Najnowsze

Najnowsze

WIERZYTELNOŚCI NA GPW

P.R.E.S.C.O. Group chce na przełomie czerwca i lipca zadebiutować na GPW. Spółka kupuje pakiety wierzytelności, które przez ich pierwotnych właścicieli zostały uznane za trudne do odzyskania, a potem dochodzi ich zapłaty na własny rachunek. Jej udział w rynky pozabankwych wierzytelności wyniósł w 2010 roku ok. 15%. Gościem "Rynków Dnia" był prezes P.R.E.S.C.O. Krzysztof Piwoński

CELON PHARMA PÓŹNIEJ NA GPW

Producent leków Celon Pharma przesuwa na przyszły rok debiut na giełdzie. Spółka zajmuje się terapią chorób cywilizacyjnych: onkologią, schorzeniami układu nerwowego, układu krążenia, cukrzycą oraz nadwagą i otyłością. Celon opóźnia debiut, bo nie potrzebuje finansowania - ma umowy na 70 mln zł dofinansowania z UE. Spółka ma 17% udziałów w notowanym na NewConnect Mabionie. W "Rynkach Dnia" rozmawialiśmy z prezesem obu spółek, Maciejem Wieczorkiem.

Pragma Trade na NewConnect

Dystrybucja, serwisowanie folii do druku, laminacji i żywności i sprzedaż maszyn do serwisowania - to główne źródła przychody debiutanta na alternatywnym rynku GPW. W "Rynkach Dnia" rozmawialiśmy z prezesem spółki Pragma Trade, Michałem Kolmasiakiem

Na A2 ktoś rzuca kłody pod chińskie nogi?

Prace na "chińskich" odcinkach budowanej autostrady A2 zamarły. Reporter TVN CNBC idzie śladem zagadkowej wypowiedzi premiera i bada, czy czasem autostrady Made in China nie będzie przez zmowę polskich konkurentów. Pojawiają się wręcz oskarżenia, że polskie firmy szantażowały podwykonawców.

Ile kosztuje warzywna panika? Bruksela da 210 mln euro

Bruksela przeznaczy 210 milionów euro na pokrycie strat rolników w związku z paniką wokół bakterii EHEC - ogłosił komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Dacian Ciolos. Polski minister rolnictwa szacuje straty naszych hodowców na 20 mln zł, ale posłowie jego partii mówią już o 50 milionach złotych.

Kompap buduje grupę

Kompap rośnie w siłę. Spółka zwiększyła przychody w pierwszym kwartale 2011 dwukrotnie w ujęciu rocznym. Skokowy wzrost zysków Kompapu związany jest z przejęciem od MSP 85% akcji Olsztyńskich Zakładów Graficznych, które są konsolidowane w wynikach spółki po raz pierwszy właśnie w 1Q. Jak będą kształtować się wyniki spółki na koniec tego roku - prognozuje jej prezes, Waldemar Lipka.

Pragma Faktoring na Catalyst

Pragma Faktoring wprowadziła dziś na rynek Catalyst GPW pierwszą transzę obligacji o wartości 25 milionów złotych. Łącznie emisja papierów dłużnych spółki ma sięgnąć 100 miliona złotych. O planach wykorzystania pozyskanych z emisji obligacji funduszy w TVN CNBC mówił prezes spółki - Tomasz Boduszek.

Dać "budżetowe nianie" dzieciom rolników

Rodziny rolników powinny mieć prawo do zatrudnienia niani, za którą składki na ubezpieczenie zapłaci budżet państwa - uważają posłowie PSL i przygotowali projekt nowelizacji ustawy "żłobkowej".

Rano, w południe, wieczorem. Rozmowy o A2 trwają

Słońce już zachodzi, a finału rozmów z Chińczykami ws. impasu na budowie A2 nie widać. Wiceminister infrastruktury Radosław Stępień powiedział, że rozmowy w sprawie autostrady jeszcze trwają. Mają one dać odpowiedź, czy konsorcjum Covec jest w stanie kontynuować budowę autostrady.

