Najnowsze

Najnowsze

Złoty się umocni

Działania amerykańskiej rezerwy federalnej mogą doprowadzić do umocnienia polskiego złotego - uważa prezes NBP. Zdaniem Marka Belki "nie byłaby to korzystna sytuacja dla polskiej waluty". Prognozy dla złotego, inflacja, kredyty walutowe oraz polityka monetarna na drugą połowę roku - te tematy stały się okazją do rozmowy z prezesem banku centralnego podczas XX Forum Ekonomicznego w Krynicy. Gościem Mikołaja Kunicy był Marek Belka.

Azoty Tarnów przejmują ZAK

Azoty Tarnów mają jednak zakupić pakiet większościowy Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Taką decyzję ogłosił podczas Tarnowskiego Forum Inwestycyjnego prezes firmy Jerzy Marciniak. Swojego zadowolenia nie kryje prezes spółki chemicznej z Kędzierzyna. "Będzie większe oddziaływanie na rynek, będzie nam łatwiej sprzedawać i za większą cenę, stąd też wartość spółki w tym momencie wzrośnie" - mówił w TVN CNBC Krzysztof Jałosiński.

Japonia urosła trochę szybciej

Japońska gospodarka ma za sobą lepszy kwartał niż sądzono wcześniej. Po rewizji okazało się, że PKB w II kwartale urósł wobec trzech poprzednich miesięcy o 0,4 procent - czyli 4 razy szybciej niż podawano wcześniej. Mimo to rząd w Tokio wciąż martwi się bardzo mocnym jenem i utrzymującą się deflacją.

Ruch na miarę XXI wieku?

Ruch to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce. Jak w pełni wykorzystać jej potencjał? Receptą może być nowy inwestor. Proces kupna najstarszego polskiego kolportera nadzoruje firma Icentis Corporate Solutions. Jej prezes, Igor Chalupec, o przyszłości Ruchu rozmawiał z Pawłem Blajerem w programie Blajer Mówi Biznes.

Elastyczna płaca minimalna?

Pracodawcy są zdziwieni pomysłem powiązania płacy minimalnej ze wzrostem PKB. Takie rozwiązanie zaproponował przedstawiciel ministra gospodarki w komisji trójstronnej. Henryka Bochniarz, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan czeka na więcej szczegółów dotyczących nowego sposobu naliczania najniższego wynagrodzenia.

OFE dobrze zarządzają spółkami?

Otwarte Fundusze Emerytalne dobrze zarządzają funkcjonowaniem zdominowanych przez siebie spółek - uważa dyrektor zarządzający Rothschild Polska.  Jacek Chwedoruk był gościem Rynków Dnia nadawanych wprost z Krynicy Zdroju.

Sektor bankowy po kryzysie?

Czy banki wznawiają już akcję kredytową? Czy rośnie liczba przedsiębiorców ubiegających się o kredyt? Jaki wpływ na sektor bankowy będzie miał podatek nałożony na banki? Rozmowa ze Sławomirem Sikorą, prezesem banku Citi Handlowy.

Poprawa wyników LOT-u

Prezes PLL LOT Sebastian Mikosz zapewnia, że widać poprawę na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat LOT-u, w tym na zysku operacyjnym. Prezes Mikosz chciałby, aby w tym roku LOT zbliżył się do operacyjnego plusa. Rozmawiał Marek Tejchman w programie Dzień na Rynkach.

Podatek bankowy to nie kara

Michał Boni przekonuje, że podatek bankowy, nad którym pracuje rząd, nie jest karą dla sektora bankowego. Z szefem doradców ekonomicznych premiera podczas XX Forum Ekonomicznego w Krynicy rozmawiał Marek Tejchman.

Skutki podatku bankowego

Nowy podatek bankowy może spowodować wzrost cen usług bankowych - mówił Józef Wancer, doradca zarządu Deloitte. O wprowadzeniu takiego podatku mówił premier Donald Tusk, szczegóły mają zostać zaprezentowane w przyszłym tygodniu. Zdaniem Józefa Wancera wieloletniego bankowca, przerzucenie opłat na klientów jest nieuniknione.

Polskie przeszkody dla francuskiego biznesu

Brak systemu ułatwiającego tworzenie akcjonariatu wśród pracowników to dla francuskich przedsiębiorców jedna z największych przeszkód w długofalowych inwestycjach w Polsce. Dyrektor Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej mówiła w TVN CNBC o korzyściach, jakie firmom daje rozwinięty akcjonariat pracowniczy.

Najstarsza akcja świata

Student historii na uniwersytecie w Utrechcie znalazł w archiwach najstarszy papier wartościowy świata - akcję z 1606 roku. Papier znaleziono w czwartek, równo 404 lata po jego wydaniu - co do dnia.

Nokia zmieniła prezesa

Nokia zmienia prezesa. Z fińskiego koncernu - największego na świecie producenta telefonów komórkowych - odchodzi Olli-Pekka Kallasvuo. 21 września zastąpi go Stephen Elop, dotychczas menedżer w Microsofcie.

Skarb Państwa sprzedaje musztardę i buty

Resort skarbu chce sprzedać Bielskie Zakłady Obuwia "Befado" oraz Wytwórnię Octu i Musztardy w Parczewie. Inwestorzy mogą składać oferty do 13 października w sprawie kupna udziałów tych spółek, stanowiących 85 proc. kapitału zakładowego.

Hiszpania już sobie pooszczędzała

Hiszpania walczyła z deficytem i - jak twierdzi - wygrała. "Sytuacja się poprawiła" - mówi socjalistyczny premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero i dodaje, że z tego powodu nowego planu oszczędnościowego dla Hiszpanii nie będzie.

