Najnowsze

Najnowsze

Grunty rolne

Ceny gruntów rolnych w II kwartale o prawie 11% wyższe niż przed rokiem. Najdroższa ziemia jest w Wielkopolsce i w woj. kujawsko-pomorskim, najtańsza na Podkarpaciu, w województwach lubuskim i świętokrzyskim. Rozmowa z Leszkiem Świętochowskim, prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych.

Ceny transakcyjne mieszkań

Najnowszy raport Metrohouse, Expandera i Szybko.pl – ceny transakcyjne mieszkań nadal w dół, w lipcu spadły o 0,9%. Zaczęły tanieć mieszkania w Warszawie, w lipcu w dół o prawie 1,5%, ale największa przecena nastąpiła w Gdyni. O nieruchomościach mieszkaniowych rozmowa z Marcinem Jańczukiem z Metrohouse.

Firmy z listy ostrzeżeń KNF

Poza Amber Gold i Finroyal jest na niej 14 spółek zajmujących się działalnością bankową. Przyglądamy się lokatom Pozabankowego Centrum Finansowego. Proponują lokaty od 5 tys. złotych na 10,75% lub trzyletnie na 15% w skali roku (czyli uwzględniając procent składamy po trzech latach mamy ponad 50% nominalnie). W zamian dostaje się obligację PCF. Gwarancja – z Pozabankowym Funduszu Gwarancyjnym (też na liście KNF). Rozmowa z Sławomirem Szepietowskim, prawnikiem kancelarii Bird&Bird.

Parabanki w parapaństwie

Pierwsze zarzuty wobec założyciela firmy z pierwszego miejsca ostrzeżeń KNF - działać jak bank nie będąc bankiem nie wolno. Czy po 20 latach czeka nas druga fala bankructw instytucji parabankowych?

Turcja kontratakuje?

Turecka produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 2,7% rok do roku, analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie 2,6%. Jaka jest obecnie wartość tureckiej gospodarki, pytamy Marka Buczaka, zarządzającego Quercus TFI.

Rekomendacje dla banków

ING Bank Śląski zarobił w drugim kwartale prawie 168 milionów złotych - nieco więcej niż spodziewali się analitycy. Mocno wzrosły odpisy na zagrożone kredyty - do 131 z 38 milionów złotych, ale także były zbliżone do oczekiwanych. Analitycy z Domu Maklerskiego IDM w ostatniej rekomendacji z 30 lipca obniżyli cenę docelową akcji banku do 77,4 zł z 83,2 zł poprzednio. Podwyższyli za to cenę docelową Banku Handlowego do 69,7 zł z 63,34 zł w poprzedniej rekomendacji. Rozmowa z Michałem Sobolewskim, analitykiem DM IDMSA.

Budowanie wartości przez przejęcia

Ruch kupił udziały w spółce NetPress, która jest dystrybutorem e-książek, audio-booków i gazet w wersji elektronicznej. Amerykański Home Depot przejmuje spółkę U.S. Home Systems. W jaki sposób firmy – nie tylko giełdowe - budują swoją wartość w oparciu o fuzje i przejęcia. Rozmowa z Tomaszem Regulskim, menedżerem w Grupie Corporate Finance w KPMG.

Wartość surowców

Numer 4 i numer 8 na liście największych producentów miedzi na świecie publikują swoje wyniki. Wczoraj o przychodach w pierwszym półroczu poinformował angielsko-szwajcarski koncern Xstrata - dzisiaj brytyjsko-australijski Rio Tinto. W jaki sposób notowania surowców mogą się przełożyć na wartość rodzimego KGHM-u? Rozmowa z Krzysztofem Zarychtą, analitykiem BDM.

Kurs opłacalności eksportu

Złoty rośnie w siłę. Przy jakim poziomie kursu EUR/PLN sprzedaż do krajów strefy euro przestaje się opłacać i jaka jest optymalna wartość polskiej waluty z punktu widzenia spółek, tłumaczy Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE.

Atrakcyjność inwestycyjna Turcji

Turecka gospodarka hamuje, jednak mimo spowolnienia PKB w 2012 r. ma wzrosnąć o 3%. To znaczna rewizja wcześniejszych prognoz, które przewidywały recesję. To spowolnienie jest pożądane, ponieważ tureckiej gospodarce groziło przegrzanie - uważa Katarzyna Dąbrowska, zarządzająca funduszami Arka, która była gościem programu Dzień Na Rynkach.

Centrum wyników - Grodno

Spółka Grodno, dystrybutor produktów elektrycznych i oświetleniowych jest po raporcie za II kwartał. Jak interpretować wyniki spółki oraz jakie są perspektywy przed nią? Gościem programu Dzień Na Rynkach był prezes Grodna, Andrzej Jurczak.

Euro kryzys

Grecja znów w centrum kryzysu w strefie euro – szef eurogrupy uważa, że wyjście Grecji byłoby sytuacją do opanowania, a S&P tnie perspektywę ratingu kraju. Więcej w rozmowie Mikołaja Kunicy z Ignacym Morawskim, głównym ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Włosi zarządzili "przegląd wydatków". Będą ostre cięcia

Włoski parlament przyjął we wtorek dekret w sprawie "przeglądu wydatków" publicznych, który pozwoli zaoszczędzić w ciągu 3 lat ponad 26 mld euro i uniknąć wzrostu VAT-u w październiku. Cięcia dotyczą głównie opieki zdrowotnej i administracji publicznej.

Szwajcarzy boją się o swoich bankowców

Szwajcarskim bankowcom, których dane zostały w kwietniu przekazane USA, grozi aresztowanie nie tylko w Stanach, ale również w krajach Europy za pomoc amerykańskim podatnikom w uchylaniu się od podatków - napisał we wtorek portal Swissinfo.

Parabanki w parapaństwie

Były obietnice prezesa i były wielkie nadzieje, że pieniądze popłyną już dziś - ale klienci Amber Gold nie zobaczyli na razie swoich oszczędności. Firma informuje na stronie internetowej, że dopiero dziś zakładała nowy rachunek bankowy. Deklaruje, że zaległe wypłaty pieniędzy jednak ruszą - i potrwają 3 dni robocze. Klienci są zagubieni - niektórzy są informowani, że na swoje oszczedności poczekają miesiąc - a przez karne odsetki i inne opłaty odzyskają nawet do 40% pieniędzy mniej, niż wpłacili.

Naruszanie rezerwy

Rząd znów sięga po rezerwę demograficzną. W tym roku z puli na trudne czasy chce wykorzystać prawie 3 mld zł. Pieniądze trafią do ZUS, który wyda je na bieżące świadczenia.

Cień recesji

Polska gospodarka na hamulcu. Barometr Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH znów spada. W lipcu wynosił prawie 16 punktów na minusie czyli w ciągu roku spadł o ponad 12 punktów.

Cień recesji

Ten kryzys nie jest nasz - ale nieuchronnie płynie w naszą stronę. Gospodarka rozwija się coraz wolniej. Na tyle wolno, że już wkrótce łatwiej będzie pracę stracić, niż zdobyć. Jak się obronić przed nadciągającą z Zachodu drugą falą kryzysu?

Cień recesji

Polska na skraju recesji. Analitycy banku PBN Parinbas ostrzegają, że słabe dane z przemysłu wróżą, że polska gospodarka ześlizgnie się w recesję lub przynajmniej odnotuje jeden kwartał ujemnego PKB.

Milion w portfelu

W tej odsłonie naszego cyklicznego doświadczenia edukacyjnego prezentujemy inwestycje Mariusza Staniszewskiego, prezesa Noble Funds TFI. Jakie aktywa ma w portfelu gość Roberta Stankiewicza? Na czym udało mu się zarobić najwięcej? Więcej w rozmowie.

Wielka giełda pod lupą prokuratury i KNF

Na opublikowanej przez KNF liście ostrzeżeń publicznych, na której znajdował się m.in. Amber Gold, widnieje również jedna z największych i najstarszych giełd w Polsce - Warszawska Giełda Towarowa. Według nadzoru prowadzi ona działalność z naruszeniem przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Jak ustalił portal tvn24.pl, sprawą zajmuje się już prokurtura. WGT przez wiele lat powiązana była z działaczami PSL, przez pewien czas szefował jej Waldemar Pawlak.

Karty z premią

Oszczędzamy płacąc kartą za paliwo. Porozmawiamy z Piotrem Ceregrą z Powszechnego Domu Kredytowego, o programach lojalnościowych banków i stacji benzynowych.

Kup nieruchomość

Jaki wpływ na wartość mieszkania ma taras, balkon, ogródek czy miejsce parkingowe? Czy fakt posiadania tych elementów nieruchomości wpływa na jego wartość? O nieruchomościach mieszkaniowych porozmawiamy z Bartoszem Turkiem z Home Broker.

Kierunek giełdy

Polska giełda na poziomie sprzed 13 miesięcy, takie trendy boczne zdarzyły się dotąd 4 razy i nigdy nie trwały dłużej niż 18-19 miesięcy. To oznacza że po wyborach w Stanach nastąpi zdecydowany ruch – zdaniem Pawła Szczepanika (Szkolenia z Inwestycji Giełdowych, analityka KBC Securities)- raczej w dół.

Mocny złoty

Czy siła naszej waluty to początek pompowania bańki spekulacyjnej? Co się stanie z naszymi oszczędnościami i kredytami? Rozmowa z Piotrem Chwiejczakiem, strategiem dla regionu EMEA Barclays Capital

Planet Soft już na NewConnect

Planeta oprogramowania – to w wolnym tłumaczeniu nazwa dzisiejszego debiutanta. Czy spółka okaże się gwiazdą w orbicie Neew Connect?

Centrum wyników - Kredyt Bank

Po jednorazowym spadku rezerw w drugim kwartale spowodowanym zmianą metodologii szacowania kredytów z utratą wartości, w trzecim poziom rezerw wróci do wcześniejszych – zapowiada prezes Kredyt Banku.