Najnowsze

Najnowsze

KRYZYS DŁUGU, A EUROPEJSKI SEKTOR BANKOWY

Na temat problemów w europejskim sektorze bankowym rozmawia z Dariuszem Szkaradkiem, partnerem działu audytu i zarządzania ryzykiem instytucji finansowych Deloitte, Rafał Hirsch.

CO ZROBI FED - TWIST CZY Q3

Operacja TWIST, Q3, czy... nic. Dzisiejsza decyzją Fed. Na co liczą rynki, co jest już w cenach? Rozmowa z Maurycym Kuhnem, członkiem zarządu GETIN NOBLE Banku.

Hajdarowicz może kupić całą "Rz"

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez spółkę Grzegorza Hajdarowicza Gremi Media kontroli nad Mecom Poland Holdings, w tym dziennikiem "Rzeczpospolita". Od lipca Gremi Media jest właścicielem 51 proc. Mecomu, za który zapłaciła 80 mln zł.

ZŁOTO NA ROZDROŻU

Złoto traci mimo niespokojnego rynku akcji. Zyskuje dolar, ale rynek złota przestał zachowywać się według ogranych schematów. W Godzinie dla Pieniędzy z Pawłem Kordalą, analitykiem X-TRADE BROKERS rozmawiał Robert Stanilewicz.

WYŻSZY RATING TURCJI

Agencja S&P podniosła rating Turcji, doceniła tym samym stabilną sytuację finansów publicznych tego kraju i wysoki wzrost gospodarczy. Ale jak na tym mogą zarobić inwestorzy z naszej części Europy? Z Markiem Buczakiem, dyrektorem do spraw rynków zagranicznych QUERCUS TFI rozmawiał Robert Stanilewicz w Godzinie dla Pieniędzy.

POMNOŻYĆ MILION

2,70 na minusie - jak nie stracić wiecej w niespokojnych czasach? W Milionie w Portfelu Błażej Bogdziewicz.

Rostowski śle listy do PiS i SLD

- W ostatnich dniach zauważyłem, że PiS opublikowało propozycję nowych ustaw podatkowych oraz zapoznałem się z propozycjami oszczędnościowymi SLD. Po wstępnej analizie muszę powiedzieć, że jestem zaniepokojony brakiem rzetelności obu propozycji - powiedział w środę tuż przed wylotem na szczyt G20 minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem to, co proponuje opozycja, uderzyłoby w tych, którym ma pomóc. I wysyła listy do szefów PiS i SLD.

Obrazy, odrzutowce i wieżowce na sprzedaż. Bank spłaca długi

Kolekcję dzieł sztuki, składającą się m.in. z obrazów Andy'ego Warhola i Alexa Katza, wartą ok. 3 mln dolarów sprzedaje Anglo-Irish, jeden z największych banków w Irlandii. Bank musi załatać dziurę po tym, jak biznesmen Derek Quinlan zaciągnął w nim kredyty hipoteczne, których nie może spłacić, bo zbankrutował. Aukcja odbędzie się w Christies 9 i 17 listopada.

BARWY KAMPANII

Festiwal przedwyborczych obietnic trwa. Partie kuszą wyborców uproszczeniem procedur podatkowych. Podatkowe starcie PO vs. PiS pod okiem eksperta podatkowego. Anna Misiak doradca w kancelarii MDDP porównuje propozycje przedstawione w TVN CNBC przez wiceministra finansów Macieja Grabowskiego i współtwórcę programów podatkowego PiS Przemysława Willera.

CZY FED WESPRZE RYNKI?

Twist Again, a może QE3... wróciły pytania z sierpnia. Na jaki rodzaj wsparcia rynków zdecyduje się amerykańska Rezerwa Federalna? Rozmowa z Andrzejem Kubickim prezesem Euroamerican Company oraz Robertem Nejmanem, zarządzającym MCI Gandalf.

