Najnowsze

Najnowsze

Makler stracił 2 mld, prezes banku odchodzi

Rada nadzorcza czołowego szwajcarskiego banku prywatnego UBS przyjęła w sobotę rezygnację Oswalda Gruebela ze stanowiska prezesa zarządu - poinformował UBS na swojej stronie internetowej.

Strefa wolnego handlu z Ukrainą coraz bliżej

Ukraina i Unia Europejska uzgodniły zasadnicze kwestie umowy o powołaniu strefy wolnego handlu, i zakończą negocjacje w tej sprawie do połowy października - poinformował szef ukraińskiej delegacji ds. rozmów o strefie, Wałerij Piatnycki.

Wspólna interwencja na ratunek euro?

By ratować zadłużone państwa strefy euro, należy połączyć interwencje Europejskiego Banku Centralnego i Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) - taką propozycję zasugerowała Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Unia da więcej na rolników i biednych? Małe szanse

Czy pozostawienie unijnych dopłat dla rolników na tym samym poziomie i zmniejszenie środków dla najbiedniejszych jest już w Brukseli przesądzone? Wojciech Olejniczak uważa, że tak. Marek Sawicki jest zdania, że wszystko jeszcze da się zmienić na lepsze. Były i obecny minister rolnictwa spierali się o to w piątkowej debacie w TVN24. Sprawdziliśmy to w ramach cyklu "Widzę i sprawdzam".

Dzień z flexicurity

Idea flexicurity łączy w sobie elastyczność i bezpieczeństwo na rynku pracy. W Polsce głównym forum dialogu społecznego, które zajmuje się połączeniem interesów różnych grup społecznych między innymi w zakresie regulacji rynku pracy jest Komisja Trójstronna do Spraw Gospodarczych. W jaki sposób przedsiębiorcy mogą wpływać na ustalenia Komisji? O tym w programie "Blajer mówi: Biznes" Paweł Blajer rozmawiał z Jeremim Mordasewiczem, doradcą zarządu PKPP Lewiatan i Zbigniewem Żurkiem, wiceperesem Business Centre Club

Strach na rynkach

Narodowy Bank Polski i Ministerstwo Finansów postawiły się rynkom. Obie instytucje sprzedawały w piątek euro na rynku walutowym - czym umocniły gwałtownie złotego. To pierwsza interwencja NBP od 9 kwietnia 2010 roku. O powodach takiej decyzji z wiceministrem finansów Dominikiem Radziwiłłem w programie "90 Minut" rozmawiali Marek Tejchman i Jan Niedziałek.

Polska na plusie

Światowy kryzys nie ograniczył też zakupowego apetytu Polaków. W sierpniu sprzedaż detaliczna urosła o 11,3% czyli znacznie lepiej od prognoz i szybciej niż w lipcu. W skali miesiąca wynik handlu poprawił się o 1,1%. jednak niestabilna sytuacja na rynkach może sprawić, że klienci będą kupować mniej. Jak sobie z tym radzić? Spytaliśmy Elżbietę Pełkę, prezes konkursu Polish National Sales Awards.

Rostowski: Grę na złotym przegrają spekulanci

Złoty chudnie w oczach. Euro w czwartek było najdroższe wobec złotego od dwóch lat. Zdaniem ministra finansów osłabienie polskiej waluty nie ma nic wspólnego z atakiem spekulacyjnym. Jak powiedział Jacek Rostowski słaby złoty to wynik nieuzasadnionych reakcji na globalny nastrój na rynkach. Szef resortu finansów dodał, że jeśli na złotym jednak toczy się gra - to przegrają właśnie spekulanci. Na razie nie ma niebezpieczeństwa przekroczenia progu ostrożnościowego 55% relacji długu do PKB z powodu taniejącego złotego, dodał minister.

Nowelizacja ustawy o informacji publicznej

Nowelizacja ustawy o informacji publicznej pod lupą prezydenta. Kancelaria głowy państwa będzie analizować przyjętą przez sejm 16 września senacką poprawkę. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także posłowie opozycji namawiają do zawetowania nowelizacji ustawy, która zezwala na ograniczenie dostępu do informacji publicznej.

