Najnowsze

Najnowsze

Inflacja już nie taka straszna

Oczekiwania inflacyjne Polaków wyhamowały w sierpniu do 4,2% z 4,7% w lipcu. Wskaźnik pokazuje, jakiego wzrostu cen w ciągu najbliższych 12 miesięcy spodziewają się gospodarstwa domowe w Polsce. Po wyskoku w lipcu wskaźnik wrócił do poziomu sprzed 2 miesięcy. Więcej na ten temat w rozmowie z Markiem Rogalskim, analitykiem DM BOŚ.

Z użytkowania na własność 

Przekształcenie użytkowania wieczystego będzie szybsze i łatwiejsze. Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która przyspiesza i ułatwia przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Więcej na ten temat w rozmowie z mec. Anną Piecuch, szefem departamentu prawa zamówień publicznych i prawa budowlanego Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Dziecko i firma

Przedsiębiorcza właścicielka firmy zachodzi w ciążę i na czas urlopu macierzyńskiego musi przekazać obowiązki swoim pracownikom. Jak podzielić ten zakres i jak kontrolować wdrażanie swoich zaleceń? Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Joanną Chmurą i Andrzejem Borczykiem

Pieniądze na e-biznes

Ponad 18 mln zł trafi do PARP, a następnie do firm na nowe projekty internetowe, w ramach dofinansowania z działań 8.1 i 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Prawie 7 mln, trafi jeszcze w tym tygodniu do przedsiębiorców. Więcej na ten temat w rozmowie z wiceminister rozwoju regionalnego, Iwoną Wendel

Nowy sposób wyceny nieruchomości

Zielone światło dla budowy i poszerzania dróg krajowych powoduje konieczność pozyskiwania na ten cel nowych gruntów od prywatnych właścicieli. Łączy się to z koniecznością wyceny nieruchomości i ustalaniem ich wartości. O nowych przepisach w rozmowie Pawła Blajera z Krzysztofem Bratkowskim, wiceprezydentem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych

Polsko-Rosyjskie Forum MSP Branży Rolno-Spożywczej

1 września mija termin składania zgłoszeń do wzięcia udziału w Polsko-Rosyjskim Forum MSP Branży Rolno-Spożywczej, które odbędzie się w dniach 11-12 września 2011 r. przy okazji Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych POLAGRA FOOD w Poznaniu. Przedsięwzięcie zostało zainspirowane i poparte przez Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Aleksandrą Wadowską, PARP.

Hajdarowicz chce kupić resztę "Rzepy"

Grzegorz Hajdarowicz, właściciel Gremi Media złożył w Przedsiębiorstwie Wydawniczym "Rzeczpospolita" ofertę kupna 49 proc. udziałów w spółce Presspublica, wydawcy m.in. dziennika "Rzeczpospolita" - poinformował doradca Hajdarowicza Jarosław Knap. Gremi Media wcześniej kupiła już 51 proc. udziałów w Presspublice.

Jakie PKB Polski w kolejnych kwartałach?

Dalszego hamowania polskiej gospodarki - do 3,7% w trzecim kwartale oczekują ekonomiści ankietowani przez TVN CNBC. Byłoby to o pół punktu procentowego mniej niż w drugim kwartale. W całym 2011 roku ekonomiści, z którymi rozmawialiśmy, średnio liczą na wzrost na poziomie 3,9%. O tym jakie perspektywy rozwijają się przed polską gospodarką w kolejnych kwartałach w rozmowie z Piotrem Bujakiem, ekonomistą Raiffeisen Bank Polska.

Barroso dostał list od Kaczyńskiego

List Jarosława Kaczyńskiego do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso ws. unijnych dopłat dla polskich rolników dotarł do Komisji - poinformował PAP rzecznik KE Cezary Lewanowicz. Prezes PiS domaga się w nim wyrównania dopłat bezpośrednich w UE.

Widmo recesji nad Niemcami

Seria słabych danych z niemieckiej gospodarki. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 7-miu procent - zgodnie z oczekiwaniami. To najmniej od 1991-go roku, kiedy zaczęto wyliczać dane dla zjednoczonych Niemiec. W II kwartale wzrost PKB w Niemczech wyhamował do 2,8 proc. po wzroście o 4,6 proc. w I kwartale. O sytuacji w niemieckiej gospodarce w programie Dzień na rynkach, Mikołaj Kunica rozmawiał z dr Sebastianem Płóciennikiem, z Instytutu Studiów Międzynarodowych, Uniwersytetu Wrocławskiego.

