Najnowsze

Najnowsze

Premier Donald Tusk czeka na odpowiedź ws. swojego listu, jaki napisał do przywódców państw strefy euro. Zaapelował w nim o szybkie wdrożenie ustaleń szczytu z 21 lipca, kiedy decydowano o pomocy dla Grecji. Ma to w opinii - szefa polskiego rządu - ustabilizować sytuację na rynkach finansowych.

W piątek kurs franka powoli maleje. Po najwyższym skoku ponad 3,91 zł, spadł do 3,82 zł. W czwartek, kiedy dużą część dnia utrzymywał się powyżej 4 zł, ostatecznie stanął jednak na 3,81. Analitycy na Wall Street mijający tydzień nazywają najbardziej zwariowanym i nieokiełznanym od trzech lat.

Szykuje się przełom w poszukiwaniach gazu łupkowego w Polsce. PGNiG uruchamia próbne wydobycie, które ma wiele powiedzieć o polskich złożach - pisze "Rzeczpospolita".

Frank nieco słabszy, ale nadal bardzo drogi. Jak na razie sierpniowa rata za mieszkanie dla 700 tysięcy polaków będzie rekordowo wysoka. Niektóre banki już teraz zastanawiają sie jak ulżyć swoim kredytobiorcom. Więcej na ten temat w rozmowie z Pawłem Majtkowskim.

Największe banki we Francji częściowo odcięte od strumienia gotówki z Azji. Agencja Reutera podała, że jeden z azjatyckich banków przestał kredytować największych pożyczkodawców nad Sekwaną. Co z polskim sektorem bankowym? Czy polskie banki nie muszą obawiać się o swoją płynność finansową? O tym w rozmowie Mikołaja Kunicy z Jerzym Pruskim, prezesem BFG.

Banki w eurolandzie coraz więcej pożyczają od Europejskiego Banku Centralnego. W ramach operacji na jedną noc banki pożyczyły z EBC 4 miliardy euro, a to najwięcej od połowy maja. Czy kryzys płynności w europejskim sektorze bankowym rozpoczął się na dobre? Jakie niesie to zagrożenia? Więcej odpowiedzi na te i inne pytania w rozmowie z Januszem Jankowiakiem, głównym ekonomistą Polskiej Rady Biznesu.

Sądny dzień dla francuskich banków - największe instytucje finansowe zanotowały nawet dwucyfrowe spadki. Skąd wziął się strach na rynkach? Co dalej z francuską gospodarką? Jak zareaguje Paryż? O tym w rozmowie z Jackiem Chwedorukiem, prezesem Rothschild Polska i Romanem Młodkowskim, dyrektorem i redaktorem naczelnym TVN CNBC.  

Najważniejszy indeks na amerykańskiej Wall Street - Dow Jones - na otwarciu parkietu się zazielenił, zyskując 1,2 proc. i konsekwentnie rósł. Za ciosem poszły europejskie giełdy. Zwyżkował też polski WIG20, który na zamknięciu zyskał aż 4,53 proc. i wyniósł 2293,38 pkt.

W uchylaniu się od podatków celują wielkie koncerny krajowe i ponadnarodowe, których udział we wszystkich oszustwach podatkowych w Hiszpanii wynosi 71,2 procent - podało hiszpańskie ministerstwo finansów. W 2010 roku nie zapłaciły one fiskusowi 42,7 mld euro.

Inwestorzy, którzy inwestują w średnim okresie i chcą spokoju są poza rynkiem, od kilku miesięcy. Jaką zatem przyjąć strategię, jeśli jednak chcemy inwestować? Rynek po spadku musi ochłonąć, czy jednak jest czego szukać na rynku, jeśli chcemy zainwestować na dłużej? Czy warto brać pod uwagę dobre wiadomości ze spółek? O strategiach inwestycyjnych na ciężkie czasy mówi Paweł Szczepanik ze Szkoły Inwestycji Giełdowych.

