Najnowsze

Najnowsze

  JSW to spółka o bardzo dużych obrotach. Cena papierów firmy spadła jednak ostatnio poniżej 100 złotych. Czy to efekt tylko i wyłącznie spadków na giełdach światowych? Artur Iwański, analityk PKO BP mówi, że przy analizowaniu ewentualnego kupna akcji JSW nie należy ignorować stanu gospodarki światowej, ponieważ to od niej zależą ceny węgla.

Państwa Azji Południowo-Wschodniej powinny odpowiedzieć na wyzwania globalnego kryzysu finansowego i w miejsce USA oraz Europy stać się siłą napędową wzrostu gospodarczego świata - uważa wiceprezydent Indonezji, która w tym roku przewodzi organizacji ASEAN.

Barack Obama stara się znaleźć receptę na zadłużenie i kryzys w Europie. Te tematy poruszył w czasie spotkania z szefem amerykańskiego Banku Centralnego w Białym Domu. W środę na amerykańskich giełdach odnotowano znaczne spadki. Czerwono było także na europejskich parkietach.

Litr benzyny po 6 złotych? To równie zła informacja jak ta dotycząca kursu franka. Taką podwyżkę cen prognozuje już jednak Polska Izba Paliw Płynnych. Premier Donald Tusk jest jednak optymistą i takich cen nie przewiduje. W momencie, gdy podróżowanie samochodem staje się coraz mniej opłacalne, z rozwiązaniem przychodzą studenci warszawskiej politechniki, PAKS i "Kropelka".

Prezydent podpisał we wtorek ustawę antyspreadową. Ta miała pozwolić rodakom na kupowanie franka np. w kantorach tak, by omijali bankowe marże. Problem jednak w tym, że franka w wielu kantorach nie ma. A tymczasem waluta znów zyskała w środę na wartości i o godz. 22:00 kosztowała 4,07 zł.

Umocnienie złotego wciąż jest możliwe - prognozuje Blackrock. Według dyrektor funduszu w Polsce inwestorzy w końcu zauważą, że gospodarki krajów rozwijających są stabilniejsze niż państw rozwiniętych. Joanna Stec-Gamracy była gościem "Bilansu".

Pamapol łapie wiatr w żagle. Spółka pozbyła się spółek zależnych, które mogły jej ciążyć i dywersyfikuje portfolio produktów. Rozmowa z Krzysztofem Półgrabią, prezesem Pamapolu.

Kolejny Milion w Portfelu. Tym razem porozmawiamy o inwestycjacgh Rafała Madeja, dyrektora departamentu sprzedaży zewnętrznej PKO TFI. Porozmawiamy tez o zmianach na rynkach.

Rośnie rynek wyjazdów enologicznych w Polsce. Turystyka winiarska do Włoch i Francji ma coraz większa rzesze zwolenników – to nie tylko okazja na zwiedzanie pięknych winnic, ale również poznanie kultury winiarskiej i degustacja najlepszych trunków. O nietypowym typie wypoczynku i inwestycji mówi Ewa Wieleżyńska, zastępca redaktora naczelnego magazynu Wino.

Polskie obligacje na tle papierów zagranicznych, zwłaszcza tych z Włoch i Hiszpanii. Jak na rynek polskiego długu wpływają zapowiedzi skupu na rynku wtórnym przez EBC mówi Marek Warmuz, zarządzający funduszami Union Investment.

Gospodarki Wielkiej Brytanii i USA okiem polskich przedsiębiorców. S&P obniżyło rating USA, tymczasem polska Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych nadal ocenia Stany Zjednoczone potrójnym A. Z Piotrem Soroczyńskim, głównym ekonomistą KUKE porozmawiamy także o przyszłości Wielkiej Brytanii. Natomiast Michał Krajewski, założyciel Struxteel Steelwork Management, polski przedsiębiorca z Londynu powie o wpływie zamieszek i ewentualnych reform na prowadzenie biznesu.

Jak prowadzić biznes w warunkach rosnącego zagrożenia drugą falą kryzysu, zawirowań na rynku walutowym itp. Redan jest bardzo wrażliwy na kursy walut, bo z jednej strony importuje surowce – bawełnę – tu wpływa na nich kurs USD/PLN, z drugiej strony czynsze za wynajem powierzchni handlowych płaci w euro. Z prezesem Redanu Boguszem Kruszyńskim rozmawiamy także o biznesie w Chinach przy perspektywie przegrzania tamtejszej gospodarki i rosnącej inflacji.

Prowadzimy biznes, rozwijaliśmy się organicznie. Chcemy jednak spróbować przejąć jakąś firmę. Mamy nawet namierzoną odpowiedni podmiot. W jaki sposób namówić firmę do przejęcia mówi Jacek Byrt, partner Azimutus Associates.

Nie można tworzyć złudzenia, że grupa kredytobiorców mogłaby być wspomagana przez wszystkich podatników, przez budżet państwa - oznajmił premier Donald Tusk, pytany o wysoki kurs franka szwajcarskiego. Jego zdaniem, osoby, które spłacają kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, i tak są w lepszej sytuacji niż ci, którzy zadłużyli się w złotych. Przypomniał też: - Polskie instytucje nie mają wpływu na kurs franka. To nie w Warszawie zapadają decyzję o relacji między frankiem a euro.

