Najnowsze

Najnowsze

"Kryzys euro największym testem Unii"

Niemiecka kanclerz Angela Merkel stwierdza, że zezwolenie na upadek wspólnej europejskiej waluty euro oznaczałby koniec projektu zjednoczonej Europy. Taka opinię wygłosiła w Akwizgranie w trakcie ceremonii wręczenia nagrody Karola Wielkiego Donaldowi Tuskowi.

Portugalia zaciska pasa

Portugalia ogłasza nowy plan oszczędnościowy, aby szybciej redukować deficyt budżetowy. Będą wyższe podatki, niższe pensje w budżetówce, samorządy stracą część dotacji. W sumie ma to dać budżetowi 2,1 miliardy euro.

Polak łyka leki wiosną

Choć o epidemiach czy masowych zachorowaniach nie było słychać, to w kwietniu 2010 zostawiliśmy w aptekach 2,2 miliardy złotych. W porównaniu z kwietniem 2009 obroty polskich aptek zwiększyły się o 2,2 proc. - wynika z danych firmy badawczej PharmaExpert.

Wraca InterRegio. Na razie tylko na weekend

Po kilkunastu dniach przerwy zostaną wznowione wstrzymane do tej pory połączenia międzywojewódzkie Przewozów Regionalnych. Na razie przywrócone pociągi będą jeździć tylko między 14 a 17 maja .

Bliżej specjalnej strefy w Szczecinie

Projekt powołania w Szczecinie specjalnej strefy ekonomicznej trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów 20 maja b.r., a pięć dni później z projektem zapozna się cała Rada Ministrów - takie zapewnienie usłyszeli przedstawiciele miasta i regionu podczas rozmów z ministrem Michałem Bonim.

3/4 Plusa i przyległości na sprzedaż

PKN Orlen wspólnie z innymi udziałowcami będzie chciał zaoferować inwestorowi pakiet 75,5 proc. akcji Polkomtela - zapowiada prezes Orlenu Jacek Krawiec. O sprzedaży udziałów państwowych firm w komórkowym operatorze mówi się od lat, teraz jednak pada konkretny termin.

Związkowcy na razie się wstrzymują

Hiszpanii na razie nie grozi strajk generalny. Lider największego związku zawodowego w kraju chce wstrzymać się z decyzją do czasu następnego ruchu szefa rządu, Jose Luisa Rodrigueza Zapatero.

500 euro służy przestępcom

Brytyjskie kantory przestały sprzedawać banknoty o nominale 500 euro. Policja ustaliła bowiem, że są one wykorzystywane niemal wyłącznie przez przestępców.

Dywidenda... cyfrowa

Już wkrótce w Polsce zostanie przeprowadzona tzw. dywidenda cyfrowa, będąca skutkiem zamiany analogowych sygnałów telewizyjnych na sygnały cyfrowe. Pozwoli to zwolnić dużo miejsca w "eterze". O możliwościach jakie niesie ze sobą to rozwiązanie rozmawialiśmy, przy okazji forum telekomunikacyjnego w Ossie, z Tomaszem Berezowskim - dyrektorem departamentu technologii TVN.

Majątki stoczni znów na sprzedaż

Będzie kolejny przetarg na majątki stoczni w Szczecinie i Gdyni – dowiedziała się TVN24. Ministerstwo Skarbu chce ogłosić przetarg jeszcze w maju.

Rusza forum w Ossie

W Ossie pod Rawą Mazowiecką rusza forum poświęcone rynkowi telekomunikacji i mediów. O programie forum, i o problemach, które może ono pomóc rozwiązać - rozmawialiśmy z prezes UKE, Anną Streżyńską.

Po wynikach TVN

Przychody w górę, zysk operacyjny w dół. Wyniki TVN za pierwszy kwartał okazały się minimalnie słabsze od oczekiwań analityków. O analizę tych wyników poprosiliśmy Piotra Janika, analityka KBC Securities.

MCI po I kwartale

Dobre wyniki MCI Management. W pierwszym kwartale, spółka zanotowała wzrost przychodów i zysku. O wynikach i planach na przyszłość rozmawialiśmy z prezesem MCI Management, Tomaszem Czechowiczem.

Dzień po debiucie PZU

Dzień po debiucie PZU, czas podsumować wpływ tego wydarzenia na postrzeganie polskiej giełdy na świecie. O sytuacji warszawskiej giełdy po debiucie, oraz o nowym konkursie na GPW rozmawialiśmy z jej prezesem, Ludwikiem Sobolewskim.

Warszawa lepsza od Londynu, Brukseli, Rzymu...