Twój brat PIT. Widz pyta nas, czy wykonując działalność gospodarczą w wynajmowanym mieszkaniu można wliczyć stawkę najmu w koszty? Czy i w jakiej części można to zrobić mówi Andrzej Pośniak, doradca podatkowy CMS Cameron McKenna.

Dziecko i firma. Prawo nie zabrania kobiecie, która spodziewa się dziecka i równocześnie prowadzi firmę podwyższać składki chorobowej w trakcie ciąży. Sąd Najwyższy w 2010 roku w składzie 7 sędziów uznał, że ZUS nie może kwestionować zadeklarowanej przez przedsiębiorcę kwoty podstawy wymiaru składek ZUS. Odpowiadamy na pytania dociekliwych widzów. Naszym gościem jest Magdalena Zwolińska z Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Inwestorzy panicznie szukają bezpiecznej przystani. Burza na rynkach sprawia, że uciekają do złota i franka szwajcarskiego, których ceny biją przez to kolejne to rekordy. Według Bogusława Grabowskiego z Rady Gospodarczej przy Premierze, taką przystanią wciąż są też Stany Zjednoczone. I to mimo obniżki ich ratingu.

We wtorek frank powyżej 4,07, w środę już po 4,10 zł. W jaki sposób przy takich wahaniach walutowych planować kolejne tygodnie i miesiące w firmie mówi Marek Nienałtowski, główny analityk DK Notus.

Londyn, Bristol, Birmingham w Ogniu... płomienie na ulicach miast Wielkiej Brytanii mogą być skutkiem także schłodzenia brytyjskiej gospodarki. W Lipcu prognozowano wzrost 1,3% w tym roku i 2-procentowy w przyszłym - W ciągu miesiąca ekonomiści obniżyli swe prognozy o 10 punktów bazowych. Niewykluczone, że odczyt za 2011 rok będzie jeszcze gorszy. Gościem programu 90 Minut był Michael Dembiński, dyrektor Polsko-Brytyjskiej Izby Gospodarczej.

Giełdy w Stanach Zjednoczonych i Europie pikują w dół. Na przykład Nasdaq od początku miesiąca stracił ponad 15%. Jednak od początku 2009 roku zyskał ponad 53%. Goście programu 90 Minut przekonują, że potrzebny jest większy dystans do sytuacji na rynkach bo możliwe są znacznie większe spadki. O opinię na temat perspektyw globalnych rynków Robert Stanilewicz pytał Jacka Sochę, wiceprezesa PwC Polska i byłego ministra skarbu a także Wiesława Rozłuckiego, doradcę zarządu Rothschild Polska i byłego prezesa GPW.

Minister finansów Jacek Rostowski skrócił urlop i spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem. Zapewnia jednak, że nie ma powodów do niepokoju: - Polska gospodarka jest silna i odporna na zawirowania na rynkach światowych. Myśmy ten kryzys przewidzieli i zastosowaliśmy działania wyprzedzające - przekonywał po spotkaniu minister.

Prawie 59 tys. zł kary za swój błąd może zapłacić urzędnik organów centralnych czy naczelnych - ocenia firma doradcza Deloitte, która przeanalizowała obowiązującą od maja ustawę o odpowiedzialności majątkowej urzędników. Ustawa wprowadza ich odpowiedzialność majątkową za "rażące naruszenie prawa".

AC SA to producent samochodowych instalacji gazowych, ma 45% udział w polskim rynku. Firma jest obecna także za granicą. 11 sierpnia AC SA zadebiutowało na giełdzie. O planach firmy rozmawiamy z prezes nowej spółki giełdowej, Katarzyną Rutkowską.

Prezes dewelopera przekonuje w "Rynkach Dnia", że mimo zawieruchy na rynkach klienci nie mają problemów z uzyskaniem kredytów. Według Piotra Stefaniaka spółka nie ma też opóźnień w realizacji projektów.

