Najnowsze

Najnowsze

W kolorze Blue

"Blue Button" - to najnowsza inicjatywa polskiej prezydencji. Ma ona ułatwić międzynarodowe zakupy w sieci Internet, i faktycznie znieść prawne bariery pomiędzy kupującymi a sprzedającymi z różnych państw. Rozmowa ze starszym prawnikiem w CMS Cameron McKenna, Łukaszem Bendkowskim.

Deweloperzy znów w cenach

Deweloperzy i budowlanka wrócili do łask inwestorów. J.W. Construction, Echo oraz GTC dostali rekomendację „kupuj” od KBC Securities . W Dniu na Rynkach rozmawialiśmy z analitykiem KBC Securities Cezarym Bernatkiem.

Ile warta jest Netia?

DM WBK podtrzymuje rekomendację "kupuj" dla Netii i jest ona podniesiona do 6,5zł czyli o 14%. Ostatni raz Netia kosztowała 6zł w grudniu 2005 roku. W Dniu na Rynkach rozmawialiśmy z Pawłem Puchalskim, szefem zespołu analityków BZ WBK.

Najnowsze informacje od Petrolinvestu

Spółka prowadzi prace nad emisją obligacji korporacyjnych. Wiarygodnie wyceniono aktywa OTG Petrolinvestu na ponad 3 mld USD. Rozmowa z Bertrandem Le Guernem, prezesem Petrolinvestu, w Dniu na Rynkach.

Bankowy Stress test

Może dojść do upadku gospodarek państw, czego przykładem są wydarzenia w Grecji. Co zrobić by nie doprowadzić do zawału finansowego? Rafał Hirsch rozmawiał w Dniu na Rynkach z Józefem Wancerem, doradcą zarządu Deloitte oraz członkiem Rady Nadzorczej Alior Banku.

Przełom w sprawie Grecji?

Czy po wystąpieniu szefa Komisji Europejskiej nastąpi przełom? O komentarz poprosiliśmy Krzysztofa Kalickiego, prezesa Deutsche Banku Polska w Pieniądzach od Rana.

Ceny rosną wolniej?

Trend spadkowy cen żywności na świecie ma pozytywny wpływ na poziom inflacji w Polsce. Ceny rosną wolniej niż oczekiwano. Z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą BOŚ, rozmawiał w TVN CNBC Robert Stankiewicz.

Kapitałowe problemy banków

Banki same będą musiały same poszukać kapitału. W "Pieniądzach w Południe" z Mariuszem Zygierewiczem, ze Związku Banków Polskich rozmawiał Robert Stankiewicz.

Inflacja !

Czekamy na dane o inflacji. Które grupy klientów są szczególnie wrażliwe na zmiany cen? Jak podnosić ceny, nie tracąc klientów. Rozmowa z profesorem Markiem Ratajczakiem z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, w programie Blajer mówi: Biznes.

Emitujemy obligacje

Jedną z podstawowych form finansowania przedsiębiorstw jest emisja obligacji. Wynagrodzenie oferenta, doradcy prawnego i finansowego wynosi około 1,5% w skali roku. Obligacje stanowią alternatywę dla kredytu bankowego, a ich nabywcami są zazwyczaj podmioty rynku. Ile kosztuje emisja obligacji korporacyjnych? Paweł Blajer rozmawiał z Mateuszem Walczakiem, prezesem NWAI Dom Maklerski.

Sponsorowanie hokeistów

Odpowiadamy na problem widza. „Jestem zainteresowany dofinansowaniem Stowarzyszenia Sportowego, przy którym działa lokalna drużyna hokeja na lodzie, ponieważ jestem fanem tego sportu, a dofinansowanie chcę ‘wrzucić’ w koszty funkcjonowania firmy”. Czy dofinansowanie stowarzyszeń możemy wpisać po stronie kosztów? Rozmowa z Andrzejem Pośniakiem, doradcą podatkowym CMS Cameron McKenna.

Własny biznes po pięćdziesiątce 

Przedstawiamy przedsiębiorców, którzy założyli biznes w dojrzałym wieku. Rozmowa z Brygidą Michalewicz z Przedsiębiorstwa Szycie i Haft w programie Blajer mówi Biznes.

Nieetyczni pracownicy

Spółka X świadczy specjalistyczne usługi w branży IT. Zatrudnia wysoko wykwalifikowany personel. Po kilku miesiącach okazało się, że pracownicy pobierają „prowizję” od podwykonawców. Czy takich pracowników można zwolnić i domagać się odszkodowania? O komentarz poprosiliśmy Janusza Tomczaka, adwokata, kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Zaległe płatności od klientów

Spowolnienie gospodarcze to okres, gdy szybko rośnie  kwota zaległych płatności. Co zrobić kiedy osoba fizyczna zalega z płatnościami? Gdzie się udać, co zrobić aby ściągnąć pieniądze? Z Anną Węgrzyn, adwokatem WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, rozmawiał Paweł Blajer.

