Najnowsze

Najnowsze

Cały rynek spada. Ciężko więc oczekiwać, że akurat spółki Emperia i Eurocash będą zyskiwać. Fundamenty obydwu spółek są bardzo dobre mówi analityk Erste Securities Marek Czachor. Warto się więc zastanowić nad ewentualną inwestycją w akcje.

Nie ma obaw o francuską gospodarkę, a granie rynków pod dotarcie kryzysu nad Sekwanę nie ma oparcie w faktach - zdaniem Piotra Ciżkowicza, głównego ekonomisty Ernst&Young. Sytuacja Francji jest co prawda gorsza niż Niemiec, ale nie można porównywać jej do Włoch, czy Hiszpanii, dodaje Ciżkowicz.

PKN Orlen i Lotos obniżają hurtowe ceny paliw. W płockim koncernie benzyna potanieje o około 4 i pół grosza na litrze, olej napędowy o nieco ponad dwa grosze. Z kolei Lotos obniża ceny benzyn o około 5 groszy, za paliwo do DIESELa będzie można zapłacić mniej o ok. 2 grosze za litr. O cenach detalicznych na stacjach benzynowych zdecydują ich właściciele, a zdaniem Haliny Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych ceny paliw w Polsce są zdecydowanie za wysokie.

Od trzeciego tygodnia września ZUS zacznie wypłacać emerytury z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Według planów do Funduszu Ubezpieczeń społecznych trafią wtedy 4 miliardy złotych. Członek zarządu ZUS do spraw finansowych Mirosława Boryczka mówi w TVN CNBC, że po ich wykorzystaniu świadczenia będą finansowane z rządowej pożyczki w wysokości od 3 do 6 miliardów złotych, a potem z kredytu bankowego.

Środowe wydarzenia na rynkach - głównie przecena francuskich banków wygląda jak początek drugiego dna kryzysu. To nie ma nic wspólnego z makroekonomią, to raczej histeria na rynkach mówi Adam Ruciński, doradca inwestycyjny BTFG.

Agencje ratingowe, które są ostatnio postrachem krajowych gospodarek i wrogiem numer jeden tych, którzy nimi rządzą, chwalą Polskę. Przedstawiciele Moody's Investors Service podtrzymali swoją pozytywną opinię o naszym kraju. Ich zdaniem Polska jest w dobrej pozycji, by przetrzymać światowe zawirowania.

- W Polsce powinno być więcej wolności gospodarczej. Jesteśmy pod tym względem na końcu, nawet za Mongolią - powiedział w TVN24 prof. Andrzej Jacek Blikle, prezes rady Centrum im. Adama Smitha. Dodał, że oczekuje, iż rząd się w końcu tym zajmie.

Zysk netto Grupy TVN wyniósł w pierwszym półroczu prawie 27,5 mln zł w porównaniu z ponad 30 mln straty w analogicznym okresie roku ubiegłego - wynika z opublikowanego w czwartek raportu. Prezes TVN Markus Tellenbach poinformował na konferencji prasowej, że ponad pięć firm jest zainteresowanych kupnem od ITI udziałów TVN.

Od początku kryzysu polskie firmy uczyły się jak funkcjonować w nowych warunkach ekonomicznych. Teraz może im sie ta wiedza niestety ponownie przydać. Czy nowa fala kryzysu oznacza zwolnienia? jak poradzą sobie polscy przedsiębiorcy? Naszym gościem jest prof. Andrzej Blikle, przedsiębiorca z Inicjatywy Firm Rodzinnych.

Frank rekordowo drogi względem głównych walut, złoto z każdym dniem bije kolejne rekordy, wino Bordeaux „en primeur” z rocznika 2010 zdrożało o 80%. Czy zatem na rynku zegarków widać ożywienie? Jak zainwestować z zyskiem w luksusowe zegarki mówi Władysław Meller, członek założyciel Stowarzyszenia Miłośników Zegarów i Zegarków.

  JSW to spółka o bardzo dużych obrotach. Cena papierów firmy spadła jednak ostatnio poniżej 100 złotych. Czy to efekt tylko i wyłącznie spadków na giełdach światowych? Artur Iwański, analityk PKO BP mówi, że przy analizowaniu ewentualnego kupna akcji JSW nie należy ignorować stanu gospodarki światowej, ponieważ to od niej zależą ceny węgla.

Państwa Azji Południowo-Wschodniej powinny odpowiedzieć na wyzwania globalnego kryzysu finansowego i w miejsce USA oraz Europy stać się siłą napędową wzrostu gospodarczego świata - uważa wiceprezydent Indonezji, która w tym roku przewodzi organizacji ASEAN.

Barack Obama stara się znaleźć receptę na zadłużenie i kryzys w Europie. Te tematy poruszył w czasie spotkania z szefem amerykańskiego Banku Centralnego w Białym Domu. W środę na amerykańskich giełdach odnotowano znaczne spadki. Czerwono było także na europejskich parkietach.

Litr benzyny po 6 złotych? To równie zła informacja jak ta dotycząca kursu franka. Taką podwyżkę cen prognozuje już jednak Polska Izba Paliw Płynnych. Premier Donald Tusk jest jednak optymistą i takich cen nie przewiduje. W momencie, gdy podróżowanie samochodem staje się coraz mniej opłacalne, z rozwiązaniem przychodzą studenci warszawskiej politechniki, PAKS i "Kropelka".

Prezydent podpisał we wtorek ustawę antyspreadową. Ta miała pozwolić rodakom na kupowanie franka np. w kantorach tak, by omijali bankowe marże. Problem jednak w tym, że franka w wielu kantorach nie ma. A tymczasem waluta znów zyskała w środę na wartości i o godz. 22:00 kosztowała 4,07 zł.

