Najnowsze

Najnowsze

Kondycja gospodarki USA

Według profesora Marcina Kacperczyka rewizja danych grudniowych to efekt zaburzeń w raportowaniu związanych z huraganem Sandy. Jego zdaniem, ponad 150 tysięcy nowych miejsc pracy odpowiada wzrostowi PKB na poziomie 2%.

Wycieczka first minute

Początek roku to czas, w którym biura podróży zaczynają promocjami kusić klientów i oferują nawet 30% rabaty na zakup wakacyjnych wyjazdów. Dlatego sprawdzimy wakacyjne oferty "First Minute". Na co zwracać uwagę zanim podpiszemy z biurek podróży umowę, pytamy Marlenę Charazińską, wspólnika w kancelarii Charazińska i Staniszewska.

Awantura o drogi

Zawieszenie pieniędzy na inwestycje drogowe przez Komisję Europejską osłabi polską pozycję w negocjacjach nad nowym unijnym budżetem - uważa Jerzy Kwieciński, ekspert Business Centre Club i były wiceminister rozwoju regionalnego. Dodaje jednak, że nie jest to rzadko spotykana sytuacja, ponieważ KE rygorystycznie nadzoruje sposób wydawania środków.

Ranking OFE

Rok 2012 był dobrym rokiem dla funduszy emerytalnych, średnia stopa zwrotu +16,2%. W ciągu ostatnich 5 lat na czele rankingu Nordea OFE. O stopach zwrotu z funduszy emerytalnych rozmowa z Tomaszem Publicewiczem, prezesem Analizy Online.

Euro kryzys

Wszystko wskazuje na to, że moment największego osłabienia europejska gospodarka ma już za sobą, sądzi prof. Marek Ratajczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu po styczniowych danych o PMI strefy euro. Jego zdaniem jest to jeszcze bardzo wczesny etap wychodzenia z kryzysu i najmniejsze zawirowanie może ten proces zaburzyć.

Inwestycje po rosyjsku

Część naszych gości mówi, że inwestorzy realizują zyski na rynkach polskim i tureckim i inwestują w Rosji. Czy jest to właściwy kierunek inwestycjny? Czy Rosja może przestać opierać swoje relacje z zachodem jedynie na eksporcie surowców? Pytamy o to Piotr Matysa, analityka 4Cast Web.

Będzie Rada Gabinetowa ws. wejścia do strefy euro

- Ustaliłem z prezydentem temat Rady Gabinetowej. (...) Będziemy dyskutowali o okolicznościach i warunkach optymalnych dla Polski, jeśli chodzi o wejście do strefy euro - poinformował w piątek premier Tusk. Zastrzegł jednak: - Nie będziemy dyskutowali czy, ale kiedy i w jaki sposób - powiedział szef rządu.

Groclin szuka nowego rynku

Umowa inwestycyjna pomiędzy InterGroclin i Kabel-Technik może być podpisana już w marcu, a finalizacja transakcji nastąpi w ciągu dwóch kolejnych miesięcy. Połączenie ze spółką Kabel-Technik podwoiłoby przychody grupy Groclin - mówi w TVN CNBC prezes Zbigniew Drzymała.

Lentex opuści Plast-Box?

Plast-Box obniża prognozę zysku netto na '13, podwyższa za to szacunek przychodów. Spółka produkująca tworzywa sztuczne zarobi na czysto w tym roku 6,6 mln złotych netto, wcześniej planowano ponad 12 mln zł zysku. Przychody mają wynieść aż 144,5 mln zl, a wcześniej spółka planowała, że sprzeda towary o wartości niższej o 15 mln złotych. Gościem TVN CNBC był Krzysztof Pióro, prezes Plast-Boxu.

KGHM pokazał kopalnię w Chile

1 marca KGHM poda aktualną wycenę kosztów budowy kopalni Sierra Gorda w Chile. Michał Zasadzki, analityk Erste Group wrócił właśnie z Chile spodziewa się, że koszt budowy w Chile może wynieść 4 miliardy złotych. Wcześniej mówiono o sumie o ponad miliard złotych mniejszej.

PMI idzie w górę

Styczniowy odczyt PMI na poziomie 48,6 punktów, nieco wyższym niż w grudniu, potwierdza, że polska gospodarka wychodzi z dołka uważa ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości Ignacy Morawski. Dalsza kondycja polskiego przemysłu będzie zależeć od tego jak ze spowolnieniem poradzą sobie gospodarki zachodnioeuropejskie

Inwestycje Comperii

Comperia przekonała inwestorów instytucjonalnych do zainwestowania w nią trzech i pól miliona złotych. Pieniądze pójdą na nową aplikację, która ma pomóc w rozwoju sieci sprzedaży ubezpieczeń - mówi prezes Comperii Bartosz Michałek.

CCC idzie za granicę

Najwcześniej 20 lutego obuwnicza spółka CCC ujawni na jakich rynkach europy zachodniej będzie starała się zdobyć klientów. Na razie spółka zapowiedziała ekspansję w Austrii. Działa już między innymi na Węgrzech i Słowacji. Gościem TVN CNBC był Piotr Nowjalis wiceprezes CCC.

