Najnowsze

Najnowsze

RPP w akcji

Prezes NBP Marek Belka i minister finansów Jacek Rostowski nie wykluczają dalszych interwencji na pln. W Pieniądzach od Rana, Robert Stankiewicz, rozmawiał z Elwirem Świętochowskim, dyrektorem Departamentu Skarbu RABOBANKU.

Co dalej z Apple?

"Apple się nie zmieni" - zapewniał po niedawnej rezygnacji Steva Jobsa nowy prezes firmy Tim Cook. Dziś, po śmierci Jobsa, eksperci są zgodni - przed nową dyrekcją stoi niezwykle trudne zadanie, jeśli chce utrzymać tempo, z jakim Apple zmieniał rynek i wprowadzał na niego innowacje pod rządami Jobsa.

Wall Street znowu zielona

Kolejna sesja na Wall Street, kolejne wzrosty. Tak jak dzień wcześniej, wykresy zazieleniły się tuż przed zamknięciem giełdy. Podsumowano też wrzesień w amerykańskiej gospodarce - przybyło miejsc pracy, ale z drugiej strony przez rok liczba zapowiadanych zwolnień wzrosła diametralnie.

Droga na Harvard

Prestiżowa, zagraniczna uczelnia to marzenie wielu młodych ludzi. Jak się na nią dostać? Gdzie szukać pomocy finansowej?  Czy taki dyplom otworzy przed absolwentami wszystkie drzwi? Między innymi o tym, z dyrektorem wykonawczym Harvard Business School, Vincentem Dessainem, rozmawiała Karolina Hytrek-Prosiecka.

JP Morgan: będą kolejne interwencje NBP

Wypowiedzi prezesa NBP Marka Belki po środowym posiedzeniu RPP sugerują, iż osłabienie złotego jest dla banku powodem dyskomfortu, co oznacza, że dalsze interwencje na rynku walutowym są możliwe - sądzi JP Morgan. RPP zgodnie z oczekiwaniami utrzymała w środę stopy procentowe i wyczekujące nastawienie. Na konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka powtórzył, że kurs złotego nie współgra z fundamentami gospodarki.

Wojna walutowa coraz bliżej?

Chiny i Stany Zjednoczone na progu wojny walutowej. Pekin krytykuje Waszyngton za - tu cytat - upolitycznienie kwestii kursów walutowych, za protekcjonizm i pogwałcenie zasad Światowej Organizacji Handlu. Wszystko dlatego, że w Kongresie rusza debata na temat ustawy, która pozwoli Waszyngtonowi nakładać dodatkowe cła na produkty importowane z krajów, które - według USA - zaniżają swój kurs walutowy. Mowa tu głównie o Chinach, które nie chcą urynkowić kursu juana, bo słaba waluta wspomaga eksport. O scenariuszach na przyszłość rozmawiamy z Dominikiem KOniecznym z Centrum Studiów Polska-Azja.

Dexia europejskim Lehman Brothers?

Francusko-belgijska Dexia prawdopodobnie będzie podzielona. Niebezpieczne aktywa spółki maja zostać przeniesione do tak zwanego "złego banku". Ta część, która udziela pożyczek władzom lokalnym, może zostać połączona między innymi z francuskim Bankiem Pocztowym. Uratowanie Dexii jest ważniejsze nawet od pomocy Grecji - przekonuje prezes Euroamerican Company Andrzej Kurnicki.

Milion w portfelu

Milion w portfelu, czyli wirtualne inwestowanie miliona złotych. Wraz z Januszem Dancewiczem, głównym ekonomistą DZ BANKU, sprawdzaliśmy stopy zwrotu jego portfela.

Unia zabroni sprzedaży jaj z klatki

Od 1 stycznia 2012 roku sprzedaż jaj od kur z chowu klatkowego będzie zabroniona. Hodowcy kur będą mogli jednak sprzedać jaja zakładom przetwórczym - poinformowała Komisja Europejska.

