Najnowsze

Najnowsze

Podróże po Europie w czasie Euro 2012

Jedni chcą na turnieju zarobić, inni uciekają przed nim gdzie pieprz rośnie. Czyli – głównie do Włoch, Francji i Niemiec. To najpopularniejsze kierunki wyjazdów w czerwcu 2012. Dwie osoby spędzą 5-7 dni za od 1000 zł do 1500 zł. O szczegółach mówi Jakub Wronkowski, FRU.PL

Zmiany w obligacjach

Od maja wchodzą w życie zmiany w obligacjach trzyletnich emitowanych przez Skarb Państwa. Zostaną one „zdjęte” z rynku wtórnego, czyli obrotu na GPW, mówi Michał Ferenc, Zarządzający Idea TFI

Kredyty w Euro

Europejski Bank Centralny nie zmienił wysokości stóp procentowych. Jaka jest wobec tego dostępność kredytów w Euro, mówi Halina Kochalska z Open Finance

Przed wyborami we Francji i Grecji

Jak może zmienić się mapa polityczna i gospodarcza Europy po wyborach we Francji i Grecji? Jak zmieniły się szanse kandydatów do prezydenckiego fotela po debacie Sarkozy-Hollande? O tym mówi Paweł Zerka, ekspert Demos Europa.

Bezrobocie w USA najniższe od trzech lat

W kwietniu przybyło 115 tys. etatów, wobec oczekiwań na poziomie 170 tys. - podał amerykański Departament Pracy. Dobra wiadomość jest taka, że stopa bezrobocia spadła i jest najniższa od trzech lat.

Dotacje na turystykę

Tylko 22 maja można złożyć wniosek o dotację na inwestycje w turystykę w województwie dolnośląskim. Jak się przygotować do napisania wniosku? Podpowiada Anna Ziarko z Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

Timeshare a najem

Ustawa, która weszła w życie w ubiegłym tygodniu reguluje prawo do korzystania z nieruchomości, takich jak ośrodek turystyczny hotel, pensjonat, czy apartament w regularnie powtarzających się odstępach czasu. Jak powinny być konstruowane takie umowy? Rozmowa z Jackiem Świecą z Kancelarii Świeca i Wspólnicy.

Strategia eksportowa

4 czerwca rusza nabór na paszport do eksportu. Kto powinien aplikować o pieniądze z Unii Europejskiej? Rozmowa z Maciejem Ziarko z PARP.

Twój Brat PIT

„W pierwszej kolejności będą wzywani podatnicy, którzy zadeklarowali, że należy im się zwrot podatku” – mówi naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola. Jak się przygotować do rozmowy z urzędnikiem, ale też do ewentualnej kontroli. Rozmowa z P. Augustyniakiem, partnerem w kancelarii K&L Gates.

Nowelizacja KPC

Przedsiębiorca w sądzie nie będzie traktowany jak profesjonalista. Co zmieniło się w postępowaniach gospodarczych i czy sprawy sądowe będą teraz szybsze? Rozmowa z M. Opielą z kancelarii Dittmajer i Wspólnicy.

Strategia sprzedażowa

Europejscy konsumenci bardziej odporni na kryzys niż spodziewali się ekonomiści. W marcu sprzedaż detaliczna w strefie euro zmniejszyła się w ujęciu rocznym o 0,2% podczas gdy rynek oczekiwał spadku o ponad jeden procent. Jak zbadać rynek zagraniczny, na który chcemy wejść? Rozmowa z M. Kanabajem z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i I. Kozłowską, ekspertem PRO-EKSPORT COIE w Łodzi.

Tańsze paliwo po majówce?

Ostatnie obniżki cen ropy i cen hurtowych paliw dają powód, by sądzić, że także ceny benzyny na stacjach benzynowych mogą spaść - oceniają analitycy portalu e-petrol. Obecna średnia cena litra benzyny 95, wynosząca 5,88 zł, może obniżyć się nawet ponad 10 groszy. Spodziewać się można również obniżki cen oleju napędowego.

Zaskakujące dane z eurolandu

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w marcu 2012 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca nieoczekiwanie wzrosła o 0,3 proc., a miesiąc wcześniej spadła o 0,2 proc. - poinformował w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. Tymczasem analitycy spodziewali się, że sprzedaż w marcu będzie na tym samym poziomie co w lutym. Z danych europejskiego biura statystycznego wynika również, że w Polsce w marcu sprzedaż detaliczna była wyższa niż w lutym.

Co 4 sekundy skarga na urzędników

W ciągu jednego dnia rząd Włoch kierowany przez Mario Montiego otrzymał od obywateli 40 tysięcy sygnałów o przypadkach szastania publicznymi pieniędzmi. Gabinet zaapelował o takie informacje w ramach walki z plagą marnotrawstwa środków z budżetu.

Facebook wart prawie 100 miliardów dolarów

Facebook ustalił ceny swojej akcji dla pierwszej oferty publicznej (IPO) na poziomie 28 i 35 dolarów za akcję, co oznacza, że wartość firmy osiągnie poziom 85-95 miliardów dolarów, pisze BBC.