Centrum Klima po 2Q

Centrum Klima na razie nie czuje spowolnienia. Dla spółki kluczowa jest pogoda, a ta w lipcu i w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia była kiepska. Prezes Centrum Klima przyznaje, że szacowane przychody w trzecim kwartale mogą być o 3-4 mln zł niższe z powodu deszczowego lata, ale i tak lipiec będzie lepszy dla firmy niż rok wcześniej. Więcej na ten temat w rozmowie z prezesem spółki, Markiem Perendykiem.

Na kłopoty...EBC?

Europejski Bank Centralny lubi pomagać, ale jak długo to potrwa? EBC zgodnie z prawem nie może kupować obligacji od ich emitentów. Dlatego obligacje Hiszpanii i Włoch nabył przez skupienie ich od innych posiadaczy na rynku. Prezydent Niemiec uznał to za sztuczkę do ominięcia prawa. Więcej na temat skupowania obligacji przez EBC w rozmowie z Pawłem Mizerskim, zarządzającym portfelami dłużnymi AXA TFI.

ERBUD po pierwszym półroczu

Wzrost przychodów, ale strata operacyjna i netto. Takie wyniki pokazał Erbud w pierwszym półroczu. To już przeszłość. Jaka jest przyszłość? Erbud wskazuje na budownictwo kubaturowe, inżynieryjno - drogowe i segment energetyczny. To one mają być motorem wzrostu do końca roku. Więcej na ten temat w rozmowie Mikołaja Kunicy z Dariuszem Grzeszczakiem, członkiem zarządu spółki.

Będą droższe napoje

Biznes wrażliwy na pogodę. Biznes wrażliwy na spowolnienie. To rzeczywistość producenta napojów bezalkoholowych, Kofoli. Spółka działająca w Czechach, na Słowacji, w Polsce i Rosji potwierdza to co mówią ekonomiści – konsumenci zanim coś kupią, poważnie się nad tym zastanowią. Klienci coraz częściej kupują syropy, wielokrotnie można je rozcieńczać i wystarczy do tego zwykła kranówka. Więcej na ten temat w rozmowie Mikołaja Kunicy z Bartoszem Marczukiem, członkiem zarządu KOFOLA.

Polska na plusie w 2Q

4,3% w takim tempie rozwijała się w drugim kwartale polska gospodarka. To powyżej prognoz ankietowanych przez TVN CNBC ekonomistów, którzy spodziewali się dynamiki na poziomie 4,1%, ale nieco mniej niż na początku roku. Na temat wczorajszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w rozmowie z prezesem GUS-u, profesorem Januszem Witkowskim.

Indeks dostępności kredytowej rośnie

Trzeci miesiąc z rzędu rośnie Indeks dostępności kredytowej i jest na poziomie najwyższym od kwietnia 2011. Indeks opracowywany jest przez Open Finance i TVN CNBC, i obrazuje możliwości zakupu na kredyt własnego "M". Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Marcinem Krasoniem, analitykiem Open Finance.

Rosyjscy komornicy w biurach BP

Komornicy w siedzibie oddziału koncernu naftowego BP w Moskwie. Biura zostały zamknięte. Działania rosyjskich służb mają związek z pozwem sądowym złożonym przez mniejszościowych udziałowców rosyjsko-brytyjskiej spółki joint venture TNK-BP.

Koniec domysłów, jest wykonawca stadionu

Firma budowlana Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego wygrała przetarg na budowę stadionu miejskiego w Bielsku-Białej - podał we wtorek bielski magistrat.

Giganci nafty USA i Rosji łączą siły

Rosyjski koncern naftowy Rosnieft i amerykański gigant ExxonMobil podpisały we wtorek porozumienie o partnerstwie strategicznym na rosyjskim szelfie w Arktyce. Inwestycje w ramach tego porozumienia mogą wynieść do 500 mld dolarów.

