Najnowsze

Najnowsze

Czy fundusze będą kupować w Tokio?

Jak zarobić w Tokio? Czy inwestorów czekają na rynkach dalekiego wschodu naprawdę duże zyski? Między innymi o rynkach Dalekiego Wschodu rozmawiał w programie "Strategie Rynkowe" z Bartoszem Pawłowskim z BNP Paribas, Jan Niedziałek.

Okazje inwestycyjne

Atrakcyjny Nikkei? J jak zarobić na giełdzie w TOKIO - pomóc może mocny jen i ... japońskie fundusze inwestycyjne. Gościem Janka Niedziałka był Klaudiusz Sobczyk z Veritas Investment Trust. 

Badania okresowe pracowników

Kto i jak często musi poddawać się badaniom wstępnym, okresowym czy kontrolnym? Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy? Gościem Pawła Blajera była Aleksandra Minkowicz-Flanek, radca prawny w PwC Legal Szurmińska-Jaworska.

Stopy NBP nie drgnęły

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc.

Do Emilii wciąż nie zjedziesz

Węzeł Emilia na autostradzie A2 pod Zgierzem miał zostać ponownie otwarty w czwartek. Nic z tego: kierowcy do połowy listopada nie będą mogli zjechać z A2 ani wjechać na drogę krajową nr 1 w tym miejscu. Powód? Są problemy z jakością prac wykonawcy.

HR w małej firmie

Najważniejszy jest cel firmy. Przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności zastanowić się nad celami, które chce osiągnąć. HR w małej firmie. Gościem Pawła Blajera była dyrektor HR firmy Novo Nordisk Lidia Ołowska.

Składki na ZUS

Podstawa do naliczania składek na ZUS nie może być niższa niż 60% średniej pensji. Należy pamiętać jednak, ze podstawą naliczania składek dla nowo powstałych firm jest 30% minimalnego wynagrodzenia. W programie "Blajer Mówi Biznes" Paweł Blajer wraz ze swoim gościem Wojciechem Andrusiewiczem z ZUS odpowiada na pytanie widza: Jeśli pracuję na cały etat i pracodawca płaci za mnie wszystkie składki na ZUS, to czy mogę założyć swoją działalność gospodarczą?

Cukierki, słone przekąski, płatki śniadaniowe...

To już 15 debiut na Głównym Rynku GPW w tym roku. Cena emisyjna akcji ZPC Otmuchów została ustalona na 13,5 zł. Na otwarciu prawa do akcji serii D Zakładów Przemysłu Cukierniczego Otmuchów wzrosły o 3,7%. Spółka zamierza przeznaczyć pieniądze z emisji na rozbudowę mocy produkcyjnych i akwizycje. Gościem programu "Dzień na Rynkach" był prezes ZPC Otmuchów, Bernard Węgierek.

VAT zapłacony za granicą

Podatek może odzyskać podatnik, który zapłacić VAT w kraju, gdzie nie prowadzi działalności. Do czwartku można składać do urzędu skarbowego wniosek o zwrot podatku VAT, który zapłaciliśmy za granicą. Najniższa kwota VAT, o zwrot której można się ubiegać to 50 euro. Gościem programu "Blajer Mówi Biznes" była Mirosława Zugaj, doradca podatkowy w Grant Thornton Frąckowiak.

Przy liczeniu długu odliczą nam OFE

Komisja Europejska obiecuje, że przy podejmowaniu decyzji o wszczęciu procedury karnej za nadmierny dług będzie brać pod uwagę koszty reform emerytalnych na korzyść krajów, które je przeprowadziły. To spełnienie postulatu Polski i ośmiu innych krajów, które przeprowadziły takie reformy - i uważają, że dotychczasowy sposób liczenia je dyskryminuje.