Interwencja NBP

Narodowy Bank Polski interweniował na rynku walutowym sprzedając waluty za złote. Nieoficjalne informacje rynkowe potwierdził NBP w swoim komunikacie. Zdaniem Ministerstwa Finansów, obecna sytuacja na rynku uzasadnia sprzedaż większej ilości walut na rynku po korzystnym kursie. Gościem programu Rynki Dnia był Andrzej Stefaniak, diler walutowy DMK-ALPHA.

RPP W AKCJI

O sytuacji na rynku walutowym i konsekwencjach słabego złotego w Rynkach Dnia z Elżbietą Chojną-Duch, członkiem Rady Polityki Pieniężnej rozmawiał Rafał Hirsch.

Europejskie giełdy znów na czerwono. Złoty stanął

Po wczorajszej fatalnej sesji, warszawska giełda dziś znów dołowała, ale już nie tak spektakularnie. Ok. 9.30 indeks WIG20 był już ponad 2 proc. pod kreską. Do popołudnia sytuacja poprawiła się i o ok. 16 WIG20 tracił tylko 1,2 procenta. Po porannych wzrostach również europejskie rynki spadły pod kreskę. Słabnący złoty wywołał też interwencję NBP, co pozwoliło ustabilizować kurs polskiej waluty.

KGHM CIĄGNIE W DÓŁ WIG20

Czy to jest dobry moment aby kupować akcje KGHM i dlaczego akcje tej spółki spadały dużo szybciej niż ceny miedzi? W Rynkach Dnia z Robertem Majem, analitykiem KBC SECURITAS rozmawiał Rafał Hirsch.

SPÓŁKI DETALICZNE ANALITYCZNIE

Sprzedaż odzieży i obuwia wzrosła w sierpniu o 9,6% rok do roku. W lipcu wzrosła, aż o 17,1%. O komentarz do danych o sprzedaży detalicznej, poprosiliśmy Adama Kaptura, analityka Domu Maklerskiego MILLENNIUM.

MILION W PORTFELU

Milion w portfelu, czyli wirtualne inwestowanie miliona złotych. Jak co piątek wraz z Tomaszem Publicewiczem z Analiz Online, sprawdzaliśmy stopy zwrotu z tego tygodnia.

DZIEŃ Z FLEXICURITY

Spółka idzie na GPW, w jaki sposób zarabia na nowych pomysłach dot. elastycznego rynku pracy? Na ile otworzy się przed nią szansa, jeśli koncepcje felxicurity będą realizowane. Rozmowa z Tomaszem Hanczarkiem, prezesem WORK SERVICE.

STRACH NA RYNKACH

Złoty pod presją. Osłabienie trwa, NBP ostrzega, że trudniej mu na rozchwianym rynku kontrolować inflacje. Możliwe scenariusze z udziałem NBP do końca roku. Rozmowa z Jarosławem Klepackim, DMK Alpha.

POLSKA NA PLUSIE

Sprzedaż detaliczna w górę i to powyżej prognoz. Na ile popyt wewnętrzny może pomóc polskiemu PKB i nie podnieść relację długu do PKB do poziomu 55%, słowem jaka jest szansa, że już wkrótce nie będziemy mieć wyższych podatków, naszym goŚciem był: Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ. 

ELASTYCZNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Ciężkie i nerwowe czasy na rynkach. Trzeba podejmować ruchy oszczędnościowe i zwalniać pracowników. W tym procesie bardzo istotną rolę odgrywają związki zawodowe. Rozmowa ze Sławomirem Wręgą, przewodniczącym związku zawodowego pracowników ruchu ciągłego ZA Puławy.

Obniżyli rating greckim bankom

Agencja ratingowa Moody's obniżyła w piątek ocenę ośmiu banków w Grecji ze względu na posiadanie przez nie greckich obligacji skarbowych i pogarszającą się sytuację gospodarczą w kraju.

STRACH NA RYNKACH

Spółki eksporterzy netto mogą sporo zyskać na słabnącym złotym. Jakie akcje spółek eksporterów warto kupić na przecenie i jak długo je trzymać, o to pytaliśmy Krzysztofa Borowskiego ze szkoły giełdowej.

