Najnowsze

Najnowsze

Brak konkretów gospodarczych w kampanii

W gospodarczych propozycjach polityków pojawiają się koncepcje zmian o charakterze bardziej technicznym niż merytorycznym - ocenia przewodniczący Rady Głównej BCC. Maciej Grelowski dodaje, że przedstawione dotąd w kampanii wyborczej propozycje polityków rozmijają się zarówno z potrzebami biznesu, jak i realiami sytuacji gospodarczej.

Gastel Żurawie nie narzeka

Podobno wszystko jest idealnie w Gastel Żurawie. Prezes firmy mówi, że do ideału brakuje jedynie optymizmu w gospodarce. Grzegorz Żółcik mówi, jak biznes firmy rozwija się w coraz trudniejszych warunkach gospodarczych.

Kleszcze Długu

Nowy tydzień, nowe spadki. Czy rynki znów przygotowują się na bankructwo Grecji? Na nasze pytania odpowiadał Witold Garstka, Zarządzający Funduszami Obligacji w BZ WBK TFI.

Europa w długu, złoty pod presją

Inflacja bazowa okazuje się większym problemem niż sądzili ekonomiści. W ubiegłym miesiącu inflacja z wyłączeniem żywności i energii wyniosła 2,7% w skali roku. Sierpniowy odczyt był sporo niższy od prognoz analityków, którzy oczekiwali wzrostu na poziomie 2,5 procent. O komentarz poprosiliśmy Bartosza Pawłowskiego, stratega rynków wschodzących BNP Paribas.

Chcą głowy Silvio. Tym razem za rating

Obniżenie przez agencję ratingową Standard & Poor's oceny wiarygodności kredytowej Włoch wywołało we wtorek polityczną burzę w tym kraju. Centrolewicowa opozycja ponowiła żądanie natychmiastowej dymisji premiera Silvio Berlusconiego. S&P zmniejszyła wiarygodność kredytową Rzymu z "A+" na "A".

Zatrzymany wiceprezes BOŚ był doradcą ministra

Zatrzymany w niedzielę wiceprezes Banku Ochrony Środowiska Marek S. do poniedziałku był doradcą ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego. W poniedziałek szef resortu, gdy dowiedział się o zatrzymaniu, odwołał go z tej funkcji. Marek S. usłyszał dziś zarzuty, a prokuratura wystąpiła do sądu o areszt.

Polska wolność gospodarcza gorsza niż w Ugandzie

7 punktów i 53. miejsce (m.in. za Gwatemalą, Jamajką, Hondurasem czy Ugandą) na 141 krajów - to wynik Polski w najnowszym Indeksie Wolności Gospodarczej Świata. - Interpretując tegoroczne wyniki musimy pamiętać, że są one oparte na danych za rok 2009. Nie są więc w żadnym wypadku oceną działalności władzy ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej, ani rządów PO w roku bieżącym - podkreślił w czasie prezentacji doc. dr Andrzej Kondratowicz z Centrum im. Adama Smitha.

Premier: 4 lata bez obniżki podatków

- Najbliższe cztery lata to nie czas na obniżkę podatków - powiedział premier Donald Tusk i podkreślił, że jedynie VAT może zostać minimalnie obniżony w 2014 roku.

Polska na plusie - dobre dane o produkcji przemysłowej

W sierpniu produkcja przemysłowa urosła dwa razy szybciej od prognoz. W skali roku produkcja zwiększyła się o 8,1% co jest wynikiem ponad czterokrotnie lepszym niż w najgorszym w tym roku lipcu. Większość ekonomistów ankietowanych przez TVN CNBC oczekuje w kolejnych miesiącach wyraźnego spowolnienia. "Ryzyko niesie sytuacja związana z Grecją, ale jeśli uda się uniknąć jej bankructwa - nie powinniśmy zobaczyć znaczącego pogorszenia - ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego. Zdaniem Moniki Kurtek dynamika produkcji utrzyma się w takiej sytuacji na poziomie 4-5% a PKB wyniesie w przyszłym roku 3,5%.

Inflacja wyższa od oczekiwań

Inflacja bazowa okazuje się większym problemem niż sądzili ekonomiści. Sierpniowa inflacja z wyłączeniem żywności i energii wyniosła 2,7 proc. w skali roku, przy oczekiwaniach na poziomie 2,5 proc. Rozmowa z Cezarym Chrapkiem, ekonomistą Citi Handlowego.

Co powie FED?

Czym FED jeszcze może zaskoczyć inwestorów? Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie amerykańskiego banku rezerwy federalnej. Co usłyszymy w jego komunikacie? Rozmowa z Przemysławem Kwietniem, głównym ekonomistą XTB.

Kredyt jak za darmo

Tani kredyt, oprocentowany niżej niż inflacja, daje zarobić. Libor dla franka szwajcarskiego jest wciąż niezmiennie niski. Dla dolara utrzymuje się na poziomie 0,3 proc., a dla funta i euro poniżej 1 proc. Nawet po dodaniu marży, to ciągle bardzo nisko oprocentowany kredyt. Rozmowa z Jakubem Augustynowiczem, wicedyrektorem Aspiro regionu Warszawa.

Twój głos, Twoje pieniądze

Trzy projekty ustaw podatkowych zamiast stosu dokumentów – takie zmiany w kampanii proponuje partia Prawo i Sprawiedliwość. Największa partia opozycyjna proponuje także jednokartkowe deklaracje podatkowe. Jak dokładnie mają wyglądać proponowane zmiany, mówi Przemysław Wipler, współtwórca programu podatkowego PiS.