Student na swoim

Jakie składki ZUS musi płacić student, który zdecydował się na założenie własnej działalności podpowiada Wojciech Andrusiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Plany Magna Polonia NFI

Magna Polonia NFI chce rozpocząć współpracę z hiszpańską firmą Emte Sistemas. Plany dotyczą wdrażania usług związanych z telewizją cyfrową w Polsce. O szansach na wspólne uruchomienie Multipleksu mówił w TVN CNBC prezes spółki Magna Polonia NFI, Albert Kuźmicz.

Łukaszenka nakazuje: Ceny paliw obniżyć!

Sąd w Mińsku wymierzył grzywny pięciorgu uczestnikom wtorkowego protestu przeciwko wzrostowi cen paliw. W tym samym czasie prezydent Bialorusi Alaksandr Łukaszenka nakazał... obniżenie cen.

Szykuj się na wyższe raty - stopy NBP poszły w górę

Posiadacze kredytów w złotych mogą się spodziewać wyższych rat - dotyczy to i tych, którzy mają pożyczki hipoteczne, jaki zaciągających kredyty gotówkowe, czy pożyczających w ramach kart kredytowych. RPP podniosła stopy procentowe NBP o 25 punktów bazowych. Referencyjna stopa NBP wynosić będzie od jutra 4,50 proc.

OPEC zostawia wydobycie ropy bez zmian

Wbrew oczekiwaniom rynku kartel OPEC nie podniósł limitów wydobycia ropy naftowej. Analitycy spodziewali się, że eksporterzy surowca zwiększą limity - tak jak domagała się Arabia Saudyjska - by obniżyć ceny ropy na światowych rynkach.

RPP w akcji - koszty dla przedsiębiorców

Wyższe odsetki od zaległości w ZUS, czy w Urzędzie Skarbowym, wyższe oprocentowanie kredytów – tak rosną koszty przedsiębiorców, gdy rosną stopy. W jaki jeszcze sposób decyzje Rady Polityki Pieniężnej przekładają się na funkcjonowanie przedsiębiorstw? Spytaliśmy Wojciecha Warskiego, przewodniczącego Konwentu BCC i Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

RPP w akcji - kredyty dla przedsiębiorców

Produkty dla przedsiębiorców. Przed decyzją RPP pokażemy najnowszy ranking kredytów hipotecznych dla przedsiębiorców na cele prywatne. EUR, PLN, CHF – w której walucie kredyt jest najkorzystniejszy? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus.

Zatrudnianie młodocianych

Zatrudniamy młodocianego. Koniec roku szkolnego za pasem. Czy wielu uczniów będzie chciało w czasie wakacji dorobić do kieszonkowego, czy odbyć praktyki? Jak zatrudnić taką osobę? Spytaliśmy mec. Pawła Kisiela, radcę prawnego z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.

Warzywa pod kontrolą

Ani ogórki, ani kiełki nie są przyczyną źródła zakażeń bakterią e.coli. We wtorek europejscy politycy dyskutowali, jak zaradzić epidemii i jej gospodarczym konsekwencjom. Ile na „chorobie wściekłych warzyw” stracili już polscy producenci i sprzedawcy i co dokładnie bada inspekcja sanitarna na targowiskach? SPytaliśmy Bożenę Stopnicką z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku i Stanisława Gierszewskiego, prezesa Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego.

Cena w przetargach

Ustawa o zamówieniach publicznych do korekty? NIK zapowiada, że wkrótce rozpocznie kontrolę poświęconą wyłącznie budowie odcinków autostrady A2 przez chińską firmę Covec. Ale Covec już wykonał ruch, który - paradoksalnie - umożliwi mu start w nowym przetargu. Chodzi o piątkowe pismo wypowiadające umowę na budowę dwóch odcinków A2. Według nowej ustawy o zamówieniach publicznych wykonawca traci prawo do zamówień - jeśli zostanie wyrzucony z budowy, ale nie jeśli sam zrezygnuje. Czy w związku z taką sytuacją ustawa, która weszła w życie zaledwie miesiąc temu już wymaga napisania na nowo? Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Rafał Jędrzejewski, dyrektor Departamentu Prawnego, Urząd Zamówień Publicznych.

Kleszcze długu

Przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej i decyzji o podniesieniu stóp procentowych o komentarz poprosiliśmy prof. Dariusza Filara, członka Rady Gospodarczej przy premierze. Poprosiliśmy także o opinię prof. Filara na temat zadłużenia państw europejskich.