SLD sprzedaje Rozbrat: Pięciu chętnych

Oferty kupna siedziby Sojuszu Lewicy Demokratycznej przy ulicy Rozbrat w Warszawie złożyło pięciu chętnych - poinformował rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita. Termin składania ofert minął we wtorek, na razie nie wiadomo kim są chętni.

Porsche na rekordowych obrotach

To był najlepszy rok w historii marki Porsche. Przychody producenta sportowych aut wzrosły o 17,9 proc. więcej niż rok wcześniej: suma 7,79 miliardów euro jest najwyższa w historii firmy. Wyprodukowano 81 850 samochodów, o 8,8 proc. więcej niż w zeszłym roku.

BMW napędzi Saaba

BMW i firma Spyker ogłosiły nawiązanie współpracy: od 2012 roku niemiecki koncern będzie dostarczać silniki do samochodów Saab.

Amerykańskie wsparcie dla LST CAPITAL

LST Capital, spółka która prowadzi działalność inwestycyjną w obszarze venture capital i private equity, podpisała umowę z amerykańskim Yorkville Advisors. Amerykański fundusz ma zainwestować w LST Capital 3 miliardy euro. Dariusz Janus, prezes LST Capital, który był gościem programu "Dzień na Rynkach", powiedział, że środki od amerykańskiego inwestora zostaną przeznaczone na projekty nad którymi pracuje obecnie LST Capital.

Powiew optymizmu w budowlance?

Budostal-5 zadowolony z wyników drugiego kwartału, mimo, że powodzie i podtopienia utrudniały prace budowlane. Jak powiedział gośc programu "Dzień na Rynkach" Marek Leśniak, prezes Budostalu-5, jeśli spółki nie zaskoczy sroga zima, Budostal-5 nie będzie rozważał korekty prognoz. Obecnie spółka pracuje nad pozyskaniem kolejnych kontraktów.

Orbis Travel: wniosek o upadłość

Zarząd Polskiego Biura Podróży Orbis złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o postawienie firmy w stan upadłości likwidacyjnej. Wniosek jest skutkiem tego, że większościowy udziałowiec fundusz Enterprise Investors nie dofinansuje biura. Rzecznik firmy, działającej pod szyldem Orbis Travel, Michał Olbrychowski, który był gościem programu "Dzień na Rynkach" zapewnia, że wszyscy klienci przebywający za granicą bez problemy wrócą do kraju.

To już nie ten Orbis...

Orbis to jedna z najstarszych polskich marek. Od czasów przedwojennych była synonimem najwyższego standardu obsługi, a za "władzy ludowej" - okienkiem na szeroki świat. Przemiany lat dziewięćdziesiątych Orbisowi się nie przysłużyły, a teraz właściciel marki Orbis odbiera prawo posługiwania się nią firmie, która zbankrutowała.

Foxconn kupuje łódzką fabrykę Della

Komisja Europejska dała zielone światło dla przejęcia łódzkiej fabryki amerykańskiego Della przez tajwańską firmę Foxconn. Nowy właściciel ma tam kontynuować produkcję sprzętu komputerowego dla Della. O Foxconnie stało się w ostatnich miesiącach głośno z powodu fali samobójstw w jego chińskich fabrykach.

Wojna celna Chiny - USA?

W poniedziałek Chiny nałożyły cło importowe na pochodzące ze Stanów Zjednoczonych produkty drobiowe. Od dnia 27 września cła na amerykańskie produkty drobiowe przywożone do Chin wynosi 105,4%. Jak podało chińskie ministerstwo handlu, taka wysokość obowiązywać będzie przez najbliższe pięć lat. Dziś amerykański kongres ma podjąć decyzję o ewentualnym nałożeniu ceł na chińskie towary. O stosunkach Chińsko - Amerykańskich Robert Stankiewicz rozmawiał z Tomaszem Janowskim z Agencji Reuters.

Single na "Swoim"?

Rząd rozważa zmianę w programie "Rodzina na Swoim", tak aby umożliwić uczestnictwo w nim także singlom. Jak powiedział gość programu "Pieniądze od Rana" wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń, zamknięcie rynku mieszkań dla grupy osób samotnych nie było w pełni uzasadnione.