Plany City Interactive

City Interactive szykuje kolejną po Sniperze grę, która mogłaby powalczyć o rynek z Wiedźminem. W tym celu spółka nawiązała współpracę z niemieckim studiem, które produkuje gry fabularne. O planach spółki i wpływie słabego złotego na jej przychody w "Rynkach Dnia" Rafał Hirsch rozmawiał z Markiem Tymińskim, prezesem City Interactive

Długi Polaków

Polacy są zadłużeni na ponad 12 miliardów złotych - wynika z analizy firmy Kruk SA. Najwięcej zadłużonych jest na Górnym i Dolnym Śląsku i w województwie mazowieckim. O długach Polaków Marcin Kowalski rozmawiał z Piotrem Krupą, prezesem Kruk SA.

Pawlak chce "dać po łapach spekulującym na strachu"

- Jeżeli w Ameryce nastąpi ostra wyprzedaż na dzisiejszej sesji, to trzeba się ostro przygotować do takiego tsunami, które będzie na rynkach giełdowych - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak. Zapowiedział też, że chciałby spotkać się z prezesem NBP by porozmawiać o sytuacji na rynkach finansowych.

Operacja Twist rozpoczęta

Zgodnie z oczekiwaniami rynku, FED rozpoczął Operację Twist polegającą na skupie długoterminowych obligacji i sprzedaży krótkoterminowych. Stopy procentowe pozostały na na niezmienionym poziomie od 0 do 0,25 procent. Co ta decyzja może oznaczać dla amerykańskiej gospodarki? Spytaliśmy Stanisława Popowa, partnera zarządzającego w Finacorp.

RAPORT Z RYNKU ROPY

Rynek ropy naftowej. Dane z USA o zapasach ropy w ubiegłym tygodniu. Rozmowa Doroty Sierakowskiej, analityka DM BOŚ z Rafałem Hirschem.

DOBRY WZÓR, WIĘKSZE ZYSKI

Mała zmiana, większy zysk. Tak w skrócie może wyglądać zastosowanie desingu w prowadzeniu firmy. Polskie firmy coraz chętnie zlecają modyfikację swoich produktów i usług profesjonalnym projektantom. Ci, którzy robią to najlepiej zostali w środę wieczorem nagrodzeni w konkursie "Wzór roku 2011". Gościem Pawła Blajera był Ryszard Rychlik, prezes PROFIM.

POLMED INWESTUJE

Polmed otwiera w czwartek kolejne centrum medyczne w Warszawie – na ulicy Targowej. Opóźnia się jednak inwestycja w inne stołeczne centrum na ulicy Puławskiej – miało ruszyć w III kwartale, ruszy dopiero w IV. Ta ostatnia inwestycja jest dla spółki kluczowa, była głównym celem emisyjnym Polmedu. Polmed specjalizuje się w świadczeniu ambulatoryjnej opieki medycznej dla osób prywatnych, firm oraz instytucji. Ma kliniki w Warszawie, Krakowie, Sosnowcu, Gdańsku, Gdyni, Starogardzie Gdańskim i Olsztynie.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W GÓRĘ

Światowy kryzys nie ogranicza zakupowego apetytu Polaków. W sierpniu sprzedaż detaliczna urosła o 11,3% czyli znacznie lepiej od prognoz i szybciej niż w lipcu. W skali miesiąca wynik handlu poprawił się o 1,1%. Jak to świadczy o kondycji polskiej gospodarki, pytaliśmy Profesor Anny Zielińskiej-Głębockiej, członek RPP.

SCENARIUSZ DLA GRECJI

Moodys obniżył raitingi 8 greckich banków oraz ocenił ich sytuację w dłuższej perspektywie jako negatywną. Nasz gość bardziej się niż bankructwa Grecji obawia się złych informacji z Europy dotyczących spowolnienia gospodarek. Rozmowa z Jackiem Radziwilskim, prezesem Unicredit CAIB Poland w Dniu na Rynkach.