Najnowsze

Najnowsze

Cypr też dopłaca polskim seniorom do wczasów

Okazuje się, że można pojechać na atrakcyjny wypoczynek i zapłacić tylko część kosztów. Bo przecież Cyprowi atrakcyjności odmówić nie można - a pobyt polskiego turysty dofinansuje tam unijna kasa. Warunek jest jeden: trzeba mieć przynajmniej 55 lat.

Wspólnicy w biznesie

Podział zysków, decyzji i odpowiedzialności. Wspólnikiem w biznesie powinna być osoba, niezbędna do przedsięwzięcia i gotowa do poświęcenia się firmie. Jak ją dobrać, doradza Rafał Stroiński, partner CMS Cameron McKenna.

Gazowy bieg z nowymi przeszkodami

Planowane przez Unię Europejską sankcje wobec Iranu mogą opóźnić decyzje w sprawie budowy gazociągu Nabucco - pisze niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Do sprzedaży Giełdy droga wolna

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Giełdy Papierów Wartościowych. Otwiera to drogę do sprzedaży akcji tej spółki. Resort skarbu chce sprzedać prawie 64 procent jej papierów.

Interbud-Lublin na GPW

Blisko 29 mln zł pozyskał z emisji akcji Interbud-Lublin, który dziś zadebiutował na warszawskim parkiecie. O planach i problemach spółki z wnioskiem o ogłoszenia upadłości likwidacyjnej, mówi Krzysztof Jaworski, prezes Interbud-Lublin.

TP SA nie chce już sieci Aster

Telekomunikacja Polska wycofuje się z wyścigu po operatora sieci kablowej Aster. Rzecznik TP SA poinformował, że spółka nie jest już zainteresowana przejęciem kablówki, której głównym akcjonariuszem jest fundusz private equity Mid Europa Partners.

Zmęczeni twórcy Wiedźmina?

Rozstaje się z Optimusem, bo ma dość konfliktu w akcjonariacie. Michał Kiciński współzałożyciel CD Projekt mówi, że ABC Data chce szybko zarobić na Optimusie, a mu to nie odpowiada. Istnieje taka możliwość, że w przyszłości będzie sprzedawał swoje akcje.

O Enei Skarb pogada z trójką

Czeskie EPH odpadło z rywalizacji o pakiet kontrolny Enei - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła zbliżone do transakcji. Oficjalnie wiadomo, że Ministerstwo Skarbu Państwa będzie równolegle negocjować z trzema oferentami, chętnymi do kupna pakietu akcji koncernu energetycznego.

O gazie z Rosjanami w niedzielę

Kolejne spotkanie między rządami Polski i Rosji z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej w sprawie zwiększenia dostaw gazu ma się odbyć w niedzielę w Moskwie - dowiedziała się PAP w resorcie gospodarki.

Projekt zmian w OFE

Ryzyko inwestycyjne niższe wraz z wiekiem przyszłego emeryta. Propozycje rządu zakładają także powstanie subfunduszu agresywnego i ochrony kapitału. O pomysłach zmian w systemie emerytalnym rozmawiamy z Adamem Jasserem, sekretarzem Rady Gospodarczej przy Premierze.

Saudyjczyk zadowolony z cen ropy

- Czy jestem zadowolony z ceny? Tak! - to słowa saudyjskiego ministra ds. ropy naftowej Ali el Nuaimi po przyjeździe do Wiednia. W siedzibie kartelu naftowego OPEC w czwartek odbędzie się okresowe spotkanie tej organizacji. Arabia Saudyjska - czołowy producent surowca - opowiada się przeciwko zmianom wielkości wydobycia.

Inflacja wraca do Niemiec

Niemieckie ceny towarów konsumpcyjnych wzrosły we wrześniu o 1,3 procent w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku - podał Statistische Bundesamt. To najwyższy wzrost od dwóch lat.

Rejestracje aut

Blisko 60 proc. całości sprzedaży samochodów we wrześniu, było rejestrowanych na firmę. Najpopularniejsze marki nowo rejestrowanych aut, to: Skoda, Fiat, Ford i Toyota, mówi Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar.

Bankructwa biur podróży

Do końca roku mogą zgłaszać swoje roszczenia klienci Orbis Travel do Signal Iduna. Jak mówi Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury Promocji i Turystki UMWM, mogą one dotyczyć tylko kosztów poniesionych, a nie zadośćuczynienia.

Będzie wielkie drukowanie, bo rząd zmienia VAT

Nowe menu w restauracjach, nowe metki na każdej sztuce odzieży, na każdym telewizorze i myszce... Do tego każdy z nas otrzyma od operatora komórkowego list z informacją o podwyżce... Co najmniej jeden. Rząd o jeden procent zmienia VAT, firmy handlowe i usługowe muszą ponieść ekstra wydatki.

Wojny walutowe

Pekin pozwoli na stopniowe umocnienie juana o ile będzie na to pozwalał wzrost gospodarczy i stopa inflacji - zapewnił szef Banku Centralnego w Pekinie. Prezes Banku Chin dodał, że Zachód za bardzo się śpieszy oczekując natychmiastowego umocnienia waluty. Dokąd doprowadzi globalne sterowanie kursami walut? Gośćmi Bilansu byli Tomasz Niemiec, diler walutowy Banku Millennium i Marek Wołos, szef departamentu analiz i doradztwa TMS Brokers.