Czy Rada ruszy stopą?

Rada Polityki Pieniężnej dzisiaj podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Według ekonomistów na tym posiedzeniu Rada nie zmieni jeszcze ich wysokosci. 16 z 17 ankietowanych przez PAP ekonomistów oczekuje, że stopy procentowe NBP na środowym posiedzeniu RPP zostaną pozostawione bez zmian. Zdaniem analityka A-Z Finance Pawła Cymcyka, który był gościem programu "Pieniądze od Rana" podwyżka stóp procentowych może ruszyć w listopadzie.

Polskie firmy za granicą

Mniejsze, prywatne firmy całkiem nieźle radzą sobie na zagranicznych rynkach. Na świecie rozpoczyna się czas fuzji i przejęć, mówi Grzegorz Cimochowski z Boston Consulting Group.

City Interactive poprawia wyniki

Przychody spółki za lipiec i sierpień były lepsze niż w całym pierwszym półroczu. Wszystko za sprawą świetnej sprzedaży gry "Sniper Ghost Warrior". Prezes City Interactive Marek Tymiński już zapowiada kolejną część gry, która ukaże się w przyszłym roku.

Rząd oddłuża PKP

Spółki PKP Cargo, PKP Energetyka i PKP Telekomunikacja są już rentowne. Pod kreską pozostają wciąż jednak przewozy pasażerskie. Według wiceministra infrastruktury, Juliusza Engelhardta ten problem ma nie tylko Polska ale cała Europa. Rząd wdraża reformy na kolei, nie zgadzają się z nimi jednak związkowcy. Więcej o problemach PKP w rozmowie Katarzyny Karpy - Świderek z Juliuszem Engelhartdem.

Tusk jak Gierek?

Tak mocne słowa wypowiadane przez wielu ekonomistów o tym, że Donald Tusk zadłuża Polskę tak bardzo jak Edward Gierek są wstrząsające ale wielu ekonomicznych autorytetów się pod tymi słowami podpisuje. Zadłużenie Polski rośnie w takim tempie, że w centrum Warszawy stanął licznik wskazujący aktualny stan zadłużenia Polski. Co dalej może czekać polskie finanse publiczne? Gośćmi magazynu "90 minut" był prosefor Krzyszotof Rybiński ze Szkoły Głównej Handlowej i Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku.

Dług wciąż rośnie

Dług publiczny Polski według resortu finansów wzrośnie o 214 mld zł do końca 2014 roku. Zdaniem Krzysztofa Kalickiego, prezesa Deutsche Bank Polska, największym problemem jest tempo w jakim rośnie dług publiczny, dlatego rząd powinien drastycznie redukować wydatki.

Deweloperzy na swoim

Rodzina na swoim i to nie byle jakim. Od października rośnie limit ceny metra kwadratowego mieszkania, która pozwala na skorzystanie z rządowego wsparcia na zakup własnego M. I choć idea była taka, że podatnicy zrzucają się na tańsze mieszkania dla potrzebujących, zrzucą się na mieszkania dla tych którzy chcą je mieć.  W Warszawie limit ceny to ponad 9000 złotych, co oznacza, że 95% mieszkań mieści się w limicie.  O tym kto zyska na rządowym wsparciu Patrycjusz Wyżga.

Bomba zegarowa

Tyk i dwa tysiące. Tyk i kolejne dwa - o tyle właśnie z każdą sekundą rośnie zadłużenie Polski. Na statystycznego Polaka przypada już 19 tysięcy złotych, więc nawet jeśli państwo stronicie od kredytów, to rząd zaciągnął je w państwa imieniu. A dług, to dług - trzeba będzie go spłacić. Czy z takim garbem finansowym można liczyć na dynamiczny rozwój polskiej gospodarki? O tym Łukasz Kijek