Od 10 sierpnia właściciele stacji benzynowych mają nowy obowiązek – muszą oni umieszczać czytelne informacje dotyczące zawartości biokomponentów w benzynach i oleju napędowym. Za brak takiej informacji będzie groziła kara grzywny. Czemu ma służyć taka dodatkowa tabliczka mówi Krzysztof Romaniuk, dyr. ds. analiz rynku paliw, Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

„Płaca minimalna wrogiem ludzi biednych” – tak twierdzi część organizacji reprezentujących pracodawców. NSZZ Solidarność chce podniesienia płacy minimalnej. We wrześniu posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie.  Zdaniem przedsiębiorców podnoszenie płacy minimalnej automatycznie zwiększa bezrobocie. Jak działa ten mechanizm mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Rekordowo drogi frank niepokoi nie tylko kredytobiorców, ale też niektórych ekonomistów, którzy obawiają się, że może zagrozić wydatkom konsumpcyjnym Polaków. Jak drogi frank wpływa na gospodarkę - o tym w rozmowie z Mariuszem Staniszewskim, prezesem Noble Funds TFI.

Zmienność na rynku amerykańskim we wtorek była porównywalna do tego, co się działo na tamtejszej giełdzie w 2008 r. Kilka dni spadków i w USA, i w Europie można nazwać nawet pełzającym krachem mówi Jacek Kseń, były wieloletni prezes BZ WBK. Kiedy rynki się uspokoją?

Banki coraz mniej chętnie pożyczają sobie nawzajem pieniądze - tak przyznał w TVN CNBC prezes banku Citi Handlowy. Sławomir Sikora skomentował w ten sposób ostatnie dane Europejskiego Banku Centralnego, który jednego dnia ściągnął od banków 74 miliardy euro, a później pożyczył im niemal taką samą kwotę. Może to oznaczać, że banki - tak, jak po upadku Lehman Brothers - przestają sobie ufać i wolą handlować z Europejskim Bankiem Centralnym.

Bank Anglii przedstawia prognozy inflacyjne, Bank Szwajcarii interweniuje, a Fed zamraża stopy procentowe do połowy 2013 roku. Na rynkach natomiast frank bije kolejny rekord. Czy polityki monetarne prowadzone przez banki są w stanie powstrzymać strach na rynkach mówi Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego.

Podsumowanie tygodnia w Milionie w Portfelu. Porozmawiamy z Tomaszem Publicewiczem, prezesem Analiz Online także o kondycji TFI. Zapytamy krótko o komentarz do pierwszych od dłuższego czasu dobrych danych z USA.

Frank droższy niż 4 złote? Nawet ze strony ekonomistów zauważalne było zdziwienie. Niektórzy jednak przewidywali taki scenariusz. Jedną z nich była dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, członek Rady Gospodarczej przy Premierze. Rozmawiamy o tym, co wydarzy się z frankiem w najbliższym czasie.

We wtorek frank pobił kolejny rekord. Kosztował 4,07 złotych. Jak będzie kurs franka do złotego wyglądał w bliskiej i dalszej przyszłości? Co to oznacza dla gospodarek? Czy jest szansa, że jakaś wiadomość ze świata ekonomii może odmienić trend mówi Piotr Popławski, główny specjalista ds. analiz walutowych Banku BGŻ.

Czy polskie firmy szykują się na drugie dno kryzysu? Jeśli tak, to jak? Grupa Kęty zrestrukturyzowała się po ostatnim kryzysie i mocno ograniczyła koszty. Kryzys może jednak negatywnie wpłynąć na marże – w okresie spowolnienia firmy walczą o klientów obniżając ceny. Jak Kęty będą reagować na dalsze zmiany mówi prezes firmy, Dariusz Mańko. Porozmawiamy także o wynikach spółki.

We wtorek ropa nieco drożała, ale i tak była tylko trochę powyżej poziomu 80 USD za baryłkę. Według najnowszego raportu wzrost cen surowca o 10 USD na baryłce wpływa na spadek globalnego PKB o 0,6% w drugim roku od zmiany cen, a trwały spadek notowań surowca do poziomu 80-90 USD zwiększa szansę na powrót światowej gospodarki na ścieżkę wzrostu. Rozmawiamy z analitykiem X-Trade Brokers Pawłem Kordalą na temat rynku ropy i raportu.

Kolejny Milion w Portfelu. Tym razem swój pomysł na portfel i jego powiększenie przedstawi Piotr Klinowski z HSBC.

Pepsi Arena to nowa nazwa stadionu Legii przy ul. Łazienkowskiej. Zyski ze sponsoringu tytularnego dla stadionu i inwestora. Pepsi Arena to kolejny obiekt sportowy w Polsce posiadający sponsora tytularnego. Rynek sponsoringu obiektów sportowych przedstawi Grzegorz Kita, Prezes Sportmanagement.

Nie straszne im zawirowania na globalnych rynkach i fatalne nastroje inwestorów w USA i Europie - Chiny rozwijają się w najlepsze. Ich eksport osiągnął w lipcu rekordową wartość 175,13 mld dol.

Frank szwajcarski dał nieco odetchnąć polskim kredytobiorcom. Po wczorajszym wieczornym rekordzie, gdy kosztował 4,07 zł, dziś rano spadł do poziomu 3,90 zł. Walkę z wysokim kursem swojej waluty zapowiada szwajcarski bank centralny. Optymizmem powiało też na warszawskim parkiecie. WIG20 otworzył się na sporym plusie.