Najnowsze

Najnowsze

Kolejarze znów usiedli do rozmów. Będzie porozumienie?

Kolejna tura rozmów przedstawicieli kolejowych związków zawodowych z pracodawcami rozpoczęła się w środę ok. godz. 11.30. Mimo kilku wielogodzinnych spotkań, strony dotychczas nie doszły do porozumienia w sprawie finansowania ulg przejazdowych dla kolejarzy.

Włosi sprzedają akcje Pekao

Ogłoszenie informacji o sprzedaży dużego pakietu akcji PEKAO SA przez włoskiego właściciela całkowicie zaskoczyło analityków. Tomasz Bursa, analityk Ipopema Securities mówi, że efekt zaskoczenia zwiększa też wymagane przez kupujących dyskonto, czyli różnicę pomiędzy wczorajszymi notowaniami a rzeczywistą ceną akcji przy rozliczeniu transakcji. Jego zdaniem może ona wynieść nawet 5-7%.

Inwestycje w surowce

Ropa jest najdroższa od czterech miesięcy. Od września zdrożała o ponad 15 proc. Inwestorzy stawiają na odrodzenie gospodarcze, ale czy nie za wcześnie? Ostatnio dowiedzieliśmy się, że w grudniu Arabia Saudyjska zdecydowała się obniżyć o pięć procent produkcję surowca. Rozmowa z Pawłem Kordalą, Analitykiem XTB.

Nieruchomości komercyjne, a kryzys

Popyt na powierzchnie komercyjne w Polsce utrzyma się w 2013 r, na poziomie zbliżonym do 2012 r. - prognozuje firma doradcza CBRE. W sektorze powierzchni handlowych widać dalszą ekspansję światowych marek, z których 20 proc. Planuje otwarcie w 2013 roku po więcej niż 30 sklepów. Polska zajmuje piąte miejsce wśród krajów najczęściej pojawiających się na liście ich zainteresowań w europie. Gościem TVN CNBC był Mikołaj Martynuska, dyrektor w CBRE.

PKB a demografia

Polska gospodarka z zaciągniętym hamulcem, ale wciąż na plusie. W ubiegłym roku urosła o 2% wobec 4,3% w roku 2011 - wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego.

Konsole do Chin?

Producenci konsol do gier i samych gier uważnie patrzą na Chiny. Władze w Pekinie rozważają uchylenie obowiązującego tam od ponad 13-tu lat zakazu używania tych urządzeń.

Droga do ożywienia

Polska gospodarka urosła w 2012 roku o 2%, ponad dwukrotnie wolniej niż rok wcześniej. Po trudnej pierwszej połowie 2013 roku ekonomiści oczekują odbicia dzięki ożywieniu w Niemczech i Chinach. Większym optymistą jest Jan Krzystof Bielecki, który dostrzega już teraz sygnały odbicia w branży logistycznej. A rząd jego zdaniem ma w zanadrzu inne pomysły na pobudzenie gospodarki - m.in. program Inwestycje Polskie, a także deregulację rynku pracy.

Biznes globalny

Od kilku dni słabe dane z polskiej gospodarki wpływają na osłabienie polskiej waluty. Jaką w tej sytuacji strategię powinni przyjąć eksporterzy?

Dobroczyńca roku

Do 31 stycznia można zgłaszać kandydatury do konkursu "Dobroczyńca Roku". Udział w nim mogą brać firmy i prowadzone przez firmy fundacje.

Diety w górę

Minister pracy podpisał rozporządzenie zwiększające diety dla pracowników. Ma ono zacząć obowiązywać w marcu. Co z niego wynika dla przedsiębiorców?

Walka o euro

Za tydzień kolejne stracie w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020. Szczyt w Brukseli planowany jest na 7-8 lutego. To oznacza, że wspólnota jest bliska kompromisu. Wcześniej unijni dyplomaci wskazywali, że Herman Van Rompuy ogłosi lutowe spotkanie przywódców państw UE szczytem budżetowym, tylko gdy będzie pewien porozumienia.

Twój brat PIT

Minister pracy podpisał rozporządzenie zwiększające diety dla pracowników. Ma ono zacząć obowiązywać w marcu.

Polska na plusie

Produkt krajowy brutto Polski wzrósł w 2012 roku o 2%. Jakie czynniki przyczyniły się do wzrostu, a co polską gospodarkę hamowało?