Miliardowa strata giganta ubezpieczeń

Ze stratą 697 mln funtów (1 mld dolarów) londyński rynek ubezpieczeniowy Lloyd's zakończył I półrocze bieżącego roku. Dla porównania, w I półroczu 2010 r. zysk firmy wyniósł 628 mln funtów. Tegoroczna strata jest wynikiem rekordowego wzrostu wypłaty odszkodowań z tytułu klęsk żywiołowych, w tym marcowego trzęsienia ziemi w Japonii.

FRANKI, DOLARY, EURO, JENY 

Frank słabszy na fali pogłosek, że Narodowy Bank Szwajcarii podniesie limit kursu EURO/CHF z 1,20 do 1,25. Zdaniem Tomasza Niemca, eksperta ds. rynków dewizowych DM PKO BP na światowych rynkach znowu wyraźnie widoczna jest ucieczka do dolara.

TURCJA! OKAZJA CZY RYZYKO?

Rating Turcji w górę. Agencja S&P podniosła ocenę wiarygodności kredytowej kraju w walucie lokalnej do BBB-. To już poziom inwestycyjny. Rating w walutach obcych pozostał na poziomie BB, a to 2 stopnie poniżej poziomu inwestycyjnego. Perspektywy oceny wiarygodności kredytowej w obu przypadkach są pozytywne. Agencja S&P uważa, że sektor finansowy w Turcji ma się coraz lepiej, a banki są odpowiednio dokapitalizowanie. Z zarządzającą BZ WBK TFI, Katarzyną Dąbrowską o rynku tureckim rozmawiał Mikołaj Kunica.

CO Z TYM KURSEM...

Nic się nie stało, drodzy akcjonariusze – nic się nie stało. Zarząd Północ Nieruchomości uspokaja w giełdowym komunikacie, że ostatnie spadki kursu akcji nie mają żadnego uzasadnienia. To kolejna już po TIM i Śnieżce spółka, która zdecydowała się na taki komunikat. W programie Dzień na Rynkach prezes Północ Nieruchomości, Piotr Sumara zapewniał, że w pierwszym półroczu spółka dobrze sobie poradziła, a drugie będzie znacznie lepsze niż pierwsze. Dodaje, że akcjonariusze nie mają się czego obawiać.

CZEKAJĄC NA FED

Start Operacji Twist oraz cięcie stopy procentowej dla nadwyżek bankowych rezerw - to najczęściej wymieniane przez rynek decyzje, które miałaby podjąć na trwającym posiedzeniu Rezerwa Federalna. Posiedzenie rozpoczęło się we wtorek, komunikat zostanie wydany po jego zakończeniu czyli w środę o godzinie 20:15. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PricewaterhouseCoopers, z którym o poranku rozmawiał Robert Stankiewicz, spodziewa się kolejnej rundy drukowania pieniędzy.

Grecki minister: Przeszkadzają nam stereotypy

Szef dyplomacji Grecji Stawros Lambrinidis powiedział na forum organizacji Foreign Policy Association w Nowym Jorku, że reformy finansowe, wprowadzone po ujawnieniu toksycznej mieszanki długu i deficytu w jego kraju, są podważane przez negatywne stereotypy.

Mniej tanich linii, ale nie tanich biletów

Rynek lotniczy czeka rewolucja. Lukę po niskokosztowych przewoźnikach wypełniają biura podróży, które oferują tańsze bilety niż tradycyjne linie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

MFW nie ma złudzeń: gospodarka w "niebezpiecznej fazie"

Czarne prognozy z Waszyngtonu dla światowej gospodarki. Jak ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w opublikowanym we wtorek raporcie "World Economic Outlook", weszła ona w "nową, niebezpieczną fazę" znacznie niższego wzrostu.

Grecja daje nadzieję

Obok niedobrych informacji z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który obniżył prognozy wzrostu dla całego świata, Grecja - jedno z ognisk zapalnych powodujących ogromną nerwowość wśród inwestorów - daje nadzieje na uspokojenie sytuacji. We wtorek wieczorem rządowi w Atenach udało się przekonać kredytodawców do dalszej współpracy.

Węgry - przesadzona ingerencja w rynek? 