Przedwyborcza walka (z bezrobociem)

Na miesiąc przed wyborami Kancelaria Premiera opracowała sposoby na walkę z bezrobociem wśród młodych. Jednym z nich ma być obowiązek zatrudnienia po odbyciu stażu. Według Małgorzaty Rusewicz z PKPP Lewiatan takie prawo skłoniłoby pracodawców do rezygnacji z przyjmowania młodych na staż.

MFW vs. Komisja Europejska

Christine Lagarde twierdzi, że europejskie banki potrzebują zastrzyku gotówki. Z taką oceną sytuacji nie zgadza się Komisja Europejska.  Według Arkadiusza Krześniaka, głównego ekonomisty Deutsche Bank Polska dokapitalizowanie mogłoby dotyczyć tylko banków z dużą ekspozycją na ryzykowne aktywa.

Chlebowski musi przeprosić - sąd podtrzymał wyrok

Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał w poniedziałek wyrok ws. o ochronę dóbr osobistych wytoczony Zbigniewowi Chlebowskiemu przez Piotra Woyciechowskiego i Tomasza Macierewicza. Chlebowski musi przeprosić za słowa "kradli publiczne pieniądze", "nadużywali pełnionych funkcji", oraz "pochodzili z partyjnego nadania", które wypowiedział w mediach pod adresem byłych członków zarządu spółki Naftor. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w tej sprawie 24 sierpnia 2010.

Nowe indeksy, nowe debiuty

Prezes GPW Ludwik Sobolewski spodziewa się, że do końca roku 2011 na NewConnect zadebiutuje kilkadziesiąt nowych spółek i zapowiada wprowadzenie nowych indeksów dla tego rynku.

Noblista dla TVN CNBC: Do końca kryzysu daleko

Do końca kryzysu daleko, ale skuteczność pobudzania gospodarki przez państwa jest wątpliwa – mówi TVN CNBC noblista Myron Scholes. O przyszłości gospodarki i sposobom na poradzenie sobie z pogłębiającym się kryzysem rozmawiała Karolina Hytrek-Prosiecka.

Cień recesji

Rynki odebrały wystąpienie Bena Bernanke jako zapowiedź działań FED we wrześniu. W USA powinno się wprowadzić m.in. ulgi podatkowe na zatrudnienie nowych osób, uważa Maurycy Kuhn, członek zarządu Getin Noble Banku.

Posłowie zajmą się deweloperami

W środę w Sejmie planowane jest trzecie czytanie i głosowanie projektu ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie nadzoru nad pieniędzmi powierzonymi deweloperom przez klientów oraz proponuje uregulowanie treści umowy deweloperskiej, określając prawa i obowiązki stron.

Alternatywa za 48,7 mln zł

Drogowcy zakończyli remont drogi wojewódzkiej 780 z Chełmka do Krakowa, która umożliwia dojazd z zachodniej części województwa małopolskiego do stolicy regionu. Jest ona alternatywą dla płatnej autostrady A4. Modernizacja kosztowała ponad 48,7 milionów złotych.

Milion w portfelu

W portfelu Rolanda Paszkiewicza z CDM Pekao SA najmocniej straciły fundusze akcji rosyjskich. Na czym udało się zarobić i o inwestycyjnych zmianach mówi autor portfela w programie Milion w Portfelu.

Giełda zaskakuje wynikami

Duża zmienność na rynkach zwiększa obroty instrumentów pochodnych, ale nie cieszy prezesa Giełdy Papierów Wartościowych. Zdaniem Ludwika Sobolewskiego presja na rynki i ich silne wahania rzucają cień na giełdy jako mechanizmy wyceny spółek.

Rynki znów na plusach?

Amerykańskie indeksy wracają do poziomów z początku sierpnia, a dobre dane z USA o wydatkach Amerykanów dają nadzieję na dalsze wzrosty, bo być może kondycja konsumentów i gospodarki wcale nie jest tak tragiczna, jak wcześniej sądzono. Jest szansa na to, że ten pozytywny trend się utrzyma i giełdy będą w dalszym ciągu odrabiać straty sprzed kilku tygodni mówi Marek Buczak, dyrektor ds. rynków zagranicznych, zarządzający Quercus TFI.