Kompap przyspiesza

Słaby złoty, to korzyść dla zależnego od Kompapu OzGrafu. Eksport Olsztyńskich Zakładów Graficznych to 30-35 proc. rocznej sprzedaży. W sierpniu przekroczył 55 proc. Prezes spółki Waldemar Lipka nie wyklucza, że ponownie zwiększy zaangażowanie do 33 proc.

Polska na plusie

Produkcja metali, samochodów i urządzeń elektrycznych ciągnęły produkcję przemysłową w górę w sierpniu. Zdecydowanie gorzej radziła sobie branża komputerowa, wydobywcza i chemiczna. W jakiej kondycji są firmy przemysłowe i czy przygotowują się na spowolnienie, mówi Grzegorz Grupiński, prezes firmy Gelg.

Brat VAT - ubranka dla dzieci

Odpowiadamy na pytanie widza dot. zmian w podatku VAT za odzież dla niemowląt i dzieci, 8 na 23 proc. w 2012 roku. Rozmowa z Michałem Borowskim, doradcą podatkowym w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

PKO BP w kolejce po Bank Millennium

Agencja Reuters twierdzi, że PKO BP rywalizuje do Millennium z Pekao SA i BNP Paribas. O medialnych doniesieniach i o płynności na międzynarodowym rynku bankowym rozmawiamy ze Zbigniewem Jagiełło, prezesem PKO BP.

Kleszcze długu

Problem Grecji, problem właścicieli banków. O bankowej wycenie ewentualnej niewypłacalności Grecji i o sektorze bankowym mówi Józef Wancer, doradca zarządu Deloitte.

Włochy mniej wiarygodne

Agencja S&P obniżyła rating Włoch do poziomu A z A+. Perspektywa jest negatywna. To skutek  niskiego wzrostu PKB i niepewności politycznej. Rozmowa z Aleksandrem Łaszkiem, ekonomistą Fundacji FOR.

Rynki mówią: sprawdzam

Siemens Bank zaprzecza doniesieniom Financial Times, że wycofał pieniądze z jednego z francuskich banków. Dziś mija termin spłaty 769 mln euro odsetek o dwóch emisji greckich obligacji. Rozmowa Dariuszem Laskiem z Union Investment TFI.

NFI Midas z nową strategią

Zygmunt Solorz-Żak rozpoczyna konsolidację swoich aktywów telekomunikacyjnych. NFI Midas przejmie Aero2 za 548 mln zł. Zakup Spółki Aero2 skonsoliduje w ramach jednej grupy wszystkie obecnie dostępne i niewykorzystane w Polsce częstotliwości pozwalające na świadczenie usług telekomunikacyjnych. O nową strategię NFI Mida pytaliśmy prezesa spółki, Wojciecha Pytela.

Prognozy dla polskiej gospodarki

Zaskakująco dobre dane o produkcji przemysłowej w sierpniu nie powinny wywoływać nadmiernego optymizmu, zgodnie mówią ekonomiści. Spowolnienie dotarło juz do Polski, a dynamika wzrostu PKB w kolejnych kwartałach wyhamuje. O perspektywach dla polskiej gospodarki w "Bilansie" Jolanta Kucharska rozmawiała z Mają Goettig, główną ekonomistką banku BPH.

Grecja bliska porozumienia z wierzycielami

Grecja jest bliska porozumienia z wierzycielami ws. dalszego otrzymywania pożyczek dla tego kraju przed bankructwem - oświadczyło w poniedziałek źródło w greckim ministerstwie finansów. Doniesienie to pojawiło się wkrótce po zakończeniu telekonferencji z przedstawicielami tzw. trojki. W jej skład wchodzą Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny.

Lukas Bank zmienia nazwę

24 września tego roku pojawi się w Polsce nowy bank - Credit Agricole. Tak od tego dnia będzie się nazywał Lukas Bank. Zmiany dotyczą jednak nie tylko nazwy, ale też strategii francuskiej grupy, która od 9 lat jest właścicielem Lukas Banku. Do tej pory Francuzi walczyli głownie o rynek szybkich pożyczek, teraz zamierzają zawalczyć też o rynek detaliczny.

Przemysł dostał "kopa". Dane trzy razy lepsze od prognoz

- Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 8,1 proc. rok do roku i 4,3 proc. miesiąc do miesiąca - podał GUS. Po słabych dwóch poprzednich odczytach prognozy na sierpień mówiły o rocznym wzroście na poziomie niecałych trzech proc. i miesięcznym spadku w okolicach jednego proc. Ekonomiści komentujący najnowsze dane nie kryją zaskoczenia.

DROGA DO MILIONÓW

Nowa seria kontraktów i apetyt na wzrosty na rynku. Jak grac na kontraktach terminowych pytaliśmy maklera - Pawła Szczepanika.

MILION W PORTFELU

Milion w portfelu, czyli jak zainwestować wirtualny milion złotych. Tym razem zajeliśmy się portfelem przygotowanym przez Adama Dakowicza z Agiofunds TFI.

PRZEMYSŁ NA WYŻSZYM BIEGU

Polskie fabryki wrzucają wyższy bieg. W sierpniu produkcja przemysłowa urosła dwa razy szybciej od prognoz. Rozmowa z Piotrem Kaliszem, głównym ekonomistą Citi Handlowego.

BEZPIECZNIEJSZY ZAKUP MIESZKAŃ

Klienci deweloperów mają być lepiej chronieni, ale nie za darmo. Sejm przyjął większość poprawek Senatu do tzw. ustawy deweloperskiej. Wprowadza ona m.in. nadzór nad pieniędzmi powierzonymi deweloperom przez klientów. Wzrosną za to koszty zawierania umów z deweloperami. O ustawie rozmawialiśmy z Wojciechem Okońskim, prezesem Robyg Development, oraz Bartoszem Turkiem, analitykiem Home Broker.