Kleszcze długu - inwestować w obligacje?

Szukamy bezpiecznych przystani dla inwestorów. Wg. analityków po hossie na obligacjach państwowych przyszła kolej na korporacyjne. Duże zainteresowanie tymi papierami potwierdza Aneta Buchert, analityk rynku obligacji Lloyds Bank Corporate Markets. Z Anetą Buchert rozmawiał Mikołaj Kunica.

ATM się rozkręca

ATM na fali wznoszącej. Przychody 1Q wzrosły o 30% w ujęciu rocznym, wzrosła także marża ze sprzedaży. Rozwój spółek z grupy zwiększył jednak koszty stałe, w efekcie wynik operacyjny był zbliżony do wyniku 1Q 2010. W ofercie spółki znajdują się m.in. systemy teleinformatyczne i komunikacyjne dla biznesu. Z prezesem ATM Polska Maciejem Krzyżanowskim rozmawiał Mikołaj Kunica.

Ożywienie w budowlance?

Ulma specjalizująca się m.in. w wynajmie rusztowań dostrzega lekkie ożywienie na rynku budowlanym. Prezes pyta, na ile będzie ono trwałe, skoro kumulacja inwestycji w branży przypada na 2011 rok, a o kontraktach na 2012 mało słychać. To co wciąż przeszkadza w rozwoju biznesu Ulmy to zatory płatnicze i wolniejszy spływ należności. Z Andrzejem Kozłowskim, prezesem Ulma Construccion Polska, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Tele-przetasowania

Czas ostatecznych rozstrzygnięć w sprawie sprzedaży Polkomtelu i Dialogu, czyli tele-przetasowania na polskim rynku. Kto zarobi na tej gigantycznej transakcji a dla kogo może to być zagrożenie? Spytaliśmy Jerzego kKalinowskiego, partnera KPMG.

Strefa Euro

Co pozostało do zrobienia w Polsce na rok przed Euro 2012? Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że opóźnienia związane z przygotowaniem infrastruktury mogą zagrażać Euro 2012. Partner KPMG Mirosław Proppe ostrzega, że po mistrzostwach nie będzie już determinacji do skończenia inwestycji.

Gdzie są polskie innowacje?

Innowacyjność piętą achillesową polskiej gospodarki - Polska jest dopiero na 23 miejscu w rankingu innowacyjności Komisji Europejskiej. Polskie firmy wskazują problemy z finansowaniem jako główny powód małej innowacyjności. Gościem programu 90 Minut był Piotr Sienkiewicz, Fundusz Hardgamma Ventures, współtwórca Polska Online i współautor badań nad niebieskim laserem.

Inwestuj w Rosji!

5 lat inwestowania ze względu na wysoki poziom ryzyka. Ruszył subfundusz poświęcony rosyjskiemu rynkowi. BZ WBK TFI uruchomiło go dla swoich zamożniejszych klientów. Zarządzający mają inwestować w spółki z różnych sektorów, podstawą wyboru będzie analiza fundamentalna. O okazjach i ryzyku inwestowania w Rosji rozmawialiśmy z zarządzającym BZ WBK TFI, Szymonem Borawskim-Reksem

Licznik na ścianę - pułapki do podpisu

Nie ma takiego skontrolowanego sprzedawcy prądu, którego umowy narzucanej odbiorcom nie zakwestionowałby UOKiK. Urząd sprawdził 13 sprzedawców i dostawców, wśród 44 wzorców ich umów wskazał aż 101 zastrzeżeń.

Polak z PIT-em sobie radzi

51 proc. ankietowanych podatników stwierdziło, że wypełnienie formularza PIT nie sprawiło im większych problemów - cieszy się resort finansów. Na zlecenie ministerstwa CBOS przeprowadził sondaż, w którym jednak ponad 1/3 pytanych uznała, że miała trudności ze sporządzeniem rocznego zeznania podatkowego.

Niemiecki przemysł zahamował

Produkcja przemysłowa w Niemczech w kwietniu 2011 r. niespodziewanie spadła o 0,6 proc. mdm, po wzroście w poprzednim miesiącu o 1,2 proc., po korekcie - poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.