Najnowsze

Najnowsze

Jak ratować LOT? "Są trzy metody"

- W jaki sposób LOT uratować? Bo są trzy metody - albo pozwolić na kompletne zniknięcie, albo go ratować, doprowadzając do przekształceń w istniejącej firmie lub decydując się na bankructwo kontrolowane - tłumaczył w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista Witold Orłowski. O możliwości uratowania narodowego przewoźnika przekonany jest również były prezes PLL LOT Sebastian Mikosz.

"Polska może zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne całej Europy Środkowej". Dzięki łupkom

Dzięki "łupkowej rewolucji" amerykański rynek zalały wielkie ilości taniego gazu. Już teraz – pośrednio - zyskuje na tym Europa. Perspektywy są jeszcze bardziej zachęcające, choć przeciwników gazu łupkowego nie brakuje - od ekologów po Gazprom. Wśród krajów, które mogą wiele zyskać na łupkowym boomie jest też Polska - mówi w rozmowie z tvn24.pl ekspert Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Keith C. Smith.

Nie ma pracy

W czwartym kwartale tego roku bezrobocie przekroczy 13% - wynika z raportu NBP. W najgorszej sytuacji są ludzie młodzi - wśród osób w wieku do 25 lat, stopa bezrobocia systematycznie rośnie, w trzecim kwartale wyniosła prawie 26%. Wyższe wykształcenie nadal działa jednak jak ubezpieczenie od utraty pracy, a także pomaga w jej znalezieniu. Gościem 90 minut był Stanisław Cichocki, Narodowy Bank Polski.

Zmiany w kredytach

Ostatnia szansa na własne "M" bez własnego wkładu. Komisja Nadzoru Finansowego chce zamknąć drogę do kredytów hipotecznych na 100% wartości nieruchomości. Banki będą mogły oferować kredyty o pełnej wartości jeszcze tylko w przyszłym roku. Gościem 90 minut był Mariusz Zygierewicz, Związek Banków Polskich.

Kontrola drogowa

Komisja Europejska chce wiedzieć jak Polska realizowała kontrakty drogowe. Chodzi o te umowy, które polski publiczny inwestor rozwiązał z zagranicznymi firmami budowlanymi, w tym irlandzkimi. To właśnie te ostatnie poskarżyły się na Polskę w Brukseli. Gościem 90 minut był Łukasz Bernatowicz, radca prawny, BCC.

Droga do ożywienia

Amerykańska gospodarka w trzecim kwartale nabrała większego rozpędu niż przewidywał rynek. Według ostatecznych danych PKB Stanów Zjednoczonych urosło w tym okresie w ujęciu zannualizowanym o 3,1%. Poprzednio szacowano wzrost na poziomie 2,7%. Ekonomiści spodziewali się jedynie minimalnej rewizji w górę. Gościem 90 minut był Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.

Firma. Teraz.

Wspólnik postanowił opuścić naszą spółkę. Jakich formalności powinniśmy dopełnić? Jak podzielić majątek spółki?

Firma. Teraz.

Jak dobrać ceny i ofertę, żeby w naszym biznesie w okresie spadku koniunktury sprzedaż jednak rosła?

Zmiany w kredytach

Komisja Nadzoru Finansowego proponuje zmianyw zasadach udzielania kredytów hipotecznych. Maksymalnie kredyt sfinansowałby 90% wartości nieruchomości.

Twój Brat Pit

Przychody uzyskane w 2012 roku musimy rozliczyć do 30 kwietnia 2013. Elektronicznie można składać praktycznie wszystkie rodzaje Pitów. E-deklaracja nie wymaga podpisu elektronicznego. Podatnik ma prawo do odliczeń. O rozliczeniach podatkowych rozmawiamy z Andrzejem Marczakiem z KPMG.

Zmiany w kredytach

Szykują się zmiany w zasadach przyznawania kredytów hipotecznych w Polsce. Komisja Nadzoru Finansowego chce między innymi, by od 2014 roku maksymalna kwota kredytu wynosiła 90% ceny nieruchomości - dotąd tego nie ograniczano. Projekt zmian w rekomendacji S zakłada też wydłużenie maksymalnego okresu analizy zdolności kredytowej do 30 z obecnych 25 lat. Według Michała Krajkowskiego z Domu Kredytowego Notus zmiany ułatwią dostęp do kredytów.