Chciał zaoszczędzić na benzynie. Grozi mu więzienie

Kara do trzech lat więzienia i grzywna w wysokości 8 tysięcy euro grozi mieszkańcowi północnych Włoch, który aby zaoszczędzić 70 euro, kupił w Austrii siedem kanistrów tańszej tam benzyny. Został zatrzymany przez policję zaraz po wjeździe do Włoch.

Zakupy po chińsku

Chińczycy kupują coraz więcej, ale nadal pozostają w tyle za światową czołówką. Średni poziom konsumpcji w Chinach w 2011 r. wyniósł 2130 dolarów. To o 17 procent więcej niż w 2010 roku, ale.... nadal stanowi to tylko 1/7 wydatków przeciętnego Amerykanina. Jak rząd w Pekinie chce walczyć o wzrost konsumpcji? Rozmowa z redaktorem naczelnym portalu Chiny24.com, Leszkiem Ślazykiem.

Coraz chętniej pozbywamy się akcji

3,6 mld zł wynosi wartość akcji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, których w ubiegłym roku pozbyli się Polacy - wynika z szacunków NBP, które przytacza piątkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Nocne ministrów rozmowy o bankach

Po 16 godzinach zakończyły się w czwartek nad ranem w Brukseli rozmowy unijnych ministrów finansów o tym, jak ustalać wymogi kapitałowe dla banków, by wytrzymały ewentualny kryzys i kolejkę klientów po depozyty. Porozumienia nie osiągnięto, ale rozmowy mają być wznowione 15 maja.

Perspektywy dla rynków

Rynek walutowy jest kluczem do zrozumienia rozbieżności między USA a Europą - mówił w TVN CNBC Wojciech Białek. Zdaniem głównego analityka CSD Pekao SA, do wyborów w Stanach Zjednoczonych dolar pozostanie na niskich poziomach, stabilizując w ten sposób amerykańską gospodarkę. Jednak w zamian za to po wyborach dolar miałby się umocnić zgodnie z oczekiwaniami w Europie.

Portfel zamówień Rafako

Portfel zamówień Rafako ma teraz wartość około 5 miliardów złotych. W tym roku do wzięcia w przetargach energetycznych są jeszcze kontrakty za około 10 miliardów złotych. Prezes spółki Wiesław Różacki mówił w TVN CNBC, że możliwe jest istotne zwiększenie zamówień w tym roku, a Rafako ma potencjał, by zrealizować dwu, trzy-krotnie większy portfel niż obecnie obsługuje.

W co inwestować?

Odczyty PMI dla sektora przemysłu wskazują, że problemy gospodarek europejskich są poważne i nadal nierozwiązane, zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Azji i Ameryce - uważa Klaudiusz Sobczyk, dyrektor zarządzający w Advanced Dynamic Asset Management. Jego zdaniem w związku z tym tam właśnie należy szukać okazji do inwestycji w akcje.

Kondycja branży górniczej

Węgiel energetyczny na rynkach azjatyckich jest najtańszy od 18 miesięcy - z powodu nadpodaży. Ceny węgla spadają, ale nie w Polsce - podkreśla Krzysztof Zarychta. Analityk DM BDM mówił w TVN CNBC, że choć na notowania surowca w Europie wpływają słabe odczyty indeksów PMI, w Polsce napędza je duży popyt ze strony branży.

Wypożyczanie auta za granicą

Jakie dokumenty są potrzebne, żeby wynająć auto, jak się zachować w przypadku stłuczki, nie zapomnijmy też wziąć zaświadczenia, że auto oddaliśmy w dobrym stanie. Informacji na te tematy udzieli Piotr Stańczak, dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Badanie Dużych Firm

Kondycja sektora dużych przedsiębiorstw 2012. Jakie szanse i zagrożenia widzą przed sobą duże firmy, mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, PKPP LEWIATAN. Badaniu dużych firm Lewiatana i Deloitte patronuje TVN CNBC.

100 tysięcy w portfelu

Jeśli nie akcje ani obligacje, to co? Szukamy okazji inwestycyjnych na rynku surowców. Radzi nam Maciej Kossowski, Wealth Solutions

Twój brat Pit

Co zrobić, jeśli ktoś nie zdążył/zapomniał złożyć deklarację podatkową. Co zrobić, jeśli ktoś post fatum dostrzegł błędy w wypełnionej i wysłanej deklaracji mówi Dominika Dragan-Berectecka, kancelaria Ożóg i Wspólnicy.

Fico ma receptę na kryzys. Chce podatku dla bogatych

Słowacka lewica zamierza podnieść opodatkowanie najbogatszych, aby ponosili koszty kryzysu. Premier Robert Fico przedstawił dziś w parlamencie założenia programowe swojego gabinetu. Opozycja zapowiada ostrą krytykę.

Drożyzna na stacjach. Będzie "policja benzynowa"

Odpowiadając na postulaty kierowców, rząd Niemiec postanowił wprowadzić państwową kontrolę cen paliw. Na dzisiejszym posiedzeniu ministrowie powołali nowy urząd, którego zadaniem będzie monitorowanie polityki cenowej koncernów paliwowych - podała agencja dpa.