Najnowsze

Najnowsze

Kryzys i łupki straszą Gazprom. Plan Putina: szaleństwo czy cynizm?

Czarne chmury zbierają się nad Gazpromem. Koncern traci finansowo, stracić też może nie tylko poszczególnych klientów, ale nawet całe regionalne rynki. Przyczyną jest kryzys w Europie i spadek popytu na gaz oraz liberalizacja energetycznego rynku unijnego. Dobić giganta mogą łupki – choć tu akurat wiele zależy od decyzji administracji Baracka Obamy. Tymczasem, jakby nie dostrzegając problemów, Władimir Putin pcha Gazprom ku nowym wielomiliardowym inwestycjom. Co więcej, inwestycjom nieopłacalnym ekonomicznie.

Ziemniaki z Unii nie wjadą do Rosji?

Rosja od 1 kwietnia może zabronić importu sadzeniaków ziemniaka z krajów Unii Europejskiej - informuje agencja Interfax, powołując się na szefa Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergieja Dankwerta.

MFW: Polska ma silne fundamenty, ale rok 2013 będzie trudny

Polska ma silne fundamenty i solidną politykę, które pomagają zwiększyć jej odporność na kryzysy, ale 2013 r będzie dla niej i jej partnerów handlowych trudny - powiedziała Julie Kozack z MFW. W piątek Fundusz zwiększył rozmiar Elastycznej Linii Kredytowej dla Polski.

Wojna z Al-Kaidą

Cały czas trwa akcja odbijania zakładników w Algierii. Islamistyczna grupa zbrojna przetrzymuje zakładników na polu gazowym w miejscowości In Amenas. Sytuacja stała się niebezpieczna wiosną 2012 roku kiedy wędrowny lud -Tuaregowie- utworzyli swoje państwo na północy Mali. Rządzą tam surowym prawem szariatu. Jednocześnie w Mali dokonano przewrotu rządowego - skorzystali na tym ekstremiści - tłumaczy Janusz Mrowiec, były ambasador w Mali, Algierii, Gwinei Bissau.

MFW przyznał Polsce linię kredytową w wysokości ok. 33,8 mld dol.

18 stycznia 2013 r. Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zatwierdziła wniosek polskich władz o udostępnienie Elastycznej Linii Kredytowej (Flexible Credit Line - FCL) w wysokości 22 mld SDR, czyli równowartość ok. 33,8 mld dol. - poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Finansów.

Firma. Teraz.

Pomysł na franczyzę. Otwieramy sklep z bielizną w sieci Esotiq.

Twój brat PIT

Jak prawidłowo rozliczyć w zeznaniu podatkowym zaliczki uproszczone?

Zmiany dla matek

Szykują się zmiany w urlopach macierzyńskich. Co będą one oznaczały dla pracodawców?

Cień recesji

Produkcja przemysłowa tąpnęła w grudniu - spadła o 10,6% w ujęciu rocznym, oczekiwano spadku o niespełna 7%. Jeszcze gorzej wyglądała produkcja budowlano-montażowa - tu spadek wyniósł aż 24,8% w ujęciu rocznym. Jacek Faltynowicz, prezes Elektrobudowy mówi, że w minionym miesiącu na rynek mocno się załamał, jeśli chodzi o praktycznie całe budownictwo przemysłowe, w tym także energetykę. Zauważa też wyraźny wzrost nieregulowanych należności i spodziewa się dalszych upadłości w budowlance.

Perspektywy dla gospodarki USA

Indeks S&P 500 najwyżej od 2007 roku. Rynek akcji jest bardzo blisko historycznych szczytów. Gospodarka też się rozpędza - kolejka po zasiłek dla bezrobotnych jest najkrótsza od 2007 roku. Ożywienie w USA zaskakuje na plus. Tyle tylko, ze to wzrost na kredyt. Rząd pompuje dług, a Rezerwa Federalna drukuje pieniądze. Ożywienie na kruchym fundamencie. Czy może czas na dyskusję o podnoszeniu stóp procentowych?

31 osób chce zostać szefem LOT-u

31 osób złożyło aplikacje w konkursie na stanowisko prezesa Polskich Linii Lotniczych LOT - powiedział w piątek rzecznik spółki Marek Kłuciński. Dodał, że 10 kandydatów zgłosiło się na stanowisko członka zarządu ds. handlowych.

Produkcja spadła o ponad 10 proc. Wzrosły pensje, ale ceny też

Produkcja przemysłowa w grudniu 2012 r. spadła o 10,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 14,2 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. - Są to bardzo słabe dane, znacznie poniżej oczekiwań. Wskazują na mocne tąpniecie produkcji przemysłowej - ocenił przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru.

Milion w portfelu

Podsumowanie tygodnia w milionie w portfelu. Przedstawiamy 4 portfele. Który z nich przyniósł największy zysk? Liderem jest portfel Piotra Sawali, choć nie jest on notowany od początku istnienia „Miliona w Portfelu”. Jakie aktywa pozwoliły zarządzającym zarobić na inwestycjach? Rozmowa z Anną Depko, Analizy Online.

Dobre dane z USA

W Stanach Zjednoczonych największy tygodniowy spadek bezrobotnych od prawie trzech lat. W ubiegłym tygodniu liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek spadła o 37 tysięcy do 335 tysięcy, a to znacznie mocniej niż spodziewał się rynek. O dobrych danych zza oceanu rozmawialiśmy z Mariuszem Staniszewskim, prezesem Noble Funds TFI.

Kupujemy jacht

Pomysł na połączenie Wielkich jezior Mazurskich z kanałem Augustowskim da miłośnikom sportów wodnych 160 km nowych szlaków i możliwość pływania między dwoma atrakcjami turystyczno przyrodniczymi Polski. Wobec tego spróbujemy kupić jacht. Na jaki wydatek się nastawiać? Czy jacht warto kupić czy może rozsądniej go wydzierżawić w dogodnym dla siebie czasie i miejscu? Pomoże nam w tym Piotr Stańczak, Master Yachting Poland.

Przyszłość OFE

Będziemy pytać o przyszłość OFE. Najwięcej środków na koncie, na koniec grudnia 2012 roku miał hipotetyczny klient ING OFE - 34,5 tysiąca złotych, a najmniej klient OFE Pocztylion - 32,2 tysiaca. Rozmowa z Agnieszką Nogajczyk-Simeonow

Gpw z nowym szefem

Czy Adam Maciejewski sprawdzi się na stanowisku prezesa GPW? Zdaniem Artura Rzepki, wiceprezesa SII najważniejsze dla inwestorów jest wprowadzenie nowego systemu na GPW. Istotne jest również aby opłaty dla domów maklerskich były niższe, co może się przełożyć na inwestorów.

RPP w akcji

Prof. Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej jest zdecydowaną zwolenniczką cięcia stóp procentowych w lutym. Profesor opowiada się za przerwą w cyklu, ale nie jego zakończeniem. Jej zdaniem hamująca inflacja pozwala na dalsze luzowanie polityki monetarnej, a gospodarka tego potrzebuje. Ocenia, że nie ma ryzyka recesji choć pierwszy kwartał roku będzie trudny dla gospodarki.

Frank tanieje. Raty kredytów będą niższe

Kurs franka szwajcarskiego spadł do poziomu ok. 3,30 zł - tak mało za szwajcarską walutę nie płaciliśmy od połowy 2011 r. To dobra wiadomość dla kredytobiorców spłacających kredyt we frankach. Oznacza, że rata dla spłacających pożyczkę w tej walucie będzie niższa.

Polityka i pieniądze

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogłoby doprowadzić do rozpadu Zjednoczonego Królestwa, mówił w TVN CNBC Michael Dembinski z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej. Zdaniem Dembinskiego, stawka jest wysoka, więc premier David Cameron będzie łagodzić antyunijne nastroje w kraju. Cameron miał w piątek wygłosić przemówienie na temat zmiany relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Ze względu na sytuację w Algierii, wystąpienie zostało przełożone.

Zmiana prezesa GPW

Obserwatorzy i uczestnicy rynku w chwalą wybór Adama Maciejewskiego na szefa Giełdy Papierów Wartościowych. W programie Dzień Na Rynkach wiceprezes PwC, były minister skarbu Jacek Socha mówił między innymi, że to człowiek, który cieszy się opinią fachowca i pracusia.

Pod co gra rynek

Przyglądamy się portfelowi inwestycyjnemu AmerBrokers, który w 2012 zarobił ponad 36%. Po ostatniej aktualizacji pojawiły się spółki Kino Polska, Komputronik, Lena Lighting, Millennium Bank, Police, Relpol. Z portfela wypada natomiast AmRest, który był liderem wzrostów. Gościem programu Dzień Na Rynkach był Maciej Kabat, analityk AmerBrokers.

Rank Progress szuka okazji

Minicentra hadlowe – tak ma wyglądać nowy pion biznesu Rank Progres. Legnicki deweloper chce w ciągu kilku najbliższych lat wybudować ponad 80 tego typu obiektów w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Na co powinni liczyc akcjonariusze spółki i czy ten projekt nie zderzy się z bardzo podobną strategią debiutującej niedawno na giełdzie Czerwonej Torebki? Naszym gościem był Jan Mroczka – prezes Rank Progress.

Co po danych?

Rynek oczekuje słabych danych dotyczących produkcji przemysłowej i zatrudnienia.

Wzrost po chińsku

7,9 procent - o tyle w ujęciu rocznym rósł PKB Chin w czwartym kwartale 2012-go roku. To pierwszy raz od siedmiu kwartałów, kiedy PKB kraju urósł w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Niespokojnie w Afryce Północnej

Niespokojnie na rynku ropy, możliwe zakłócenia dostaw z Afryki północnej. Uzbrojeni bojownicy zaatakowali instalacje wydobywcze obsługiwane przez BP i Statoil. Przetrzymują w Algierii kilkudziesięciu zakładników z różnych krajów. Uważa się, że podczas ataku trzy osoby zginęły. Gościem TVN CNBC był Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki WDINP UW.

Hotelowy luksus

Branża luksusowych hoteli nie odczuwa kryzysu i już szykuje się na ożywienie - tak zapewniają władze notowanej w Nowym Jorku spółki Starwood. To właściciel między innymi takich marek jak Luxury Collection, Sheraton czy Westin, który zarządza ponad tysiącem hoteli w stu krajach świata. Spółka po upadku Lehman Brothers wstrzymała plany rozwoju. Teraz znów inwestuje - między innymi w Polsce. O planach spółki i jej prognozach dla rynku hotelarskiego z Thomasem Wilmsem, wiceprezesem Starwood na Europę Środkowo-Wschodnią rozmawiał reporter TVN CNBC Damian Mazgaj.