Warszawa ma się czym pochwalić - zajęła trzecie miejsce w rankingu ulubionych europejskich metropolii przedsiębiorców. Najsilniejszą stroną polskiej stolicy jest dostęp do finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw a także elastyczne w porównaniu z innymi krajami prawo pracy.

Zielonka prawdziwym centrum lotnictwa

Firmy z całego świata, które zajmują się produkcją silników lotniczych już niebawem będą musiały poznać topografię... podwarszawskiej Zielonki. To właśnie tu do 2012 roku powstanie najnowocześniejsze na świecie laboratorium, w którym testowane będą lotnicze podzespoły.

Majowa inwazja kas fiskalnych

Od 1 maja 2011 r. kasy fiskalne będą musiały pojawić się niemal u każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą - wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu rozporządzenia.

Debiut PZU "wybitną reklamą" dla GPW

Prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych nie kryje zadowolenia ze środowego debiutu PZU. W telewizji TVN CNBC Biznes nazwał go "wybitną reklamą" dla polskiej giełdy.

Przychody Grupy TVN rosną

Przychody Grupy TVN wzrosły o 8 proc. rok do roku w oparciu o poprawę rynku reklamowego i przy znaczącym udziale płatnej telewizji.

Kiedy do strefy Euro?

Estonia już w przyszłym roku zasili strefę Euro. Tymczasem, jak twierdzą eksperci, Polska - nie ma powodów do nadmiernego pośpiechu w dołączaniu do strefy. Wszystkie za i przeciw omówiliśmy z prof. Anną Zielińską-Głębocką z Rady Polityki Pieniężnej.

Do banków wpuszczają bez polskiego

Według polskiego prawa członkowie zarządu banku muszą znać język polski. Od tej reguły są wyjątki, ale decyzja Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie Hieronymusa Nijsena i Johannesa Neumaiera stwarza precedens.

Co 65. Polak będzie bogaty

Liczba bogatych i zamożnych Polaków sięga już 590 tysięcy, informuje "Puls Biznesu". W związku z tym, wzrastają też wydatki na dobra luksusowe.

Kredyt wciąż w cenie

Kredyt wciąż pozostaje podstawowym sposobem finansowania zakupu własnego M. Co piąte kupowane mieszkanie jest finansowane w całości z bankowej pożyczki. O sytuacji na rynku kredytów hipotecznych rozmawialiśmy z Katarzyną Siwek z Home Broker.

PZU poszło. Co z musztardą?

Inwestorzy zacierają ręce po udanym debiucie giełdowym PZU. Cieszy się też rząd - z zysków z prywatyzacji. Ale, jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", z resztą spółek, które jeszcze zostają w gestii państwa, może nie pójść tak łatwo.

GPW w cieniu debiutu PZU

Cześć inwestorów indywidualnych sprzedali swoje pakiety akcji PZU już podczas debiutu na GPW. Sytuację komentują Ronald Paszkiewicz, dyrektor ds. analiz CDM Pekao i Jacek Maliszewski, główny ekonomista Alpha Financial Services. Zdaniem tego ostatniego, jeżeli na rynku w ciągu dwóch tygodni nie będzie stabilizacji, a potem rynek wybije w górę to akcje PZU czekają jeszcze spore wzrosty. A co z walutami?

Milion W Portfelu

Olgierd Chodyniecki z ING Bank Śląski i Private Banking proponuje, byśmy z naszego miliona połowę zainwestowali w fundusze polskich akcji uniwersalnych, 300 tys. zł w zagraniczne a 20% w fundusze akcji małych i średnich.

Kolejne prywatyzacje MSP dadzą zarobić?

Po długo oczekiwanym i udanym debiucie PZU czas na kolejne prywatyzacje. Jakich udziałów w spółkach powinien pozbyć się skarb państwa i czy jedynym celem prywatyzacji jest łatanie budżetu państwa? O perspektywach prywatyzacji spółek skarbu państwa w programie "90 minut" z Jackiem Chwedorukiem, prezesem Rothchild Polska rozmawiał Robert Stanilewicz.

Giełda obrodzi 2 miliardami więcej

Łączna suma dywidend, jakie wypłacą spółki z Giełdy Papierów Wartościowych, może przekroczyć w tym roku 10 mld złotych, szacuje "Parkiet".

W internecie taniej i bez granic

Dobra wiadomość dla klientów sklepów internetowych. Towary sprzedawane przez internet mogą być jeszcze tańsze i, co nie mniej ważne, bardziej dostępne bez względu na granice państw, informuje "Rzeczpospolita".