Najnowsze

Najnowsze

"Nie chciał", ale ruszył na wojnę z Samsungiem

Gdy były szef Apple, Steve Jobs wypowiedział "wojnę termojądrową" wszystkim firmom jego zdaniem kopiującym produkty jego firmy, nie wszyscy byli zachwyceni. Sceptyczny miał być między innymi Tim Cook, obecny szef koncernu. Jak podaje agencja Reutera, biznesmen nie chciał pozywać Samsugna, z którym pomimo tego obecnie toczy najbardziej zaciekłe boje w sądach.

Niemcy wchodzą w łupki

Niemiecki rząd chce jeszcze przed jesiennymi wyborami do parlamentu uregulować kwestię wydobycia gazu łupkowego, obchodząc obowiązujące moratorium na uważaną przez Niemców za ryzykowną metodę tzw. szczelinowania hydraulicznego - informuje "Der Spiegel".

Kalemba: Polska wynegocjowała dobry budżet rolny

Polska otrzyma 28,6 mld euro na Wspólną Politykę Rolną na lata 2014-2020. Te pieniądze pozwolą na wyrównywanie dopłat bezpośrednich dla rolników do średniej unijnej - poinformował na konferencji prasowej w sobotę minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Eksperci prognozują: Raty kredytów nadal będą spadać

W ciągu ostatniego półrocza raty złotowych kredytów hipotecznych zmalały średnio o ponad 13 proc. Zdaniem ekspertów bankowych w kolejnych miesiącach tendencja spadkowa utrzyma się. Nie wszyscy jednak od razu będą się cieszyć niższymi ratami.

Eksperci: Budżet UE to duży sukces negocjacyjny i wygrana Polski

- Dla Unii Europejskiej to budżet kompromisów, z kolei dla Polski można powiedzieć - wygrana - oceniła Magdalena Jabłońska, menedżer w zespole dotacji i ulg inwestycyjnych Deloitte. Również zdaniem prof. Witolda Orłowskiego, głównego ekonomisty PwC, Polska odniosła w Brukseli "duży sukces negocjacyjny". Wśród ekonomistów sporna pozostaje jednak kwestia otrzymanych funduszy na Wspólną Politykę Rolną.

Polityka i pieniądze

Za 3,5 roku unijny budżet może być znów zmieniony, mówiła na naszej antenie Róża Thun. Posłanka do europarlamentu podkreśla, że Parlament Europejski jest skłonny dokonać wtedy przeglądu budżetu.

Polityka i pieniądze

959 miliardów euro zobowiązań Unii i 908 miliardów euro przychódów ze składek. Tak w największym skrócie wygląda przyjęty w piątek przez unijnych przywódców budżet wspólnoty. Czy szczyt rzeczywiście był sukcesem Polski? Naszym gościem był Krzysztof Piech z Katedry Polityki Gospodarczej SGH.

Polityka pieniądze

Unijni przywódcy porozumieli się w sprawie nowego unijnego budżetu. Radość może być przedwczesna, bo teraz musi go zaakceptować Parlament Europejski, a ten mogą czekać jeszcze miesiące trudnych negocjacji, zanim uchwalony dziś budżet będzie przyjęty i będzie mógł wejść w życie od przyszłego roku. O wynikach szczytu Rady Europejskiej rozmawialiśmy z prof. Leokadią Oręziak z Katedry Finansów Międzynarodowych SGH oraz Pawłem Tokarskim, analitykiem PISM.

Nie ma pracy

Bezrobocie znów ostro w górę. Z szacunków ministerstwa pracy wynika, ze w styczniu stopa bezrobocia urosła do 14,2% z 13,4% w grudniu. Według dr hab. Joanny Tyrowicz z NBP i Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, nie można tego wysokiego odczytu przypisać zimowemu sezonowi - w porównaniu z innymi styczniami wzrost jest mocny. Zasadniczym problemem rynku pracy jest zdaniem Joanny Tyrowicz zbyt długi czas szukania pracy i szukania pracownika przez pracodawcę.

Zmiany w terminach płatności

Sejm uchwalił ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Zakłada ona obowiązkowe odsetki w razie braku dokonania zapłaty po 60 dniach. Przyjęto także 30-dniowy termin zapłaty w transakcjach między przedsiębiorcami a organami publicznymi. Rozmowa z Mariuszem Haładyjem, wiceministrem gospodarki.

Brat VAT

Sejm odrzucił projekt nowelizacji ustawy dot. zwrotu VAT dla firm. Rozmowa z Maciejem Grabowskim, wiceministrem finansów.

Polityka i pieniądze

Polska dostanie z unijnego budżetu aż 105,8 mld euro w budżecie na lata 2014-2020. To o 4 proc. więcej niż w latach 2007-2013. Równocześnie wynika, że budżet UE skurczy się aż o 40 miliardów euro w stosunku do poprzedniego okresu.

YPO Global Pulse

Confidence Index – zupełnie nowy wskaźnik na rynku, wzorowany na słynnych wskaźnikach menedżerów do spraw logistyki, czyli PMI-ach.

Centrum wyników - BRE Bank

Przed nami recesja. Tak można wyczytać z raportu BRE Banku. W całym 2013 roku produkt krajowy brutto ma wzrosnąć zaledwie o 0,6%.

Polityka i pieniądze - przyszłość badań nad grafenem

Grafen - najcieńszy materiał, jaki można sobie wyobrazić . Podobno z jednego grama tego materiału można pokryć kilka boisk futbolowych. Jest twardszy niż stal, twardszy niż diament - świetnie przewodzi prąd i ciepło. Unia Europejska zgodziła się przekazać na badania nad tym wynalazkiem miliard euro przez najbliższe 10 lat.

Centrum wyników - BRE Bank

BRE Bank zarabia więcej od oczekiwań - pomaga lepsza kondycja portfela kredytów. Bank miał w czwartym kwartale prawie 273 miliony złotych zysku netto, analitycy spodziewali się 244 milionów złotych zysku. To między innymi efekt niższych od oczekiwanych odpisów na utratę wartości kredytów - wyniosły niespełna 89 milionów złotych.

Milion w portfelu

Tygodniowe podsumowanie Miliona w Portfelu razem z Anną Depko, Analizy Online. Najlepszy wynik od początku inwestycji zanotował Andrzej Kaczorowski. W XI edycji najwięcej zyskał portfel Adama Zaremby. W tej edycji wszystkie portfele dotychczasowych uczestników są na plusie.

Uwaga, firmy z „Czarnej listy”

Opulentia składa wniosek o upadłość. Zapewnia, ze spłaci wierzycieli. Jak ustawić się w kolejce po swoje pieniądze? Razem z Michałem Markowskim z kancelarii Bird &Bird prześwietlamy nowa firmę z listy ostrzeżeń KNF, która zawiera już 36 pozycji.

Unijne dotacje a Integer

55 mln złotych z dotacji unijnych na rozwój innowacyjnych produktów i usług. Tyle europieniędzy otrzymał juz Integer. W tym znaczną większość na paczkomaty.

Polityka i pieniądze - szczyt UE

72 miliardy 400 milionów euro do 2020 roku dla Polski ma zostać obronione - takie informacje podają polscy dyplomaci. Ale nie oznacza to, że bitwa się już skończyła. W Brukseli trwa przeciąganie liny. Propozycja, którą położono na stole dla wszystkich krajów to 960 miliardów euro w budżecie do 2020 roku. To cięcie o kolejne 12 miliardów euro.

Polityka Pieniądze

Polska do 2020 roku może otrzymać kwotę ponad 400 mld złotych. Będzie to dla naszego kraju trzecia perspektywa finansowa. Jak są wydawane środki, czy są wydawane efektywnie? Czy kolejne rozdanie przyniesie zmiany w podziale środków. Pytamy o to Danutę Jabłońską, prezes BDKM, byłą prezes PARP.

Polityka Pieniądze

Budżet unijny w przyszłej perspektywie finansowej może być ostatnim tak dużym zastrzykiem środków pomocowych dla Polski. Jak może wyglądać ten budżet, czy może on mieć deficyt? W jakich obszarach politycy próbują szukać oszczędności? Na te tematy rozmawialiśmy z prof. Witoldem Orłowskim, głównym doradcą ekonomicznym PWC.

Polityka Pieniądze

Polska "obroniła" wydatki w unijnym budżecie przeznaczone na fundusz spójności na lata 2014-2020.Wstępnie mniej środków przyznano wspólnej polityce rolnej. O budżecie UE rozmawiamy z Anną Radwan, prezes Polskiej Fundacji im. R. Schumana.

"Prezent" od UE? 200 mln euro dla Polski na walkę z bezrobociem wśród młodych

W aktualnym projekcie nowego wieloletniego budżetu UE dla Polski przewidziano realnie o 4,5 mld euro więcej, niż ma ona w obecnej perspektywie finansowej na lata 2007-2013 - wynika z nieoficjalnych wyliczeń polskiej delegacji. Oznacza to wzrost o 4 proc. Dodatkowo 200 mln euro ma zostać przeznaczonych na walkę z bezrobociem wśród młodych.

Zmiany w Pagedzie

Trzy kwartały zeszłego roku przyniosły poprawę wyników producenta mebli i sklejki – giełdowego Pagedu.

Polityka i pieniądze

Pieniądze i polityka – to dziś w dniu na rynkach debata o tym jak wykorzystywać strumień miliardów euro płynących do naszej gospodarki z Brukseli.

Polityka i pieniądze

Kolejny unijny szczyt budżetowy ujawnił głębokie podziały w targanej kryzysem Unii Europejskiej. Negocjacje okazały się trudniejsze niż na poprzednim szczycie w listopadzie zeszłego roku a determinacja płatników netto do skracania budżetowej kołdry większa niż na jesieni.