Biznes globalny

Szukamy strategii dla firmy na czas spowolnienia. Receptą może być eksport towarów i usług.

Centrum wyników - Magellan

30-stoprocentowy wzrost sprzedaży produktów odnotował w zeszłym roku finansujący służbę zdrowia giełdowy Magellan. Ile dzięki temu zarobił ?

Groźba rozpadu strefy euro zażegnana

Niebezpieczeństwo rozpadu strefy euro zostało już zażegnane - uważa Komisja Europejska. "Grexit" - groźba wyjścia Grecji z eurolandu - jest już całkowicie nieaktualny - oświadczył komisarz ds. walutowych Olli Rehn.

Milion w portfelu

Portfel Rafała Lorka pnie się nieustannie do góry. Od początku inwestycji zyskuje on ponad 20%. Jakie aktywa dały największy zysk w ostatniej odsłonie? Jakie są propozycje zmian? O tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Mieszkanie z bonusem

Jakie zachęty stosują deweloperzy aby przekonać klientów do zakupu mieszkania? Firmy kuszą bowiem wykończeniem lokalu lub dodają różne „gratisy”. Jak dużo można zyskać negocjując ceny, mówi Krzysztof Oppenheim, prezes Nieruchomości Boża Krówka.

Zamieszki w Egipcie

Boisz się jechać na wykupiona wycieczkę do Egiptu albo chcesz wcześniej z niej wrócić? Jakie masz prawa? Ubezpieczenie w podróży – a stan wyjątkowy – kiedy przestaje działać, kiedy trzeba dokupić dodatkowa polisę? Radzi nam w tej sprawie Małgorzata Cieloch, UOKIK.

Polska na plusie

Wzrost PKB w 2012 r. w ujęciu rocznym 2,0%. W 2012 r. spożycie indywidualne wyniosło w ujęciu rocznym +0,5%. Czy najgorszy kwartał dla polskiej gospodarki mamy już za nami? Rozmawiamy o tym z Wiktorem Wojciechowskim, głównym ekonomistą Invest Banku.

Polska na plusie

Polska gospodarka może być w końcowej fazie osłabienia, gdyż tempo spowolnienia jest niższe od oczekiwań rynku, uważa Marcin Ciesielski, zarządzający Private Banking ING BSK.

Kondycja polskiej gospodarki

PKB Polski w 2012 roku wyniosło według danych GUS +2%. Zdaniem prof. Anny Zielińskie-Głębockiej, członkini RPP, gospodarka jest już w koniunkturalnym dołku. Nie wiadomo jednak, kiedy zacznie się wzrost. Szczególnie niepokoi załamanie popytu konsumpcyjnego, który był zaledwie 0,1% na plusie. Zdaniem profesor z komunikatu po posiedzeniu RPP wynika, że jesteśmy w fazie łagodzenia polityki monetarnej, a stopy procentowe będą obniżane stopniowo.

Dobry 4. kwartał Qumaka

Qumak ma plan na lata 2013-2016. Chce zdobyć rentowność na poziomie 5,7%. Po pierwszym półroczu wynosiła ona zaledwie 0,88%. Rozmowa z Pawłem Jagusiem, prezesem Qumak S.A.

Polska na plusie

PKB Polski w w 2012 roku urosło o 2%. To o 0,1 pkt. proc. więcej niż oczekiwali analitycy ankietowani przez TVN CNBC. Profesor Marian Noga z WSB we Wrocławiu, były członek Rady Polityki Pieniężnej odczytuje ten wynik pozytywnie.

Air Products pozywa Ciech

Firma Air Products domaga się przed amerykańskim sądem zapłaty 98,6 mln dolarów za utracone korzyści i bezpośrednie straty w wysokości 16 mln dolarów. O możliwych konsekwencjach dla Ciechu rozmawiamy z Krystianem Brymorą, analitykiem BDM.

Stal kruszeje?

Konsorcjum Stali dostarczy hiszpańskiej spółce budowlanej Obrascon Huarte Lain prefabrykowaną stal zbrojeniową oraz elementy zbrojarskie. Szacunkowa wartość umowy wynosi ok. 42,7 mln zł netto. Rozmowa z Robertem Wojdyną, prezesem Konsorcjum Stali.

Plany Seco/Warwick

Indie, Brazylia, Rosja – strategiczne kierunki rozwoju i cel miliarda przy chodów za 3 lata - pytanie na jakim etapie jest realizacja strategii Seco-Warwic.