Nowe rozwiązania KE mogą zagrozić Polsce

Komisja Europejska ma zaproponować, by krajom łamiącym dyscyplinę finansów publicznych zabierać dostęp do funduszy strukturalnych. Ta kara ma grozić wszystkim, a nie tylko strefie euro, jak chciał Berlin

Zarobić na biogazie

Produkcja biogazu w małych biogazowniach rolniczych jest stosunkowo tania i opłacalna. Spółka BIOGAZ ZENERIS zajmuje się produkcją zielonej energii z surowców rolniczych i odpadów. Jak zarobić na biogazie? Między innymi o tym, z prezesem spółki, Markiem Jóźwiakiem, w Rynkach Dnia rozmawiał Rafał Hirsch.

Minister od hazardu został generałem

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w środę Jackowi Kapicy akt mianowania na stopień nadinspektora celnego, czyli odpowiednik stopnia generalskiego. Prezydent podkreślił, że Służba Celna to istotny element bezpieczeństwa państwa. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski podziękował Kapicy oraz całej Służbie Celnej za "skuteczne i dobre reprezentowanie Polski, a także Unii Europejskiej".

Droga do milionów

Zabezpieczanie ryzyka stopy procentowej: opcje na stopę procentową, kontrakty terminowe na stopę procentową. Na te tematy rozmawialiśmy z Krzysztofem Borowskim ze Szkoły Giełdowej.

CIEŃ RECESJI

Rozmowa w Pieniądzach w Południe z Arkadiuszem Krześniakiem, głównym ekonomistą DEUTSCHE BANKU.

Złoty i dług a decyzje RPP

Perspektywy dla złotego i polskich obligacji – tuż przed wyborami i zaraz po nich. Rozmowa z Mirosławem Budzickim z departamentu Skarbu PKO BP.

RPP W AKCJI

RPP wydało decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie przed programem. Rozmowa z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą BOŚ.

Grecja sparaliżowana strajkiem. Będzie kolejna transza pomocy?

Zespół inspektorów Unii Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego prawdopodobnie zarekomenduje przekazanie Grecji nowej transzy pomocy międzynarodowej, ale Ateny nie powinny traktować tego jako oczywistości - poinformował przedstawiciel trojki. Tymczasem w całym kraju trwa strajk. Na głównym placu w Atenach doszło do bijatyki młodzieży z policją. W stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie, policjanci odpowiedzieli granatem z gazem łzawiącym.

Twój głos, Twoje pieniądze

Dzień kampanii wyborczej bez nowych sondaży, to dzień stracony, uważają firmy badawcze. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby wykorzystać takie firmy do przeprowadzenia badań na własne potrzeby, mogą mieć jednak dylematy widząc rozbieżne wyniki sondaży politycznych. Rozmowa z Marcinem Dumą, prezesem Homo Homini, oraz Maciejem Siejewiczem z GFK Polonia.

II Konferencja CSR

Najlepszy pracownik może mieć bardzo słabe kompetencje związane z umiejętnościami organizacyjnymi i interpersonalnymi. A od nich zależy czasami gigantyczny efekt synergii. Jak może takich pracowników zmienić? Rozmowa z Pawłem Palikowskim, prezesem polskiego stowarzyszenia zarządzania kadrami.

Green Power 2011

Inwestycje w energię odnawialną mogą powodować, że dla przedsiębiorcy powstaną nadwyżki energii. - czy mała firma musi współpracować z większymi dostawcami jak chce realizować projekty związane z energią odnawialną? Jakie są szanse na samodzielne sfinansowanie inwestycji w energię przez małą lub średnią firmę? Rozmowa z prezesem zarządu PGE, Jackiem Podlewskim.

Międzynarodowy kongres energii

System dystrybucji funduszy unijnych jest niewydolny, a pieniądze są źle wydawane – twierdzi Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej. Pieniądze w jakich działaniach są jeszcze dostępne? Jak może wyglądać dofinansowania projektów związanych z energią odnawialną w kolejnej perspektywie? Rozmowa w programie Blajer mówi: Biznes z Michałem Ćwilem, dyrektorem generalnym polskiej izby gospodarczej energii odnawialnej.