Banki potrzebują wsparcia?

Zmniejszenie sumy bilansowej banków może zmniejszyć akcję kredytową w Europie. W „Godzinie dla Pieniędzy” z Mariuszem Grendowiczem, byłym prezesem BRE Banku, rozmawiał Marek Tejchman.

Ceny wcisnęły hamulec

Wskaźnik wzrostu cen towarów i usług mocno w dół. We wrześniu liczona rok do roku inflacja CPI spadła do poziomo 3,9 proc. - podał GUS. Tymczasem rynek oczekiwał, że wyniesie ona aż 4,2 proc.

Chiński lek na światowy kryzys

Skala chińskiej gospodarki może pozwolić Pekinowi na złagodzenie skutków kryzysu, gdyby problemy z zadłużeniem strefy euro i spowolnienie gospodarki USA miały doprowadzić do globalnego załamania - powiedział szef departamentu Azji i Pacyfiku Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Jak zostać milionerem, czyli krótka historia Palikota

Zaczynał jako biedny student filozofii, dziś jest milionerem i liderem trzeciej siły w polskim parlamencie. Historię Janusza Palikota - gdyby nie to, że wydarzyła się nad Wisłą - można by śmiało określić mianem "amerykańskiego snu".

Tak za kilka lat ma wyglądać stocznia w Szczecinie

Marina, lofty biurowe, park technologiczny i handlowy, centrum wystawiennicze, ale też kontynuacja produkcji statków - tak za 10 lat mają wyglądać tereny Stoczni Szczecińskiej. Koncepcję ich zagospodarowania przedstawił dziś ich właściciel Towarzystwo Finansowe Silesia.

Łupki nie tylko gazem, ale i ropą płynące

Z polskich skał łupkowych będziemy mogli wydobywać nie tylko gaz, ale i ropę. Takie informacje będzie zawierał raport Państwowego Instytutu Geologicznego, który ma się ukazać pod koniec października - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

RYNKI DLA OPORNYCH, 12.10.2011

Portfel RDO – lepiej niż WIG20. Zyskaliśmy na obecności w portfelu spółki PBG. Propozycja na dziś – Arctic Paper.

Podatek od towarów importowanych

Czy można odliczać podatek VAT od towaru importowanego, opłacany w Urzędzie Celnym? Rozmowa z Pawłem Jabłonowskim, szefem departamentu podatkowego w kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.

ZUS ściga "chałupników" 

W Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie szefa rządu z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP. O efektach tego spotkania rozmowialiśmy z Dorotę Wolicką, reprezentującą przedsiębiorców poszkodowanych przez ZUS.

Zwycięski model biznesowy

Z planu działalności powinien mówić o systemie budowania wartości, a nie tylko sprzedaży. Jakie są zasady tworzenia spójnego modelu biznesowego? Rozmowa z Rafałem Brzoską, prezesem Integer SA.

Luka(nie) w gospodarkę

Polska, podobnie jak Grecja i Portugalia, może znaleźć się w technolicznym "klinie". Co to oznacza? Jak tego uniknąć? Rozmowa z dr. hab. Stanisławem Kubielasem, autorem książki "Innowacje i luka technologiczna w gospodarce globalnej opartej na wiedzy".

Blue Button w e-commerce - handel bez granic w UE

26 miliardów euro rocznie tracą przedsiębiorcy w Unii Europejskiej - z powodu barier w internetowym handlu. Te bariery mają się obniżyć - za dotknięciem niebieskiego guzika. To paszport do łatwych zakupów przez internet w całej Unii Europejskiej. Wymyśliła go Polska. A od kilkunastu godzin Wspiera Także Komisja Europejska. O nowym pomyśle rozmawiamy z Jędrzejem Kondkiem z Kancelarii Barylski, Olszewski, Brzozowski i z Piotrem Jaroszem z Buily.pl.

Pomoc dla banków? Najpierw muszą pomóc sobie same...

Pomożemy bankom, ale najpierw niech banki pomogą sobie same. Tak w skrócie wygląda plan rekapitalizacji banków zaprezentowany po południu przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso. W pierwszej kolejności banki powinny postarać się zebrać kapitał z rynku a jeśli to się nie uda - pożyczek udzieli EFSF. O pomyśle Barroso porozmawiamy z Piotrem Ciżkowiczem, głównym ekonomistą Ernst & Young.

Plan rekapitalizacji banków

Komisja Europejska przedstawia plan rekapitalizacji banków. Te, które obleją stress testy, będą musiały zwiększyć kapitał. Rozmowa z Wojciechem Kwaśniakiem, doradcą prezesa NBP.

Słowackie "ne" dla zwiększenia EFSF

Czy słowacki sprzeciw zagrozi planom ratowania zadłużonych gospodarek strefy euro? Rozmowa z Ignacym Morawskim, ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości.