Najnowsze

Najnowsze

25 pomysłów jak przetrwać kolejną falę osłabienia gospodarczego. Ograniczenie wymagań dotyczących BHP, utrzymanie rozliczenia czasu pracy do 12 miesięcy na stałe, czy wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia – to tylko część pomysłów na zmiany w prawie pracy, jakie ma Lewiatan. Inne propozycje dotyczą poszerzenia kompetencji Komisji Trójstronnej, czy utworzenie nadzoru makro ostrożnościowego. Które z propozycji mogą zastąpić pakiet antykryzysowy, który działa tylko do końca roku? Rozmowa z Jeremim Mordasewiczem, doradcą zarządu PKPP Lewiatan.

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach w górę w lipcu o 3,5% rok do roku – uważają ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera. Natomiast wynagrodzenie w firmach według prognoz w górę o 5 procent wobec lipca rok temu. Czy informacje dotyczące możliwego drugiego dna kryzysu w Polsce mogą być okazją dla firm, aby przyjrzeć się umowom z pracownikami i zastanowić nad renegocjacją umów? Naszym gościem była: Grażyna Rzehak, dyrektor HR Unilever Polska

Bez zaskoczenia w strefie euro. Ceny towarów i usług w ujęciu miesięcznym spadają. O najnowszych danych ze strefy Euro oraz o umacniającej sie szwajcarskiej Walucie, rozmawialiśmy z Marcinem Mazurkiem, Ekonomistą BRE Banku.

Znów gwałtowne umocnienie franka. Inwestorzy są zawiedzeni,że Szwajcarski Bank Centralny nie powiązał kursu franka z euro. O Szwajcarskiej walucie i całym rynku walutowym, rozmawialiśmy z Markiem Rogalskim z DM BOŚ.

Espirito Santo Investment Bank o spółkach energetycznych – PGE, Tauronie, Enei. Maciej Hebda, autor najnowszego raportu o tych spółkach, mówi – wyniki, wynikami, ale są kwestie, o których część inwestorów zdaje się nie pamiętać. To darmowe limity CO2. Jego zdaniem wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi. Nie wiadomo, ile trzeba będzie płacić za dodatkowe limity, czy spółkom uda się przenieść ich koszt w wyższych cenach energii.

Prezes Ferro, spółki zajmującej się produkcją i sprzedażą armatury sanitarnej (baterie, natryski, akcesoria łazienkowe) mówi wprost – warunki do prowadzenia biznesu nie są łatwe, oczekiwane ożywienie w budownictwie jest zbyt mizerne, by można było uzyskiwać satysfakcjonujące marże. Główne rynki zbytu dla Ferro do Polska, Czechy, Słowacja, powoli dołącza do tych krajów Rumunia. Prezes spółki liczy na to, że uda się im wejść, na zdominowany przez dużych graczy, rynek niemiecki i austriacki. Zdaniem Anety Raczek, Niemcy i Austriacy zaciskają pasa i chętniej niż dotychczas kupują armaturę z półki ekonomicznej, a to jest szansa dla Ferro – jakie mogą być wyniki kolejnych kwartałów i całego 2011 roku? Rozmowa z Anetą Raczek, prezes Ferro.

Niemcy i Francja z odsieczą dla strefy euro. Ma być rząd i prezydent strefy euro, limit deficytu ma być zapisany w konstytucjach, a rynki zapłacą za oddłużanie podatkiem od transakcji finansowych. Euroobligacje to wciąż słowo zakazane. Rozmowa z Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Bank Polska

Sanatoria i rehabilitacja. To, zdaniem Interferii, sprawdza się w kryzysowych czasach. Spółka stawia na biznes sanatoryjno-leczniczy i na oszczędzających w kryzysie Niemców. Blisko 96% obcokrajowców korzystających z usług Interferii to właśnie Niemcy. Naszym gościem był Adam Milanowski, Prezes Interefrii.

Wielkie cięcia w czasach recesji. Szalejący kryzys na rynku długu spędza sen z powiek politykom i inwestorom. Niemiecka gospodarka, która miała pociągnąć strefę euro, urosła w drugim kwartale o 2,8% w skali roku i 0,1% w porównaniu do poprzedniego kwartału. To znacznie gorzej od prognoz. Spowalnia też cała strefa euro - do 0,2% kwartał do kwartału i 1,7% w skali roku. Naszym gościem był Doktor Piotr Ciżkowicz, główny ekonomista Ernst&Young.

W środę rano Szwajcarski Bank Narodowy zapowiedział kolejną interwencję mającą na celu osłabienie rodzimej waluty przez jej dodruk. Rynek zareagował jednak przekornie i w ciągu godziny frank mocno zdrożał zarówno wobec euro jak złotego.

Rynek spodziewa się gorszego odczytu danych z polskiego rynku pracy w lipcu. Czy prawie 12% bezrobocie w ubiegłym miesiącu to zły prognostyk? Rozmowa z doktor Małgorzatą Starczewską-Krzysztoszek główna ekonomistką PKPP Lewiatan.

Wiarygodność kredytowa Ameryki wciąż na poziomie potrójnego "A" - przynajmniej według Fitcha. Zdaniem agencji obecnie filary wiarygodności Ameryki pozostają nienaruszone. Ostatnie dni przyniosły serię danych, wskazujących na pogarszające się nastroje konsumentów, mimo silnego wzrostu sprzedaży detalicznej za oceanem. O Stanach Zjednoczonych oraz złych danych z Europy, rozmawialiśmy z Piotrem Rzeźniczkiem z Legg Mason TFI.

Wielkie przejęcie na rynku telekomunikacyjnym. Google kupuje Motorolę Mobility za 12,5 mld dolarów. To największa transakcja w historii amerykańskiego giganta internetowego. Za każdą akcję Mototroli, Google zapłaci 40 dolarów, a to oznacza 63% bonus w stosunku do kursu z piątkowego zamknięcia. Amerykański gigant internetowy wiedział jednak co robi, płacąc tak wysoka cenę ponieważ zabezpieczy pozycję systemu operacyjnego Android w walce koncernów na patenty. Rozmowa z Tomaszem Kulisiewiczem z Audytela.

Europejska lokomotywa wyraźnie hamuje. Niemiecka gospodarka, która miała pociagnąć strefę euro, urosła w drugim kwartale o 2,8% w skali roku i 0,1% w porównaniu do poprzedniego kwartału. To w obu przypadkach znacznie gorzej od prognoz. A prognozy na przyszłość znów nie wyglądają dobrze? O przyszłości strefy euro rozmawialiśmy z Profesorem Andrzejem Sławińskim, szefem Instytutu Ekonomicznego NBP.

Już po debiucie. Scanmed Multimedis dołączył do rynku NewConnect. Spółka, która zarabia na prywatnej opiece medycznej, chce jeszcze w tym roku zarobić na czysto 1,5 mln zł. Czy to realne prognozy? Spytaliśmy prezes spółki, Joannę Szyman.

Niemcy i Francja chcą utworzenia "faktycznego rządu gospodarczego" w strefie euro. Na czele miałby stanąć przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. O dążeniu do budowy nowej instytucji ponadnarodowej poinformował prezydent Francji Nicolas Sarkozy po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła we wtorek najwyższą wiarygodność kredytową Stanów Zjednoczonych - AAA.

Polskie firmy uciekają z tonącego statku, jakim wydaje się strefa euro. Giełdowy Impexmetal, dotąd uzależniony od zamówień z Polski i eurolandu, teraz szuka nowych rynków. Skłania go do tego hamowanie tamtejszych gospodarek - mówił w TVN CNBC Arkadiusz Krężel, szef rady nadzorczej tej spółki. Wzrost gospodarczy w całej strefie euro wyhamował w drugim kwartale do 0,2% w porównaniu do początku roku i do 1,7% w skali roku.

Europejskie gospodarki na hamulcu. W drugim kwartale najbardziej rozczarowała niemiecka gospodarka. PKB naszych zachodnich sąsiadów od kwietnia do czerwca wzrosło zaledwie o 0,1 procent. Zdaniem dr Sebastiana Płóciennika z Uniwersytetu Wrocławskiego, aktualna kondycja Niemiec i Europy przypomina to co działo się w latach '90 z Japonią. Ekonomista zaznacza, że mimo iż wtedy najmocniejsza wschodnia gospodarka miała swój słabszy okres, to rozwój pozostałych azjatyckich tygrysów pozwolił jej na wyjście ze stagnacji.

Wzrost gospodarczy w całej strefie euro wyhamował w drugim kwartale do 0,2% w porównaniu do początku roku i do 1,7% w skali roku. Zwalnia też niemiecka gospodarka, która miała pociągnąć strefę euro, urosła w drugim kwartale o 2,8% w skali roku i 0,1% w porównaniu do poprzedniego kwartału. To w obu przypadkach znacznie gorzej od prognoz. Są tez plusy - zauważa Ignacy Morawski, ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości - niższe PKB, to mniejsze ryzyko podwyżek stóp, to możliwość niższych rentowności obligacji.

Nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podpisał we wtorek Bronisław Komorowski. Jest ona adresowana do osób, które uzyskały świadczenia emerytalne, ale kontynuują pracę na etacie.

Niemieckie firmy w obawie o spowolnienie modyfikują swoją ofertę i tną koszty. Takie przygotowania do działania w trudniejszych czasach obserwuje działający m.in. w Niemczech, polski Comarch. Niektóre projekty w Niemczech trzeba będzie wstrzymać mówi w TVN CNBC prezes Comarchu, prof. Janusz Filipiak. Niemiecka gospodarka, która miała pociągnąć strefę euro, urosła w drugim kwartale o 2,8% w skali roku i 0,1% w porównaniu do poprzedniego kwartału. To znacznie gorzej od prognoz.

Trwają rozmowy ostatniej szansy między kolejarzami z Przewozów Regionalnych. Jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia związkowcy będą strajkować. Protest ma rozpocząć się w środę o północy i potrwa 24 godziny. W tym czasie na tory może nie wyjechać żaden pociąg Przewozów Regionalnych. Związkowcy domagają się przede wszystkim podwyżek - o 280 złotych. Wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej liczy, że uda się uniknąc strajku, a kompromis wypracowany podczas dzisiejszych rozmów będzie korzystny dla obu stron.

Spowolnienie w Niemczech pociągnie w dół również polską gospodarkę. Główny ekonomista Societe Generale Polska Jarosław Janecki ocenia, że najbardziej zagrożone są małe i średnie firmy - szczególnie te z branży handlowej. W drugim kwartale PKB Niemiec urósł o 0,1 procent podczas gdy analitycy ankietowani przez agencje Reutersa oczekiwali że będzie to 0,5 procent.

- Produkcja przemysłowa w USA w lipcu 2011 roku wzrosła o 0,9 proc., wobec wzrostu o 0,4 proc. w czerwcu - podała we wtorek Rezerwa Federalna (Fed). W stosunku rocznym rośnie też liczba rozpoczętych budów nowych domów.

- Deficyt budżetu po czerwcu tego roku wyniósł 21 mld 124,8 mln zł wobec planowanych po tym miesiącu 35 mld 186,5 mln zł - wynika z opublikowanych we wtorek szacunków resortu finansów. Zgodnie z danymi MF deficyt po lipcu stanowi 52,5 proc. deficytu planowanego na ten rok w ustawie budżetowej.

Władze Gruzji rozważają oferty publiczne mniejszościowych udziałów spółek państwowych na GPW oraz w Londynie. Wśród kandydatów wymieniane są m.in. Georgian Railway, Georgian State Electric System, the Georgian Oil and Gas Corporation oraz dystrybutora energii Telasi.

Osoby niemiłe, skłonne do konfliktów, a często nawet wręcz chamskie, zarabiają znacznie więcej niż ich mili koledzy – wynika z badań, których wyniki przytacza "Business Insider". Znacznie bardziej opłacalna jest też "wredota" panów niż pań.

- Część polityków niemieckiej chadecji CDU sygnalizuje gotowość do dyskusji o kontrowersyjnej propozycji emitowania euroobligacji, które pomogłyby rozwiązać problemy strefy euro - podał we wtorek dziennik "Handelsblatt". Rząd w Berlinie odrzuca ten pomysł.

Ostatnie 3 tygodnie były dość nerwowe na rynkach. Zmienność, spaki, odbicia. Sygnały z realnych gospodarek są natomiast bardziej stonowane. Kredytobiorcy, przedsiębiorcy mówią, że w ich portfelach nic się nie dzieje mówi Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK.