Najnowsze

Najnowsze

Eurocash upiera się przy swoim

Eurocash nie rezygnuje z prób przejęcia Emperii. Parytet wymiany akcji oferowany przez Eurocash wynosi obecnie 3,76. Rynek wycenia ten parytet na 4,13 jednak Eurocash nie zamierza zmieniać oferty. Jak tłumaczy Jacek Owczarek, członek zarządu Eurocash, efekt synergii zrekompensowałby akcjonariuszom Emperii niższy parytet. Rozmawiał Rafał Hirsch.

Deweloper z Lublina idzie na GPW

Budowlano-deweloperski Interbud-Lublin wznawia zawieszoną w lipcu ofertę publiczną. Spółka planuje zadebiutować na początku października.  Pozyskane z emisji środki będą przeznaczone na kapitał obrotowy, zakup gruntów i maszyn. Do końca roku spółka planuje sfinalizować umowę zakupu gruntu pod galerię w Lublinie. Według prognoz, w 2010 roku firma ma osiągnąć zysk netto w wysokości 15 milionów złotych. Gościem Dnia na Rynkach był Krzysztof Jaworski, prezes Interbudu Lublin.

Mroźna zima = rekordowe zyski?

Mroźna zima to dla niektórych szansa na większe zyski. Na wzrost sprzedaży opon zimowych liczy Oponeo.pl. Jak mocno pogoda wesprze Oponeo.pl nie wiadomo ale firma i tak liczy na rekordowe zyski, które pod koniec 2010 roku mogą wynieść 6 milionów netto. Na poprawę wyników ma się złożyć zwiększenie asortymentu, rozwój działalności e-commerce i plany ekspansji zagranicznej. Jakie zyski firma chce osiągnąć w przyszłym roku? Plan minimum to zysk netto 10 milionów złotych. Gościem Dnia na Rynkach był Dariusz Topolewski, prezes Oponeo.pl.

Ukraina: Nikt nam nie proponował tranzytu gazu

- Ukraina nie czyni żadnych przeszkód w transporcie gazu do Polski i wypełnia wszystkie kontrakty na dostawy tego paliwa dla odbiorców europejskich - zapewnia ukraińskie ministerstwo ds. paliw i energetyki. Wczoraj tamtejsze media sugerowały, że Naftohaz na życzenie rosyjskiego Gazpromu nie godzi się na tranzyt gazu. Resort odpowiada: dotąd nikt nawet nie proponował tranzytu.

Mniej urzędników, których trudniej zwolnić?

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu, ministrowie Donalda Tuska rozpatrzą trzyletni plan (na lata 2011 – 2013) limitu mianowań urzędników państwowych. Rząd chce, w ramach oszczędności radykalnie zmniejszyć tę liczbę. Wcześniej przygotował też projekt redukcji zatrudnienia w publicznych urzędach. Urzędnicy się buntują. Na czym stanie?

Nie informują, jak złożyć reklamację. I nie chcą zmian

"Będzie trudno, nie wiadomo kiedy", to często słyszy klient polskiego banku czy firmy ubezpieczeniowej, gdy chce złożyć reklamację - wynika z badania Komisji Nadzoru Finansowego. KNF sprawdziła w jaki sposób instytucje finansowe rozpatrują skargi. Wnioski nie są pochlebne i KNF chce zmian. Jak wyjaśnia - raczej formie wskazówek, a nie rekomendacji. Instytucje finansowe są sceptyczne. Banki mówią: mamy kodeksy dobrych praktyk. Ubezpieczyciele: mamy swoje procedury. A klienci? Skarżą się na potęgę.

Tokio ożywi gospodarkę

Rząd Japonii chce znów pomóc pogrążonej w deflacji gospodarce i ma przeznaczyć na ten cel ponad 54 miliardy dolarów. Największym problemem japończyków jest fakt przenoszenia produkcji do Chin. Gośćmi Marka Tejchmana byli Krzysztof Piech z SGH i Jacek Wan z Sapporo TV.

Bezpieczne depozyty bankowe

Większe gwarancje dla bankowych depozytów. To m.in. przewiduje projekt ustawy o bankowym funduszu gwarancyjnym. Koszty poniosą klienci banków, uważa Jerzy Bańka, prezes Związku Banków Polskich, a Wojciech Kwaśniak, b. szef Nadzoru Bankowego twierdzi, że obsługa depozytów przez banki będzie aż czterokrotnie droższa.

Wracasz z macierzyńskiego? Mogą cię zwolnić

Jesteś matką, pracujesz w dużej firmie, wracasz z urlopu macierzyńskiego i myślisz, że nie mogą cię zwolnić? Błąd. Wszystko przez lukę w przepisach, z powodu której można pozbyć się powracających z urlopu kobiet w ramach zwolnień grupowych - pisze "Rzeczpospolita".

Złota jesień

Ile blasku i ile strachu  w cenie złota?  Po kolejnych studzących entuzjazm danych z amerykańskiej gospodarki, złoto znów na szczycie.  W dolarach mamy historyczny rekord, w złotym nieco skromniej. Na niepewnym rynku to właśnie szlachetny kruszec jawi się jako bezpieczna przystań.

Plany J.W. Construction

J.W. Construction Holding zwiększa aktywność na rynku wynajmu nieruchomości komercyjnych. Józef Wojciechowski, szef rady nadzorczej spółki chce, by co roku przybywało 40 tys. m2 powierzchni biurowej.

Bioton okiem analityka

W TVN CNBC "Dzień z Biotechnologią". O największej spółce biotechnologicznej notowanej na warszawskiej giełdzie, Biotonie, Rafał Hirsch w magazynie "Rynki Dnia" rozmawiał z Tomaszem Jachowiczem, analitykiem DnB NORD.

Stabilizacja na rynku pracy

Zwalniać nie zamierzają, zatrudniać również. Mimo, że większość pracodawców przewiduje stagnację przez najbliższe półrocze, to jak twierdzi Agnieszka Bulik, członek zarządu Randstad, nastroje są optymistyczne. Coraz więcej właścicieli firm nie odczuwa przejawów kryzysu.

RDO na minusie

Indeks Portfela Rynków Dla Opornych idzie do dołu o 0,41%, podczas gdy szeroki rynek idzie w dół o 0,26%. Na spadkowej sesji byliśmy w stanie zarobić na Azotach Tarnów, na Enei i spółce Duda. Widz proponuje zakup akcji spółki City Interactive. Czy to dobra inwestycja ? O szczegółach Marek Tejchman i Agata Biały.

Banki na GPW okiem analityka

Bank Handlowy jako pierwszy może poprawić jakość portfela kredytów, i to on może mieć najwyższą stopę dywidendy za 2010 rok, uważa Iza Rokicka, analityk DI BRE. Poprawa stabilizacji portfela kredytowego banków nastąpi w 2011 r., a wyraźna poprawa rok później.

Srebro na szczycie

Ceny srebra na światowych giełdach biją kolejne rekordy, obecnie są one najwyższe od 30 lat. Oprócz sztabek w srebro można inwestować m.in. przez fundusze i ETF-y. Jednak czy taka inwestycja  jest opłacalna? Może lepiej wstrzymać się z kupowaniem srebra i grać na spadki? Na pytania Marka Tejchmana odpowiadał Wojciech Szymon Kowalski, strateg Efix Polska.

Reklamacji nie uwzględnia się

Reklamacja jak kamień w wodę, ale już nie długo. Komisja Nadzoru Finansowego zbadała w jaki sposób instytucje finansowe rozpatrują skargi klientów i stwierdziła, że większość skarżących nie może liczyć na sprawne rozpatrzenie ich wniosków. Nie może liczyć i nie może się poskarżyć, bo przepisów co do trybu rozpatrywania reklamacji brak. I to właśnie ma się zmienić, klient ma płacić i wymagać, a nie płacić i płakać. O szczegółach Patrycjusz Wyżga

100% niepewności?

Ile hobby w kursie? to wbrew pozorom nie pytanie filozoficzne, ale finansowe, a dokładniej podatkowe. Wchodzące w życie z nowym rokiem przepisy o VAT dla części szkoleń powodują koniec obowiązywania zerowej stawki tego podatku. Problem w tym, że kurs płetwonurka dla jednego będzie czystą przyjemnością dla innego szkoleniem zawodowym, a pewnie znajdą się i tacy dla których jednym i drugim. Nura w podatkowe przepisy dał Łukasz Kijek

Milion w portfelu

Złoto, nieruchomości i coraz więcej akcji - Andrzej Kaczorowski, członek zarządu Investors TFI, przedstawia swoją propozycję jak zainwestować milion złotych.

Lokaty progresywne

Lokata progresywna czy tradycyjna? Oprocentowanie lokaty progresywnej najczęściej z miesiąca na miesiąc rośnie jednak nie jest wyższe od oprocentowania tradycyjnych lokat . Najlepsza na rynku lokata progresywna oferuje oprocentowanie w wysokości 5,71% brutto w skali roku. W przypadku lokaty z kapitalizacją codzienną oprocentowanie może wynieść nawet 6%. Jednak zaletą lokat progresywnych jest większa płynność ulokowanych na niej środków. O szczegółach w programie Godzina dla Pieniędzy opowiedział Karol Wilczko, analityk Comperia.pl.

Inwestycja w rytmie samby

Brazylijski Petrobras sprzeda akcje warte 70 miliardów dolarów brutto, większość obejmie rząd. Czy największy w historii giełd debiut jest wielką okazją dla inwestorów? O emisji akcji brazylijskiego konsorcjum naftowego opowiedział Paweł Homiński, zarządzający Noble Funds TFI.

Ukraińcy wbrew Polsce idą na rękę Gazpromowi

Ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz na życzenie rosyjskiego Gazpromu odmawia transportowania gazu do Polski - napisał w poniedziałek ukazujący się w Kijowie dziennik "Kommiersant". Gazeta powołuje się na źródła w ukraińskim ministerstwie ds. paliw i energetyki.

Krajowy system usług

Twoja firma chce zoptymalizować koszty? Masz pomysł na innowacyjny projekt internetowy? Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowuje nowe usługi dla przedsiębiorców, które pomogą w realizacji tych celów. O tym jak złożyć wniosek o dofinansowanie i jak duże wsparcie  można otrzymać - Mariola Misztak-Kowalska, dyrektor Zespołu Instytucjonalnego Systemu Wsparcia PARP.

Nowelizacja VAT

Szykują się zmiany w polskim prawie podatkowym. Od 1 stycznia 2011 roku zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług. Sejm przegłosował nowelizację ustaw o PIT, CIT i podatku ryczałtowym. Na mocy nowych przepisów, szkoły językowe z akredytacją skorzystają ze zwolnienia podatkowego. Co jeszcze zmieni się po wprowadzeniu nowelizacji? Gościem programu Blajer Mówi Biznes był Roman Namysłowski, dyrektor w Dziale Podatkowym Ernst&Young.

Budowanie zespołu

Chcesz zainteresować fundusz venture capital albo private equity swoją firmą? Pamiętaj żeby biznes plan dobrze prezentował zespół projektowy. Projekty start-up'ów bez opisu zespołu są gorzej oceniane  przez fundusze PE i VC. O szczegółach opowiedział Rafał Bator, partner w Enterprise Investors.

Ciężarówki na wagi

Samochody na wagi. Przyjęta w czwartek nowelizacja ustawy o transporcie drogowym zakłada, że ważenie pojazdów będzie należeć do obowiązków Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, a nie wojewodów tak jak to miało miejsce do tej pory. Co to w praktyce oznacza dla kierowców? Na to pytanie odpowiedział Hubert Jednorowski, Naczelnik Wydziału ds. Inspekcji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Drożej w InterRegio

Od początku października drożeją bilety na międzywojewódzkie pociągi Przewozów Regionalnych InterRegio. Podwyżka średnio ma wynieść 2,50 zł. Przewoxnik zapowiada natomiast zwiekszenie liczby tańszych połączeń na trasach regionalnych.

Dzień z biotechnologią

Przełom w Mabionie? Spółka ma umowę ze szwajcarską firmą dotyczącą rozwoju leku MabionCD20. To przeciwciała monoklonalne stosowane w leczeniu chłoniaków i białaczki. Produkcja leku ma ruszyć w połowie przyszłego roku po przeprowadzeniu niezbędnych badań klinicznych. O szansach MabionCD20 na podbój rynku w Polsce i za granicą z prezesem Mabionu Maciejem Wieczorkiem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Koniec pomocy

Narodowy Bank Polski w symboliczny sposób odwołuje kryzys. NBP uznał, że bankom nie jest już potrzebna pomoc i postanowił zrezygnować z działań antykryzysowych. Od października bank centralny wstrzyma prowadzone obecnie operacje typu repo oraz swapy walutowe dla banków. Co to oznacza dla polskiego sektora bankowego? Gościem Cezarego Królaka jest główny ekonomista banku PKO BP, Łukasz Tarnawa

Projekt zmian w OFE

Rząd wciąż nie zajął się zapowiadanymi zmianami funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych. Swoich działań nie odwlekają za to eksperci, którzy przygotowują swoje własne propozycje zmian. W TVN CNBC pytamy Agnieszkę Chłoń-Domińczak, byłą wiceminister pracy, która jest współautorem raportu o OFE pod kierownictwem profesora Marka Góry. O wizję OFE w oczach ekspertów pytał Robert Stankiewicz