Zmiany w karcie nauczyciela

Ministerstwo edukacji pracuje nad kartą nauczyciela. Ma być mniej urlopu na poratowanie zdrowia, ale tyle samo wypoczynkowego, nie ma być pensji uzależnionej od wyników.

Urzędy pracy wysyłają listy. Za miliony złotych

Co najmniej 30 mln zł muszą wydać Powiatowe Urzędy Pracy w całym kraju, aby wysłać pisma do zeszłorocznych bezrobotnych. Poinformują ich o wysokości składek wypłaconych na ZUS - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Nagroda Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta

Do końca stycznia można zgłaszać kandydatury w drugiej edycji nagród imienia Jana Wejcherta. Konkurs organizuje Polska Rada Biznesu, której Jan Wejchert był współzałożycielem i pierwszym prezesem. Nagrody będą przyznawane w trzech kategoriach: "Sukces", "Wizja i Innowacje" oraz "Działalność Społeczna". Zwycięzców wskaże 17-osobowa kapituła. W jej skład wchodzą przedstawiciele Polskiej Rady Biznesu, członkowie rodziny patrona nagrody, autorytety świata biznesu, mediów i polityki oraz zeszłoroczni laureaci. Zwycięzców tegorocznej edycji nagród imienia Jana Wejcherta poznamy podczas uroczystej gali w kwietniu.

Firma. Teraz.

Mali przedsiębiorcy są coraz bardziej pesymistyczni - wynika z raportu przygotowanego przez Pekao SA. Jakie wyzwania przed nimi stoją?

Twój brat PIT

Z końcem stycznia mija termin złożenia zeznania podatkowego PIT-28 i PIT-16A. Można je składać do urzędu skarbowego przez internet.

Koncesja na alkohol

Do końca stycznia należało zapłacić ratę opłaty koncesyjnej na handel alkoholem.

Koniec hegemonii dolara?

Fed kontynuuje politykę ultraniskich stóp procentowych i skupu aktywów. Stopy pozostają w przedziale od 0 do 0,25%, a w rynek dalej będzie pompowane 85 mld USD miesięcznie. FED nie zmieni swojej polityki dopóki bezrobocie nie spadnie do 6,5%, a inflacja nie wzrośnie powyżej 2,5%. Czy ta ekstremalnie ekspansywna polityka monetarna nie podważy zaufania do dolara? Jak długo jeszcze dolar będzie główną, światową walutą rezerwową?

Kondycja gospodarki USA

Największa gospodarka świata traci impet. PKB Stanów Zjednoczonych spadł w czwartym kwartale w ujęciu zannualizowanym o 0,1%. To dużo gorzej od prognoz, które zakładały wzrost o 1,1%. Zbyszko Tabernacki, wiceprezes IHS Global uważa jednak, że to przede wszystkim efekt statystyczny. Jak interpretować te dane?

Centrum wyników - BZ WBK

BZ WBK może mieć problemy z utrzymaniem wyniku odsetkowego w tym roku - uważa Iza Rokicka, analityk DI BRE. Jej zdaniem dopiero od tego kwartału w raportach banków zaczną być widoczne efekty obniżania stóp procentowych. BZ WBK miał w czwartym kwartale prawie 592 miliony wyniku odsetkowego, o prawie 10% więcej, niż przed rokiem.

Centrum wyników - Lotos

Lotos w czwartym kwartale powyżej oczekiwań i lepiej niż przed rokiem. Lotos szacuje, że zarobił w czwartym kwartale 242 miliony złotych, czyli o 227% więcej, niż przed rokiem. Analitycy oczekiwali 125 milionów złotych zysku. Rozmowa z Tomaszem Kasowiczem analitykiem Domu Maklerskiego BZ WBK.

Plany Apatora

2012 rok dobry dla Apatora. Prezes spółki Janusz Niedźwiecki mówił w TVN CNBC, że wyniki za ubiegły rok mogą być rekordowe.

Milion w portfelu

Przedstawiamy inwestycję Radosława Cholewińskiego, zarządzającego Trigon DM. Od początku inwestycji zyskuje on 4,53%. W XI edycji zyskuje 1,71%. Z portfela wypada ETF na złoto. Najwięcej zarabiał również ETF na niemiecki DAX

Nie ma pracy

O tym jak szukać pracy, na jakie szczegóły zwrócić pisząc C.V. aby wyróżnić się w oczach rekrutującej osoby, i jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej , aby wybrano właśnie naszą kandydaturę, to pytania do Urszuli Zając- Pałdyny, specjalisty ds. rekrutacji Pracuj.pl.

Portfel długoterminowy

Korekta na GPW może być okazją do zakupu akcji przez inwestorów, uważa Tomasz Korab z Eques Investment TFI SA. Jego zdaniem duża część kapitału pozostała poza rynkiem i będzie szukała sposobu na przyłączenie się do potencjalnych dalszych wzrostów na giełdzie.