Umocnienie złotego wciąż jest możliwe - prognozuje Blackrock. Według dyrektor funduszu w Polsce inwestorzy w końcu zauważą, że gospodarki krajów rozwijających są stabilniejsze niż państw rozwiniętych. Joanna Stec-Gamracy była gościem "Bilansu".

Pamapol łapie wiatr w żagle. Spółka pozbyła się spółek zależnych, które mogły jej ciążyć i dywersyfikuje portfolio produktów. Rozmowa z Krzysztofem Półgrabią, prezesem Pamapolu.

Kolejny Milion w Portfelu. Tym razem porozmawiamy o inwestycjacgh Rafała Madeja, dyrektora departamentu sprzedaży zewnętrznej PKO TFI. Porozmawiamy tez o zmianach na rynkach.

Rośnie rynek wyjazdów enologicznych w Polsce. Turystyka winiarska do Włoch i Francji ma coraz większa rzesze zwolenników – to nie tylko okazja na zwiedzanie pięknych winnic, ale również poznanie kultury winiarskiej i degustacja najlepszych trunków. O nietypowym typie wypoczynku i inwestycji mówi Ewa Wieleżyńska, zastępca redaktora naczelnego magazynu Wino.

Polskie obligacje na tle papierów zagranicznych, zwłaszcza tych z Włoch i Hiszpanii. Jak na rynek polskiego długu wpływają zapowiedzi skupu na rynku wtórnym przez EBC mówi Marek Warmuz, zarządzający funduszami Union Investment.

Gospodarki Wielkiej Brytanii i USA okiem polskich przedsiębiorców. S&P obniżyło rating USA, tymczasem polska Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych nadal ocenia Stany Zjednoczone potrójnym A. Z Piotrem Soroczyńskim, głównym ekonomistą KUKE porozmawiamy także o przyszłości Wielkiej Brytanii. Natomiast Michał Krajewski, założyciel Struxteel Steelwork Management, polski przedsiębiorca z Londynu powie o wpływie zamieszek i ewentualnych reform na prowadzenie biznesu.

Jak prowadzić biznes w warunkach rosnącego zagrożenia drugą falą kryzysu, zawirowań na rynku walutowym itp. Redan jest bardzo wrażliwy na kursy walut, bo z jednej strony importuje surowce – bawełnę – tu wpływa na nich kurs USD/PLN, z drugiej strony czynsze za wynajem powierzchni handlowych płaci w euro. Z prezesem Redanu Boguszem Kruszyńskim rozmawiamy także o biznesie w Chinach przy perspektywie przegrzania tamtejszej gospodarki i rosnącej inflacji.

Prowadzimy biznes, rozwijaliśmy się organicznie. Chcemy jednak spróbować przejąć jakąś firmę. Mamy nawet namierzoną odpowiedni podmiot. W jaki sposób namówić firmę do przejęcia mówi Jacek Byrt, partner Azimutus Associates.

Nie można tworzyć złudzenia, że grupa kredytobiorców mogłaby być wspomagana przez wszystkich podatników, przez budżet państwa - oznajmił premier Donald Tusk, pytany o wysoki kurs franka szwajcarskiego. Jego zdaniem, osoby, które spłacają kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, i tak są w lepszej sytuacji niż ci, którzy zadłużyli się w złotych. Przypomniał też: - Polskie instytucje nie mają wpływu na kurs franka. To nie w Warszawie zapadają decyzję o relacji między frankiem a euro.

Od 10 sierpnia właściciele stacji benzynowych mają nowy obowiązek – muszą oni umieszczać czytelne informacje dotyczące zawartości biokomponentów w benzynach i oleju napędowym. Za brak takiej informacji będzie groziła kara grzywny. Czemu ma służyć taka dodatkowa tabliczka mówi Krzysztof Romaniuk, dyr. ds. analiz rynku paliw, Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

„Płaca minimalna wrogiem ludzi biednych” – tak twierdzi część organizacji reprezentujących pracodawców. NSZZ Solidarność chce podniesienia płacy minimalnej. We wrześniu posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie.  Zdaniem przedsiębiorców podnoszenie płacy minimalnej automatycznie zwiększa bezrobocie. Jak działa ten mechanizm mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Rekordowo drogi frank niepokoi nie tylko kredytobiorców, ale też niektórych ekonomistów, którzy obawiają się, że może zagrozić wydatkom konsumpcyjnym Polaków. Jak drogi frank wpływa na gospodarkę - o tym w rozmowie z Mariuszem Staniszewskim, prezesem Noble Funds TFI.

Zmienność na rynku amerykańskim we wtorek była porównywalna do tego, co się działo na tamtejszej giełdzie w 2008 r. Kilka dni spadków i w USA, i w Europie można nazwać nawet pełzającym krachem mówi Jacek Kseń, były wieloletni prezes BZ WBK. Kiedy rynki się uspokoją?

Banki coraz mniej chętnie pożyczają sobie nawzajem pieniądze - tak przyznał w TVN CNBC prezes banku Citi Handlowy. Sławomir Sikora skomentował w ten sposób ostatnie dane Europejskiego Banku Centralnego, który jednego dnia ściągnął od banków 74 miliardy euro, a później pożyczył im niemal taką samą kwotę. Może to oznaczać, że banki - tak, jak po upadku Lehman Brothers - przestają sobie ufać i wolą handlować z Europejskim Bankiem Centralnym.