Milion w portfelu

Strategia Marka Świętonia, analityka niezależnego, bazuje jak mówi jej autor na wyszukiwaniu niedowartościowanych małych średnich spółek. Jak widać z powodzeniem, gdyż ostatnia edycja przyniosła mu 9,44% zysku. Portfel wciąż traci jednak od początku inwestycji 4,09%. Sprawdźmy jakie są propozycje inwestycji na następne 2 miesiące.

Inwestowanie długoterminowe

Czym różni się IKE maklerskie od tradycyjnego, standardowego IKE. Czy długoterminowe oszczędzanie się opłaca? Rozmawiamy o tym z Robertem Raszczykiem, dyrektorem ds. wsparcia operacyjnego DM BZ WBK

Dzień trzech wiedźm

W dniu trzech wiedźm, kiedy to wygasa grudniowa seria kontraktów terminowych na Wig20, nie należy się spodziewać dużej zmienności cen, gdyż od kilku kwartałów fakt ten nie miał miejsca. Tak o ostatnim przed świętami dniu sesji na GPW mówi prof. Krzysztof Borowski ze Szkoły Głównej Handlowej, analityk KBC Securities.

Kondycja polskiego konsumenta

Sprzedaż detaliczna w listopadzie wyniosła +2,4%, oczekiwano + 2,95%. Najmocniej rosła sprzedaż mebli, artykułów RTV i AGD - o 15,7%, a także sprzedaż w tak zwanych sklepach niewyspecjalizowanych. Według analityków na gorszy od spodziewanego odczyt wpłynął głównie spadek sprzedaży samochodów. Najbardziej zaś spadła sprzedaż prasy i książek - o blisko 21%. Na temat sprzedaży detalicznej rozmawialiśmy z Tomaszem Kaczorem, głównym ekonomistą BGK, który twierdzi że w pierwszym kwartale stopa bezrobocia może wynieść nawet 14,5%.

Prezes giełdy zawieszony

Rada Giełdy na piątkowym posiedzeniu zawiesiła prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego - podała GPW w komunikacie. Rada powierzyła Adamowi Maciejewskiemu, członkowi zarządu spółki, stanowisko wiceprezesa i przekazała mu pełnienie obowiązków prezesa.

Netia tnie prognozy

Netia najmocniej spadającą płynną spółką na GPW w piątek. Inwestorzy wyprzedają akcje Netii z powodu obniżki prognoz na końcówkę tego i cały następny rok. Netia podała, że w IV kwartale może mieć stratę netto z powodu przeszacowania aktywów, a w przyszłym roku przychody spadną o 10%. Prezes Netii Mirosław Godlewski mówi, mimo to, że najlepsze jeszcze przed Netią - bo spółka przemeblowuje swój biznes. Coraz mniejszy udział mają w niej mieć niskomarżowe usługi na łączach TP SA. A rosnąć ma udział wysokomarżowych opartych o własną infrastrukturę.

Kondycja Polskiego Konsumenta

Sprzedaż detaliczna przed świętami z perspektywy dostarczyciela paczek. Rozmowa z Rafałem Brzoską, prezesem Integer.pl.

Inwestycje Rubicon NFI

Rubicon Partners NFI chce zarabiać na mikrosferze. Ma umowę inwestycyjną z kazachską spółką, która produkuje mikrosferę, czyli produkt powstały w wyniku spalania pyłu węglowego w paleniskach przemysłowych w elektrowni. Rozmowa z Grzegorzem Golcem, prezesem Rubicon Partners NFI.

Sprzedaż detaliczna w listopadzie

Sprzedaż detaliczna spowalnia. W listopadzie uzrosła o 2,4% w ujęciu rocznym wobec wzrostu o 3,3% w październiku. Stopa bezrobocia wzrosła do 12,9% z 12,5% w październiku. To najsłabszy listopad pod tym względem od 2006 roku. Jarosław Janecki z Societe Generale uważa, że na początku przyszłego roku stopa bezrobocia może przekroczyć 14%.

Globalne plany Amrestu w 2013

Amrest wchodzi na chiński rynek Chin, gdzie chce kupić udziały operatora restauracji. W przyszłym roku spółka planuje otworzyć od 80 do 100 nowych restauracji, mówi TVN CNBC Wojciech Mroczyński, członek zarządu Amrestu.

Perspektywy dla energetyki

Branża energetyczna wywiera presję na spółki węglowe, by obniżyły ceny węgla w kontraktach na przyszły rok nawet o kilkanaście procent. Rozmowa z Kazimierzem Rajczykiem, dyrektorem zarządzającym sektorem energetycznym ING BSK.