Najnowsze

Najnowsze

Chiny na plusie

7,6%. W takim tempie rozwijała się gospodarka Chin w drugim kwartale.

Włochy bliskie śmietnika. Cios dla Europy

Agencja Moody's Investor Service obniżyła rating włoskich obligacji rządowych o dwa punkty w obawie, że pogarszające się warunki finansowe w Europie doprowadzą do radykalnego wzrostu kosztów kredytów dla tego kraju - poinformowała agencja Associated Press.

RPP w akcji

Polska gospodarka potrzebuje mocnego uderzenia – Andrzej Bratkowski z Rady Polityki Pieniężnej mówi w TVN CNBC o potrzebie cięcia stóp już we wrześniu i to o pół punktu procentowego. Wszytsko przez to, ze czeka nas ostre hamowanie - pod koniec roku wzrost gospodarczy spowolni poniżej 2% w skali roku.

Wiedza bez granic

Z roku na rok, coraz większa grupa osób z dyplomem, ma problemy ze znalezieniem pracy. Dziś armia wykształconych bezrobotnych to uwaga blisko ćwierć miliona osób. Gdzie i jak studiowac, by nie znaleźć się w tej grupie? Rozmowa z Aleksandrą Augustyniak z Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.

Budowlanka się sypie

Polimex szuka pieniędzy, próbuje sprzedawać majątek, podobno interesują się nim inwestorzy prywatni, interesuje się nim także wicepremier Pawlak. Ale z kolei minister finansów Jacek Rostowski pomagać Polimexowi nie chce. Gościem programu Rynki Dnia był Konrad Jaskóła, prezes Polimeksu-Mostostalu.

Kondycja rynku pracy w USA

Ile przybyło nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA? Rozmowa z P. Kwiecieniem, głównym ekonomistą XTB

Urlop na regenerację

Sabbatical, czyli długi wypoczynek na koszt pracodawcy ma chronić przed „wypaleniem” zawodowym. Na jakich stanowiskach warto negocjować taki przywilej z pracodawcą? Rozmowa z Ł. Radzikowskim, Business Unit Managerem HRK

Milion w portfelu

Jakie ruchy na swoim portfelu inwestycyjnym dokonać? Rozmowa z M. Bombolem, doradcą inwestycyjnym

Droga do milionów

KGHM już bez prawa do dywidendy. Miedź za to ma prawo do korekty - przewidują analitycy. Fundusze hedgingowe od końca maja grają na jej spadki. Rozmowa z M. Bitnerem, głównym ekonomistą Wealth Solutions

Wyższa akcyza na gaz LPG?

Komisja Europejska proponuje by opodatkowanie paliw było uzależnione od emisji CO2 i wartości energetycznej. Może to oznaczać drastyczną podwyżkę akcyzy na gaz LPG i sporą podwyżkę akcyzy na olej napędowy. Rozmowa z S. Sewastianowiczem, Auto Świat

Praca w wakacje

Sposób na nieuprzemych pracowników. Zwolnić, czy upomnieć? O prawnych możliwościach rozmawiamy z Piotrem Wojciechowskim, ekspertem rynku pracy.

Energia w firmie

Ponad 170 mln zł na działanie wspierające efektywne wykorzystanie energii w firmach chce przeznaczyć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze można dostać na przeprowadzenie audytów, a także w ramach preferencyjnych pożyczek na inwestycje służące poprawie i wzrostowi efektywności energetycznej firm. Rozmowa z Markiem Kownackim z NFOŚiGW.

KRS za darmo

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło usługę, która pozwala pobrać wydruk informacji odpowiadającej aktualnemu odpisowi o podmiocie wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego np. spółki z o.o. Jak to działa i gdzie w praktyce można posługiwać się takim odpisem, tłumaczy sędiza Bogdan Pękalski z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Upadłość układowa

Bomi złożyła wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu. Spółka proponuje, aby tylko wierzyciele którzy mają zobowiązania do 15 tys. zł otrzymali płatność w 100%, reszta ma się liczyć z redukcją zadłużenia. Co powinien robić wierzyciel jeśli ma poważne zobowiązania i nie chce zgodzić się na redukcję, pytamy Marcina Smolarka z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy oraz Wojciecha Jagnieży z Kancelarii Bird & Bird.