Cały rynek spada. Ciężko więc oczekiwać, że akurat spółki Emperia i Eurocash będą zyskiwać. Fundamenty obydwu spółek są bardzo dobre mówi analityk Erste Securities Marek Czachor. Warto się więc zastanowić nad ewentualną inwestycją w akcje.

Nie ma obaw o francuską gospodarkę, a granie rynków pod dotarcie kryzysu nad Sekwanę nie ma oparcie w faktach - zdaniem Piotra Ciżkowicza, głównego ekonomisty Ernst&Young. Sytuacja Francji jest co prawda gorsza niż Niemiec, ale nie można porównywać jej do Włoch, czy Hiszpanii, dodaje Ciżkowicz.

PKN Orlen i Lotos obniżają hurtowe ceny paliw. W płockim koncernie benzyna potanieje o około 4 i pół grosza na litrze, olej napędowy o nieco ponad dwa grosze. Z kolei Lotos obniża ceny benzyn o około 5 groszy, za paliwo do DIESELa będzie można zapłacić mniej o ok. 2 grosze za litr. O cenach detalicznych na stacjach benzynowych zdecydują ich właściciele, a zdaniem Haliny Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych ceny paliw w Polsce są zdecydowanie za wysokie.

Od trzeciego tygodnia września ZUS zacznie wypłacać emerytury z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Według planów do Funduszu Ubezpieczeń społecznych trafią wtedy 4 miliardy złotych. Członek zarządu ZUS do spraw finansowych Mirosława Boryczka mówi w TVN CNBC, że po ich wykorzystaniu świadczenia będą finansowane z rządowej pożyczki w wysokości od 3 do 6 miliardów złotych, a potem z kredytu bankowego.

Środowe wydarzenia na rynkach - głównie przecena francuskich banków wygląda jak początek drugiego dna kryzysu. To nie ma nic wspólnego z makroekonomią, to raczej histeria na rynkach mówi Adam Ruciński, doradca inwestycyjny BTFG.

Agencje ratingowe, które są ostatnio postrachem krajowych gospodarek i wrogiem numer jeden tych, którzy nimi rządzą, chwalą Polskę. Przedstawiciele Moody's Investors Service podtrzymali swoją pozytywną opinię o naszym kraju. Ich zdaniem Polska jest w dobrej pozycji, by przetrzymać światowe zawirowania.

- W Polsce powinno być więcej wolności gospodarczej. Jesteśmy pod tym względem na końcu, nawet za Mongolią - powiedział w TVN24 prof. Andrzej Jacek Blikle, prezes rady Centrum im. Adama Smitha. Dodał, że oczekuje, iż rząd się w końcu tym zajmie.

Zysk netto Grupy TVN wyniósł w pierwszym półroczu prawie 27,5 mln zł w porównaniu z ponad 30 mln straty w analogicznym okresie roku ubiegłego - wynika z opublikowanego w czwartek raportu. Prezes TVN Markus Tellenbach poinformował na konferencji prasowej, że ponad pięć firm jest zainteresowanych kupnem od ITI udziałów TVN.

Od początku kryzysu polskie firmy uczyły się jak funkcjonować w nowych warunkach ekonomicznych. Teraz może im sie ta wiedza niestety ponownie przydać. Czy nowa fala kryzysu oznacza zwolnienia? jak poradzą sobie polscy przedsiębiorcy? Naszym gościem jest prof. Andrzej Blikle, przedsiębiorca z Inicjatywy Firm Rodzinnych.

Frank rekordowo drogi względem głównych walut, złoto z każdym dniem bije kolejne rekordy, wino Bordeaux „en primeur” z rocznika 2010 zdrożało o 80%. Czy zatem na rynku zegarków widać ożywienie? Jak zainwestować z zyskiem w luksusowe zegarki mówi Władysław Meller, członek założyciel Stowarzyszenia Miłośników Zegarów i Zegarków.