Nie zablokują Modlina. Za 7 mln zł

Gdy budowa lotniska w podwarszawskim Modlinie wreszcie ruszyła, nad inwestycją zawisło nowe niebezpieczeństwo. Organizacja ekologów twierdzi, że w jej wyniku ucierpią siedliska ptaków. Inwestorowi wskazuje jednak radę: niech za 7 milionów złotych wykupi bagna i tam przeniesie ptactwo.

Strajkują przeciw dłuższej pracy

Pracownicy kolei już strajkują, a na tym się nie skończy - we wtorek we Francji zaczyna się bezterminowy strajk w wielu sektorach. Francuskim związkowcom nie podoba się rządowa reforma emerytalna.

Refundacja leków po nowemu?

Urzędowe ceny i marże leków finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia - to główne założenia projektu ustawy refundacyjnej, skierowanego do Rady Ministrów. Według projektu przygotowanego przez minister zdrowia leki refundowane nie będą mogły mieć ani wyższej, ani niższej ceny od ustalonej przez producentów po negocjacjach z resortem zdrowia. Ta reforma nie jest krokiem naprzód, zaznaczał na naszej antenie dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. O tym jak nowy sposób refundacji leków uderzy w polskie apteki w "90 minutach" z prezesem Naczelnej Izby Aptekarskiej rozmawiał Marek Tejchman.

Wyższy deficyt publiczny

7,9% wyniesie w tym roku deficyt sektora finansów publicznych według metodologii unijnej - taką liczbę przysłało do Eurostatu Ministerstwo Finansów. Jeśli te dane się potwierdzą, będzie to oznaczało wzrost aż o 1 punkt procentowy w porównaniu do poprzedniej prognozy. Więcej na ten temat - Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK.

Pracować w polskiej firmie

Polacy chcą pracować w polskich firmach. Nie chcemy natomiast pracować dla Włochów, Hiszpanów i Francuzów bo według nas źle traktują pracowników. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę badawczą Millward Brown. Więcej na ten temat - Jacek Adamski, szef departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Polski deficyt

Wejście Polski do strefy euro w roku 2015 jest nadal realne uważa główny ekonomista Societe Generale Jarosław Janecki. Jego zdaniem najbardziej możliwa data przyjęcia euro to rok 2015-2016. Gościem Marka Tejchmana w programie "90 Minut" był Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale.

PGF skupuje akcje z rynku

PGF rusza z programem skupu akcji własnych. Spółka zajmująca się dystrybucją leków zamierza zebrać z rynku do 6% kapitału a na buy back wyda 30 mln złotych. Spółka podkreśla, że stać ją i na bay back i na inwestycje. O plany spółki spytaliśmy Jacka Dauenhauera, wiceprezesa PGF ds. strategii finansowej i rozwoju.

Robyg w drodze na GPW

14 października ruszy oferta publiczna firmy Robyg. Deweloper chce zebrać z rynku 93,6 mln zł, które przeznaczy na kupno ziemi w Warszawie i inwestycję w Gdańsku. Robyg sprzedał w I półroczu 360 mieszkań – w całym 2009 roku było to 289. Na koniec 2010 chce sprzedać 600 lokali, w 2012 roku planuje dojść do 1400. Gościem Rynków Dnia był Wojciech Okoński, prezes Robyg.

Grecja zapłaci później?

Grecja prowadzi rozmowy w sprawie wydłużenia spłaty 110 mld euro długu wobec Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszy Walutowego - powiedział minister finansów George Papaconstantinou.

Sprawdź, ile zarobiłeś na... kukurydzy

Do najwyższego poziomu od dwóch lat zwyżkowały ceny kukurydzy na rynku terminowym w Chicago. Stało się tak po tym, jak Amerykański Departament Rolnictwa opublikował prognozy spadku globalnej produkcji tego ziarna z powodu gorszych zbiorów w USA. Niższe mają być też zbiory pszenicy i innych zbóż.

Kupimy Kernel i Agorę?

Portfel Rynków dla Opornych dziś bardzo słaby. Wypadamy gorzej niż rynek. WIG 20 urósł 11 października o 0,64% a portfel RDO spadł 0,26%. Poniedziałkowa propozycja do portfela RDO: spółka Kernel i Agora.

Wzrostowa sesja na GPW

W poniedziałek na warszawskiej giełdzie udało się odrobić straty z poprzedniej nieudanej sesji – największa w tym zasługa Polskiej Grupy Energetycznej. Ostatecznie WIG20 wzrósł o 0,6 proc., osiągając poziom ok. 2630 pkt, a WIG poszedł w górę o 0,5 proc. O szczegółach opowie Jan Niedziałek.

Kiedy znikną ulgi podatkowe

Jeśli długi państwa będą dalej rosły, znikną ulgi podatkowe - internetowa i na dzieci, a twórcy nie będą mieć wyższych kosztów uzyskania przychodów. Jeśli dług publiczny w relacji do PKB przekroczy 55 proc., to o 70 proc. może się zmniejszyć dotacja z budżetu na dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych - głosi dalej projekt zmian w ustawie o finansach publicznych.

Fed będzie znowu drukował dolary

Fed będzie dalej drukował dolary, żeby podtrzymywać wzrost gospodarki - uważają ekonomiści. A dolar w reakcji na te prognozy spadł w okolice najniższego od ośmiu miesięcy poziomu.