Węgrzy będą mogli spłacić swoje kredyty walutowe po korzystnym, stałym kursie. Węgierski parlament przyjął kontrowersyjną ustawę w tej sprawie. Po jej ogłoszeniu przez premiera Orbana przedstawiciele banków zapowiedzieli międzynarodowe skargi, a kurs akcji austriackich banków na giełdzie w Wiedniu gwałtownie spadał. Czy to zagrozi stabilności systemu bankowego na Węgrzech i czy odbije się także na polskiej walucie mówi Łukasz Wróbel, analityk Noble Securities.

Włochy następne? 

Włochy pójdą w ślady Grecji - ocenia wiceprezes Deloitte Rafał Antczak. Według eksperta Rzym na rynki będą trafiały nowe informacje o nieujawnionych dotąd problemach z finansami państwa.

Brak konkretów gospodarczych w kampanii

W gospodarczych propozycjach polityków pojawiają się koncepcje zmian o charakterze bardziej technicznym niż merytorycznym - ocenia przewodniczący Rady Głównej BCC. Maciej Grelowski dodaje, że przedstawione dotąd w kampanii wyborczej propozycje polityków rozmijają się zarówno z potrzebami biznesu, jak i realiami sytuacji gospodarczej.

Gastel Żurawie nie narzeka

Podobno wszystko jest idealnie w Gastel Żurawie. Prezes firmy mówi, że do ideału brakuje jedynie optymizmu w gospodarce. Grzegorz Żółcik mówi, jak biznes firmy rozwija się w coraz trudniejszych warunkach gospodarczych.

Kleszcze Długu

Nowy tydzień, nowe spadki. Czy rynki znów przygotowują się na bankructwo Grecji? Na nasze pytania odpowiadał Witold Garstka, Zarządzający Funduszami Obligacji w BZ WBK TFI.

Europa w długu, złoty pod presją

Inflacja bazowa okazuje się większym problemem niż sądzili ekonomiści. W ubiegłym miesiącu inflacja z wyłączeniem żywności i energii wyniosła 2,7% w skali roku. Sierpniowy odczyt był sporo niższy od prognoz analityków, którzy oczekiwali wzrostu na poziomie 2,5 procent. O komentarz poprosiliśmy Bartosza Pawłowskiego, stratega rynków wschodzących BNP Paribas.

Chcą głowy Silvio. Tym razem za rating

Obniżenie przez agencję ratingową Standard & Poor's oceny wiarygodności kredytowej Włoch wywołało we wtorek polityczną burzę w tym kraju. Centrolewicowa opozycja ponowiła żądanie natychmiastowej dymisji premiera Silvio Berlusconiego. S&P zmniejszyła wiarygodność kredytową Rzymu z "A+" na "A".

Zatrzymany wiceprezes BOŚ był doradcą ministra

Zatrzymany w niedzielę wiceprezes Banku Ochrony Środowiska Marek S. do poniedziałku był doradcą ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego. W poniedziałek szef resortu, gdy dowiedział się o zatrzymaniu, odwołał go z tej funkcji. Marek S. usłyszał dziś zarzuty, a prokuratura wystąpiła do sądu o areszt.

Polska wolność gospodarcza gorsza niż w Ugandzie

7 punktów i 53. miejsce (m.in. za Gwatemalą, Jamajką, Hondurasem czy Ugandą) na 141 krajów - to wynik Polski w najnowszym Indeksie Wolności Gospodarczej Świata. - Interpretując tegoroczne wyniki musimy pamiętać, że są one oparte na danych za rok 2009. Nie są więc w żadnym wypadku oceną działalności władzy ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej, ani rządów PO w roku bieżącym - podkreślił w czasie prezentacji doc. dr Andrzej Kondratowicz z Centrum im. Adama Smitha.

Premier: 4 lata bez obniżki podatków

- Najbliższe cztery lata to nie czas na obniżkę podatków - powiedział premier Donald Tusk i podkreślił, że jedynie VAT może zostać minimalnie obniżony w 2014 roku.