Najnowsze

Najnowsze

Światełko w tunelu, jakim była dla posiadaczy kredytów we frankach końcówka ubiegłego tygodnia, gaśnie. W środę helwecka waluta znowu zdrożała o osiem groszy do 3,30 zł. Złoty zaczął słabnąć po obniżeniu przez agencję Moody's ratingu Portugalii. Spadki pogłębiły się po decyzji RPP o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Zaskoczenia nie było. Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna wciąż wynosi 4,5%. Według byłego członka rady, prof. Jana Czekaja, nawet jeśli inflacja wciąż niepokoi, jest to właściwa decyzja, a poziom stóp jest optymalny dla gospodarki.

- 47 proc. respondentów uważa, że przyjęcie euro będzie dla kraju niekorzystne, 18 proc. jest zwolennikami wspólnej waluty, a 27 proc. ocenia, że nie będzie to miało wypływu na sytuację Polski - wynika z sondażu TNS OBOP. Osiem proc. badanych nie ma zdania na ten temat. OBOP podkreśla, że liczba przeciwników euro w Polsce jest coraz większa.

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski w komunikacie. Decyzja jest zgodna z prognozami analityków.

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami rynku nie zmieniła w lipcu poziomu stóp procentowych. Główna nadal wynosi 4,5%. Jak brak podwyżki stóp w Polsce, i spodziewana jutrzejsza podwyżka stóp europejskich może wpłynąć na naszą walutę? Rozmawiamy z Ignacym Morawskim, ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości i z Rafałem Beneckim, ekonomistą ING BSK.

Rusza oferta leasingu dla firm, które dopiero powstają albo są w słabszej kondycji finansowej. Dzięki poręczeniu z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego z oferty leasingu będą mogli skorzystać m.in. aptekarze, lekarze, prawnicy, czy architekci. Co może być finansowane w ramach tej oferty mówią Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programu CIP i Radosław Woźniak, wiceprezes Europejskiego Funduszu Leasingowego.

Inflacja - jak chronić się przed jej skutkami? Nasz gość, Marek Nienałtowski powie, jakie są instrumenty finansowe, które pozwolą zarobić mimo inflacji. Porozmawiamy także o debiucie JSW.

Komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes zaproponowała w środę kolejne obniżenie stawek roamingu w europejskich sieciach komórkowych. Celem KE jest zrównanie do 2015 roku cen połączeń krajowych i zagranicznych w Unii

Produkty dla przedsiębiorców. Przed decyzją RPP pokażemy najnowszy ranking kredytów hipotecznych dla przedsiębiorców na cele prywatne. EUR, PLN, CHF – kredyt w której walucie jest najkorzystniejszy. Czy są banki, które dadzą nam kredyt w CHF? Mówi Michał Krajkowski z DK Notus.

Komisja Europejska krytycznie zareagowała w środę na obniżenie poprzedniego dnia ratingu długoterminowych obligacji portugalskich do poziomu "śmieciowego" przez firmę ratingową Moody's. Zdaniem przewodniczącego KE Jose Manuela Barroso agencja zbyt pochopnie oceniła Lizbonę. Zarzucił on też analitykom Moody's, że sami są graczami rynkowymi i to spoza Europy, którą obecnie oceniają.

Hotel na spółkę. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o timeshare. Projekt ma regulować prawo do korzystania z nieruchomości, takich jak ośrodek turystyczny hotel, pensjonat, czy apartament w regularnie powtarzających się odstępach czasu. W jaki sposób nowe regulacje mają ukrócić obchodzenie przepisów prawa przez nieuczciwych przedsiębiorców? Jak powinny być konstruowane umowy? Naszym gościem jest mec. Paweł Helta z kancelarii Barylski Olszewski Brzozowski.

JSW na giełdzie. Razem z Bogdanką reprezentuje polski węgiel na rynku kapitałowym. Jak ocenić debiut JSW? Co to oznacza dla giełdy i dla sektora? Czy debiut firmy to sukces? Naszym gościem jest Wiesław Rozłucki, były prezes GPW, doradca strategiczny Rothschild Polska.

JSW już na giełdzie, ale cena akcji po otwarciu handlu akcjami mocno rozczarował inwestorów. Kilka minut po otwarciu notowań można było zarobić tylko ok. 3 procent, później było tylko gorzej. Co dalej będzie działo się z notowaniami, zapytamy prezesa JSW, jarosława Zagórowskiego.

JSW juz na giełdzie. Co dalej z polskim węglem, z całym sektorem i emisjami CO2? Wprowadzenie JSW, czyli największego producenta węgla koksowego w Europie pozwoli poszerzyć ofertę całego sektora mówi minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Rynek miał wątpliwości, czy debiut JSW na GPW uda się przed wakacjami. A jednak się udało się. Czy to koniec misji prywatyzacyjnej ministra skarbu i rządu? Zapytamy samego Aleksandra Grada.

Od 1 lipca obowiązuje kolejna zmiana w ustawie o VAT. Mniej ryzykowne będzie odliczanie podatku VAT, bo już nie trzeba będzie sprawdzać, czy nasz dostawca zgłosił się do ewidencji VAT. Zmieniają się też zasady dotyczące ustalenia miejsca świadczenia usług. O szczegółach Piotr Żurowski, dyrektor w KPMG.

W kancelarii premiera trwa w środę kolejne spotkanie rządowo-związkowego zespołu pracującego nad założeniami do reformy systemu emerytur mundurowych. Zmiany mają prowadzić m.in. do wydłużenia aktywności zawodowej służb podległych MSWiA i żołnierzy.

1 lipca weszły w życie kluczowe ustawy z rządowego pakietu zdrowotnego. Ustawa uniemożliwia tworzenie nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy. Co się stanie, jeśli samorządy nie pokryją strat? Co oznacza przekształcenie dla szpitali i co to oznacza dla pacjentów? Rozmawiamy z Jakubem Szulcem, wiceministrem zdrowia.

Szybka transmisja danych juz niedługo? Jak proces inwestycyjny pozwoli, może stać się to bardzo szybko, zwłaszcza w Polkomtelu i Cyfrowym Polsacie, mówi Jarosław Bauc. O technologiach transmisji danych porozmawiamy z prezesem Polkomtela.

- Podjęcie decyzji o dopuszczeniu polskich warzyw na rosyjski rynek zostało odłożone - poinformował w środę główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej Giennadij Oniszczenko cytowany przez agencję Interfax. Jak dodał, Rosję niepokoi to, co strona polska robi z listą polskich laboratoriów, które badają próbki warzyw przed wysłaniem ich do Rosji.

Agencja Moody's obniżyła rating Portugalii o cztery stopnie, do poziomu "śmieciowego". Po obniżce, ocena wiarygodności kredytowej Portugalii znajduje się na poziomie BA2, a perspektywa ratingu jest negatywna. Według Mariusza Grendowicza, byłego prezesa Bre banku, ta obniżka może mieć całą serię całej serii negatywnych konsekwencji.

Na GPW zadebiutuje Jastrzębska Spółka Węglowa. Jej akcje kupiło 168 tys. osób, nie licząc instytucji. Planowany wzrost na debiucie to ok. 10 proc., co dla tych, którzy kupili maksymalną ilość akcji oznacza ponad 700 zł zysku. A wszystko to okraszone fetą na giełdzie z udziałem ministrów skarbu i gospodarki oraz piknikiem rodzinnym z koncertami Maryli Rodowicz i zespołu Brathanki zorganizowanym przez spółkę w Jastrzębiu-Zdroju.

W okolicach Kutna w ruch wkrótce pójdą potężne wiertła. PGNiG i amerykańskie FX Energy będą szukać tam gazu - nie łupkowego, konwencjonalnego. A szukać warto, bo wstępne szacunki mówią, że pod Kutnem może znajdować się nawet 100 mld sześciennych surowca.

"PGNiG stanowczo oświadcza, że prowadząc działalność gospodarczą nie stosuje praktyk monopolistycznych" - to odpowiedź firmy na zarzuty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK wszczął postępowanie przeciw PGNiG. Ma ono rozstrzygnąć, czy spółka nie nadużywa pozycji na rynku detalicznej sprzedaży gazu.

Kolejarze chcieli 280 złotych miesięcznie podwyżki. To powód strajku w spółce Przewozy Regionalne. Nie przyjęłi propozycji zarządu firmy o podwyżce od października w wys. 130 zł. Jak potoczy się dalej sprawa? Kto pójdzie na ustępstwa? Jaka jest przyszłość firmy i całego sektora? Naszym gościem jest Małgorzata Kuczewska-Łaska, prezes Przewozów regionalnych.

Spółka zdobyła przyczółek w Skandynawii, nawiązała współpracę z jednym z bardzo dużych duńskich dystrybutorów przewodów kominowych. Ma też porozumienie na dostawę produktów z dwiema spółkami z Hiszpanii. Zbliża się także decyzja ws. emisji akcji. O rozwoju firmy mówi Marek Perendyk, prezes Centrum Klima.

Prokuratorzy wycofają się z oskarżenia Dominique Strauss Kahna  - twierdzi New York Post. Amerykańska gazeta cytuje jednego ze śledczych, według którego były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego może liczyć na oddalenie zarzutów podczas przesłuchania przed sądem za dwa tygodnie. O spekulacjach dotyczących powodów oskarżeń i o ewentualnym ataku na euro porozmawiamy z Sebastianem Mikoszem, wiceprezydentem Pracodawców RP.

Zakończyliśmy liczenie pierwszych stóp zwrotu z portfeli 39 zarządzających. Z 39 milionów pocątkowej inwestycji zostało 38 646 000 ZŁ, strata to 354 ty. zł. (-0,91%). Jakie były najpopularniejsze instrumenty? Czy strata to kwestia czasu, kiedy pieniądze były inwestowane? Ile pojedynczych portfeli zyskało, a ile straciło? O to wszystko spytaliśmy Tomasza Publicewicza z Analiz Online.

Spekulacje na temat podwyżek stóp procentowych są cały czas obecne na polskim rynku. Czy można na takich podwyżkach zarobić? Czy w Polsce jest rynek na którym można zarabiać umawiając się na przyszłą stopę procentową? Porozmawiamy z Ernestem Pytlarczykiem, głównym ekonomistą BRE Banku o Forward Rate Agreement.

Złoto: 23% do góry, srebro: 92%, miedź: 45, a ropa: 23%. Tak wygąlał ostatni rok na głównych surowcach... Jeżeli ktoś zainwestował przynajmniej część swoich pieniędzy w któryś z nich - mógł dobrze zarobić. Jak długo można liczyć na tak pokaźne zyski? O tym porozmawiamy z naszym gościem w Gdańsku, z Robertem Raszcykiem z BZ WBK.