Najnowsze

Najnowsze

Frank bije kolejne rekordy - czy ulgą dla kredytobiorców będzie ustawa o spreadach walutowych? Umożliwia ona spłacanie raty kredytu - w kasie lub przelewem - walutą bezpośrednio kupioną np. w kantorze lub innym banku, gdzie kosztuje ona mniej. Zajmie się nią Senat.

Analitycznie o ukraińskiej Astarcie notowanej na polskiej giełdzie. Spółka podała wstępne wyniki, spodziewa się, że jej EBITDA w pierwszym półroczu wzrosła o 40% w ujęciu rocznym, a przychody o 25%Rozmowa z Jakubem Szkopkiem, analitykiem DI BRE.

Większościowi akcjonariusze Multimediów ogłoszą przymusowy wykup akcji spółki, o czym rynek spekulował już od miesięcy. Jakie plany ma spółka po przeprowadzeniu skupu akcji? Rozmowa z Andrzejem Rogowskim, Prezesem Multimedia Polska SA.

Biuro Maklerskie banku BPH wydało rekomendację dla spółki NG2 - zalecane jest trzymanie akcji, a akcje zostały wycenione na 54 złote i 2 grosze. O szczegółach rekomndacji rozmawialiśmy z jej autorem, analitykiem BM BPH, Tomaszem Chwiałkowskim.

Empik przejmuje Gandalf, czyli lidera dystrybucji podręczników w Internecie. Co ten krok będzie oznaczał dla grupy Empik Media & Fashion. Rozmowa z Maciejem Szymańskim, prezesem NFI Media&Fashion.

Czy Debt Deal oswobodzi Stany Zjednoczone z zaciskających się kleszczy zadłużenia? Amerykańska batalia zadłużeniowa widziana z perspektywy z Doliny Krzemowej. Rozmowa z Andrzejem Lubowskim, ekonomista mieszkającym w USA.

Firmy z branży ochrony środowiska oraz szeroko pojętej kultury i kreatywności mogą się zgłaszać do udziału w Targach i Wystawie, które odbędą się we wrześniu i październiku na Tajwanie. Jest to okazja biznesowa dla firm, które chciałyby nawiązać kontakty z firmami z tej części świata. Kto powinien się zainteresować obu imprezami? Rozmowa z Olafem Olesińskim, specjalistą z Departamentu Promocji Gospodarczej PARP.

Warszawska giełda, w ślad za rynkami światowymi, zaliczyła mocne spadki. Wartość WIG20 na zamknięciu notowań wyniosła 2579,15 punktów. To najgorszy wynik od września 2010 roku. Kiepskie notowania w Warszawie to reakcja na duże spadki na giełdach za oceanem i wysokie notowania franka. Waluta Szwajcarii pomimo zapowiedzi interwencji Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), po południu znów drożeje. Frank kosztował 3,68 złotego.

Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące tego, czy bokser Dariusz Michalczewski wprowadził w błąd spółkę FoodCare ws. współpracy i używania nazwy napoju energetycznego Tiger. FoodCare uważa, że zawodnik naraził ją na straty w wysokości miliona euro. Były mistrz świata odpowiada: to próba zdyskredytowania mnie w oczach opinii publicznej.

Kolejny milion w portfelu. Zanim jednak porozmawiamy o strategii inwestycyjnej, spytamy Adama Zarembę, głównego ekonomistę Idea TFI, co sądzi o interwencjach na franku.

HSBC zamyka dział bankowości detalicznej w Polsce. Jak wygląda taka operacja krok po kroku, co dzieje się z pieniędzmi, jak zamykane są rachunki w momencie gdy sezon urlopowy w pełni? Mówi mecenas Piotr Kosmęda z Kancelarii Bird & Bird.

Fundusze emerytalne na minusie. Wartość środków zgromadzonych w OFE zmniejszyła się w lipcu o 1,8 mld złotych – to największy spadek od listopada 2010. Co to oznacza dla przyszłych emerytów i co mogą zrobić teraz zarządzający funduszami mówi Jan Żuralski z Xelion Doradcy Finansowi.

Sprzedawać franka, kupować złotego - tak zrobiłby Marek Rogalski z DM BOŚ. Zdaniem analityka, interwencja Banku Szwajcarii jest zaskoczeniem dla rynku. Rogalski dodaje, że trend wzrostowy na franku już się skończył i wkrótce będziemy świadkami odwrotu od szwajcarskiej waluty.

Hiszpania i Włochy. Teraz to te kraje poruszają rynki. W kogo uderzy zamieszanie na włoskim i hiszpańskim rynku długu mówi Piotr Chwiejczak, strateg dla regionu EMEA Barclays Capital.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy zakładającą stopniowe wygaszanie programu "Rodzina na swoim", który zakładał rządową pomoc małżeństwom zaciągającym kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie. Zgodnie z nią wnioski na udzielanie preferencyjnych kredytów będzie można składać tylko do końca 2012 roku.

Właściciel firmy przed wyjazdem na urlop powinien przygotować pracowników do swojej nieobecności. Musi podzielić zadania i kompetencje. Jak to najlepiej zrobić? Jak sprawować zdalnie nadzór nad firmą? Jak mimo wszystko wypocząć? Mówi Mariusz Skocz, dyrektor generalny BCSystems.

Zarząd podjął niekorzystne decyzje, które narażają spółkę na straty finansowe. W jaki sposób i kto może odwołać władze? Jak można uniknąć niemiłych konsekwencji? Naszym gościem jest Michał Karwacki, counsel w Kancelarii Salans.

Widz pyta: „Do mojej firmy przyszedł przedstawiciel z ofertą na telefony komórkowe. Oferta ta była bardzo korzystna, więc postanowiłem zmienić operatora, mimo że muszę zapłacić kary umowne. Na te kary obecny operator wystawił mi Noty Księgowe, a nie faktury VAT. Czy mogę po zapłaceniu, zaksięgować te Noty Księgowe jako poniesione koszty? Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczam się z fiskusem poprzez książkę przychodów i rozchodów. Proszę o pomoc.” Odpowiadamy na pytanie widza. Naszym gościem jest Andrzej Pośniak, doradca podatkowy CMS Cameron McKenna.

Dwie funkcje, ile składek ZUS? Powołany prezes nie musi odprowadzać składek ZUS – taki wniosek płynie z rozmowy z przedstawicielem Urzędu. Nasi widzowie dopytują jednak o szczegóły. Jakich zatem czynności taki prezes nie może wykonywać, aby ZUS nie miał wątpliwości? Odpowiadamy, jak w takim razie skonstruować wynagrodzenie prezesa. Naszym gościem jest Krzysztof Gąsior, prawnik w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Interwencja Banku Szwajcarii. Po wtorkowych rekordach, bank centralny Szwajcarii podjął działania w celu osłabienia waluty kraju. Na ile czasu wystarczy ta interwencja? Jak to się przekłada na firmy, które mają swoje rozliczenia we franku i innych walutach? Naszym gościem jest dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.

3,74 zł trzeba było płacić w środę przed godziną 9. za franka szwajcarskiego. To nowy i kolejny w ostatnich dniach rekord kursu tej waluty. Do akcji wkroczył jednak Bank Szwajcarii i ok. 45 minut później frank kosztował już jednak 3,63 zł - o ponad sześć groszy taniej niż we wtorek. Po wysokim otwarciu tanieć zaczęły też euro i dolar, do odpowiednio 4,02 i 2,82 zł.

    Rynek obligacji coraz bardziej niepewny i zmienny - zaczyna przypominać inne rynki, ryzykowne z założenia. Polskie obligacje coraz droższe, podobnie jak papiery dłużne państw PIGS. Co się dzieje na rynku długu mówi Paweł Mizerski, zarządzający portfelami dłużnymi Axa TFI.

National Institute of Economic and Social Research przedstawiło 3 sierpnia raport na temat światowego spowolnienia i wpływu na Europę Środkowo-Wschodnią. Wydarzenia gospodarcze w tym roku mają obniżyć poziom światowego PKB o 0,5 pkt. procentowego do 4,5%. Jak to wpłynie na Polskę i region mówi dr Tatiana Fic z NIESR,

Decyzja o limicie długu w Stanach Zjednoczonych zapadła. Czy to uspokoiło rynek? Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha uważa, że raczej nie. Wątpi jednak w to, czy jest coś, co ten rynek by uspokoiło.

Kurs franka wciąż rośnie, coraz to nowe rekordy. Tymczasem część analityków spodziewa się jego korekty już w najbliższych dniach. Na razie jednak inwestorzy nerwowo kupują franka w obawie przed wybuchem kryzysu długu po obu stronach oceanu. Panikę na rynkach napędza aktywacja zleceń typu stop loss. Jakie są scenariusze na bliską i dalszą przyszłość mówi Piotr Popławski, główny specjalista ds. analiz walutowych banku BGŻ.

Jaki może być plan awaryjny dla tych, którzy wzięli kredyt we franku? Karol Wilczko z portalu Comperia.pl przedstawi możliwe rozwiązania, czyli zawieszanie raty kredytu, wakacje kredytowe, zmiany harmonogramu spłat, elastyczne raty.

Przyjęcie przez Kongres planu zwiększającego limit zadłużenia USA nie poprawiło nastrojów na rynkach. Kiepskie dane z gospodarki USA sprawiły, że wtorkowe sesje na amerykańskich giełdach zakończyły sie potężnymi spadkami.

Wydaje się, że kurs szwajcarskiej waluty przestał już zważać na jakiekolwiek informacje z rynku - wtorek to kolejny dzień z nowym rekordem siły wobec polskiego złotego. Późnym wieczorem za jednego franka trzeba było zapłacić już 3,72 zł - prawie 3 proc. więcej niż w poniedziałek.

Kurs JSW we wtorek osiągał poziomy zbliżone bardzo do swojego minimum. To wszystko w obliczu zapowiedzianego włączenie spółki do WIG20. Co zatem czeka firmę, jaki będzie jej kurs, czy warto w nią inwestować, czy może lepiej sprzedać udziały zapytamy analityka DM BDM Krzysztofa Zarychtę.

Tajna lista podatników do obserwacji. Minister finansów przygotował zestawienie podatników, których urzędy skarbowe powinny wziąć pod lupę. Powód to podejrzenie ukrywania dochodów. Na liście są osoby, które według ministerstwa żyją ponad stan lub zaniżają dochody. Co zrobić w razie kontroli? Rozmowa z doradcą podatkowym w MDDP, Rafałem Mikulskim, oraz starszym konsultantem Accreo Taxand, Piotrem Gaczyńskim.