medialnym, rozmawiamy z prof. Marią Drozdowicz-Bieć, szefową Biec, wykładowcą SGH.

Life Science na NewConnect

Biotechnologia zagościła na rynku NewConnect - dziś po raz pierwszy obliczano indeks Life Science, który skupia spółki z tej właśnie branży. Jedną z pięciu spółek notowanych na Life Science jest Mabion, który w latach 2013-2014 chce wypuścić na rynek leki przeciwnowotworowe najnowszej generacji. Więcej o planach spółki opowiedział Maciej Wieczorek, Prezes Mabionu.

Pesymistyczne nastroje właścicieli małych firm

Według badania Small Business DNA, 41% ankietowanych przedstawicieli small business uważa, że sytuacja finansowa na rynku pogorszy się. Dalsze 19% obawia się, że ich firma nie przetrwa zbyt długo. O przyczynach pesymizmu przedsiębiorców opowiedziała Elżbieta Lutow, ekspertka Związku Rzemiosła Polskiego.

Plany inwestycyjne PEP

Polish Energy Partners planuje wydać w najbliższym czasie 202 mln złotych na inwestycje w farmy wiatrowe. Na budowę elektrowni wiatrowych w Łukaszowie i Modlikowicach PEP planuje pozyskać 80 mln złotych z dotacji Unii Europejskiej. Więcej o planach PEP opowiedział prezes spółki, Zbigniew Prokopowicz.