Ukraiński eksport suszy się nie boi

Rosja - ze względu na suszę - zakazała eksportu zboża co najmniej przez najbliższy rok. Ale już nasi wschodni sąsiedzi tę samą klęskę pokonali - zdaje się - bez szwanku. - Ukraina nie wprowadzi ograniczeń na eksport zboża. Ma go dość, by pokryć krajowe zapotrzebowanie i dostawy za granicę - mówi ukraiński premier Mykoła Azarow.

Studia z dopłatą

Jak można zdobyć dofinansowanie z Unii Europejskiej na studia podyplomowe? Na jakie kierunki najczęściej jest udzielane dofinansowanie? Na te pytania odpowiada Robert Bigos, specjalista w zespole instrumentów szkoleniowych PARP. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

48 tys. zł za metr kwadratowy

Coraz więcej paryżan przenosi się na przedmieścia, bo na własne lokum w centrum stolicy Francji po prostu ich nie stać. Ceny mieszkań na rynku wtórnym pobiły tam wszelkie rekordy. Średnio wynoszą 6,7 tys. euro (ponad 26 tys. zł) za metr kwadratowy, ale za metr mieszkania w Paryżu można zapłacić nawet 12 tys. euro. (prawie 48 tys. zł)

Alfabet kredytobiorcy

Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad trzema kolejnymi rekomendacjami dla banków. Rekomendacje oznaczone literami alfabetu dotyczą m. in. weryfikacji wartości nieruchomości. O szczegółach opowiedział Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Dotacje na E-biznes

Trwa nabór wniosków na unijne e-dotacje, rozdzielane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, spodziewa się, że najwięcej wniosków zostanie złożonych w ostatnich dniach naboru, który zakończy się 30 września. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Pensja w złotych - kredyt tylko w złotych. Już za rok?

Zarabiasz w złotówkach - dostaniesz kredyt wyłącznie w złotówkach? Komisja Nadzoru Finansowego nie wyklucza, że w przyszłości tak będzie. I to może już niedługo, bo jak mówi szef KNF w rozmowie z TVN CNBC, zaostrzona i zmieniona Rekomendacja S wejdzie w życie w przyszłym roku. Prezes NBP komentuje: - Bank Centralny popiera ten kierunek.

O ile droższy gaz?

Polskie Górnictwo naftowe i Gazownictwo wystąpiło z wnioskiem do Urzędu Regulacji Energetyki o 10% podwyżkę taryfy gazowej. Czy wniosek jest uzasadniony? Czy URE zgodzi się na taką podwyżkę? Rozmowa z Markiem Woszczykiem, wiceprezesem URE.

Bank zapyta, jakie założyłeś okna

Po wprowadzeniu w życie Rekomendacji T ograniczającej dostęp do kredytów, Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad zaostrzeniem pochodzącej z 2000 r. Rekomendacji J. Ta dotyczy monitorowania wartości nieruchomości przez banki, w tym także ich wykończenia. - Ten obowiązek nie powinien obciążyć klientów banków - uważają eksperci.

Prezes odchodzi pod naciskiem akcjonariuszy

W wyniku buntu akcjonariuszy ze stanowiska szefa Mecomu odchodzi weteran branży medialnej - założyciel i szef firmy - David Montgomery. Jak donosi nieoficjalnie Reuters, poszło o pomysły biznesowe Montgomery'ego, który rozproszył inwestycje Mecomu po całej Europie.

Polacy skutecznie ściągają swoje długi

Tysiąc osób w niespełna trzy miesiące odzyskało swoje długi. Zajmowało im to średnio 12 dni. Sposób był jeden - umieszczenie danych nierzetelnych dłużników na tzw. czarnych listach.

7 procent rabatu na mieszkanie?

Nawet 7 proc. rabatu na mieszkanie? - według ekspertów na rynku nieruchomości to możliwe. Już teraz, jak wynika z badań, mieszkania wprowadzone do sprzedaży w drugim kwartale 2010 r. były tańsze od oferowanych rok temu o ok. 5 proc. Lokale u deweloperów tanieją i - już gotowe - czekają na nowych właścicieli.

Złote kury na sprzedaż

Dziadowskie molochy, złote kury - czym dla inwestorów są polskie spółki przeznaczone do prywatyzacji? Rozmowa z przewodniczącym rady głównej BCC, Maciejem Grelowskim

Kiedy gaz łupkowy ?

Na temat wydobycia gazu łupkowego oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju w "Rynkach Dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał z Mikołajem Budzanowskim, wiceministrem skarbu.

Trudny okres dla rynku pracy

Ministerstwo pracy spodziewa się wzrostu bezrobocia pod koniec roku. Zdaniem szefowej resortu Jolanty Fedak nie będzie to jednak znaczący wzrost. A to mogą sugerować ostanie dane z rynku pracy. W sierpniu bowiem w porównaniu z lipcem stopa bezrobocia spadła o jedną dziesiątą procenta. Gorzej może wyglądać przyszły rok. Jeżeli dynamiki PKB nie uda się utrzymać na poziomie 3,5%, stopa bezrobocia będzie na dwucyfrowym poziomie. Gościem Mikołaja Kunicy była szefowa resortu pracy Jolanta Fedak

Kto chce chemię?

Ministerstwo Skarbu Państwa chce na 11 października zaprosić inwestorów, którzy złożą wiążące oferty na zakup Zakładów Chemicznych Police oraz Zakładów Azotowych Puławy. Prezes Puław nie chce potwierdzić pogłosek prasowych, jakoby spółka, którą zarządza chciała wziąć udział w prywatyzacji Polic.