Premiera nowego iPhone'a

Apple zaprezentował iPhone'a 4s. Nowy model jest siedem razy szybszy od „czwórki” i trafi na sklepowe półki 14 października. Rynek był rozczarowany prezentacją Apple'a. W trakcie notowań akcje spółki traciły nawet 5%. Redaktor naczelny Telepolis.pl Witold Tomaszewski też nie spodziewa się dużego sukcesu nowego smartfona.

Green Power 2011

Inwestycja w elektrownię wodną może kosztować od 100 tys. zł do kilku milionów i wcale nie musi być związana z dostępem do dużego zbiornika wodnego. Problemem są gigantyczne formalności, które trwają dłużej niż sama budowa elektrowni wodnej. Czy średnia firma, która ma około miliona przychodów opłaca się budować taką elektrownię? Rozmawia Paweł Blajer z Bogusławem Puchowskim, Prezesem Zarządu Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych.

RPP W AKCJI

Stopy procentowe najprawdopodobniej nie zostaną jutro zmienione, co oznacza że nie będzie czynnika który może wpłynąć wzrost kosztów kredytów. Czy jednak kredyt jest teraz najlepszą metodą finansowania inwestycji w swoim biznesie? Rozmowa z Michałem Popiołkiem, dyrektorem departamentu finansowania strukturalnego i mezzanine w Bre Banku.

Pieniądze odpływają z Rosji

Odpływ netto kapitału prywatnego z Rosji osiągnie w 2011 r. nieco ponad 50 mld dolarów - oświadczył rosyjski wiceminister rozwoju gospodarczego Andriej Klepacz.

Cień recesji

Branża usługowa w strefie euro kurczy sie pierwszy raz od dwóch lat. Dane dotyczące sprzedaży detalicznej okazały się słabsze od oczekiwań rynków. O komentarz poprosiliśmy Arkadiusza Krześniaka, głównego ekonomistę DEUTSCHE BANKU.

GREEN POWER 2011

TVN CNBC patronuje 3. Międzynarodowemu Kongresowi Energii Odnawialnej GREEN POWER 2011. Temat – finansowanie projektów energetycznych. Rozmowa z Krzysztofem Pietraszkiewiczem, prezesem Związku Banków Polskich.

II Konferencji CSR na giełdzie

Odpowiedzialny biznes – wysokie zyski. Temat – ład korporacyjny w spółkach; na ile spółki wywiązują się z obowiązków informacyjnych. Tomasz Bujak ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych narzeka na komunikację spółek z inwestorami. Jego zdaniem spółki starają się wypełniać minimum norm corporate governance, jeśli jakaś informacja wykracza poza owo minimum, spółki na wszelki wypadek jej nie przekazują. No chyba, że chcą wejść/pozostać w składzie Respect Index. Wtedy ich skłonność do przejrzystości, komunikacji z inwestorami mniejszościowymi – rośnie. Rozmowa z Tomaszem Bujakiem, przewodniczącym oddziału warszawskiego SII.

Z dużej chmury mały deszcz?

Apple nie pokazał iPHONE’A 5, pokazał iPHONE 4S, nową wersję iPHONE’A 4 z „inteligentnym asystentem”, pytanie – czy lepszą wersję. Rozczarowanie, brak innowacyjności, powielanie pomysłów, takie są komentarze między innymi blogerów, ale na pytanie co po iPHONIE, większość ekspertów rynku telekomunikacyjnego odpowiada - iPHONE! Ich zdaniem Apple nie zrezygnuje z produktu, na którym wciąż zarabia i chce zarabiać w przyszłości. Jest jedno ale – to konkurencja. Zdaniem P. Pająka ze Spidersweb.pl, pozycji Apple może zagrozić Samsung. P. Pająk uważa, że Apple stracił palmę pierwszeństwa na polu innowacyjności.