Produkcja w strefie euro na plusie

Majowa produkcja w strefie euro urosła o 0,6% w ujęciu miesięcznym. To największy wzrost w tym roku. Czego możemy się spodziewać w kolejnych kwartałach? Rozmowa z Wiktorem Wojciechowskim, głównym ekonomistą Invest Banku.

KGHM po odcięciu dywidendy

W środę KGHM przydzielił dywidendę wszystkim posiadaczom swoich akcji. Jeszcze przed tym wydarzeniem o tym jak wypłacenie dywidendy wpłynie na kurs spółki rozmawialiśmy z Krzysztofem Zarychtą, analitykiem DM BDM.

Motoryzacja po chińsku

Eksport marek Geely, Great Wall Motors i Chery na rynki wschodzące rośnie, ale sprzedaż na rodzimym rynku wyraźnie zwolniła.

Przepisy przeorane

Zasady funkcjonowania dzialek zostaną zmienione - mówi w TVN CNBC szef sejmowej komisji infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz. Jego zdaniem miasta powinny mieć większą kontrolę nad działkami, a ich właściciele powinni płacić podatki lokalne.

Zmiany w hipotece?

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajął się projektem założeń do zmian w ustawie o prawie wieczystym i hipotece. Będzie łatwiej uzyskać wypis z księgi wieczystej, ale niektóre instytucje np. ZUS, policja, ABW, straż graniczna, sądy, prokuratura, będą miały dostęp do wyszukiwania naszych danych np. po nazwisku czy adresie. Rozmowa z M. Płoszką, radcą prawnym z kancelarii Robaszewska & Płoszka

Milion w portfelu

Jak zmieniał się portfel M. Pawlaka z firmy Family Office, Lorek, Pawlak i Wspólnicy?

Erbud zapełnia portfel

Kryzys branży budowlanej jak dotąd nie dotknął Erbudu. Przedstawiciel zarządu tłumaczy, że spółka z założenia nie angażuje się w długoletnie kontrakty drogowe. Według Dariusza Grzeszczaka Erbud dzięki dobrej sytuacji finansowej może wybierać kontrakty.

Zmiany w TUP

TUP rozbudowuje galerię handlową w Tychach, sprzedaje spółki zależne, a prezes przejmuje 50-procentowy pakiet kontrolny akcji. O zmianach w spółce rozmawialiśmy z prezesem TUP, Robertem Jackiem Moritzem.

Oszczędny jak Polak

Jak oszczędzają Polacy? Jakie są szanse na wojnę depozytową? Czy banki zaproponują nowe, długoterminowe produkty oszczędnościowe? Rozmowa z P. Grzybczakiem, dyrektorem zarządzającym BGŻ OPTIMA

Komórka zamiast karty

Polska może być drugim krajem w Europie, który wprowadzi taką usługę. Jeszcze w tym roku usługę planuje Orange, Plus także prowadzi projekt pilotażowy, ale nie podaje terminu. Rozmowa z W. Tomaszewskim, Telepolis.pl

Budowlanka się sypie

Branża deweloperska sunie się ku przepaści? Ustawa deweloperska działa od dwóch miesięcy, ale wszystkie dostępne na rynku mieszkania zaczęto budować na długo przed jej uchwaleniem, więc rachunki powiernicze do nich nie obowiązują. Jak zabezpieczyć się przed bankructwem dewelopera? Rozmowa z Ł. Madejem, prezesem Pro-Development

Plany Bumechu

W polskim sektorze górniczym spowolnienia nie widać - Bumech chce podnieść kapitał i zainwestować nowe pieniądze w rozwój. O planach spółki rozmawialiśmy z prezesem Bumechu, Zygmuntem Kosmałą.